IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - ВОЗОБНОВА НА МАКЕДОНСКОТО КРАЛСТВО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВОЗОБНОВА НА МАКЕДОНСКОТО КРАЛСТВО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 10>
Автор
Порака
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 14:50
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

П.С.
Дуле дали ти знаеш дека лавот живеел на македонска територија во времето на Филип 2???

Знам... лавове са живееле дури до VІІІ век по Балканскиот полуостров
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 14:51
Originally posted by borec borec напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Dobro ti stoese. A jas pak si pomisliv deka si se preselil na nekoj drug forum. Ama posle dolga analiza te prepoznav drugar i mnogu ti se raduvam, a veruvam deka i Tatarite epten ti se raduvaat.   


Dobro bre....pa kazete veke ednash za shto se raboti, so koj nik bil predhodno Vladimir....ILI PRAKAJTE SI L.P!!! Vaka samo vo misla ne stavete nas drugite shto pojma nemaat. кубење%20коса





test_glusec
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 14:52
Originally posted by дуле дуле напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

П.С.
Дуле дали ти знаеш дека лавот живеел на македонска територија во времето на Филип 2???

Знам... лавове са живееле дури до VІІІ век по Балканскиот полуостров


Лавот е македонски симбол....
Живеел само на Македонска територија....

Само не ми ја објасни скулптурата на Филип 2 што била подигната кај Херонеја откако ја измасакрирал грчката војска..

И не ми ја зборуваш монетата на Александар каде е ставен со СКАЛП ОД ЛАВ

И сега..???
Кој се кити со туѓи перја...

Или Александар сега е бугар ???
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 14:53
Originally posted by borec borec напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Dobro ti stoese. A jas pak si pomisliv deka si se preselil na nekoj drug forum. Ama posle dolga analiza te prepoznav drugar i mnogu ti se raduvam, a veruvam deka i Tatarite epten ti se raduvaat.   


Dobro bre....pa kazete veke ednash za shto se raboti, so koj nik bil predhodno Vladimir....ILI PRAKAJTE SI L.P!!! Vaka samo vo misla ne stavete nas drugite shto pojma nemaat. кубење%20коса




Sto da ti pravam koga nepratis situacija, i jas ne go poznavam covekot licno, ama toj e edinstven na forumot koj ima nervi da se rasprava so tatarite i nivnite lagi.
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 14:55
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Дуле
Се китите со туѓи перја ете тоа е работата


сите гербови са една благородна измислица... Немало баш такива гербови. Сичко е започнало от еден авантjурист - адмирал Петар Охмуревич:
Појавувањето на грбот на Македонија е поврзано со Петар Охмучевич од Дубровничката Република. Дон Педро бил богат морнар кој бил во служба на Шпанија. Во 1588 г. Тој станал заповедник на фрегата која ја сочинувале 12 големи бродови. Подоцна во својата морнаричка кариера стигнал до чинот адмирал. Иако адмирал, тој не можел да стане витез на редовите на Калатрава, Алкантаре и Св. Јаков од Компостеле, бидејѓи не бил од признато благородничко семејство.

За да докаже дека потекнува од благородничко семејство, тој почнал да собира материјални докази, и од 1580 г. Почнува да произведува фалсификувани документи и измислени грбовници, за да докаже дека е потомок на Хреља Охмучевич, кој во 1349 година добил титула Бан на Костур од Цар Душан.

Тој почнал да собира и да креира грбови за своите предци и роднини и со тоа, како што тогаш бил обичајот, да докаже дека е благородник. Со ова започнува илирската хералдика.Тој ги собира собраните и креираните грбови во грбовник за кој тврди дека е составен 1340 и е најден меѓу светите книги на островот Атос, Македонија.
Земските грбови
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 14:57
Дуле..
Објасни ми ја скулптурата кај Херонеја...
И она што го носел Александар на неговата глава..
СКАЛП од ЛАВ.....
Само тоа објасни ми го...
Дали сега Александар е бугар????
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 14:59
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by borec borec напиша:

A be daj da si go vratime nie kralsvoto (pasivno za pochetok) - i odma ke si vratime se'. I grbot i znameto i site vrednosti shto se naogjaat shirum svetot i gi kitat tugjite muzei. Vaka samo KOJ ke stigne GRABA!!! лутина



Borec da ti kazam vaka na prv pogled neizgleda loso, ovoj predlog zasluzuva vnimanie i analiza.
Se nadevam deka nadleznite za registracija na toj Kralski Fond dobro ke razmislat.
 
Ne da e dobra ideata...TUKU ODLICHNA i SPASUVACHKA (vo situacijava)!!  не%20вреден
 
I mene dodusha me buni toa shto TOJ nema titula od Makedonsko kralstvo - megutoa KE SI NAJDEME NEKOJ DRUG...NEMORA TOJ DA E, na krajot od kraishtata.  Poentata e deka vo sekoja krizna situcija najgolem spas za zachuvuvanje na drzvnosta (istoriski dokazano) bilo OBJAVUVANJE NA KRALSVO!!!!  намигнување
 
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 15:00
Мадарски конник



Ма̀дарският конник е археологически паметник, представляващ изсечен в скалите релеф на 23 м височина от основата на отвесна скала. Намира се в североизточна България, близо до село Мадара и на 20 км от град Шумен. Обявен е за паметник на световното наследство от ЮНЕСКО през 1972 г.

