IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Зошто Господ има човечки особини?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зошто Господ има човечки особини?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
Автор
Порака
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 11:03
Originally posted by ShumadinChe ShumadinChe напиша:

Originally posted by butel2 butel2 напиша:


e ajde podeli ovde so nas nesto sto tebe ti se slucilo po negova mokj i odobrenie, ama nemoj so toa " mi dal zivot, me napravila da bidam dobar itnn... " bidejki zivot ti dale roditelite i tie te vospitale , ... daj nekoj navistina konkreten primer kade Allah ja pokazal svojata mojk


Primer za sho ? za zdravje, za pari, za snaodlivost ? za sho ?


ne e vazno za sto, vazno e da se vidi kade Alahovata mokj i odobrenie, Ljiljan ke znae sam da si najde primer , se nadevam
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 13:33
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Шумадинче, Христос бил отелотворен Бог - Богочовек (и Бог и Човек, Син Божји и Син Човечки). Човечката природа на Исус имала потреба од сон, јадење, пиење итн.

Znaci, toj se simnako covek, a pak bil bog so covecki potrebi koj se molel na samiot sebe si...????
 
Abe ajde...
 

Најголемата расипаност која што Павле ја направил, е тоа што на чистиот монотеизам (верување­то во само еден Бог) кој што го проповедал Исус, му додал и обожување на чо­вечко суштество, изедначува­јќи го со Бога. Тој про­по­ве­дал дека Исус е еднаков на Бога, а со тоа ја претста­вил тео­ријата за дополнување­то на Бог“.

О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 13:34

Кој, иако беше во обличје Божјо, сепак не др­же­ше многу до тоа што е еднаков со Бога; но Сам Себе се понизи, откако зеде обличје на слуга и се изедначи со луѓето; и по вид се пока­жа како чо­век.“

(Павле до Филипјаните, 2: 6)

Сите суштества Му се потчинети на Бога, и зависат од Него. Според теоријата на Павле, ако Бог требал да Се дополни Самиот Себеси и зел форма на човек (п.п. роб), тогаш кој бил Господар и Управувач со универзу­мот за време на тој период? Дали наговестува дека по­стојат два бога во исто време, едниот празен“, а други­от полн со енергија? Но ова е само едно богохулие кое што води кон полиетизам[1].



[1] Politeizam – na arapski jazik i kaj muslimanite poznato kako {irk“, a zna~i mnogubo{tvo, paganstvo, pripi{uvawe zdru`e­nik vo obo`uvaweto na Boga, Ediniot Gospodar, Sozdatelot i Vlade­te­lot na site svetovi, ili pripi{uvawe na Negovite uba­vi imiwa i sovr{eni svojstva na nekoj drug ili ne{to drugo, osven Nemu Vo­zvi{eniot i za sekakva pofalba Dostojniot. Vo ponatamo{niot tekst – {irk ili politeizam (zab. na prev.).

О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 13:35

Семоќниот Бог од секогаш постоел и секогаш ќе биде Најмоќниот и Единиот Бог, Кој што нема здруже­ник. Апсолутно нелогично е да се верува дека Тој би можел да биде дополнетили лишен од Самиот Себе, затоа што дополнетиотбог повеќе не е Бог.

Според описот даден во Евангелието и во к*ранот, Исус не само што е обично човечко суштество, туку ги има истите потреби како и секој друг човек. Целата не­го­ва способност и моќ му биле дадени од Бога, тој не­мал со­пствена власт. Во склоп на тие описи, тешко е, дури и не­возможно да се прифати како Бог или како здруженикна Бога.

Во Библијата:

И во деветтиот час Исус извика гласно, ве­ле­јќи: ‚Елои, Елои, Лама савахтани?‘ А тоа зна­чи: ‚Боже Мој, Боже Мој, зошто си ме оста­вил?‘“

(Марко, 15: 34)

(Да се плаче поради нанесена неправда е човечка сла­бост.)

А утредента, во темни зори, стана, излезе и отиде во пусто место и таму се молеше.“

(Марко, 1: 35)

А Он се повлекуваше на осамени места и се мо­леше.“

(Лука, 5: 16)

 (Молењето е исклучиво човекова потреба.)

