IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Ислам религија на Мухамед?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ислам религија на Мухамед?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 12>
Автор
Порака
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 22:55
aaa ne noviot zavet e od rad'anjeto na isos pa navamu moze samo da se zeme kako prodolzuvanje na stariot i samiot isos kako so mec gi ima razdvoeno rabotite .ajde pozdrav pa se chitame podocna.
Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 22:56
Selam efendija, dobrenidojde brate nazad.. mnogu nedostigase na forumot, tvoite postovi se edni od najkonstruktivnite brat.. pa bujrum lave borise kako sto ti prilega.
 
hr. lucky- MACHT DEN MUND ZU!!
Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 23:07
Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

Originally posted by ShumadinChe ShumadinChe напиша:

Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

hristijani=spaseni dushi onie shto go prifac'aat Isos za spasitel

 

Islamot e Religija od Allah. A Chitaj Go Ti "Ku ranot" I Ke Svatish Deka Allah Mu Gi Objavuval Ajetite na Muhamed Vo Pestera Preku Melekite.  Muhamed.A.S i Melekite Se Desnata Raka Na Allah.D.S. I Taka Se Sozdal "Ku Ranot".

 

A Vo Vahsata Hristijanska Religija ne se Znae Nitu Koj Ja Pishuval Biblijata 1 Zaved Niti Biblijata 2 Zaved.

Za Biblijata 1 Zaved Imam Slushano Deka Ja Pishuvale Apostolite. Ama Za Biblijata 2 Zaved (Sho Veruvate Vie) Samo Eden Allah Znae Koj Ja Pishal.

 

Zakluchi Sho E PoJasno Iskazano. "Ku Ranot" Ili "Bibliite" ?
aj prvo ti prochitaj go kuuranot pa posle mi go preporachaj, kulturno e ako neshto se preporachuva da se poznava.

\
A kulturno e ako za nesto ne znais,Da tresis Zeleni??,toa go pravis ti Laki!!??Samo tresis ,a nisto od Islamot ne znais,Ti ni od sopstvenata vera nemas poznavanje a ne od Islamot..

Zatoa ako vece sakas da naucis nesto treba da prasas,a ne da postavuvas prasanja i sam da si nosis Zaklucoci..Jasen sum!??

Изменето од Halid ibn Velid - 07.Март.2008 во 23:09
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 23:10
Originally posted by ZlatniLiljan ZlatniLiljan напиша:

Selam efendija, dobrenidojde brate nazad.. mnogu nedostigase na forumot, tvoite postovi se edni od najkonstruktivnite brat.. pa bujrum lave borise kako sto ti prilega. hr. lucky- MACHT DEN MUND ZU!!


Алејкумус-селам царе!
Навистина мие мило кога ве гледам вас овдека,и одма да ти кажам дека моите постови не се ништо друго туку скромен прилог на веќе понудените ваши познавања по одредени прашања.Јас би рекол дека учам од сите вас.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 23:13
Ehlem ve sehlem brate!!!!

"Zarem se isti onie koi znaat i onie koi neznaa. Samo onie koi znaat pouka primaat."

"Naucnicite se naslednici na Bozjite Pratenici!"
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 23:17
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Ehlem ve sehlem brate!!!!

"Zarem se isti onie koi znaat i onie koi neznaa. Samo onie koi znaat pouka primaat."

"Naucnicite se naslednici na Bozjite Pratenici!"


Вистината ја кажа сестро!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 23:23
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Shumadinche - epten nemash pojma shto pishuvash... izvini shto kje ti kazham vaka... aj prashaj si gi postarite tuka na forumov, neka ti objasnat prvo...
Bez Navredi Ako Ja Kazaf Vistinata Nemorat Odma Da Me Provocirash.
Ako si Ti pravilen Hristijanin(Pravoslaven) Kazi Koj ja Napishal Biblijata 2 Zaved?
Ama iskreno Ke mi Kazesh Bes Da Se Nervirash I Da Me Provocirash po Vtor Pat.
Nothing Remains !!
Кон врв
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 23:27
Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

Originally posted by ShumadinChe ShumadinChe напиша:

Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

hristijani=spaseni dushi onie shto go prifac'aat Isos za spasitel

 

Islamot e Religija od Allah. A Chitaj Go Ti "Ku ranot" I Ke Svatish Deka Allah Mu Gi Objavuval Ajetite na Muhamed Vo Pestera Preku Melekite.  Muhamed.A.S i Melekite Se Desnata Raka Na Allah.D.S. I Taka Se Sozdal "Ku Ranot".

