IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Библија, Куран, Тора???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Библија, Куран, Тора???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 24252627>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 14:23
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Vo rajot site ke bideme vecno mladi. So isti godini, i uste nekoi drugi osobini.
Marija, dobro ni dojde nazad , vo nekoe za mene neprepoznatlivo ruvo..... Знаеш Ајша...кога некој то го споредува најсветото нешто со буниште на кое се фрла измет, ако некој ги нарекува светите зборови на Исус блуење, редно е да се разјаснат некои работи, атоа неможе секогаш да се прави со свилено руво и медени зборови. На достоинствен начин, и без навреди,  убаво е да си поставам и јас некои прашања на кои очекувам одговор... ne razbiram dosta nekoi tvoi razmisluvanja. Затоа и ги поставив прашањата, за и мене да ми се разјаснат некои нејаснотии од Исламот, како би можеле сите подобро дасе разбираме, нели? Normalno e deka imas pravo na niv, no za zal se sprotivni na islamot. Јас не дадов лични размислувања-но к*рански ајети на кои очекувам објаснување од твоите браќа. Ништо лично не изнесов, ниту пак од моја уста произлезе гнасен збор за Светите Книги, за разлика од одговорите што ги добив од твоите браќа на сметка на Исус и  христијанството.Poezijata e smesna, toa e isto kako da ja zemes knigata na Selman Ruzdi i da reces, eve on e musliman ziveel vo Indija...
I poezijata koja ja spomna i ja povrza so svetliot period na vladeenjeto na islamot vo Spanija, govori toku za toa.....Sloboda na govorot....Na izrazuvanje na svoite veruvanja i cuvstva, pa iako se sprotivni na islamot....
No ete i denes moze sekoj da kaze sto saka, ovdeka sme da diskutirame..... Јас не кажав ништо од себе и како што сакам...но дадов цитати со намера да добијам одговор.
zidarski pozdravi za nacinot na koj se spravi so padobrancite na forumov.....

Inaku mislam deka imase tema kakov Raj vetuva Allah. Pa ete da ne se ponovuvame..........ОК.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 14:25
Originally posted by ZlatniLiljan ZlatniLiljan напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Dali toa sto e dozvoleno vo Rajot e dozvoleno i sega na zemjata?

Ili so drugi zborovi, ima li neshto shto ne cheka vo izobilie vo Rajot, a sto ne e dozvoleno da go imame vo ovoj smrtnichki zhivot?

 
 Da ima. Dadeno ce nie se sto ce posakame, i odkako ce go konzumirame ce nema da osetuvame tegobi nego ce imame zelba povtorno da go konzumirame. A najubavo ce bide sto nema da se sekiras dodeka vodis ljubov da koristes prezervativ(ce imame promeneta fiziologija), ili da postanes inpotenten,, jer vo takvi Hurii hmmmm tesko toa da se sluciголема%20насмевкаголема%20насмевка
A be sto da ti kazam se be brat vo izobilie ce imame vo rajot, uzivanciiљубовљубовљубов


изненадувањеизненадувањеизненадување
Па, па, па....


Изменето од maria_magdalena - 07.Март.2008 во 14:26
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
ShumadinChe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Март.2008
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 365
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ShumadinChe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 14:30
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


изненадувањеизненадувањеизненадување
Па, па, па....
 
?...?...?
Nothing Remains !!
Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 14:31
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by ZlatniLiljan ZlatniLiljan напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Dali toa sto e dozvoleno vo Rajot e dozvoleno i sega na zemjata?

Ili so drugi zborovi, ima li neshto shto ne cheka vo izobilie vo Rajot, a sto ne e dozvoleno da go imame vo ovoj smrtnichki zhivot?

