IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - ВОЗОБНОВА НА МАКЕДОНСКОТО КРАЛСТВО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВОЗОБНОВА НА МАКЕДОНСКОТО КРАЛСТВО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
Автор
Порака
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ВОЗОБНОВА НА МАКЕДОНСКОТО КРАЛСТВО
    Испратена: 23.Февруари.2008 во 10:10

Соседите имаа монархии и не поделија благодарејќи на тоа што кралските семејства даваа поддршка на политиката на територијални претензии на сметка на Македонија под дубиозни историски и други изговори. Тоа убаво го опиша Др. Ханс Лотар Штепан во "Македонксиот Јазол".

Но се најде Македонец -- Боге Петер Колоски од Струга -- кој е единствен денес со докажано кралско потекло! Колоски пред 2 години бил прогласен за Гроф на Македонија и Епир во церемонија со 400 присутни кралски семејства.

Имено, Колоски докажа дека е крвен пра-пра внук на Ана од Неапол (15. век) која била пруска принцеза на Долна Саксонија. Значи преку лозата на Пруските кралеви, Колоски стана кралски наследник осведочен лично од 89 годишната Кралица Ерна.

За време на кралската конференција за доделување на оваа титула на Колоски, кога тој во свеченото обраќање го споменал Александар Трети Македонски во салата избувнал громогласен аплауз! По завршувањето на вечерата, секој присутен барон, принц и принцеза давале охрабрување дека ќе помогнат земјата на големиот Александар да стане земја која ќе биде почитуван дел од големото кралско семејство на Европа.

Колоски ги поканил во Охрид и летово ќе се очекува да дојдат 100 кралски фамилии. Создадена е и Македонска кралска фондација пред осум години, но "институциите" -- конкретно Мин. за правда -- никако да ја регистрираат. Без таква фондација која што е уредно регистрирана, не може да се направи ништо ниту пак да се употребат големите парични средства кои допрва ќе ги донираат сите кралски семејства.

Боге Петер Колоски договорил ова лето (2008) да се одржи средбата на стотина кралски семејства во Охрид - кој е кралски град. Но средбата ќе биде можна САМО АКО Министерството за правда на РМ ја регистрира Македонската кралска фондација. Засега Министерството покажува крајна неажурност. Боге Колоски дошол дури 9 пати во Македонија да го брка случајот. Инаку тој долго време живее и работи во Германија, а по струка е градежен инжинер.

Боге Колоски е единствениот (засега) кој има право да претендира на титулата КРАЛ НА МАКЕДОНИЈА!!! Дванаесет години ја докажувал и на крај ја докажал крвната врска со неговата пра-пра баба, пруската принцеза Ана и со тоа и со главната лоза на пруските кралеви. Неговиот пра-пра дедо, Петер Колаја, бил многу богат човек-трговец со мрежа низ целиот Балкан. Тој во една расправија убил некој турски бег, и морал многу бргу да распродаде се' и да се пресели во Епир каде што семејството живеело 30 години. Но и таму се судрил со Турците, па заминал за Елбасан, Албанија. И таму имал проблеми па се преселил во Неапол - каде што живеат и денес многу Македонци-католици доселени од Епир, иако се претставуваат како Албанци. Во Неапол, синот на Петер, Никола, се оженил за Ана кон крајот на 15. век. Таа потекнувала од кралската лоза на Зибенбурген во Долна Саксонија. Во семејството Колоски, во текот на седум (7) генерации се пренесува името Никола.

Боге Колоски сега поседува Кралски Указ со восочен кралски печат, доделен од Кралицата Ерна на Ниска Саксонија, во кој стои дека таа лично заедно со Кралскиот клуб на бароните, со особена чест и задоволство -- со одлука на Кралскиот Совет -- му ја предаваат на НЕГОВОТО ВИСОЧЕСТВО Боге Петер Колоски наследната титула Гроф! Во указот на Кралицата Ерна понатаму се вели:

"Моите овластувања ми дозволуваат
да Ви ја предадам златната кралска круна
и симболите на кралството со одобрување
потпечатено со восочен кралски печат
за да го водите и управувате нашето кралство,
за негување на историјата и нејзино продолжување...."

Со овој указ, Колоски е заведен во кралското семејство на Кралицата Ерна како ЕДИНСТВЕН НАСЛЕДНИК на кралството што треба да го наследи по нејзината смрт!

