IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Ислам религија на Мухамед?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ислам религија на Мухамед?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 12>
Автор
Порака
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Ислам религија на Мухамед?
    Испратена: 06.Март.2008 во 13:30
Знам дека ќе ме нападнете веднаш за насловот, ама не знаев како на друг начин накратко да го опишам она што сакам да го кажам. Значи ОДНАПРЕД СЕ ИЗВИНУВАМ ЗА НАСЛОВОТ НА ТЕМАТА.
Ок се работи за прашање. Се работи за изразот la ilah ila allah mohamed rasool allah. Нели муслиманите ги почитуваат подеднакво сите пророци, тогаш зошто го спомнуваат само Мухамед? Зошто не велите "Верувам во еден Господ Алах и сите негови пророци"? Зошто не велите "Верувам во еден Господ Алах и неговите пророци Мухамед, Исус, Мојсеј...(сите по ред)"?
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 13:36
mnogu ke ni se storat za kazuvanjeголема%20насмевка
Sekoj pratenik, si imal i svoj narod do koj bil praten od Allah dz.sh. Nie gi pocituvame site pratenici, no nas pratenik bil Muhammed s.a.v.s., toj e praten do nas, odnosno nie sme negoviot narod, pa zatoa i go spomnuvame nego.
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 13:39
Originally posted by tofu tofu напиша:

Знам дека ќе ме нападнете веднаш за насловот, ама не знаев како на друг начин накратко да го опишам она што сакам да го кажам. Значи ОДНАПРЕД СЕ ИЗВИНУВАМ ЗА НАСЛОВОТ НА ТЕМАТА.
Ок се работи за прашање. Се работи за изразот la ilah ila allah mohamed rasool allah. Нели муслиманите ги почитуваат подеднакво сите пророци, тогаш зошто го спомнуваат само Мухамед? Зошто не велите "Верувам во еден Господ Алах и сите негови пророци"? Зошто не велите "Верувам во еден Господ Алах и неговите пророци Мухамед, Исус, Мојсеј...(сите по ред)"?


Tofu... pa ne ocekuvase verovatno da bide La ilahe Illallah i so red od prv do posleden pratenik da se kazat ? Cel den ke ni trebase da go izgovorime togas sehadetot.

"Eshedu en La Ilahe Ilallah we eshedu enne Muhammeden abduhu we resulullah" znaci "Svedocam deka Nema drug bog osven Allah i svedocam deka Muhammed e POSLEDEN Bozji pratenik"
Znaci POSLEDEN. So samoto spomnuvanje POSLEDEN se potvrduvaat SITE PRETHODNI.
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 13:50
Па ако Мухамед бил пратен само до "вас" (а објасни ми кои сте тоа ВИЕ), еве ќе сметам дека велиш дека Мухамед им бил пратен само на Арапите, тогаш тоа би значело дека исламот треба да биде религија само на Арапите.
А зошто не велите "Верувам во Алах, Мухамед последниот пророк, и сите пророци пред него". Вака испаѓа како Мухамед да ви е омилен и некако над другите пророци.
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 13:55
Originally posted by tofu tofu напиша:

Па ако Мухамед бил пратен само до "вас" (а објасни ми кои сте тоа ВИЕ), еве ќе сметам дека велиш дека Мухамед им бил пратен само на Арапите, тогаш тоа би значело дека исламот треба да биде религија само на Арапите.
А зошто не велите "Верувам во Алах, Мухамед последниот пророк, и сите пророци пред него". Вака испаѓа како Мухамед да ви е омилен и некако над другите пророци.


Tofu,ajde od sea ke velime kako tebe ke ti e kejf.

Muhammed a.s e praten za CELO COVESTVO. Qur'anot e objava za CELO COVESTVO.
Ja nema bibliskata dilema,dali e praten za Evreite ili za celiot narod (isa a.s) Ova ne go zemam za mana i greska.Sakam samo da vi kazam deka teolozite hristijanski se zapinaat na tie prasanja.
Vo islamot nema greska.
Znaci Muhammed a.s e praten za celo covestvo ne samo za Arapite ili neznam za kogo.

Inaku,ti kazav,so samoto spomnuvanje na zborot POSLEDEN se potvrduvaat i SITE PRETHODNI.
Nie veruvame vo site Bozji pratenici.
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 14:05
Originally posted by tofu tofu напиша:

Па ако Мухамед бил пратен само до "вас" (а објасни ми кои сте тоа ВИЕ).