Релефът представлява триумфиращ владетел - символ на мощта на българската държава от ханския ѝ период. В естествена големина са изобразени конник в ход надясно, орел в хералдична поза, летящ пред него, подскочило куче, което го следва, и прободен с копие лъв, повален под предните крака на коня.
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 15:01
Originally posted by дуле дуле напиша:

Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Дуле
Се китите со туѓи перја ете тоа е работата


сите гербови са една благородна измислица... Немало баш такива гербови. Сичко е започнало от еден авантjурист - адмирал Петар Охмуревич:
Појавувањето на грбот на Македонија е поврзано со Петар Охмучевич од Дубровничката Република. Дон Педро бил богат морнар кој бил во служба на Шпанија. Во 1588 г. Тој станал заповедник на фрегата која ја сочинувале 12 големи бродови. Подоцна во својата морнаричка кариера стигнал до чинот адмирал. Иако адмирал, тој не можел да стане витез на редовите на Калатрава, Алкантаре и Св. Јаков од Компостеле, бидејѓи не бил од признато благородничко семејство.

За да докаже дека потекнува од благородничко семејство, тој почнал да собира материјални докази, и од 1580 г. Почнува да произведува фалсификувани документи и измислени грбовници, за да докаже дека е потомок на Хреља Охмучевич, кој во 1349 година добил титула Бан на Костур од Цар Душан.

Тој почнал да собира и да креира грбови за своите предци и роднини и со тоа, како што тогаш бил обичајот, да докаже дека е благородник. Со ова започнува илирската хералдика.Тој ги собира собраните и креираните грбови во грбовник за кој тврди дека е составен 1340 и е најден меѓу светите книги на островот Атос, Македонија.
Земските грбови





Иако адмирал, тој не можел да стане витез на редовите на Калатрава, Алкантаре и Св. Јаков од Компостеле, бидејѓи не бил од признато благородничко семејство.


Значи овој лажел дека е од Македонско благородничко семејство за да добие титула..
Значи знаел дека Лавот е МАКЕДОНСКИ само го искористил тоа за да добие титула....
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 15:03
Originally posted by дуле дуле напиша:

Мадарски конник



Ма̀дарският конник е археологически паметник, представляващ изсечен в скалите релеф на 23 м височина от основата на отвесна скала. Намира се в североизточна България, близо до село Мадара и на 20 км от град Шумен. Обявен е за паметник на световното наследство от ЮНЕСКО през 1972 г.

Релефът представлява триумфиращ владетел - символ на мощта на българската държава от ханския ѝ период. В естествена големина са изобразени конник в ход надясно, орел в хералдична поза, летящ пред него, подскочило куче, което го следва, и прободен с копие лъв, повален под предните крака на коня.




Дуле...
Кажи ми Од КАДЕ НА МОНЕТАТА АЛЕКСАНДАР ИМА СКАЛП ОД ЛАВ...
КАЖИ МИ ОД КАДЕ СТАТУА ЛАВ КАЈ ХЕРОНЕЈА..
КАЖИ МИ ОД КАДЕ МОЗАИК во МАКЕДОНИЈА СО ЛАВ(3 век)....
Ако можеш да одговориш, одговори, ако не тогаш само прескокни го прашањето и ќе разберам дека си немал одговор...
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 15:09
Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Originally posted by borec borec напиша:

Originally posted by kultuzin kultuzin напиша:

Dobro ti stoese. A jas pak si pomisliv deka si se preselil na nekoj drug forum. Ama posle dolga analiza te prepoznav drugar i mnogu ti se raduvam, a veruvam deka i Tatarite epten ti se raduvaat.   


Dobro bre....pa kazete veke ednash za shto se raboti, so koj nik bil predhodno Vladimir....ILI PRAKAJTE SI L.P!!! Vaka samo vo misla ne stavete nas drugite shto pojma nemaat. кубење%20коса




Sto da ti pravam koga nepratis situacija, i jas ne go poznavam covekot licno, ama toj e edinstven na forumot koj ima nervi da se rasprava so tatarite i nivnite lagi.
 
Jas poveke gi pratam NEGATIVNITE lichnosti na forumov....a sekoj pozitivec za mene e DOBREDOJDEN - bez ralika pod koj ili kolku nikovi ke se predstavi.  намигнување
 
Ama bez razlika doznav - ne se sekiraj.  намигнување 
 
 
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 15:20
Originally posted by Vladimir88 Vladimir88 напиша:

Originally posted by дуле дуле напиша:

Мадарски конник



Ма̀дарският конник е археологически паметник, представляващ изсечен в скалите релеф на 23 м височина от основата на отвесна скала. Намира се в североизточна България, близо до село Мадара и на 20 км от град Шумен. Обявен е за паметник на световното наследство от ЮНЕСКО през 1972 г.

Релефът представлява триумфиращ владетел - символ на мощта на българската държава от ханския ѝ период. В естествена големина са изобразени конник в ход надясно, орел в хералдична поза, летящ пред него, подскочило куче, което го следва, и прободен с копие лъв, повален под предните крака на коня.




Дуле...
Кажи ми Од КАДЕ НА МОНЕТАТА АЛЕКСАНДАР ИМА СКАЛП ОД ЛАВ...
КАЖИ МИ ОД КАДЕ СТАТУА ЛАВ КАЈ ХЕРОНЕЈА..
КАЖИ МИ ОД КАДЕ МОЗАИК во МАКЕДОНИЈА СО ЛАВ(3 век)....
Ако можеш да одговориш, одговори, ако не тогаш само прескокни го прашањето и ќе разберам дека си немал одговор...


Лавот е старо тотемно животно и е симбол на героизам. Победителот над лавот придобива неговата сила и мошт.
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 15:21
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 15:51
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 45678 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.