 
 Da ima. Dadeno ce nie se sto ce posakame, i odkako ce go konzumirame ce nema da osetuvame tegobi nego ce imame zelba povtorno da go konzumirame. A najubavo ce bide sto nema da se sekiras dodeka vodis ljubov da koristes prezervativ(ce imame promeneta fiziologija), ili da postanes inpotenten,, jer vo takvi Hurii hmmmm tesko toa da se sluciголема%20насмевкаголема%20насмевка
A be sto da ti kazam se be brat vo izobilie ce imame vo rajot, uzivanciiљубовљубовљубов


изненадувањеизненадувањеизненадување
Па, па, па....

 
 
.DA DA...i toa ne e se maria, ce prodolzime so temata se nadevam vecer ako imam dovolno vremeнамигнување

Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 14:37
Еден ваш брат ми објаснуваше за исламскиот рај-но тоа е тоа. Слично на толкувањето што ти го приложи, значи пред се телесни, неограничени сексуални задоволства без грижа за несакана бременост, без потреба од Вијагра, а башка “Хурии“ невидени...
Тоа е толку различно од нашата, христијанска визија за рајот...
Па сепак, убаво е да се озознаваме и разбираме едни со други, нели?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 14:55
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Еден ваш брат ми објаснуваше за исламскиот рај-но тоа е тоа. Слично на толкувањето што ти го приложи, значи пред се телесни, неограничени сексуални задоволства без грижа за несакана бременост, без потреба од Вијагра, а башка “Хурии“ невидени...
Тоа е толку различно од нашата, христијанска визија за рајот...
Па сепак, убаво е да се озознаваме и разбираме едни со други, нели?

 
Toa e najvaznoto nesto sto se bara, i ni e od korist na site..намигнување
Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 14:58
Се согласувам...среќа
Мора да се познаваме и да имаме должна почит едни кон други, ако веќе нема љубов од ваша страна.

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 15:03
љубов
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 15:22
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 20:21
NAJUBAVA RABOTA VO RAJOT...
NAJZNACAJNA UBAVINA VO RAJOT...
PRICIN PORADI KOJA SAKEME DA VLEZEME VO RAJOT, E CUVSTVOTO DEKA BOG E ZADOVOLEN SO VERNICITE VO RAJOT. CUVSTVOTO DEKA BOG NE SAKA I NI PODARIL TAKVO PREKRASNO MESTO.
FAKTOT DEKA TAMU NEMA DA BIDE DOSADNO....
KE IMA POSEBEN DEN KOGA SEKOJ VERNIK KE MOZE DA RAZOGOVARA SO BOG......
ZATOA KOPNEAM....
SOZDAVATELOT NA SVETOT, VELICENSTVENIOT I MOKNIOT ALLAH KE RAZGOVATA SO OBICNIOT VERNIK....
ONOJ NA KOJ NE MU BILO MAKA I NE PRIGOVARAL NA NAREDBITE OD BOGA.....
VO RAJOT VERNICITE KE MOZAT DA GO VIDAT BOG.....

RAJOT, MESTO NA ONIE DOBRITE, POBOZNITE.....ONIE SO KOI ALLAH E ZADOVOLEN....


Изменето од Aisha - 07.Март.2008 во 20:22
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 21:23
Originally posted by ZlatniLiljan ZlatniLiljan напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Dali toa sto e dozvoleno vo Rajot e dozvoleno i sega na zemjata?

Ili so drugi zborovi, ima li neshto shto ne cheka vo izobilie vo Rajot, a sto ne e dozvoleno da go imame vo ovoj smrtnichki zhivot?
  Da ima. Dadeno ce nie se sto ce posakame, i odkako ce go konzumirame ce nema da osetuvame tegobi nego ce imame zelba povtorno da go konzumirame. A najubavo ce bide sto nema da se sekiras dodeka vodis ljubov da koristes prezervativ(ce imame promeneta fiziologija), ili da postanes inpotenten,, jer vo takvi Hurii hmmmm tesko toa da se sluciголема%20насмевкаголема%20насмевкаA be sto da ti kazam se be brat vo izobilie ce imame vo rajot, uzivanciiљубовљубовљубов


Od tvoja usta vo Alahovi ushi !!!

