IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Болести на тироидата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Болести на тироидата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
zaneta2009 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 14.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 11
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zaneta2009 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2009 во 23:44
Zdravo konecno da najdam nesto i na makedonski forum vo vrska so stitnata zlezda.Jas ziveam momentalno vo germanija i pred sedum meseci imav operacija na stitna zlezda t.e imav cvorcinja koi trebase da se odstranat i poradi toa mi izvadija pola stitna zlezda.E od togas pijam tabletki L-thyrox 75mg i 100mg i tabletki za srce beta blokator za smiruvanje na tahikardija Bisoprolol5mg.Imav tolku poteskotii ovie sedum meseci kako vo horor film i nikoj ovde nisto ne mi objasnuvase tuku se sama nauciv za ovie bolesti na tiroidata.Primer kako da se zima lekot i koga, sto ne smee covek da jade koga ima hipo funkcija itn. I den denes mi se slucuva od cista mira da mi se slosi da mi lupa srce i pravev milion ispituvanja i sekoj pat pokazuva deka se e vo red so mene a ja sepak ne se custvuvam bas najdobro pa mi rekoa deka e na psihicka baza.Pa ja samata se prasuvam ako e na psihicka baza ke bide sekoj den a ne dve nedeli dobro pa naednas mi se losi.Bi sakala da zatrudnam no mi e strav da ne mi se desi nesto vo tekot na trudnokata sepak e toa period od devet meseci pa bi zamolila ako nekoj imal slicno iskustvo ili problem da raskaze kako go prebrodil problemot.Dali se mozni nekoi komplikacii ili ne vo trudnoka so hipo funkcija?


Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2009 во 22:36
Гуша ( струма ) е зголемување на штитната жлезда поради нејзина хиперплазија во која учествуваат жлезденотот ткиво, сврзното ткиво и крвните жили. Зголемувањето е постепено и може да достигне огромни димензии. Ако е целосно тогаш е дифузна струма а ако е во вид на јазли ( нодули )тогаш е нодузна струма. Зголемувањето е поради недостиг на тироксинот што го лачи тироидната жлезда а е под влијание на хипофизата. Најчесто намаленото количество на тироксин е поради недоволното количество на јод во исхраната.
Лекувањето е оперативно освен во пубертетот кога струмата постепено се повлекува подоцна.

You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
scream4help Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај scream4help Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2009 во 17:15
Originally posted by Astra Astra напиша:

Svakjam sega, znaci rabotata e vo dozata.

Lekovite gi pijam inaku vekje 3 godini, pod kontrola na doktorkata se razbira, a kilazata odi postojano nagore. Nikako da se stabilizira, a bi trebalo eutiroxot da vlijae na podobruvanje na metabolizmot pa i na tezinata.
Edinstvenata razlika pred i sega za vreme na terapijata e sto sum mnogu pomalku nervozna od toa sto bev porano i pokoncentrirana.


Od kako ima hipotiroizam kilazata mi e vo nagona linija postojano,namesto dobro utro prvo sto pravam sabajle ko ke stanam e tabletka eurotiroks od 75mg,Nikogas nemav stomak a sega i toj mi se pojavi kilaza plus kolku sakas .Edinstveni tableti koi pomagnale vo simnuvanje na kilogamite se Reductil ,i taka po preporaka na doktorkata gi nabaviv od Grcija ,zatoa stuka kaj nas gi nema.Upatstvoto za tabletite e na grcki i poradi toa ja odma pobarav pomos od internet ,vo taa potraga naletav na mnogu forumi i da navistina se simnuvale kilogramite no osven toa tabletite imaat i mnogu negativni nuspojavi megu koi i visok krven pritusok i vo retki slucai smrt..eee koga go procitav toa ,iako za ednomesecen tretaman so tie tabletki plativ 150 evra voopsto ne gi upotrebiv.
Кон врв
makvuk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makvuk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2009 во 17:16
Veke 2god imam problem so tireoideata.Vsusnost toa ne e problem ama treba da odam na redovni kontroli.Prvo imav dijagnoza STRUMA SIMPLEX(mislam deka tocno ja napisav)a toa znaci hormoni vo red,samo nodus na levata strana so golemina od 5mm.Narednata kontrola pak isto, samo sto napisaa dijagnoza "struma diffuza euterotika".Vo avgust2008 pak hormoni vo red i nodus ne promenet a dijagnoza STRUMA NODOZA.Dali ima nekoj so slicno iskustvo ili i vo toa sum edinstvena.(inaku me sledat veke 2god. za lupus i postojano imam nekoi granicni vrednosti,odnosno nedovolno visoki za da vospostavat dijagnoza SLE.)Dali toa sto cuvstvuvam malaksanost,tremor,zamor pri najlesna rabota ima vrska so jazolot na levata strana ili ne?Mislite li deka treba da odam na kontrola ili ne.Ne sum bila od avgust.Inaku odam na patofiza vo klinicki.
Кон врв
makvuk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makvuk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2009 во 19:04
aman be luge cekam veke 2 nedeli i nikoj nikade.kako nikj da nema so vakvo nesto.daj boze i da nema ama barem dali ste slusnale od nekoj drug vakvo nesto.
Кон врв
lane62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 7583
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lane62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2009 во 19:29
odi na kontrola...samo kade ne znam....haos e so tie rezultati za tiroidata...bitola edni...skopje drugi...
Daj više odmora jeziku nego rukama!
Кон врв
scream4help Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 66
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај scream4help Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Мај.2009 во 23:02
Originally posted by makvuk makvuk напиша:

