IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Агресивност
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Агресивност

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 131415
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 00:15
Вистинскиот христијанин не убива, не повикува на крстоносни војни, не го злоупотребува Божјиот збор за политички цели...Не секој што за себе вели дека е христијанин-вистински е христијанин. Не се што носи крст, не секој што се пишува христијанин...
Тоа е и разлика меѓу религија и вера, вистинска вера...

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 00:16
Не знам што бил тој папа, но бидејќи ги охрабрувал и подржувал крстоносците, гарантирам дека не бил христијанин.
 
Аиша, не ми одговори на прашањето, дали си сретнала некоја антиисламска книга во Македонија?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 01:50
Da, bil anti-islamist, no definitivno ne bil Hristijanin.
Kje ti dadam primer shto e lesno da go razberesh od islamska gledna tochka - dali mozhesh da go narechesh vistinski muslimanin poraneshniot vodach na Hamas, koj iako samiot beshe na nad 80 godini, lichno povikuvashe mladite palestinci da pravat samoubistveni napadi vrz civili? Se nadevam deka ne. No - kako i da e - toa bil mrachen period vo istorijata, vo koj crkvata i verata bile sosema zloupotrebeni za politichki i ekonomski celi.
No - kako shto reche templarius - krstonosnite vojni imale predistorija koja ne mozhe da se prenebregne koga se zboruva za samite vojni.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 16:14
Muhammed je Allahov poslanik, a njegovi sljedbenici su strogi prema nevjernicima, a samilosni medu sobom; vidiš ih kako se klanjaju i licem na tle padaju želeci Allahovu nagradu i zadovoljstvo - na licima su im znaci, tragovi od padanja licem na tle. Tako su opisani u Tevratu. A u Indžilu: oni su kao biljka kad izdanak svoj izbaci pa ga onda ucvrsti, i on ojaca, i ispravi se na svojoj stabljici izazivajuci divljenje sijaca - da bi On s vjernicima najedio nevjernike. A onima koji vjeruju i dobra djela cine Allah obecava oprost i nagradu veliku.Surah 48:29

Kada produ sveti mjeseci, ubijajte nevernike gdje god ih nadete, zarobljavajte ih, opsjedajte i na svakome prolazu docekujte! Pa ako se pokaju i budu molitvu obavljali i zekat davali, ostavite ih na miru, jer Allah zaista prašta i samilostan je.Surah 9:5

Borite se protiv onih kojima je data Knjiga, a koji ne vjeruju ni u Allaha ni u onaj svijet, ne smatraju zabranjenim ono što Allah i Njegov Posalnik zabranjuju i ne ispovijedaju istinsku vjeru - sve dok ne daju glavarinu poslušno i smjerno.Surah 9:29

Jevreji govore: "Uzejr je - Allahov sin", a kršcani kažu: "Mesih je - Allahov sin."* To su rijeci njihove, iz usta njihovih, oponašaju rijeci nevjernika prijašnjih - ubio ih Allah! Kuda se odmecu?Surah 9:30

Ovaa se izvadoci od k*ranot dali nekoj bi sakal da mi gi objasni???Se izvinuvam sto se na srpski - no sepak se razbiraat neli??
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Halid ibn Velid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1145
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Halid ibn Velid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 18:43
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Muhammed je Allahov poslanik, a njegovi sljedbenici su strogi prema nevjernicima, a samilosni medu sobom; vidiš ih kako se klanjaju i licem na tle padaju želeci Allahovu nagradu i zadovoljstvo - na licima su im znaci, tragovi od padanja licem na tle. Tako su opisani u Tevratu. A u Indžilu: oni su kao biljka kad izdanak svoj izbaci pa ga onda ucvrsti, i on ojaca, i ispravi se na svojoj stabljici izazivajuci divljenje sijaca - da bi On s vjernicima najedio nevjernike. A onima koji vjeruju i dobra djela cine Allah obecava oprost i nagradu veliku.Surah 48:29

Kada produ sveti mjeseci, ubijajte nevernike gdje god ih nadete, zarobljavajte ih, opsjedajte i na svakome prolazu docekujte! Pa ako se pokaju i budu molitvu obavljali i zekat davali, ostavite ih na miru, jer Allah zaista prašta i samilostan je.Surah 9:5

Borite se protiv onih kojima je data Knjiga, a koji ne vjeruju ni u Allaha ni u onaj svijet, ne smatraju zabranjenim ono što Allah i Njegov Posalnik zabranjuju i ne ispovijedaju istinsku vjeru - sve dok ne daju glavarinu poslušno i smjerno.Surah 9:29

Jevreji govore: "Uzejr je - Allahov sin", a kršcani kažu: "Mesih je - Allahov sin."* To su rijeci njihove, iz usta njihovih, oponašaju rijeci nevjernika prijašnjih - ubio ih Allah! Kuda se odmecu?Surah 9:30

Ovaa se izvadoci od k*ranot dali nekoj bi sakal da mi gi objasni???Se izvinuvam sto se na srpski - no sepak se razbiraat neli??


