IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Библија, Куран, Тора???
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Библија, Куран, Тора???

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 27>
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 02:57
Originally posted by PredAndromed PredAndromed напиша:


Donesigo ti Svetiot Gral Jas Sum Toj Sho Ke Se Napijam Prv i Da Vidime Dal Ke Ziveam Vechno Kako Shto Kazuvaat Apostolite Vo Biblijata
 
 Ајде цитирај ми каде точно во Библијата апостолите кажуваат дека ако пиеш од светиот грал ќе живееш вечно?
Ако не можеш тоа, тогаш кажи ми барем каде во Библијата се спомнува поимот "светиот грал"?
 
п.с. Ти си гледал некој филм со Џејмс Бонд и некој те излажал дека тоа е Библијата
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
ZlatniLiljan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 346
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZlatniLiljan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 02:57
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by svemirski_duh svemirski_duh напиша:

Ke mi kazes i ti,se nadevam,zosto pak Adam spored biblijata ziveel 90 i kusur godini.
Pred da mi se sliznes povtorno,pa da mi kazes kako na Miralem: "Zatoa sto bil stvoren vo rajot za vecnost"
Sledi prasanje... a Noe (950)? I toj li vo rajot za vecnost ?
EvAngelos,na Zemjava ima raboti i koi ti ne si gi videl. No si slusnal,verovatno,za izumrenite,krupnite,,, kako gi vikaa,dinosaurusi....
 
Кога Господ го создал човекот, Тој го создал за вечно да живее. Кога човекот се "инфицирал" од гревот, смртта стапила на сцена и како што гревот се умножувал меѓу луѓето, така и неговиот животен век почнал да се намалува од деветстотини години, па до денешниве 70-80 години живот.
 
Да сум слушнал за диносаурсите затоа што од нив најдени се еден куп фосили кои докажуваат дека тие навистина постоеле, за разлика од исламските луѓе кои биле високи 27.4 метри, од кои немаме ни ЕДЕН ЕДИНСТВЕН ФОСИЛ или било каков друг доказ, освен изјавата на Мухамед.

 
 
A od kade si siguren deka nema da se pronajde??     Drugo, samiot fakt sto go kazuvas deka Adem a.s ziveel povece od 950 god. potvrduva deka za tie godini da gi dozivee mora covekovoto telo da bilo vo modificirana sostojba, sekoj si go nosi svojot tovar neli,, Spored toa fakt e deneska nepobiten deka edno covekovo telo od denesnite sto gi imame nie nema nikakvi sansi da prezive povece od sto i pedeset godini, toa ti e naucen fakt... E ako razmisles podobro ce svates deka Muhammed a.s. imal pravo za toa, naravno kako i sekogas sto imal pravo.. намигнување
Islam es Para Todas’’ (“Islam je za svakoga")
Кон врв
PredAndromed Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 41
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PredAndromed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 02:57
Originally posted by MAKEDON-FILIP MAKEDON-FILIP напиша:


Па ова не е КРАЛОТ АРТУР бе зелен еден


Ne Te Razbiram Koj Rekol Deka Koj Ke Se Napie od Svetiot Gral Ke Zivee Vecno : Ristos ili Artur ? Go Ponizi Hristijanstvoto :) Bravo
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 02:57
Originally posted by PredAndromed PredAndromed напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Мислиш на плочеста исламска земја... газење%20од%20смеење
 



<DIV ="BBquote">
"ноќите нивни реши темни да бидат, а деновите пак светли да бидат, а Земјата потоа ја израмни."
(Кyран: Сура 79:29-30)

голема%20насмевка

 

или на овој...


<FONT face="Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif" color=#003366 size=2>
<FONT face="Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif" color=#003366 size=2> 

<FONT face=Arial color=#003366>
<DIV ="BBquote">
<FONT face="Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif" color=#003366 size=2>"Не гледаат ли кон камилата како е создадена, и кон небото како е подигнато, и кон брдата како се поставени, и кон земјата како е порамнета?"

(Кyран: Сура 88:20)

<FONT face=Verdana size=2> 

голема%20насмевка


Vo Ku ranot Allah.D.S Rekol Ja Sozdadov Zemjata Poramneta za samo 7 Dena A potoa Go Podignaf Planinite I Gi Sozdadof Site Drugi Raboti.

A Vo Biblijata Pishuva "Ja Sozdade Zemjata Kako Plocha"
Potoa Zede Chekan i Ja Svitka i Ja Oformi vo Krug .




Ти воопшто и немаш видено библија , којзнае каков филм си гледал.
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 03:07
ZlatniLiljan
A od kade si siguren deka nema da se pronajde??




Бидејки е пронајдено од диносауруси а тие биле многу пред човекот а се најдени тогаш нема шанси до сега да не биле најдени човечки 27.4 метри високи. Најдени се нормални и тоа стари 450 000 години во Кина и 250 000 години во Македонија.



