IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - ВОЗОБНОВА НА МАКЕДОНСКОТО КРАЛСТВО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВОЗОБНОВА НА МАКЕДОНСКОТО КРАЛСТВО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910>
Автор
Порака
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 17:27
А тракијците што мислиш од кого го земале симболот???

И Дуле МОЛИМ ТЕ ОДГОВОРИ МИ ...

ОД КАДЕ СТАТУА ЛАВ ЗА ПОБЕДА ВРЗ ГРЦИТЕ..
ОД КАДЕ НА МОНЕТАТА НА АЛЕКСАНДАР СКАЛП ОД ЛАВ????

Тоа е МАКЕДОНСКИ СИМБОЛ...
А ПРЕД се ја означува победата на МАКЕДОНЦИТЕ врз ГРЦИТЕ...[/QUOTE]
Добре де - и тракиjците и персите са взели симболот на лавот од македонците.... Доволен ли си?
Само да те питам: Зощо го немате во гербот лавот? Ние винаги сме го имали (даже и комунистете не посмеа да махнот лавот).

Изменето од дуле - 26.Февруари.2008 во 17:27
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 17:28
Originally posted by дуле дуле напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:А тракијците што мислиш од кого го земале симболот???

И Дуле МОЛИМ ТЕ ОДГОВОРИ МИ ...

ОД КАДЕ СТАТУА ЛАВ ЗА ПОБЕДА ВРЗ ГРЦИТЕ..
ОД КАДЕ НА МОНЕТАТА НА АЛЕКСАНДАР СКАЛП ОД ЛАВ????

Тоа е МАКЕДОНСКИ СИМБОЛ...
А ПРЕД се ја означува победата на МАКЕДОНЦИТЕ врз ГРЦИТЕ...

Добре де - и тракиjците и персите са взели симболот на лавот од македонците.... Доволен ли си?
Само да те питам: Зощо го немате во гербот лавот? Ние винаги сме го имали (даже и комунистете не посмеа да махнот лавот).Ќе го смениме, се прават такви иницијативи..
А немој да зборуваш за тоа како вие сте го имале вечно тој грб што сте го зеле од нас зошто и вие до вчера имавте комунистички грб...

Кој се разликува од денешниов...

Изменето од Vladimir88 - 26.Февруари.2008 во 17:31
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 17:39
Еве го комунистическиот герб:Еве ги сите
бугарски грбови

Еве го иранскиот герб (има и сонце ама не преброих колко крака има - се разбира тоа знаме им е подарено од Александар)
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 17:40
Originally posted by дуле дуле напиша:

Еве го комунистическиот герб:Еве ги сите
бугарски грбови

Еве го иранскиот герб (има и сонце ама не преброих колко крака има - се разбира тоа знаме им е подарено од Александар)
Па Александар имаше стапнато и на Иранска Територија(ПЕРСИЈА)....

А за Бугарскиот лав...каде е круната..

Каде е слоганот СОЕДИНЕНИЕТО Е СИЛА???
Каде се другите 2 лава??

Иако знам што значат тие мочани 2 лава..


Изменето од Vladimir88 - 26.Февруари.2008 во 17:46
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 18:06
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:А за Бугарскиот лав...каде е круната..

Каде е слоганот СОЕДИНЕНИЕТО Е СИЛА???
Каде се другите 2 лава??

Иако знам што значат тие мочани 2 лава..


Нали ти казах - ова е комунистичкиот герб. Даже ако си забелезол долу има две дати: 681 и 1944. (Народот тогава се смеешеш то надписот е како на надгробен паметник (роден 681 - умрел 1944). Комунистите нема да дадот корона на лавот. Ето го стариот герб (од Фердинандово време):


А еве го и сегашниот:

----
Беа епични словесни двубои со комунистите во сегашниот парламент кои и дума не даваа да се чуе за корона на лавот.
---
Ви пожелувам по скоро да смените вашиот комунистически герб и да сложите еден убав лав!
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 18:21
Да, ќе го ставиме лавот зошто тој е МАКЕДОНСКИ СИМБОЛ...
Само за жал другите земји сакаат да го украдат...


