IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Ислам религија на Мухамед?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ислам религија на Мухамед?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 12>
Автор
Порака Обратен редослед
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Ислам религија на Мухамед?
    Испратена: 05.Април.2008 во 01:33
големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:19
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Мухаммед не враќал никого во колосек. Тој си создал нова религија (Волтер) намигнување


Хе,хе,хе и продолжува Волтер во своето кажување:

„Лутер не е достоен ниту да ги одврзе врвките на Мухамедовите чевли.“(ВОЛТЕР)
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:16
Мухаммед не враќал никого во колосек. Тој си создал нова религија (Волтер) намигнување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:14
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Pa dobro znaes i samiot deka Islamot go negira svetot trojstvo i bilo kakov udel na eden od odbranite pratenici Isus vo nego.
Muhammed, n.b.m.n., dosol da ja vozobnovi porakata koja bila prenesuvana od Adam do Isus (prepodledniot) - Deka ne postoi drugo bozanstvo dostojno za obozuvanje osven EDEN BOG, Koj nema sodruznik, Koj ne e roden i ne rodil, Toj e daleku od ona sto lugeto mu go pripisuvaat."

Zanci Bog niz celata istorija na covestvoto isprakal Pratenici,no ne dolgo posle nivnata smrt,lugeto gi izvrtuvale nivnite zborovi, i ona so koe bile isprateni. Bog od neizmernata milot kon covestvoto povtorno ke ispratel Pratenik, koj ke gi povikuval na prvobitnata i Edinstvenata poraka na MONOTEIZMOT.

Premngo e zboruvano na forumov za ova, za k*ranot i Biblijata, nema potreba od povotruvanje. No sepak ako imas nekoi dilemi, ne ni e maka povtorno da pisuvame.


Aisha, nemashe monoteizam pred Isus?


Монотеизам имало и пред Иса а.с.,имало уште од Адема а.с.,но грешењето на луѓето доведувало до отстапувања од чистиот Монотеизам,па затоа било потребно Бог да испраќа друг пејгамбер кој ќе ги врати луѓето на колосек,и така тоа си течело се до појавата на Мухаммед а.с.,како последен Аллахов пејгамбер кој имал универзална мисија.
"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:13
Mess. pa ti pisav.....
Lugeto bile politeisti nekoi bile idolopoklonci, nekoi veruvale vo Svetoto trojstvo....Seto toa e daleku od Monoteizmot, zar ne?!?!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:11
Originally posted by muhadzir muhadzir напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Jas nemam poim zoshto sum na ovoj svet. Jas znam zoshto sum na ovoj svet.

A dali ti nekogash ke imash poim zoshto ovoj svet postoi, a kamoli zoshto si i ti vo nego ???
.....Nema da imam ako ne me poucisсреќа


Sekoj zbor ne e za sekoi ushi.

P.S. I vrati se na temata.

Изменето од Messenger - 05.Април.2008 во 01:11
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:10
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Pa dobro znaes i samiot deka Islamot go negira svetot trojstvo i bilo kakov udel na eden od odbranite pratenici Isus vo nego.
Muhammed, n.b.m.n., dosol da ja vozobnovi porakata koja bila prenesuvana od Adam do Isus (prepodledniot) - Deka ne postoi drugo bozanstvo dostojno za obozuvanje osven EDEN BOG, Koj nema sodruznik, Koj ne e roden i ne rodil, Toj e daleku od ona sto lugeto mu go pripisuvaat."

Zanci Bog niz celata istorija na covestvoto isprakal Pratenici,no ne dolgo posle nivnata smrt,lugeto gi izvrtuvale nivnite zborovi, i ona so koe bile isprateni. Bog od neizmernata milot kon covestvoto povtorno ke ispratel Pratenik, koj ke gi povikuval na prvobitnata i Edinstvenata poraka na MONOTEIZMOT.

Premngo e zboruvano na forumov za ova, za k*ranot i Biblijata, nema potreba od povotruvanje. No sepak ako imas nekoi dilemi, ne ni e maka povtorno da pisuvame.


Aisha, nemashe monoteizam pred Isus?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:10
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Jas nemam poim zoshto sum na ovoj svet. Jas znam zoshto sum na ovoj svet.

A dali ti nekogash ke imash poim zoshto ovoj svet postoi, a kamoli zoshto si i ti vo nego ???



.....Nema da imam ako ne me poucisсреќа

ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:09
Pa dobro znaes i samiot deka Islamot go negira svetot trojstvo i bilo kakov udel na eden od odbranite pratenici Isus vo nego.
Muhammed, n.b.m.n., dosol da ja vozobnovi porakata koja bila prenesuvana od Adam do Isus (prepodledniot) - Deka ne postoi drugo bozanstvo dostojno za obozuvanje osven EDEN BOG, Koj nema sodruznik, Koj ne e roden i ne rodil, Toj e daleku od ona sto lugeto mu go pripisuvaat."

Zanci Bog niz celata istorija na covestvoto isprakal Pratenici,no ne dolgo posle nivnata smrt,lugeto gi izvrtuvale nivnite zborovi, i ona so koe bile isprateni. Bog od neizmernata milot kon covestvoto povtorno ke ispratel Pratenik, koj ke gi povikuval na prvobitnata i Edinstvenata poraka na MONOTEIZMOT.

Premngo e zboruvano na forumov za ova, za k*ranot i Biblijata, nema potreba od povotruvanje. No sepak ako imas nekoi dilemi, ne ni e maka povtorno da pisuvame.
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:09
Jas nemam poim zoshto sum na ovoj svet. Jas znam zoshto sum na ovoj svet.

