IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Биста на Александров во Велес???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Биста на Александров во Велес???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
Автор
Порака Обратен редослед
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Биста на Александров во Велес???
    Испратена: 13.Март.2008 во 21:50
Originally posted by orlov orlov напиша:


Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Дали еднопартиското владеење воопшто значи дека национал социјалистичката партија владеела или дека владеел Хитлер а не политичко уредување.А инаку ми е мило што ја забележа коинциденцијата сега можеби ке ти е појасно зошто го сакам и почитувам Александровнамигнување
повеке од сигурно е дека владеел Хитлер.



Па го избраа за водич што сакаш ти...
И денеска на пример кај нас во владата (за ВМРО зборам) кој го слушаат..
Се разбира Никола Груевски..
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 21:47
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Дали еднопартиското владеење воопшто значи дека национал социјалистичката партија владеела или дека владеел Хитлер а не политичко уредување.А инаку ми е мило што ја забележа коинциденцијата сега можеби ке ти е појасно зошто го сакам и почитувам Александровнамигнување



повеке од сигурно е дека владеел Хитлер.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 21:22

Е убаво....тоа си е твое мислење јас си останувам неутрален зошто сум видел доста писма кои пишува дека сака анексирање на Македонија кон Бугарија...
Само и Александров правел чистки да си знаеш, на македонски револуционери.
На оние револуционери кои беа за Македонија на Македонците

Инаку еве еден твој коментар од претходните страници(го постирав доле) а тука викаш

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

.Дали еднопартиското владеење воопшто значи дека национал социјалистичката партија владеела или дека владеел Хитлер а не политичко уредување.А инаку ми е мило што ја забележа коинциденцијата сега можеби ке ти е појасно зошто го сакам и почитувам Александровнамигнување


А и Александров го ставаш во групата на национал социјалисти...
Во претходните постови..



Originally posted by Boogie Boogie напиша:


Не Карев е Социјалист ама Блаже Крстев-Биринчето,Иван Илиев Танев,Тодор Александров,Гоце Делчев,
Митре Панџаров – Влаот,Михаил Герџиков,Никола Митрев - Езерски,Ѓорѓи Сугарев,Стефан Димитров, Панчо Константинов,Чакаларов и мн.други се национал-социјалистинамигнување


Сега треба според оваа логика треба и Александров да го отфрлиш како македонски револуционер..
Гоце Делчев исто така, Никола Карев, Сугарев,Герџиков, и.т.н.

Сега не разбирам што сакаш да кажеш?????
Сега викаш драго ми е што ја забележа коинциденцијата и сега ќе ти е јасно зошто го сакам Александров, а од друга страна пак во претходните постови, сите поважни револуционери ги ставаш во групата на национал социјалисти(вклучувајќи го и Александров)....

А за Хитлер

Па јас колку што знам они го избраа Хитлер за нивни водич и нормално дека Хитлер ќе го слушаат...они го избраа него за водич.....

Изменето од Vladimir88 - 13.Март.2008 во 22:16
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 20:21
Дали еднопартиското владеење воопшто значи дека национал социјалистичката партија владеела или дека владеел Хитлер а не политичко уредување.А инаку ми е мило што ја забележа коинциденцијата сега можеби ке ти е појасно зошто го сакам и почитувам Александровнамигнување
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 17:59
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Да се ликвидираат други национал социјалисти од иста национална припаднос го прави Хитлер подобар национал социјалист?Тоа ли ми кажуваш?Ова ко читано ама не дочитано ми изгледазбунетост


Па не би рекол дека ликвидираше само од неговата партија луѓе кои ги сметаше за предавници.....
А исто така и социјалистите ликвидираа луѓе од своите партии кои ги сметаа за непријатели
М.М.Е. какви коинциденции
Освен тоа ако не примети Хитлер беше на власт од 1933 година до 1945 година...
Се прашувам што се случи со партиите кои беа во Рајштагот
И немаше избори, еднопартиски беше владеењето таму..

Изменето од Vladimir88 - 13.Март.2008 во 18:04
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 17:22
Да се ликвидираат други национал социјалисти од иста национална припаднос го прави Хитлер подобар национал социјалист?
Тоа ли ми кажуваш?Ова ко читано ама не дочитано ми изгледазбунетост
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 17:02
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Како не кога тој националсоцијализмот го искористи за да дојде на власт и кога дојде се плашеше од истиот национал социјализам да не го смени од власт и го распушти бундестагот за да стане единствен владетел на Германија.Што е тоа?збунетост

Не го распушти бундестагот туку го запали...а членовите и водачите на другите партии ги ликвидираше....
Тоа го направи за да не му пречат во работата..за да има он поголемо влијание...ги направи тие партии непријатели на државата.....
Тоа колку што знам го имаше и кај социјалистите



Изменето од Vladimir88 - 13.Март.2008 во 17:03
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 17:00
Патриот е да си ја сакаш земјата, и да си ја браниш од сите непријатели.....но исто така и кај патриотите има место и за "дружба" со другите малцинства(исклучоците нормално)..
Кај националистите тоа го нема....

Изменето од Vladimir88 - 13.Март.2008 во 17:00
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 16:57
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Патриот и националист не се едно исто...
Фашизам и нацизам немаат никаква поврзаност.
Социјалист, и комунист немаат никаква поврзаност..
Национал Социјалист и социјалист немаат никаква поврзаност..
А Хитлер каква политика водеше??
Национал Социјалистичка така...????
Тоа е само прекар дадено.....етикета подобро кажано
Инаку Хитлер е национал социјалиста..

Значи Хитлер водеше нацистичка политика а не национал социјалистичка??
 
Подцртаното од мене е исто..затоа што тоа е напишано во Вујаклија..а мислам оти таму такви грешки не проаѓаат.
Погледај Вујаклија издание од 1980 година , на страните599 и 600..
намигнување
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 16:57
Како не кога тој националсоцијализмот го искористи за да дојде на власт и кога дојде се плашеше од истиот национал социјализам да не го смени од власт и го распушти бундестагот за да стане единствен владетел на Германија.Што е тоа?збунетост
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 16:53
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

ХИтлер го распушти парламентот да не заборавиме,тоа нема никаква врска со националсоцијализам туку прераснува во шовинизамтрепкање


Под шовинизам спаѓа и негирање на национална припадност..
Хитлер не го правеше тоа
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 16:53
ХИтлер го распушти парламентот да не заборавиме,тоа нема никаква врска со националсоцијализам туку прераснува во шовинизамтрепкање
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 16:51
Патриот и националист не се едно исто...
Фашизам и нацизам немаат никаква поврзаност.
Социјалист, и комунист немаат никаква поврзаност..
Национал Социјалист и социјалист немаат никаква поврзаност..
А Хитлер каква политика водеше??
Национал Социјалистичка така...????
Тоа е само прекар дадено.....етикета подобро кажано
Инаку Хитлер е национал социјалиста..

Значи Хитлер водеше нацистичка политика а не национал социјалистичка??(според вас)


И комунистите ги викаа "The Reds" па сега они се црвените така?

Изменето од Vladimir88 - 13.Март.2008 во 16:53
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 16:50
Истото и јас го тврдев дека нетреба да се меша нацист и националсоцијалистсреќа
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.