Само да надополнам: се работи за ПАСИВНО кралство, бидејкји монархијата е укината во Германија во 1919 година (за разлика од Британија на пример, која е аткивно кралство). Седиштето на Кралството е близу Минхен, но Гроф Колоски работи на тоа неговото Кралство да е со престол во Скопје!!! За Колоски да стане Принц на Македонија и Епир, мора да се одржи кралска конференција САМО во земјата од каде што потекнува лицето кое претендира на таа титула! Затоа Гроф Колоски формираше Македонска кралска фондација според прописите и традицијата, која е основата за да се одржи таа кралска конференција.

Владата изгледа не знае за значењето на оваа ситуација. А треба да знае, да е информирана, не само на национален план, туку бидејки со кралските семејства доаѓаат и бизнисмени за инвестиции. Да се надеваме дека тоа нема да ги застраши Ташковиќ и сличните типови.

Поентата е дека меѓу кралските семејства на Европа постои голема подршка за Македонија како држава! Сите тие знаат дека Македонија е најстарото кралство!!! За нив е во најголем интерес и најголема чест да се поврзани со нас, да имаат врска со антиката, со Македонија! Тоа со пари не се купува, а ете им паднал Гроф (засега) Боге Колоски во скутот од Господ даден.

Со појавата на Гроф Колоски, Македонија мозхе да стане пасивно кралство! Но уште еднаш, за Македонија да стане пасивно кралство (со можност потоа да стане и активно кралство) МОРА да се одржи Светската кралска конференција во Македонија закажана во јули во Охрид. А за тоа да стане, МОРА да се регистрира "инструментот" кој ја иницира средбата т.е. Македонската кралска фондација.

Shokantno neli???  изненадување  Megutoa vo isto vreme prijatno soznanie. среќа
 
A EVE I EDEN KOMENTAR POSLE IZJAVUVANJETO NA OVAA STATIJA:

"Ова е одлична шанса, Македонија да добие силна поткрепа од светските кралски семејства, и да застанеме сите на цврсти нозе пред светот и да се гордееме на она што е наше!

Сакам, и треба сите истото да го сакате - да се возобнови најстарото кралство во светот! Кралството Македонија!"

Од: Трн, 22 Февруари, 2008 - 17:45 | одговори
 
Mene MI SE DOPAGJA OVAA IDEA - sto mislite VIE????? среќа  големо%20гушкање
 
 
 
 
 
 
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2008 во 13:02
Originally posted by bond....james b bond....james b напиша:

................".neverojatno na kakvi se raboti lugjeto mozhe da poveruvaat samo za da si gi opravdaat sopstvenite nevolji"...........


изненадувањеизненадувањеизненадување.....drug komentar ne e potreben!


 
 
Ne ni ochekuvavme "drug komentar" OD ALBANEC!!!!!! намигнување
 
Normalno deka NE vi odgovara ovaa kombinacija - ke vi go narushi planot za Golema Shqipija. голема%20насмевка
 
A aj samo za moment da ti go "odmeram" pametot, preku tvoite predhodni komentari:
 
-  ako ste vie anticki,..........togas jas sum...........james bond! (a se narekuva kako takov, znachi se zamisluva deka e)
 
- koj faktor e turcija?
i drugite stotina zemji.
koisto do pred nekoja decenija ne ni postoeja na planetava! (a i Amerika, Britanija, Rusija i Kina spagjaat vo tie "koisto do pred nekoja decenija ne ni postoeja na planetava" a da ne zboruvam za toa deka Amerika ja fali i poddrzuva vo sekoj negov komentar) koi se;

- bogami,...pogolem e i od skopje,( a i poziv,sto posto!)
naiven e sekoj sto i ke pomisli deka bi go ostavile toa"glupavite" amerikanci - ili

-  djungla?--t ek togas bi bila djungla,ako ne si go pikaat sekade amerikancite! - za potoa da prejde na vregjanje na se' sto e Makedonsko;
 
- strumicka,

kolku prosto zvuci?! - i da zavshi so Shqipskata vechna fantazija;
 
-  a,be sto tolku se sekirate?! PAK ke ve stavat naskoro,...na istok od zapadniot balkan!
 
 
Ljoch...Ljoch....razbirlivo e da ti e krivo....megutoa glej pobaraj tamu po starite zapisi...moze ke pronajdesh nekade, deka i ti si Makedonec (kako sto vo gore navedeniot text pishuva deka IMA TAKVI sluchaevi)....taka da nema da imash problemi posle - DURI I KE SE GORDEESH so zapisive!!!!!  голема%20насмевка
 

Кон врв
ntg2003 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 483
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ntg2003 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2008 во 14:25
Originally posted by borec borec напиша:

Smej se BOLGARCHE...smej se....NE TI OSTANUVA NISHTO DRUGO - osven da si se nasmeesh NA SETA MAKA!!!!    голема%20насмевка
 

 

Борец, ништо лично, но слагайте малко спирачки... Ако ви требе круна и крал - референдум и менувате името.. Кралство Македониjа ...добре звучи..
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2008 во 16:09
Me chudi bash, ZOSHTO NIEDEN Makedonec ne se izjasnuva po ova prashanje!!!!
 