И рече Исус: ‚Кој се допре до Мене? Некој се до­пре до Мене, зашто сетив дека излезе сила од Мене.‘“

 (Лука, 8: 45, 46)

(Незнаењето е човекова ограниченост.)

А утредента, кога излегоа од Витанија, Он огладне.“

(Марко, 11: 12)

 (Човековото тело чувствува глад и има потреба од храна.)

Но, кога се доближи до неа, не најде ништо освен лисја, оти уштен е беше времето за смо­кви. И кога одговори Исус, й  рече: Отсега ни­кој довека да не вкуси плод од тебе!‘“

(Марко, 11: 13,14)

(Гладниот човек е и гневен човек!)

Кога, пак, пловеа, Он заспа.

(Лука, 8: 23)

(Спиењето е човекова потреба, а да се заспие е човекова слабост.)

А за тој ден и час никој не знае, ни ангелите не­бесни, ниту Синот, а само Отецот.“

(Марко, 13: 32)

 (Луѓето не знаат што ќе се случи во иднина, но Создателот знае.)

 

Тогаш Духот Го одведе Исуса во пустиња за да биде искушуван од ѓаволот.“

(Матеј, 4: 1)

(Ѓаволот никогаш не може да му наштети на Бог, но на човекот може.)

Но Јас ништо не можам да правам Сам од Се­бе.“

(Јован, 5: 30)

(Човекот секогаш зависи од Бога.)

Ништо не правам Сам од Себе, туку, како што Ме научи Мојот Отец, така и зборувам.“

(Јован, 8: 28)

(Пратеникот е човек и нема своја сопствена власт.)

О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 13:41

Во к*ранот:

Месих,[1] синот Мерјемин,[2] е само пратеник. И пред него доаѓаа и заминуваа многу прате­ници. А мајката негова секогаш вистината ја гово­ре­ше, а и двајцата јадеа храна. И погле­дни како Ние јасно им ги објаснуваме докази­те, а по­тоа погледни ги нив[3] како се одме­тнуваат!

(к*ран, 5: 75);

Неверници се секако, оние кои што велат: ‚Ме­сихот, синот Мерјемин е Бог!‘ Кажи: ‚Кој може да го спречи Алах, ако Он посака, да го уни­шти Месихот, синот Мерјемин, и негова­та мајка и сите оние кои што се на Земјата?‘ Ала­хова е власта и на небесата и на Земјата и меѓу нив! Он создава што сака, и Алах сè може!“

 (к*ран, 5: 17);

Сосема не веруваат оние кои велат: ‚Меси­хот, синот Мерјемин е Бог.‘ А Месихот гово­реше: ‚О синови Израилови, обожувајте Го АлахГоспо­дарот мој и Господарот ваш!‘“

(к*ран, 5: 72).



[1] Mesih – Mesija, Hristos, Predska`aniot. Se odnesuva na Isus. Vo ponatamo{niot tekst – Mesih (zab. na prev.).

[2] Merjem - arapskoto ime na Marija, majkata na Isus. Vo po­nata­mo{niot tekst na k*ranot – Merjem (zab. na prev.).

[3] Hristijanite.

О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
ANTONI Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANTONI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 13:42
imam prasanje dali vo koranot pisuva deka isa e cisti duh ruhu kudus dali pisuva deka e ruhulah -bozji duh i dali isus gi napravil najgolemite mudjizi?
molam odgovor i   dali isa doagja za sudniot den sto kazuva koranot za toa?
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 13:42

Според доктрината на тројството, Исус е една од три­те личности на тројството (таткото, синот и светиот дух). Како што стои во првото послание на Јован Богослов, 5 поглавје, стих 7:

Зашто Троица се, Кои сведочат на небото: Отецот, Словото и Светиот Дух; и Тројца се едно.“

(1 Јован Богослов, 5: 7)

Во Библијата ова е единствениот цврст доказ за до­ктрината на тројството, но сега оваа верзија е избриша­на од Библијата на модерното време.[1]

Оваа доктрина никогаш не била проповедана од Исус ниту од неговите ученици од раната христијанска наука. Напротив, била воспоставена во доцните ко­нтроверзни и опозициони христијани во 325 годината, на советот во Ни­кеа, околу тристотини години после заминувањето на Исус.[2]

Со отстранување на оваа доктрина од Библијата, хри­стијанските ученици ќе се доведат себеси до побли­ското и оргиналното учење на Исус, нека е Божјиот мир над него, а исто така ќе биде и во согласност со Ку­ранот.