Ne se na Srpski tuku na Bosanski,I za ova vece e dogovoreno na Istava tema ,istive prasanja ti si gi postavil i tebe ti e odgovoreno..taka da rasetaj nis forumov po temite i ke najdes odgovorite..ako ne gi najdes ke ti gi pastiram tekstovite..
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 19:40
Jas mnogu dobro go poznavam topikot zasto jas go postaviv site odgovri sto gi dadovte bea prasanja,no da go ostavime toa kazi mi tvoe mislenje za 164 stihovi vo k*ranot koji povikuvaat na agresivnost kakvo e tvoeto mislenje za toa???
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 23:43
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Аиша, не ми одговори на прашањето, дали си сретнала некоја антиисламска книга во Македонија?


ne ne sum sretnala?!?!?!?
Ne me zezaj Ev. pa knizarite se polni so takvi knigi. Bi ti preporacala da prosetas i po drugite knizari i da proveris. Ne sakam da gi imenuvam , bidejki toa ke bide i svoevrsna reklama, mozebi i pottik nekoi od vas da si gi najdat istomislenicite.
Ama Ev. stvarno ne bidi smesen!
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 23:48
Чудно е како велиш дека книжарите се полни со такви книги, а јас немам сретнато ни една антиисламска книга.
Еве, ти кажи еден наслов, а потоа јас ќе кажам три антихристијански наслови.
Ти рекламирај еден наслов на антиисламска книга, јас ќе рекламирам три антихристијански наслови.
Бива така? среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 23:55
I jas bi se prikluchil kon baranjeto na Ev - a ne zaradi reklama i jas verojatno nema da nudam anti-hristijanski naslovi, no navistina bi sakal da znam shto ima od takva literatura vo Makedonija i koj toa ja pechati?! Ako sakash mozhesh i po lp da mi pishesh za toa...
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 00:02
Vie bas ozbilni...
Eve vaka...
Nekoi od niv se od srpski avtori (NORMALNO)...
NEkoi od niv zvucat atraktivno, pisuvani se so psevdonimi, i najcesto se muslimanski, za da deluvaat po senzualno....
Imate drugi.....koi ete imaat naslo politika i islam....
Ima premnogu, no rekov ne sakam da gi citiram....
No ete, otprilika ve upativ.
I Ev. ne se pravi na Toso koga znaes deka ima...
A nemoras da mi gi kazes antihristijaskite....
Ne go barav toa od tebe...
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 00:05
Originally posted by Aisha Aisha напиша:

Vie bas ozbilni...
Eve vaka...
Nekoi od niv se od srpski avtori (NORMALNO)...
NEkoi od niv zvucat atraktivno, pisuvani se so psevdonimi, i najcesto se muslimanski, za da deluvaat po senzualno....
Imate drugi.....koi ete imaat naslo politika i islam....
Ima premnogu, no rekov ne sakam da gi citiram....
No ete, otprilika ve upativ.
I Ev. ne se pravi na Toso koga znaes deka ima...
A nemoras da mi gi kazes antihristijaskite....
Ne go barav toa od tebe...


Ne mi e jasno sto sakas da kazes, ima ili nema ako ima kade se ???
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 00:21
Ако книжарите, како што вели Аиша, се "полни" со антиисламски книги, таа ќе наведеше барем еден наслов од "многуте".
 
Некој можеби ќе забележи дека не сум он-топик со моиве прашања. Но не е така. Во врска со темата, агресивност, сакам да забележам дека во ниедна христијанска книжара/книготека/издавачка куќа во Македонија нема да најдете антиисламска книга.
А од друга страна пак, доколку посетите некоја исламска книжара/книготека/издавачка куќа, ќе се фрапирате од фактот што половина од книгите им се со антихристијанска содржина. Просто ќе се запрашате дали ова е исламска книжара или пак антихристијанска? Или пак меѓу овие две нема разлика? збунетост
И кој е агресивниот тука?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Aisha Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Декември.2007
Локација: Palestine
Статус: Офлајн
Поени: 1119
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Aisha Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 22:10
PROUD TO BE A MUSLIM!!!!
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Февруари.2008 во 22:23
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 131415
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.