Tofu ne rekov do "vas" tuku do "nas"

toa sme jas, ti i site ostanati


И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 15:13
Originally posted by tofu tofu напиша:

Знам дека ќе ме нападнете веднаш за насловот, ама не знаев како на друг начин накратко да го опишам она што сакам да го кажам. Значи ОДНАПРЕД СЕ ИЗВИНУВАМ ЗА НАСЛОВОТ НА ТЕМАТА. Море ич да не се извинуваш на овој форум. Мене дури и ме искараа зашто не сум била доволно ревноснасреќа
Ок се работи за прашање. Се работи за изразот la ilah ila allah mohamed rasool allah. Пази да не го повториш тоа трипати, чунки така ќе станеш муслиманкаголема%20насмевкаНели муслиманите ги почитуваат подеднакво сите пророци, тогаш зошто го спомнуваат само Мухамед?голема%20насмевка Зошто не велите "Верувам во еден Господ Алах и сите негови пророци"? Зошто не велите "Верувам во еден Господ Алах и неговите пророци Мухамед, Исус, Мојсеј...(сите по ред)"?Просто затоа што мислат дека Мухамед е вистинскиот и последниот и џабе е што и да кажеш друго. И една корекција-Исус не е пророк како што веруваат муслиманите, тој е многу повеќе од тоанамигнување



МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 15:59
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by tofu tofu напиша:

Знам дека ќе ме нападнете веднаш за насловот, ама не знаев како на друг начин накратко да го опишам она што сакам да го кажам. Значи ОДНАПРЕД СЕ ИЗВИНУВАМ ЗА НАСЛОВОТ НА ТЕМАТА. Море ич да не се извинуваш на овој форум. Мене дури и ме искараа зашто не сум била доволно ревноснасреќаОк се работи за прашање. Се работи за изразот la ilah ila allah mohamed rasool allah. Пази да не го повториш тоа трипати, чунки така ќе станеш муслиманкаголема%20насмевкаНели муслиманите ги почитуваат подеднакво сите пророци, тогаш зошто го спомнуваат само Мухамед?голема%20насмевка Зошто не велите "Верувам во еден Господ Алах и сите негови пророци"? Зошто не велите "Верувам во еден Господ Алах и неговите пророци Мухамед, Исус, Мојсеј...(сите по ред)"?Просто затоа што мислат дека Мухамед е вистинскиот и последниот и џабе е што и да кажеш друго. И една корекција-Исус не е пророк како што веруваат муслиманите, тој е многу повеќе од тоанамигнување


Ubavo kazano...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 16:05
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by tofu tofu напиша:

Знам дека ќе ме нападнете веднаш за насловот, ама не знаев како на друг начин накратко да го опишам она што сакам да го кажам. Значи ОДНАПРЕД СЕ ИЗВИНУВАМ ЗА НАСЛОВОТ НА ТЕМАТА. Море ич да не се извинуваш на овој форум. Мене дури и ме искараа зашто не сум била доволно ревноснасреќаОк се работи за прашање. Се работи за изразот la ilah ila allah mohamed rasool allah. Пази да не го повториш тоа трипати, чунки така ќе станеш муслиманкаголема%20насмевкаНели муслиманите ги почитуваат подеднакво сите пророци, тогаш зошто го спомнуваат само Мухамед?голема%20насмевка Зошто не велите "Верувам во еден Господ Алах и сите негови пророци"? Зошто не велите "Верувам во еден Господ Алах и неговите пророци Мухамед, Исус, Мојсеј...(сите по ред)"?Просто затоа што мислат дека Мухамед е вистинскиот и последниот и џабе е што и да кажеш друго. И една корекција-Исус не е пророк како што веруваат муслиманите, тој е многу повеќе од тоанамигнување


Maria-a od kade pak sega,ovaa informacija,ako kazel nekoj tri pati sehadet i ke stanet Musliman,Ti se molam,od kaj ja najde ovaa Informacija???

Ne Misleme,Marija,Tuku Potvrduvame deka e posleden Allahov Pejgamber,Bratot svemirski kaza dobro,a za Isus(Isa.a.s.)za nas e eden od Allahovite pratenici,za vas,da zanaeme so e i tofu sigurno znae,pa on ili ona(neznam dali e masko ili zensko)kako nepripadnik na niedna vera,ke odbere,pologicnoto za nego,(dokloku vece sakat da odbirat)..



Poz...