Tuku, kazhi mi, kako toa - onoa sto go nema ili e zabraneto na ovoj zhivot da bide dozvoleno na onoj tamu ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 22:05
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by ZlatniLiljan ZlatniLiljan напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Dali toa sto e dozvoleno vo Rajot e dozvoleno i sega na zemjata?

Ili so drugi zborovi, ima li neshto shto ne cheka vo izobilie vo Rajot, a sto ne e dozvoleno da go imame vo ovoj smrtnichki zhivot?
  Da ima. Dadeno ce nie se sto ce posakame, i odkako ce go konzumirame ce nema da osetuvame tegobi nego ce imame zelba povtorno da go konzumirame. A najubavo ce bide sto nema da se sekiras dodeka vodis ljubov da koristes prezervativ(ce imame promeneta fiziologija), ili da postanes inpotenten,, jer vo takvi Hurii hmmmm tesko toa da se sluciголема%20насмевкаголема%20насмевкаA be sto da ti kazam se be brat vo izobilie ce imame vo rajot, uzivanciiљубовљубовљубов


Od tvoja usta vo Alahovi ushi !!!

Tuku, kazhi mi, kako toa - onoa sto go nema ili e zabraneto na ovoj zhivot da bide dozvoleno na onoj tamu ?


Mnogu lesno Mesi!! Iskusenijata se na ovoj svet,taka da tamu nema da ima Iskusenija, Nema da vazi Zabranata od ovoj svet za Tamu,Tamu se e Dozvoleno!
Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2008 во 23:58
Reci: "Mi vjerujemo u Allaha i u ono što se objavljuje nama i u ono što je objavljeno Ibrahimu, i Ismailu, i Ishaku, i Jakubu, i unucima, i u ono
što je dato Musau i Isau i vjerovjesnicima od
Gospodara njihova; mi nikakvu razliku među njima ne pravimo, i mi se samo Njemu klanjamo."…(Ali’Imran,82)
Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2008 во 00:23
Originally posted by Halid ibn Velid Halid ibn Velid напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by ZlatniLiljan ZlatniLiljan напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Dali toa sto e dozvoleno vo Rajot e dozvoleno i sega na zemjata?

Ili so drugi zborovi, ima li neshto shto ne cheka vo izobilie vo Rajot, a sto ne e dozvoleno da go imame vo ovoj smrtnichki zhivot?
  Da ima. Dadeno ce nie se sto ce posakame, i odkako ce go konzumirame ce nema da osetuvame tegobi nego ce imame zelba povtorno da go konzumirame. A najubavo ce bide sto nema da se sekiras dodeka vodis ljubov da koristes prezervativ(ce imame promeneta fiziologija), ili da postanes inpotenten,, jer vo takvi Hurii hmmmm tesko toa da se sluciголема%20насмевкаголема%20насмевкаA be sto da ti kazam se be brat vo izobilie ce imame vo rajot, uzivanciiљубовљубовљубов


Od tvoja usta vo Alahovi ushi !!!

Tuku, kazhi mi, kako toa - onoa sto go nema ili e zabraneto na ovoj zhivot da bide dozvoleno na onoj tamu ?


Mnogu lesno Mesi!! Iskusenijata se na ovoj svet,taka da tamu nema da ima Iskusenija, Nema da vazi Zabranata od ovoj svet za Tamu,Tamu se e Dozvoleno!


Vo mojot rechnik za toa postoi termin - hipokrizija.

Ako e Bogu milo onoa sto e vo Rajot, istoto mu e podednakvo milo i na zemjata. Kaj Boga nema dvojni arshini. Tie postojat samo kaj lugjeto.

Bozhjiot plan raboti, chovekoviot ne.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 24252627>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.