IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Фамилијарно стебло
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Фамилијарно стебло

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака Обратен редослед
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Фамилијарно стебло
    Испратена: 13.Октомври.2019 во 21:12
Викендов една прикаска за мојот чукун дедо
ја нотирав.На ќумбе со лупење пиперки.
На 105 години се обесил,од прикаските татко ми
што за него ги слушал уште толку ќе живеел.
До крај витален и принципиелен,со чашка ракија
се расонувал.Со чашка ракија заспивал.
И толку две му биле,немој одма муабети цел ден пиел.
Но не успеал да ја издржи смрта на прабаба ми.Негова
единствена ќерка.Ден после погребот се обесил!
Некако од оваа временска дистанца,не би имал лош збор.Судбини!
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јули.2013 во 19:16
мене стеблото ми е малце густо и понекогаш се губам... има моменти каде што има по пет деца во едно семејство, па иди ти памти ги сите
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Gabriela_S Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Локација: On the stone
Статус: Офлајн
Поени: 21942
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gabriela_S Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Јули.2013 во 22:42
Dedo mi napravil familijarno steblo, mnogu e precizno i ubavo sraboteno, so godini na raganje i umiranje.  Jas go prosiriv so podatoci od stranata na majka mi. Arno ama eden blizok prijatel mi rece...Abe od stranata na zenite ne se pravi steblo изненадување

Sobrav i stari sliki, onolku kolku sto mozev, od prababi i pradedovci, se rasprasav koj sto rabotel i kako ziveel i si kupiv kniga od edna nasa pecatnica, demek celiot materijal da go soberam na edno mesto, ama e tolku glupavo sostavena sto seuste se macam da ja donesam do nekoj red ух
Кон врв
Орка Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 44574
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Орка Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јули.2013 во 10:05
Имав среќа да запознаам тројца прадедовци,една прабаба и
првата љубов на еден мој прадедо кој ми ти бил некој си луди Милојко...
Додуша откако починала млада прабаба ми аздисал
Па после пет жени заврши со првата љубов.Но деца имал само со прабаба ми.
Другите двајца исто останале без своите жени (починале) на млади години.
Од кои едната била убиена и не и се знае гробот каде и е.
Дедо ми бог да си го прости по една чашка солзи му идеа,и си имаше една жална песна што си ја потпевнуваше.
Од мариовските корени прадедо ми бил голем човек со големо срце,а прабаба ми
јака жена која издржала многу тортури во времето на млада Југославија,
до заминувањето во Канада каде до крај останаа заедно со прадедо ми.
Негово мото било додека не умрат сите мои шпиони и предавници не умирам,
и си истера сто и една година
Низ очите на еден мој вујко,споменот за прадедо ми
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Октомври.2011 во 16:50
Едно време кога се запалив... Добри ствари ископав...
Ама после смртта на дедо ми и прадедо ми (со размах од година дена беше) ми се затворија многу податоци... И БАТАЛИВ тага

1.Од едната страна , едниот дедо живеел во тешка сиромаштија ко дете иако биле во град... татко му ѕидар, а мајка му перела по богатите куќи.  Многу постигнал во животот, ама си отиде пред време. Зад него стои бујна историја влезена во корените на градов... баби , прабаби негови...Паца варошанка за која викаат дека личи на мајка ми... итнтрепкање Светол тен, плави очи, бујни коси, високи и снажни луѓе, со многу добра душа  и приврзани за семејството...

2. Баба ми -  Небрегово куќа до куќа со Коневци. Прадедо ми бил школски со Блаже, само што Блаже продолжил да се школува, а овај не. Имашливи луѓе во селото... Да не завлегувам во детали. Пред се пожртвувани, наивни,  работливи, чутливи , добронамерни , но надворешно неупадливи.

3.Дедо - Во селото горе фатило чума и слегле под Плетварот, каде што и сега ми е „џифлигот“. Сум имал чукун-дедо кој сите го кажуваат како најитар во селото... метро и жилет + прст прашина бил , ама сеуште постарите го кажуваат како нај снаодлив и најпаметен во местото. На него и презимето го носам голема%20насмевка Дедо ми , воен инвалид,  дошол во градов да се школува и убава позиција си фатил. Од оваа страна главни карактеристики се: Вулгарен речник (но не простачки), намрштени лица, физички здрави но ниски , мустаќлести, слаби...

4. Многу деца биле, по потекло од околијата на М.Брод. Скромен живот. Баба ми ја родиле на стари години и видела доста маки. Уште од 4то одд. патувале со километри за на школо. Дошла во градов да седи кај поголемата сестра што била мажена за богат дуќанџија ( го памтам братов чисто, фацата му беше апсолутен ДОН КОРЛЕОНЕ) Завршила „чколија за продавачка“ и рано се омажила, уште на 19.