Изменето од Halid ibn Velid - 06.Март.2008 во 16:44
Кон врв
svemirski_duh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај svemirski_duh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 16:07
"
Qur'anskata Maksima,LA ILAHE ILALLAH-NEMA DRUG BOG OSVEN ALLAH,mu koristi samo na onoj koj zivotot po nea ke go uredi a ne i na na onoj koj samo so jazikot ke ja izgovori.
La Ilahe Ilallah e metod na rabota,stil i program na zivotot.
Koga velime: La Ilahe,togas jasno stavame do znaenje,deka NIKOJ ne e dostoen na Obozavanje,OSVEN ALLAH.
Pomegju "la" i "Illa" pomegju negacijata i potvrdata,koi se naogjaat vo ovaa Maksima,se naogja CELOTO VERUVANJE; so negiranjeto "la" se negira seto bozanstvo sto ni primamuva od ovosvetskite dobra,kako imanje,cest,polozba,vlast,site vidovi uzivanja,raskos,gordost,zeni,pari..... Na seto ova otvoreno velime:NE,NEMA DA TE OVOZAVAM,TI NE SI BOG KOJ TREBA DA SE OBOZAVA. Potoa se obrakjame i kon svoite dusi,koi cesto cezneat za toa uzivanje,zatoa sto covekot cesto samiot sebesi se obozava; go obozava svoeto mislenje,svoite srasti,svojot izbor,svojata volja,svojata ostroumnost,svojata sposobnost... i zamisluva deka so svoite race gi fatil koncite na se' i deka vo negovi race e celata sudbina i taka od sebe pravi bog a da na toa i ne e svesen. Na takvite dusi im velime NE,nema da te obozavame zatoa sto ti ne si Bog. I velime NE na SE' so bara od nas da se obozava,osven na Allah dz.s te. KREATOROT,Onoj,koj e dostoen i Koj zasluzuva da se Obozava.

Zborot "Illahun" e "Failun" a "Failun" znaci ONOJ KOJ SOZDAVA,kaj nas toa e ALLAH dodeka se' ostanato e sredstvo.

Onoj koj e zafaten so berenje na imanje,gomilanje kapital,poltrosntvo prema pretpostaveniot,trcanje za uzitci,podavanje na srasti,obozavanje na svoite misli i svojot stav,to ne rekol odlucno NE.
La Ilahe Ilallah znaci uste deka nema drug obracunavatel nitu kontrolor osven Allah,koj Edinstveno e dostoen na Strahopostovanje.Onoj koj se plasi od nesto drugo,ne rekol odlucno i od Srce "la"

Znaci,La Ilahe Ilallah,znaci stil na zivotot i odredeni Filozofski stav.
Sufiite velat: Nie sme vo takvo uzivanje,za koe koga vladarite bi znaele,so mec bi se trudele da ni go odzemaat.

Ova se Qur'anski zborovi,so koi Muslimanite ja zapocnuvaat sekoja svoja misla.
Sega kazete mi zosto vo svetot se raboti za unistuvanje na Islamot i dekodiranje na ovie MOKNI ZBOROVI.

Tesavvuf e zasnovan na EDINSTVOTO NA GOSPODAROT i negoviot izvor e Qur'anot... i NITU EDEN MUSLIMAN NEMA DA GO POREKNE TOA. "
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 16:14
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by tofu tofu напиша:

Знам дека ќе ме нападнете веднаш за насловот, ама не знаев како на друг начин накратко да го опишам она што сакам да го кажам. Значи ОДНАПРЕД СЕ ИЗВИНУВАМ ЗА НАСЛОВОТ НА ТЕМАТА. Море ич да не се извинуваш на овој форум. Мене дури и ме искараа зашто не сум била доволно ревноснасреќаОк се работи за прашање. Се работи за изразот la ilah ila allah mohamed rasool allah. Пази да не го повториш тоа трипати, чунки така ќе станеш муслиманкаголема%20насмевкаНели муслиманите ги почитуваат подеднакво сите пророци, тогаш зошто го спомнуваат само Мухамед?голема%20насмевка Зошто не велите "Верувам во еден Господ Алах и сите негови пророци"? Зошто не велите "Верувам во еден Господ Алах и неговите пророци Мухамед, Исус, Мојсеј...(сите по ред)"?Просто затоа што мислат дека Мухамед е вистинскиот и последниот и џабе е што и да кажеш друго. И една корекција-Исус не е пророк како што веруваат муслиманите, тој е многу повеќе од тоанамигнување


Maria-a od kade pak sega,ovaa informacija,ako kazel nekoj tri pati sehadet i ke stanet Musliman,Ti se molam,od kaj ja najde ovaa Informacija???

Ne Misleme,Marija,Tuku Potvrduvame deka e posleden Allahov Pejgamber,Bratot svemirski kaza dobro,a za Isus(Isa.a.s.)za nas e eden od Allahovite pratenici,za vas,da zanaeme so e i tofu sigurno znae,pa on ili ona(neznam dali e masko ili zensko)kako nepripadnik na niedna vera,ke odbere,pologicnoto za nego,(dokloku vece sakat da odbirat)..

P.s.