 

A Vo Vahsata Hristijanska Religija ne se Znae Nitu Koj Ja Pishuval Biblijata 1 Zaved Niti Biblijata 2 Zaved.

Za Biblijata 1 Zaved Imam Slushano Deka Ja Pishuvale Apostolite. Ama Za Biblijata 2 Zaved (Sho Veruvate Vie) Samo Eden Allah Znae Koj Ja Pishal.

 

Zakluchi Sho E PoJasno Iskazano. "Ku Ranot" Ili "Bibliite" ?
aj prvo ti prochitaj go kuuranot pa posle mi go preporachaj,kulturno e ako neshto se preporachuva da se poznava.
 
 
Super si Objasnif jas Brate. Sea Tebe Ako Ne Ti E Jasno Mozesh Slobodno I Ponataka Da Me Provocirash. Moe E Da Ti Kazam Deka : Biblijata 1 Zaved Apostolite Ja Pishuvale (Ako Ne Sum Zgreshil). A Biblijata 2 Zaved nikoj Ne Znae Koj Ja Pishuval.
 
Za Zidarski : Izvini Ako Ve Navreduvam So Vakvo Neshto No Samo Se Potrudif Da Vi Kazam. Pozz
Nothing Remains !!
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 03:33
Ne be Shumadinche, ne me navreduvash - ti go kazhav toa najdobronamerno... od postov se gleda deka ne znaesh nishto za Hristijanstvoto, osven shto neshto si chul (duri i samiot velish taka), a davash mnogu "uveren" komentar... zatoa - prashaj prvo, posle vadi zakluchoci. Ako znaesh povekje za k*ranot otkolku za Biblijata, pishi za k*ranot, ne se zakachaj so Biblijata. Koga kje podnauchish za Biblijata, togash prashuvaj, komentiraj, davaj osnovani tvrdenja.
Ajde sega edno po edno...
Prvo - da, vo k*ranot se veli deka e objavuvan od Alah, prenesen preku Muhammed.
Vtoro - vo Hristijanstvoto, mnogu tochno se znae koj ja pishuval Biblijata.
Nema "Biblija 1 Zaved" i "Biblija 2 Zaved" - tuku ima Star Zavet i Nov Zavet (so T se pishuva).
Stariot Zavet (ili po tebe Biblijata 1 Zaved) - e pishuvan vo periodot pred Hrista, soodvetno ne e pishuvan od Apostolite. Pishuvan e od staroevrejski proroci, misliteli, carevi - lugje koi bile predani na Boga i koi go pishale pod Bozhje Vdahnovenie.
Noviot Zavet (ili po tebe Biblijata 2 Zaved) - e taa shto e pishuvana od Apostolite. Matej, Marko, Luka, Jovan gi imaat napishano Evangelijata (t.e. zhitieto na Isus), a Pavle, Petar, Jovan (drug, ne evangelistot) imaat doprineseno so svoi tekstovi vo koi go pojasnuvaat uchenjeto na Isus. Taka shto - mnogu jasno se znae koj shto napishal.
E sega... muslimanite mnogu chesto imaat zabluda deka Biblijata e pishuvana od Konstantin, iako ima jasni fakti deka toa ne e taka - sme zboruvale za ovaa tema mnogu, kje najdesh po forumov. Istotaka mislat deka samoto Hristijanstvo e izmislica na Pavle, koe shto isto ne e tochno, i za toa ima fakti, i za toa sme zboruvale, mozhesh da se informirash po forumov, samo treba da imash trpenie i vreme malku.
E sega... mnogu se odvlekovme od temata, bidejki e sosema druga, no ete, da dadam pojasnuvanje.
Shumadinche - da ne me sfatish pogreshno - nishto nemam protiv tebe, nitu protiv tvoite stavovi... porano te preduprediv da vnimavash samo na nachinot na koj se obrakjash kon chlenovite i shto kazhuvash za religijata na drugiot, za da ne potpaluvame verska omraza i netrpenie, nishto drugo...
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 13:09
Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

aaa ne noviot zavet e od rad'anjeto na isos pa navamu moze samo da se zeme kako prodolzuvanje na stariot i samiot isos kako so mec gi ima razdvoeno rabotite .ajde pozdrav pa se chitame podocna.