A dali ti nekogash ke imash poim zoshto ovoj svet postoi, a kamoli zoshto si i ti vo nego ???
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:04
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Aisha, da go razberesh moeto prashanje podobro, ke gi citiram tvoite zborovi ushte ednash:

-Pred Bog da go isprati Pratenikot Muhamed, n.b.m.n., lugeto veruvale vo idoli, znaci nemalo ni I od islamot, go nemalo ona cisto veruvanje koe bilo proklamirano od SITE BOZJI PRATENICI. Spored ova tvoe tvrdenje proizlaga deka do pojavata na Muhamed SITE lugje veruvale vo idoli. NIKOJ ne gi sledel dosledno SITE BOZHJI PRATENICI.

-Togas Bog vo edno takvo vreme vo eden takov period na neznaenje go ispraka POSLEDNIOT PRATENIK, VEROVESNIK, ONOJ KOJ GI VOZOBNOVIL UCENJATA NA ABRAHAM, MOJSEJ, ISUS....Znaci bil posledniot od Pratenicite, pecat....da ne bil Pratenikot Muhamed, n.b.m.n, lugeto bi prodolzile da talkaat vo neznaenjeto. Znachi site bile vo zabluda sledejki go Stariot Zavet i Noviot Zavet (da ne gi spomnuvam site ostanati Bozhi cheda niz planetava), site bile idolopoklonici do momentot koga se pojavil Muhamed.

Toa sakashe da go kazhesh?




Messi imas li poima zosto si na ovoj svet??

ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 01:02
Aisha, da go razberesh moeto prashanje podobro, ke gi citiram tvoite zborovi ushte ednash:

-Pred Bog da go isprati Pratenikot Muhamed, n.b.m.n., lugeto veruvale vo idoli, znaci nemalo ni I od islamot, go nemalo ona cisto veruvanje koe bilo proklamirano od SITE BOZJI PRATENICI. Spored ova tvoe tvrdenje proizlaga deka do pojavata na Muhamed SITE lugje veruvale vo idoli. NIKOJ ne gi sledel dosledno SITE BOZHJI PRATENICI.

-Togas Bog vo edno takvo vreme vo eden takov period na neznaenje go ispraka POSLEDNIOT PRATENIK, VEROVESNIK, ONOJ KOJ GI VOZOBNOVIL UCENJATA NA ABRAHAM, MOJSEJ, ISUS....Znaci bil posledniot od Pratenicite, pecat....da ne bil Pratenikot Muhamed, n.b.m.n, lugeto bi prodolzile da talkaat vo neznaenjeto. Znachi site bile vo zabluda sledejki go Stariot Zavet i Noviot Zavet (da ne gi spomnuvam site ostanati Bozhi cheda niz planetava), site bile idolopoklonici do momentot koga se pojavil Muhamed.

Toa sakashe da go kazhesh?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 00:56
Јас зборувам таму каде што сум компетентен. А твоето прашање за Заветот е на погрешна тема. Таму темата е Мојот омилен стих од мојата света книга, а не неврзани прашања. Од друга страна ти прашањето таму не го упати до мене, јас не гледам таму EvAngelos, туку протестанти. Штом ги прашуваш протестантите, тие и нека ти одговорат. Но не на таа тема, немој да ми ја расипувате најубавата тема на форумов среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2008 во 00:53
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Универзалноста на исламот

Како религија која е објавена на целото човештво а не само на Арапите, исламот пропагира апсолутна толеранција и интернационализам собирајќи ги луѓето од сите раси, бои и нации.
Исламската култура опфаќа еден комплетен систем и комплетен начин на живеење. Низ својот однос спрема другите таа ги нагласува универзалните човекови вредности-интернационализам и толеранција.

Интернационализам
Исламскта култура работи кон бришење на разликите помеѓу потомството на Адам. Сите оние разлики кои оддамна па до ден денеска го делат човештвото. Поради оваа нејзина особеност и возидагање, учество земале Арапите и неарапите, бели и црни, богати и сирмашни, владари и поданци, муслимани, христијани, евреи и идолопоклоници. Поради тоа што обично ја нерекуваме арапска или исламска култура не е во спротивност со нејзиното кавалифицирање како интернационална култура. Таа има светски погледи и како таква е определена. Таа е отворена за сите човечки групации и никако не е забаракадирана или непријателси расположена према другите култури, како што е случај со затворената еврејска култура која постои на воздигање на само еден народ и една раса. Тоа довело до таму што го опишале Бог како Израелов Господ а израелскиот народ избран народ од Господ.
Исламската култура не е таква, иако е запишана воглавно на арапски јазик, и иако се појавила со исламот. Всушност, исламот од првиот ден ја имал таа особина на интернационализам. Од самиот почеток ги повикувал луѓето О луѓе, а не О Арапи!. Повикувал кон Господ, Господарот на световите, а не Господарот само на муслиманите или само на Арапите. Од првиот ден пропагирал дека неговиот повик е од општ карактер, а не специјално наменет кон една група: ...и Ние те испративме како милост кон световите. (к*ран – Ел Енбија 107).


Ne go razbiram vo celost tvoeto prasanje Mess.
OVdeka se krie del od odgovorot na tvojata dilema.

Ej Ev. ne zboruvaj na temi za koi ne si kompetenten, aj odi i odgovori mi sto te prasav na temata za Zavetot!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.