Maria,zosto mu kaza da tropnet tripati vo Drvo???Zarem postojat Paganski raboti vo Hristijanstvoto???Ova so tropanjevo na drvovo znaes li deka e Paganska rabota,zarem se praktikuvat vo Hristijanstvoto,od strana na Hristijanite??

Poz...


А? Каде јас тоа реков некому да тропнет трипати во дрво?смеењеКаде?
А кога некој прифаќа ислам-треба трипати да ги каже тие зборови јали нетреба? А?

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 16:20
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Originally posted by tofu tofu напиша:

Знам дека ќе ме нападнете веднаш за насловот, ама не знаев како на друг начин накратко да го опишам она што сакам да го кажам. Значи ОДНАПРЕД СЕ ИЗВИНУВАМ ЗА НАСЛОВОТ НА ТЕМАТА. Море ич да не се извинуваш на овој форум. Мене дури и ме искараа зашто не сум била доволно ревноснасреќаОк се работи за прашање. Се работи за изразот la ilah ila allah mohamed rasool allah. Пази да не го повториш тоа трипати, чунки така ќе станеш муслиманкаголема%20насмевкаНели муслиманите ги почитуваат подеднакво сите пророци, тогаш зошто го спомнуваат само Мухамед?голема%20насмевка Зошто не велите "Верувам во еден Господ Алах и сите негови пророци"? Зошто не велите "Верувам во еден Господ Алах и неговите пророци Мухамед, Исус, Мојсеј...(сите по ред)"?Просто затоа што мислат дека Мухамед е вистинскиот и последниот и џабе е што и да кажеш друго. И една корекција-Исус не е пророк како што веруваат муслиманите, тој е многу повеќе од тоанамигнување


Maria-a od kade pak sega,ovaa informacija,ako kazel nekoj tri pati sehadet i ke stanet Musliman,Ti se molam,od kaj ja najde ovaa Informacija???

Ne Misleme,Marija,Tuku Potvrduvame deka e posleden Allahov Pejgamber,Bratot svemirski kaza dobro,a za Isus(Isa.a.s.)za nas e eden od Allahovite pratenici,za vas,da zanaeme so e i tofu sigurno znae,pa on ili ona(neznam dali e masko ili zensko)kako nepripadnik na niedna vera,ke odbere,pologicnoto za nego,(dokloku vece sakat da odbirat)..

P.s.


Maria,zosto mu kaza da tropnet tripati vo Drvo???Zarem postojat Paganski raboti vo Hristijanstvoto???Ova so tropanjevo na drvovo znaes li deka e Paganska rabota,zarem se praktikuvat vo Hristijanstvoto,od strana na Hristijanite??

Poz...
А? Каде јас тоа реков некому да тропнет трипати во дрво?[IMG]smileys_novi/21.gif" align="absmiddle" alt="смеење[/I

MG]Каде? А кога некој прифаќа ислам-треба трипати да ги каже тие зборови јали нетреба? А?





Za Sehadetot Dovolno e i ednas,ne e problem,pa koga ke stanet Musliman/ka,cel zivot ke si Izgovarat.

Изменето од Halid ibn Velid - 06.Март.2008 во 16:45
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 16:27
Halid - reche CHUNKI. Toa znachi "DEMEK"...
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Март.2008 во 16:27
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by tofu tofu напиша:

Знам дека ќе ме нападнете веднаш за насловот, ама не знаев како на друг начин накратко да го опишам она што сакам да го кажам. Значи ОДНАПРЕД СЕ ИЗВИНУВАМ ЗА НАСЛОВОТ НА ТЕМАТА. Море ич да не се извинуваш на овој форум. Мене дури и ме искараа зашто не сум била доволно ревноснасреќа
Ок се работи за прашање. Се работи за изразот la ilah ila allah mohamed rasool allah. Пази да не го повториш тоа трипати, чунки така ќе станеш муслиманкаголема%20насмевкаНели муслиманите ги почитуваат подеднакво сите пророци, тогаш зошто го спомнуваат само Мухамед?голема%20насмевка Зошто не велите "Верувам во еден Господ Алах и сите негови пророци"? Зошто не велите "Верувам во еден Господ Алах и неговите пророци Мухамед, Исус, Мојсеј...(сите по ред)"?Просто затоа што мислат дека Мухамед е вистинскиот и последниот и џабе е што и да кажеш друго. И една корекција-Исус не е пророк како што веруваат муслиманите, тој е многу повеќе од тоанамигнување

Се читам самава себе и тоа трипати...и никако да најдам дека сум рекла таква работа да се чукнело во нешто, дрво или што да е, чекан да те чукнеголема%20насмевка
Алооо..апел до сите...
Ако ми најдете таков збор, одам СЕГА на очно.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.