Taka i Quranot e prodolzuvanje na Svetite knigi koi gi objavil Allah pred nego, kako so mec samo preseceno, so negovoto doacanje prestanuva vaznosta na onie pred negoсреќа
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 13:18
prashanje do pochituvani Muslimani sledbenici na knigata:kolku dolgo bil mad'epsan pratenikot Muhamed?i koi aeti,hadishi,suri gi ima objaveno vo toj period?dali objavite od toj period koj e relativno dolg se dostojni za sledenje?   eve vi prashanje bujrum odgovorete ve molam so odgovor i c'e ostaneme dostoinstveni!
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 14:45
Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

prashanje do pochituvani Muslimani sledbenici na knigata:kolku dolgo bil mad'epsan pratenikot Muhamed?i koi aeti,hadishi,suri gi ima objaveno vo toj period?dali objavite od toj period koj e relativno dolg se dostojni za sledenje?   eve vi prashanje bujrum odgovorete ve molam so odgovor i c'e ostaneme dostoinstveni!


Како прво:научи се да поставиш прашање како што треба,оти погорната формулација тие како од некое детенце кое прв пат зело молив во својата рака.
Како второ: Апсолутно немаш елементарна култура,погледни во претходниот пост што имаш пишувано:

Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

panichinja se mali kutrinja melezarchinja-dzukelchinja i go imaat toj narav koga edno c'e zadzavka site si dzavkaat(laat)bez prichina taka ednostavno se solidaliziraat i tolku se dosadni vo glavata c'e ti se uvijat dodeka ne im viknesh da se razbegaat so podviena opashka.na ovoj podforum se javuva toj Panija sindrom pa mora da pomislam na kolku losha dresura ste izlozeni koga se ponashate vaka-eden po druk,tret i site do eden dzav,dzav,dzav   rrrrrrr av,av,av,   odgovoreno ti e odgovoreno, bratot ti kaza ,bratot,bratot...


Додека не го поправиш твојот начин на лаење од мене нема да добиеш одговор,за другите незнам!
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
hr.lucky Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 505
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hr.lucky Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 15:10
Nemash odgovor ili kupuvash vreme dodeka se konsultirash so Odzata. Se potrudiv kulturno da go postavam prashanjeto a prethodniot post e za toa shto kako navieni replicirate i toa koga ne sum tuka pa nemozam na site da da ve citiram.Duri i pred da go pratam vulgrniot post prashanjeto beshe postaveno na koe bev vred'an , issmejuvan od vasha strana a ne dobiv odgovor.Fintata vi e da go svrtite vnimanieto vo drug pravec,ili da ne beshe taka masto iskazanite repliki od nekolkumina vas barem od eden c'e dobiev odgovor.Vakviot nachin na vaseto ponashanje mi pravi prostor da mislam za vas deka ne razmisluvate so svoja glava tuku samo shkrabate za solidarizacija i od toa bev inspiriran.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 18:39
Originally posted by hr.lucky hr.lucky напиша:

Nemash odgovor ili kupuvash vreme dodeka se konsultirash so Odzata. Se potrudiv kulturno da go postavam prashanjeto a prethodniot post e za toa shto kako navieni replicirate i toa koga ne sum tuka pa nemozam na site da da ve citiram.Duri i pred da go pratam vulgrniot post prashanjeto beshe postaveno na koe bev vred'an , issmejuvan od vasha strana a ne dobiv odgovor.Fintata vi e da go svrtite vnimanieto vo drug pravec,ili da ne beshe taka masto iskazanite repliki od nekolkumina vas barem od eden c'e dobiev odgovor.Vakviot nachin na vaseto ponashanje mi pravi prostor da mislam za vas deka ne razmisluvate so svoja glava tuku samo shkrabate za solidarizacija i od toa bev inspiriran.


Јас имам одговор,но ти не знаеш како да прашаш,очигледно е по самата формулација на твоето прашање дека многу слабо си упатен во тоа.И немој сега болан да велиш дека бегам од одговорот,многу јак тип си,па да бегам од твоите прашања.Малце корегирај ги твоите прашања,па ќе си добиеш убав одговор,оти тие немаат историска подлога онака како што ти ги постави.

П.С. Разграничи штое:
-Ајет
-Сура,и:
-Хадис
па после ќе разговараме.




"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.