IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование
  Активни теми Активни теми RSS - Библијата - лектира ???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Библијата - лектира ???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 11>
Автор
Порака Обратен редослед
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Библијата - лектира ???
    Испратена: 04.Декември.2009 во 11:24
Originally posted by Jovan.74 Jovan.74 напиша:

абе библијата е ок, и ај и ја сум верник. ама па за лектира не ја бива... и плус кој ќе научи толку на памет да не бараат и усмено да им раскажувате?? п.с у које школо го бараат тоа?????????


Никој не ја бара сета Библија да се чита, само едно Евангелие, Евангелието по Јован, кое е отприлика 20-30 странички. Ништо страшно, се бара фабулата, стилската анализа помалку се бара, се бараат особините на Хебрејската литература во Евангелието и толку.
Кон врв
Jovan.74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Jovan.74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2009 во 21:26
абе библијата е ок, и ај и ја сум верник. ама па за лектира не ја бива... и плус кој ќе научи толку на памет да не бараат и усмено да им раскажувате?? п.с у које школо го бараат тоа?????????
Кон врв
Vennalicious Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vennalicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Ноември.2009 во 20:15
Dechki ve molam nekoj neka mi ja raskazhe milosija vo kratki crti poshto mi treba a ja neam prochitano :S .. a me mrzi da ja chitam poshto probav i zaspav-.- :D
Кон врв
One_lovE Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Ветеринарка

Регистриран: 10.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 124
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај One_lovE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2009 во 23:40
Да точно е Библијата се работи во прво полугодие во 1ва година. Кога ја видов на листата за лектири се извадив од памет. Ама памтам дека ја обработивме на многу интересен начин. Требаше да избереме ние самите кое евангелие (не цела Библија) сакаме да го прочитаме и после на час дискутиравме за прочитаното.
Одамна беше тоа, ама знам дека професорката имаше добар пристап и добро ја обработивме.
Кон врв
Sanja_Inter Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 51
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Sanja_Inter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 22:40
Originally posted by nikita nikita напиша:

DOVOLNI SE SAMO EVANGELIJATA PO MATEJ,LUKA,MARKO I JOVAN MISLAM DEKA BESE!!!

HEHEHE, gledam, kolku se sekavas na toa so go ucevme mkd!
Logic will take u from A to B! Imagination will take u everywhere!
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 21:12
DOVOLNI SE SAMO EVANGELIJATA PO MATEJ,LUKA,MARKO I JOVAN MISLAM DEKA BESE!!!
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
mornar. Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Септември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 37
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mornar. Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 18:57
Nemora da e lektira, ama e pozjelno sekoj da ja znae.
,,VO DRZAVA KAKO NASHAVA VISTINATA E TOLKU DRAGOCENA, TAKA SHTO SEKOGASH MORA DA BIDE VO PRIDRUZBA SO TLESNATA STRAZJA NA LAGATA,,
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2008 во 10:17
види вака, јас не тврдам дека нема професори кои отстапуваат од програмата за работа по одреден наставен предмет, но дека професорите ја изработуваат програмата... ај, може има и такви, кои си создаваат свои програми...
---------------------------------------------------------------------------------------------------
...profesorite ne smeat da pravat "svoi programi" bidejki tie se propishani so zakon, pravat svoi godishni, mesecni, sedmicni i dnevni planiranja vo ramkite na celite od tie programi. Otstapuvanja vo planiranjeto i realizacijata ima... i aktivnive forumashi-prosvetni rabotnici treba toa da go prifatat kako neosporen fakt.


Изменето од mamamd - 10.Април.2008 во 10:17
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 19:09
Originally posted by $BlackDevil$ $BlackDevil$ напиша:

Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:

па маченичка е голема%20насмевка како почнавме со полугодието,.... секоја недела само туку некоја книга испаѓа за работење плазење што попрво да правам.... да земам да учам друго,... или да читам книги ?? голема%20насмевка

повеќе учење и читање,помалце форум


не е убаво да се согласуваш со ѓаволот, ама во овој случај ќе го направам тоа
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 18:57
Originally posted by Biserna_Devojka Biserna_Devojka напиша:

па маченичка е голема%20насмевка како почнавме со полугодието,.... секоја недела само туку некоја книга испаѓа за работење плазење што попрво да правам.... да земам да учам друго,... или да читам книги ?? голема%20насмевка

повеќе учење и читање,помалце форум
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 18:56
па маченичка е голема%20насмевка како почнавме со полугодието,.... секоја недела само туку некоја книга испаѓа за работење плазење што попрво да правам.... да земам да учам друго,... или да читам книги ?? голема%20насмевка
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 18:38
што има да се кажува, колку повеќе се редуцира програмата, ним им се чини се помаченичка
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 18:22

еее...кажи им бе мајсторче...колку само ние имавме за читање...ама тоа е убаво...треба да се чита...инаку ќе заборавите да зборуватеголема%20насмевка

 

Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2008 во 18:19
во прва година имате многу малку книги за чирање... да работевте по старата програма, не знам кај ќе ви беше алот...
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 11>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.