Благородниот к*ран ги опоменува следбениците на доктрината за тројството, со следниве зборови:

Навистина не веруваат оние кои што ве­лат: ‚Бог е еден од тројцата.‘ Бог е само еден. А ако не престанат со она што го зборуваат, болна казна, навистина, ќе го стигне секој од нив кој што неверник ќе остане.“

(к*ран, 5: 73)



[1] Svetata Biblija Nova revizirana standardnan verzija; Sve­tata Biblija, Nova internacionala verzija; Gospodova nova Bi­blija vo dene{nata angliska verzija.

[2] Hristijansko - muslimanski dijalog od H.M. Baagil; Mevlana Ta~i Osmani, ibid; Edno{tvoto na Boga i „Kone~noto re{enie za protivre~noto trojstvo“ od Marmarinta – Omer P. Mababaja.

О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
rome1 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 55
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај rome1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 13:44
ANTONIO ODI KADE PISI VISTINATA ZA SVETIOT DUH
Кон врв
ANTONI Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANTONI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 13:47
zasto koranot veli deka isa e bozji duh dali ne e bog semoken ?
i kako sto vel biblijata jov 1 14 bog sleze vo telo zato toa ne go razbirame ama e pisano ke imame oci i nema da gledame ke imame   usi i nema da slusame bog sleze vo telo   potrebna bese zrtva za nasiot nasleden grev od nasite praroditeli adam i eva
Кон врв
ANTONI Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANTONI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 13:53
bog e eden vo tri licnosti od pocetokot na stvaranjeti se pojavuvaat ovi tri licnosti koi se bozanstvo koe e nerazbirlivo za nas lugjeto to a se prima so vera a ne so nauka bog rece da napravime covek zbori vo mnozina znaci ne bil sam tuka e hristos i ponataka veli i duhot bozji lebdeese nad zemjata tesko e da se razbere zasto isus e kamen za sopnuvanje taka pisuva vo pismoto ve molam braka da mozete site da razberete   sakam da ste spaseni zasto spasenieto e od verata a ne od delata
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 13:57
Originally posted by ANTONI ANTONI напиша:

imam prasanje dali vo koranot pisuva deka isa e cisti duh ruhu kudus dali pisuva deka e ruhulah -bozji duh i dali isus gi napravil najgolemite mudjizi?
molam odgovor i   dali isa doagja za sudniot den sto kazuva koranot za toa?
Ruhi kudis - kako sto velis ti, se odnesuva za maelekot Dzibril, odnosno za arhangelo Gavril.
Isus e dusa od Boga, kako i site nasi dusi, toa znaci ona sto sakas, demek pameten, da prasas. Ok?
Isus kje dojde da si ja dovrsi misijata, da se ozeni i da umre....
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 13:58

Моќта на Бог

Што вели Библијата

Јаков се Бори со Бога!

ТогаШ му рече: Отсега името нема да ти биде Јаков, туку Израил Ќе е името твое; заШто хра­бро се бореШе и со Бога, па и со луЃето си­лен Ќе бидеШ.

(Прва книга Мојсеева, 32: 28)

што вели к*ранот

И тие не Го познават Алах како што треба. Алах, навистина, е Моќниот и Силниот!