ZlatniLiljan
    Drugo, samiot fakt sto go kazuvas deka Adem a.s ziveel povece od 950 god. potvrduva deka za tie godini da gi dozivee mora covekovoto telo da bilo vo modificirana sostojba, sekoj si go nosi svojot tovar neli,, Spored toa fakt e deneska nepobiten deka edno covekovo telo od denesnite sto gi imame nie nema nikakvi sansi da prezive povece od sto i pedeset godini, toa ti e naucen fakt...


Човечкото тело е исто од многу ододамна дури и пред Алах и пред Мухамед но земјата се променила и со неа и условите за долг живот и да не ти објаснувам понатака земи и прочитај нешто па научи си самиот.

ZlatniLiljan
E ako razmisles podobro ce svates deka Muhammed a.s. imal pravo za toa, naravno kako i sekogas sto imal pravo.. намигнување[/QUOTE]



Имал право да,да, да па си рекол чекај само овие ли ке бидат воџи па можам и јас.[/IMG][/QUOTE]


Изменето од MAKEDON-FILIP - 04.Март.2008 во 03:18
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 03:13
 
Originally posted by PredAndromed PredAndromed напиша:

Donesigo ti Svetiot Gral Jas Sum Toj Sho Ke Se Napijam Prv i Da Vidime Dal Ke Ziveam Vechno Kako Shto Kazuvaat Apostolite Vo Biblijata

 

 
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

 Ајде цитирај ми каде точно во Библијата апостолите кажуваат дека ако пиеш од светиот грал ќе живееш вечно?
Ако не можеш тоа, тогаш кажи ми барем каде во Библијата се спомнува поимот "светиот грал"?

 

п.с. Ти си гледал некој филм со Џејмс Бонд и некој те излажал дека тоа е Библијата


Originally posted by PredAndromed PredAndromed напиша:

Zosh si Takvo Kopile be Sum Pozajmil Biblija od Mojot Drugar I Sum Chital Biblija 4 pati Sho znachit deka 4 pati sum go videl toa Denes Poftorno Ke Ja Zemam Biblijata. I Ke Ti Gi Nabrojam Glupavite Iskazi od Biblijata. I Ti Kakov Ku ran Chitash. Orginal Ili Nekoj Falsifikat od Kralicata Elizabeta. ?
 
Ок. Значи денес од тебе чекаме да ни посочиш цитати каде тоа во Библијата апостолите рекле дека ако пиеш од светиот грал ќе живееш вечно.
Немој да не заборавиш, затоа што ќе те потсетам јас на оваа твоја изјава намигнување
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
PredAndromed Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 41
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PredAndromed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 03:13
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Мислиш на плочеста исламска земја... газење%20од%20смеење
 



<DIV ="BBquote">
"ноќите нивни реши темни да бидат, а деновите пак светли да бидат, а Земјата потоа ја израмни."
(Кyран: Сура 79:29-30)

голема%20насмевка

 

или на овој...


<FONT face="Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif" color=#003366 size=2>
<FONT face="Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif" color=#003366 size=2> 

<FONT face=Arial color=#003366>
<DIV ="BBquote">
<FONT face="Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif" color=#003366 size=2>"Не гледаат ли кон камилата како е создадена, и кон небото како е подигнато, и кон брдата како се поставени, и кон земјата како е порамнета?"

(Кyран: Сура 88:20)

<FONT face=Verdana size=2> 

голема%20насмевка


Odgovori malce potochno be chun eden . Vaka pishuva vo Ku ranot : Nokite nivni reshi temni da bidat a denovite pak svetli da bidat , i zemjata potoa ja izramni , i izvadi od nea voda i pasishta , i brda i zacvrsti , za da uzivate vie i dobitokot vas...

a ne samo da kazuvash dva tri zbora i da mi se smeesh kako da si vo potpolno pravo

Изменето од PredAndromed - 04.Март.2008 во 03:14
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 03:15
Едвај чекам да видам такво нешто ама изгледа тешко.
Кон врв
PredAndromed Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 41
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PredAndromed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 03:23
Originally posted by MAKEDON-FILIP MAKEDON-FILIP напиша:

Originally posted by PredAndromed PredAndromed напиша:



Odgovori malce potochno be chun eden . Vaka pishuva vo Ku ranot : Nokite nivni reshi temni da bidat a denovite pak svetli da bidat , i zemjata potoa ja izramni , i izvadi od nea voda i pasishta , i brda i zacvrsti , za da uzivate vie i dobitokot vas...

a ne samo da kazuvash dva tri zbora i da mi se smeesh kako da si vo potpolno pravo



Предпоследна ти е оваа па кј ти е цитатот?