Ова е најблиската историја што можам да ви ја кажам...голема%20насмевка А виезбунетост Кажете и вие за некого...
Кон врв
RUSHKA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2837
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај RUSHKA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2008 во 23:00
Знам дека двајца мои прадедовци биле пратеници...од различни политички партии и кој како доаѓал на власт така другиот го праќал во затвор, а биле сватовиголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
4ISTA SOVEST=MIREN SON
Кон врв
IQ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Darling

Регистриран: 11.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 12382
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај IQ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2008 во 01:07
odvaj si gi znam prvite bratuchedi, a ne pak celo familijarno steblo inaku interesno e taka da si gi znaesh predcite i poshirokata familija, bash bi sakala da znam kakvi lugje bile

[URL=http://g.imageshack.us/g.php?h=521&i=00001awbzx1.jpg][IMG]http://img521.imageshack.us/img521/
Кон врв
sladjana_d Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Мај.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 45
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sladjana_d Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2008 во 16:21
tatko mi ima napraveno do sesto koleno,ama za zal mnogu docna mi tekna da go poglednam...otkoga doznav deka onoj vo koj sum vljubena vsusnost mi e bratuced
Кон врв
Delicia Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
*dream catcher*

Регистриран: 20.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 10984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delicia Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 23:21
po familijarnoto steblo sto go pravese  familijata na tatko mi ,Nikola Tesla mi e pradedoголемо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање
...It just takes a second to realize how wrong you are, about... everything...
Кон врв
bond....james b Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bond....james b Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 23:18
pa,ne ste vie ....kunta kinte............pa da si go najdete stebloto so site granki.намигнување
You live only ONCE!
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 23:15
da, se obidov da napravam familijarno steblo, no toa mnogu tesko odi, bidejki postarite se veke izumreni, a pomladite ne znaat bas nesto poveke od mene, vsusnost postojat raboti koi me sprecuvaat i mislim deka nema mnogu bas da doznaam, sepak site informacii za moite predci ke im gi ostavam na decata, da znaat ...

mnogu interesni raboti se doznavaat pri tie istrazuvanja
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 10:04
Ni sakam da znam, nitu pak me interesira...nesto imam nacueno deka ja sega ustvari sum mesavina od ovcari i vojnici...i taka da ja sum sega...po logika bi tebalo da stojam nekade na vrata i koj pomine da si cucne...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 07:55
Vo familijata na dedo mi po majka mazite bile dvometrashi a se zenele so niskicki zeni...site gi vikale kapitan...i vo sekoja generacija barem 1 clen od familijata ubival nekoj od porobuvacite i "nevernicite" ( turcin, gegi, evrei, bugari...) , pa potoa preku nok se selele, taka shto go ishetale cel Balkan. Po paba mi po majka bile "uceni" i mazite i zenite...i se rasprskale niz svetot...vo Makedonija ostanale samo baba mi i sestra i...
Po tatko...do tatko mi site bile so plavi oci i plava kosa...miroljubivi i malku mrzlivi (ova go kazuvashe dedo mi po majka koj e posleden koj ubil nekoj gega pa morale da prebegaat vo istocna Makedonija, a potoa vo Veles i koj ne gi podnesuval "miroljubivite i ucenite"), a po baba mi po tatko...vo familijata nivna do 7 koleno pred tatko mi se ragale samo zeni i umirale mladi, sekoj maz shto doagal kako domazet nasleduval imot ( so tatko mi toa prekinalo, toj e prvo mashko po 6-7 kolena, a ima i sin) . Vo ovaa familija taka reci site se od ist tatko (dojdenec) a od tri majki. Posle tretata zena ne se zenele...a site treti devojcinja ostanuvale ne mazeni shto se slucuva i sega, zatoa za da se nadmine toa "prokletstvo" taka reci nikoj nema tri deca.


Изменето од mamamd - 02.Март.2008 во 07:56
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Март.2008 во 01:24
дедо ми ми има кажувано дека нивната,... т.е мојата фамилија биле стара велешка,... дека имале куќа кај врналиите,... поточно до првото школо каде што било ( го заборавив како се викаше ) најдалеку што разбрав е тоа дека прадедо ми на прабаба ми    се викал андреа,... речиси секогаш во фамилија биле по пет деца,... а уште разбрав и дека некои мои прароднини,... живееле во аргентина,... може уште се таму,... бегале од турците или така нешто
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.