Daj be kashete neshto da mu se snevidi!!!!  чекање  кубење%20коса
 
Ne vi se veruva li??  Smeshno li vi zvuchi???  Neostvarlivo li???
 
Mene bash OVA mi e idealno reshenie - kako adut!!! намигнување
 
NORMALNO, ZBORUVAM ZA PASIVNO KRALSTVO kako opcija.  среќа
 
 
 
Кон врв
Dejan] Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dejan] Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2008 во 16:29
Не ја знам причината зошто министерството за правада зошто не ја регистрира оваа фондација, со со ова може многу да се придонесе за Македонија во секој поглед на опшественото живеење.
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2008 во 17:40
Originally posted by Dejan Dejan напиша:

]Не ја знам причината зошто министерството за правада зошто не ја регистрира оваа фондација, со со ова може многу да се придонесе за Македонија во секој поглед на опшественото живеење.
 
ALELUJA!!!  не%20вреден
 
Ete imalo nekoj so dovolno gac, za da si go kaze svoeto mislenje! 
 
Potpolno se slozuvam so tvojot post i stvarno nemozam da razberam kako i drugite nemozat toa da go vidat.  кубење%20коса
 
Pasivnoto kralstvo NEMA nikako da mu shteti na segashniov sistem a sekogash ke ima poddrshka od site kralski semejstva niz svetov!!  Poubavo zdravje!!!  среќа
 
 
Кон врв
tofu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 328
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tofu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2008 во 18:12
Господинот Колоски може да полага право само на Неаполското или Пруското кралство. Не гледам каква врска има тој со некои од кралевите или царевите што владееле со Македонија.
It’s just unbelievable how many people think their version of reality is the only one that exists.
Кон врв
Dejan] Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 23
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dejan] Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2008 во 19:32
Хммм ете ти читај и чуди се... Господинот Колоски го признале сите потомци на кралските семејства во светот и му честитаат и воодушевуваат што е од Македонија, а малиот плука на него... патетика не видена...
Originally posted by tofu tofu напиша:

Господинот Колоски може да полага право само на Неаполското или Пруското кралство. Не гледам каква врска има тој со некои од кралевите или царевите што владееле со Македонија.
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 08:29
ja sum istaknat monarhist....a kraslkata kukja ni e vo solun
Кон врв
ntg2003 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 483
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ntg2003 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 08:48
Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

ja sum istaknat monarhist....a kraslkata kukja ni e vo solun

И зашто Солун? Зашто не Охрид, или Преспа?
Кон врв
aurelianus Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 202
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aurelianus Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 09:03
Се што е добро е далеку од срцето!Тешко проклетство и анатема фрлена врз овој народ и држава!Не ни доаѓа памет да смениме нешто на подобро!Не прифаќаме добри и проверени модели!До кога и зошто......?
8"
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 09:18
Момци - па ние имаме еден принц - унук на Симеон ІІ од неговата керка Калина. Името му е Симеон-Хасан. Мислам што он ке биде много квалитетен цар на Македониjа зоштото ке се ареса и на албанците заради второто си име - Хасан (крстен е на мароканскиот крал Хасан ІІ, коj е бил приjател на Симеон ІІ).
Да живее негово величество Симеон-Хасан!
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LouWeed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 09:28
Originally posted by ntg2003 ntg2003 напиша:

Originally posted by LouWeed LouWeed напиша:

ja sum istaknat monarhist....a kraslkata kukja ni e vo solun

И зашто Солун? Зашто не Охрид, или Преспа?



aj razmisli.....
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 10:13
Originally posted by дуле дуле напиша:

Момци - па ние имаме еден принц - унук на Симеон ІІ од неговата керка Калина. Името му е Симеон-Хасан. Мислам што он ке биде много квалитетен цар на Македониjа зоштото ке се ареса и на албанците заради второто си име - Хасан (крстен е на мароканскиот крал Хасан ІІ, коj е бил приjател на Симеон ІІ).
Да живее негово величество Симеон-Хасан!


Пак окупација од ТуркоМонголи а.
Симеон-Хасан!смеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеењесмеење
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 10>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.