Chisto od Mojata Omilena Kniga T.E. Ku ran me nanervira EvAngelos I Zato Zedof Abdes Da Mu Dokazam Deka Ne Pishuva Taka. Zosh Toj Vezden Najjmnogu Lazit Na Forumov. Citatot Mi e ovde : Nokite nivni reshi temni da bidat a denovite pak svetli da bidat , i zemjata potoa ja izramni , i izvadi od nea voda i pasishta , i brda i zacvrsti , za da uzivate vie i dobitokot vas...

Изменето од PredAndromed - 04.Март.2008 во 03:25
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 03:25
Еми плочеста е де земјата у к*ранот сакаш да ти ја сликам страната и да ти ја пратам.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 03:25
Svemirski i Pred Andromed - nikade vo Biblijata ne stoi deka zemjata bila plocha. Nikade! Toa e pogreshno veruvanje na odredena crkovna struktura i toa samo vo odreden period.
Za ostanatite prashanja - kje se obidam edno po edno da odgovoram, zatoa shto se mnogu, a ovde epten na kratko za Joshua. Evidentirano vo Stariot Zavet e deka Joshua se moli na Bog za da go prodolzhi denot za da mozhe da gi pobedi svoite protivnici. Potoa, toj shto go pishuva predanieto prenesuva svoe lichno viduvanje - odnosno, lichen vpechatok. Biblijata, za razlika od k*ranot, ne pretendira da bide nauchna kniga i sekoj fenomen da bara nauchno objasnuvanje. Pishuvana e od LUGJE so BOZHJE VDAHNOVENIE, no ne e pishuvana direktno so raka Bozhja, za toa sme zboruvale mnogu pati. Ova ne znachi deka e pogreshna, ili deka ne e Sveta Kniga, ne ja vodete natamu diskusijata.
Кон врв
PredAndromed Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 41
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PredAndromed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 03:26
Originally posted by MAKEDON-FILIP MAKEDON-FILIP напиша:

Еми плочеста е де земјата у к*ранот сакаш да ти ја сликам страната и да ти ја пратам.

Abe Prochitaj Potoa Sho sleduvat ne samo ona od EvAngelos :Nokite nivni reshi temni da bidat a denovite pak svetli da bidat ,Drug Ajet--> i zemjata potoa ja izramni ,Drug Ajet--> i izvadi od nea voda i pasishta ,Drug Ajet--> i brda i zacvrsti ,Drug Ajet--> za da uzivate vie i dobitokot vas...
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 03:30
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

"ноќите нивни реши темни да бидат, а деновите пак светли да бидат, а Земјата потоа ја израмни."
(Кyран: Сура 79:29-30)
 
Originally posted by PredAndromed PredAndromed напиша:

me nanervira EvAngelos I Zato Zedof Abdes Da Mu Dokazam Deka Ne Pishuva Taka. Zosh Toj Vezden Najjmnogu Lazit Na Forumov.
Citatot Mi e ovde : Nokite nivni reshi temni da bidat a denovite pak svetli da bidat , i zemjata potoa ja izramni , i izvadi od nea voda i pasishta , i brda i zacvrsti , za da uzivate vie i dobitokot vas...
 
газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
PredAndromed Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 41
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај PredAndromed Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Март.2008 во 03:30
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Svemirski i Pred Andromed - nikade vo Biblijata ne stoi deka zemjata bila plocha. Nikade! Toa e pogreshno veruvanje na odredena crkovna struktura i toa samo vo odreden period.
Za ostanatite prashanja - kje se obidam edno po edno da odgovoram, zatoa shto se mnogu, a ovde epten na kratko za Joshua. Evidentirano vo Stariot Zavet e deka Joshua se moli na Bog za da go prodolzhi denot za da mozhe da gi pobedi svoite protivnici. Potoa, toj shto go pishuva predanieto prenesuva svoe lichno viduvanje - odnosno, lichen vpechatok. Biblijata, za razlika od k*ranot, ne pretendira da bide nauchna kniga i sekoj fenomen da bara nauchno objasnuvanje. Pishuvana e od LUGJE so BOZHJE VDAHNOVENIE, no ne e pishuvana direktno so raka Bozhja, za toa sme zboruvale mnogu pati. Ova ne znachi deka e pogreshna, ili deka ne e Sveta Kniga, ne ja vodete natamu diskusijata.


Poftorno Pagame na Moeto Prashanje. Popametni Bile Lugeto shto go Pishuvale noviot Zaved od Lugeto(Apostolite) I Vashiot Gospod (Ristos). Ako E Podobar Vtoriod Zaved ? Ako Ne e Podobar Znacit Treba da Bidete Katolici. Ako ste Katolici Znacit Hristos Ne Voskresnal Tuku Teloto Negovo e Vo Rim... A Ako Vi Pokazam Spored Ku ranot ili Chitajteja Temata "Fakti Za Islamot - Shok za Nevernicite" I Sve Dobro si e Opishano tamu.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 27>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.