(к*ран, 22: 74)

О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 13:59

Бог не е три во едно

Според доктрината на тројството, Исус е една од три­те личности на тројството (таткото, синот и светиот дух). Како што стои во првото послание на Јован Богослов, 5 поглавје, стих 7:

Зашто Троица се, Кои сведочат на небото: Отецот, Словото и Светиот Дух; и Тројца се едно.“

(1 Јован Богослов, 5: 7)

Во Библијата ова е единствениот цврст доказ за до­ктрината на тројството, но сега оваа верзија е избриша­на од Библијата на модерното време.[1]

Оваа доктрина никогаш не била проповедана од Исус ниту од неговите ученици од раната христијанска наука. Напротив, била воспоставена во доцните ко­нтроверзни и опозициони христијани во 325 годината, на советот во Ни­кеа, околу тристотини години после заминувањето на Исус.[2]

Со отстранување на оваа доктрина од Библијата, хри­стијанските ученици ќе се доведат себеси до побли­ското и оргиналното учење на Исус, нека е Божјиот мир над него, а исто така ќе биде и во согласност со Ку­ранот.

Благородниот к*ран ги опоменува следбениците на доктрината за тројството, со следниве зборови:

Навистина не веруваат оние кои што ве­лат: ‚Бог е еден од тројцата.‘ Бог е само еден. А ако не престанат со она што го зборуваат, болна казна, навистина, ќе го стигне секој од нив кој што неверник ќе остане.“

(к*ран, 5: 73)



[1] Svetata Biblija Nova revizirana standardnan verzija; Sve­tata Biblija, Nova internacionala verzija; Gospodova nova Bi­blija vo dene{nata angliska verzija.

[2] Hristijansko - muslimanski dijalog od H.M. Baagil; Mevlana Ta~i Osmani, ibid; Edno{tvoto na Boga i „Kone~noto re{enie za protivre~noto trojstvo“ od Marmarinta – Omer P. Mababaja.

О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 14:07

На Бог не Му треба посредник; Тој е секогаш блиску

Павле постепено ги менувал зборовите на Исус, зе­ма­јќи го него како посредник и помирител помеѓу Бога и човекот, како син Божји потоа еднаков на Бога, и ко­не­чно прогласувајќи го за боги сето тоа тој сами­от:

Зашто еден е Бог, и еден е Посредникот по­меѓу Бога и луѓето - Човекот Христос Исус.“

(Првото послание на Павле до Тимотеја, 2: 5)

И преку Него да измири сè со Себе, било зе­мно, било небесно, творејќи мир со крвта на Него­ви­от крст.“

(Послание на Павле до Колосјаните, 1: 20)

Оти, ако како непријатели, се помиривме со Бога преку смртта на Неговиот Син.“

(Послание на Павле до Римјаните, 5: 10)

Најмилостивиот Алах, Доброчинителот, никогаш не им е непријател на луѓето. Тој е секогаш во мир со нив, откога ги создал. Никаков вид на посредник или поми­рител не е потребен помеѓу Бога и човекот, освен, искре­на посветеност и љубов кон Него, како и послу­шност кон Неговите наредби. Ова се единствените ра­боти кои што се ба­раат од човекот, за да се доближи поблиску до Бога.

 

Во Библијата:

Вашиот Отец небесен знае од што имате по­треба уште пред да сте Го помолиле.“

(Матеј, 6: 8)

Сакајте и ќе ви се даде; барајте и ќе најдете; чукајте и ќе ви се отвори; зашто секој кој са­ка, добива, и кој бара, наоѓа, и на оној што чу­ка, ќе му се отвори.“

(Матеј, 7: 7 - 8)

Книжникот Му рече: ‚Добро, Учителе. Право кажа дека Бог е еден, и дека нема друг, освен Не­го; и дека, да Го љубиш со сето срце, и со си­от разум, и со сета своја душа, и со сета сила, и да го љубиш ближниот свој како себеси е по­веќе од сите прилози и жртви.‘“

(Марко, 12: 32-33)

Во к*ранот:

Он навистина сè слуша и секогаш е блиску!“

(к*ран, 34: 50)

Ние Сме му поблиски и од вратната жила.“

(к*ран, 50: 16)

И кога ќе те прашаат робовите Мои за Ме­не, па, Јас Сум навистина блиску. И се оѕивам на молбата на молителот кога ќе Ме замоли. Па, нека му удоволат на повикот Мој и во Мене не­ка веруваат, како би биле на правиот пат.“

(к*ран, 2: 186)

О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.