IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Зошто Господ има човечки особини?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зошто Господ има човечки особини?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 22:13

Како човек да дојде до спознание на Бога?

 

До спознание може да дојде одејќи по еден од двата пата:

  1. Преку Божјата Книга која ја читаме, а тоа се страниците на Благородниот Ку ран.
  2. Преку Божјата книга која ја набљудуваме, а тоа се страниците на вселената.

 

 

Така, оној кој што не знае да чита и пишува не може да се правда пред Бога со својата неписменост. Зарем не си можел да ги набљудуваш доказите Божји? Зарем не си имал очи и уши?

 

Погледни околу себе во убавината на она што Возвишениот Бог го содал! Имаш Книга за читање и книга за набљудување кои не му даваат никому право да каже дека не можел или не знаел.

О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 22:49
Koj ti garantira deka k*ranot e bozja kniga???
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 23:11
Mene Bog i Negoviot Pratenik, a tebe jas!
Za potvrda ja imame naukata, istorijata i denesnicata.
 
 
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 23:59
Originally posted by DAIJA DAIJA напиша:

Mene Bog i Negoviot Pratenik, a tebe jas!
Za potvrda ja imame naukata, istorijata i denesnicata.

 

 


Hahaha vikas ti ubavo ubavo noviot mesaja e medju nas, ne bi sakal da te optovaruvam, sigurno kako takov ,imas dosta zbien raspored, ajde da odime na naukata ok???
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 00:19
Kako sakas...
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 00:52
Sure Ihlas, Tefsir (tolkuvanje)

"U ime Allaha Svemilosnog, Milostivog!"
"Reci: 'On je Allah - Jedan!' Allah je utociste svakom!' Nije rodio i nije rodzen,  i niko Mu ravan nije!'"



"Reci: 'On je Allah - Jedan!'" Znaci On je Jedan i Jedini Koji nema Sebi ravan, Koji nema nikakva sudruga ni pomosnika i Kome nije niko slican. Ovim imenom naziva se samo Allah, dz.s., jer je On savrsen po svim Svojim osobinama i djelima. Ibn-Abbas kaze da rijeci Uzvisenog: "Allah je utociste svakom!" znace da kod Njega utociste traze sva stvorenja, da od Njega mole i traze ono sto im je potrebno, da za Njega kazu da je Gospodar, Koji nema unutrice, da ne jede, ne pije, te da je vjecan, za razliku od svojih stvorenja. Sve ovo je tacno, jer su to svojstva Uzvizenog nam Gospodara. Rijeci Uzvisenog: "Nije rodio i ro|en nije" znace da On nema ni djeteta ni roditelja ni dru`ice هل "...i niko Mu ravan nije", tj. medzu Svojima stvorenjima nema nikog ko bi se sa Njim mogao porediti, niti bliskog koji bi Mu bio ravan. Suvise je On Uzvisen da bi mu nesto takvo dolikovalo!!

Изменето од ZlatniLiljan - 05.Март.2008 во 00:53
Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 00:54
EEE, nema koj da sfati, site slepi, gluvi i nemi....
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 01:04
EEE, nema koj da sfati, site slepi, gluvi i nemi....
 
 
Hajr brat, sto e Allah nikoj ne e! Sve e vo negova moc, i se sto se slucuva se slucuva po negovo odobrenieнамигнување

Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 06:09
Originally posted by ZlatniLiljan ZlatniLiljan напиша:


   EEE, nema koj da sfati, site slepi, gluvi i nemi....  Hajr brat, sto e Allah nikoj ne e! Sve e vo negova moc, i se sto se slucuva se slucuva po negovo odobrenieнамигнување


Siguren si ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 08:31
100%
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 08:53
Originally posted by ZlatniLiljan ZlatniLiljan напиша:


   EEE, nema koj da sfati, site slepi, gluvi i nemi....  Hajr brat, sto e Allah nikoj ne e! Sve e vo negova moc, i se sto se slucuva se slucuva po negovo odobrenieнамигнување


e ajde podeli ovde so nas nesto sto tebe ti se slucilo po negova mokj i odobrenie, ama nemoj so toa " mi dal zivot, me napravila da bidam dobar itnn... " bidejki zivot ti dale roditelite i tie te vospitale , ... daj nekoj navistina konkreten primer kade Alah ja pokazal svojata mokj
Кон врв
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 09:37
Originally posted by butel2 butel2 напиша:


e ajde podeli ovde so nas nesto sto tebe ti se slucilo po negova mokj i odobrenie, ama nemoj so toa " mi dal zivot, me napravila da bidam dobar itnn... " bidejki zivot ti dale roditelite i tie te vospitale , ... daj nekoj navistina konkreten primer kade Allah ja pokazal svojata mojk


Primer za sho ? za zdravje, za pari, za snaodlivost ? za sho ?
Кон врв
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 09:45
Originally posted by tofu tofu напиша:

Значи, ако Господ не е човек, зошто му се припишуваат човечки особини? Господ нели сите не сака, тој нели е најдобар, но и одмаздољубов, и сака да казнува. Кога читам верска литература ми се чини како да читам за некој робовладетел, или феудалец. Господ сака сите да му се покорни, да му се молат, а ако не му се молат тешко нив! Ако не му платат данок тешко нив! Ама тој сепак сите ги сака и тој сепак е најдобар! Ако човекот си живее скромен живот, нема непријатели, си ја ора нивата и е добар кон сите, пак феудалецот ќе го казни само затоа што секој ден не одел кај него во замокот да му се клања.


Xaxa. Ako smetate deka Ristos e bog togas slobodno mozete da si smetate deka imat i chovekovi osobini. dodeka na pravilniot bog "Allah" ne moze da mu se prepisat chovekovi osobini. bidejki on e eden. i na nego nemoze da se prepishi nikoj. i skrateno kazano nemoze da bide bog onoj koj jade, pie, spie, itn.. na vistniskiot bog nishto ne go zamarat. Tolku od mene. Selam za Muslimanite | Pozdrav za Hristijanite.
Nothing Remains !!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2008 во 10:54

Шумадинче, Христос бил отелотворен Бог - Богочовек (и Бог и Човек, Син Божји и Син Човечки). Човечката природа на Исус имала потреба од сон, јадење, пиење итн.

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.