А за Бугарскиот комунистички лав, не ми одговори каде е слоганот..
Соединението е сила..
Каде се другите 2 лава??
Што убаво си пишува Македонија......

Јас викам, мојата земја, е земја на херои......
Гледаш повеќе од 2500 години се обидуваат некои да не уништат од страна и не успеале во намерата..
Духот на Александар и Филип е јак во нашите души
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 18:34
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:


А за Бугарскиот комунистички лав, не ми одговори каде е слоганот..
Соединението е сила..
Каде се другите 2 лава??


сега: гербовите имаат две форми: малка и тржествена. Малката форма се састои само од штитот. Тржествената има повеке елементи:


Комунистите беа приели само малата форма. Во малата форма нема место за девиз (като "Соединението прави силата"). За девиз има место само во тржествената форма.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 18:36
Зошто да нема место???
И не ми одговори каде се другите 2 лава....
А за другите 2 лава повеќе од јасно е зошто сега ги има....

И таму на тоа не ја гледам црвената, белата, и зелената лента..
И го нема слоганот!

Изменето од Vladimir88 - 26.Февруари.2008 во 18:37
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 18:44
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Зошто да нема место???
И не ми одговори каде се другите 2 лава....
А за другите 2 лава повеќе од јасно е зошто сега ги има....

И таму на тоа не ја гледам црвената, белата, и зелената лента..
И го нема слоганот!

Другите два лава ги има само во тржествената форма на гербот (тамо е и слоганот). За бугарските гербове виж тука
Ке се изненадаш (както и jас)
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 18:59
Originally posted by дуле дуле напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Зошто да нема место???
И не ми одговори каде се другите 2 лава....
А за другите 2 лава повеќе од јасно е зошто сега ги има....

И таму на тоа не ја гледам црвената, белата, и зелената лента..
И го нема слоганот!

Другите два лава ги има само во тржествената форма на гербот (тамо е и слоганот). За бугарските гербове виж тука
Ке се изненадаш (както и jас)


Нема зошто да се изненадам кога лавот е македонски симбол а не бугарски
Ама не ми одговори зошто ги нема црвената, зелената и белата лента..
И зошто да не го сакаат тоа комунистите???
Каде е и слоганот соединението прави сила??
И каде е тука третиот лав???

Изменето од Vladimir88 - 26.Февруари.2008 во 19:00
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 19:05


Не видиш ли бело-зелено-црвеното знаме е увито околу житните класове. Вместо корона - има петолъчка (комунjарска им работа). Нема слоган штото комунистите са интернационалсти, а со вакав слоган са мислили да не ги обвинат во териториални претенции кон братскиот jугословенски народ начело со Тито.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 19:08
Originally posted by дуле дуле напиша:Не видиш ли бело-зелено-црвеното знаме е увито околу житните класове. Вместо корона - има петолъчка (комунjарска им работа). Нема слоган штото комунистите са интернационалсти, а со вакав слоган са мислили да не ги обвинат во териториални претенции кон братскиот jугословенски народ начело со Тито.Јас не зборувам за овој грб..
Зборувам за оној горе каде има само 2 лава... а нема слоган и ги нема боите на Бугарија........

А на овој ги нема 2-та лава и ја нема круната....и го нема слоганот
Изменето од Vladimir88 - 26.Февруари.2008 во 19:09
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 19:15
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:


Јас не зборувам за овој грб..
Зборувам за оној горе каде има само 2 лава... а нема слоган и ги нема боите на Бугарија........

А на овој ги нема 2-та лава и ја нема круната....и го нема слоганотДа не мислиш за ова:


Ами ова не е герб а е примерна матрица по коjа по законите на хералдиката се прават гербовите. Виж тук
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 19:19
Ама ја нема таа матрица на комунистичкиот "герб"...
Тоа е работата.
Значи и вие во времето на комунизмот сте немале ист грб како тој денешниот...

Или не мрси муда Дуле

Само едвај чекам нашите да го променат комунистичкиот грб
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 678910>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,107 секунди.