Veke 2god imam problem so tireoideata.Vsusnost toa ne e problem ama treba da odam na redovni kontroli.Prvo imav dijagnoza STRUMA SIMPLEX(mislam deka tocno ja napisav)a toa znaci hormoni vo red,samo nodus na levata strana so golemina od 5mm.Narednata kontrola pak isto, samo sto napisaa dijagnoza "struma diffuza euterotika".Vo avgust2008 pak hormoni vo red i nodus ne promenet a dijagnoza STRUMA NODOZA.Dali ima nekoj so slicno iskustvo ili i vo toa sum edinstvena.(inaku me sledat veke 2god. za lupus i postojano imam nekoi granicni vrednosti,odnosno nedovolno visoki za da vospostavat dijagnoza SLE.)Dali toa sto cuvstvuvam malaksanost,tremor,zamor pri najlesna rabota ima vrska so jazolot na levata strana ili ne?Mislite li deka treba da odam na kontrola ili ne.Ne sum bila od avgust.Inaku odam na patofiza vo klinicki.


OBAVEZNO NA KOTROLA ...!!!!!!!!!!!! OD AVGUST NE SI BILA ????PA ZOSTO TOLKU SI CEKALA DA ODIS NA KOTROLA?
JAS ODAM KAJ DR.SHUBESKA NA ENDOKRINOLOGIJA ...POSETI JA ,DOKTORKATA ..MNOGU E LJUBEZNA I KE TI OBJASNI SE I SITE KONTRLOI KE TI GI NAPRAVI..POZDRAV
PS:PRVO ZAKAZI PREGLED
Кон врв
makvuk Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 12.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај makvuk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Мај.2009 во 17:47
napraviv analiza na TSH-0.98 iT4-1.1,pa bidejki se e ok,a mene nozete mi se oteceni kako na bumbar,maticnata me praka na endokrinologija,a ne na patofiza.
Кон врв
vesnica 65 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vesnica 65 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2009 во 22:36
scream4help ,
aj kazi za doktorkata povece nesto. A be jas se otepav piejci eutiroks 100(ne se debelam) cesto mi se losi, malaksanost, depresivna sum i anksiozna....ej puknav
Jas odam kaj edna ,,druga ,,dr. ama ic gajle si nema.Ke pise dozata i me mavnuva.Za cas-dva dvaeset ne mavnuva od pred vrata.
Кон врв
Radmila Rada Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Декември.2013
Статус: Офлајн
Поени: 38
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Radmila Rada Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Декември.2013 во 22:44
Може ли некој да ми кажи од искуство за бременост, т.е. забременување и пиење Еутирокс 50?
Јас тоа пијам секој ден а повеќе време се трудам да забременам...???
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2014 во 21:30
Тиреоидната жлезда како главен регулатор на метаболизмот

Тиреоидната жлезда претставува непарен орган, сместен во вратната регија, кој има важна задача да создава хормони кои имаат голема регулаторна и модулаторна моќ врз целокупниот метаболизам на човекот.

Клетките кои ја градат тиреоидеата се означуваат како тиреоцити и се единствени во организмот кои може да ги создадат двата хормона кои играат значајна улога во стимулирањето на сите метаболни процеси во секоја клетка во организмот. Тие хормони се означуваат како Т3 (тријодтиронин) и Т4 (тироксин).

Стимулација на тиреоидната жлезда

За да може тиреоидната жлезда редовно и во доволни количини да доставува хормони во циркулацијата, кои се ставаат на располагање на секоја жива клетка, таа мора да биде соодветно стимулирана. Таа стимулација се остварува преку хормон кој го лачи хипофизата и се означува како тиреоиден стимулирачки хормон (thyroid stimulating hormone) - ТСХ.Овој хормон постојано делува стимулативно врз тирeоидеата, а се излачува тогаш кога во циркулацијата се намалува концентрацијата на тиреоидни хормони, односно престанува да се лачи тогаш кога во циркулацијата има доволно количество на тиреоидни хормони.





Залиха на хормони

Клетките на тиреоидеата синтетизираат хормони кои ги депонираат во форма на високомолекуларни протеини, означени како тиреоглобулини, така што речиси во секое време тиреоидеата има залиха на тиреоидни хормони за наредните 3 месеци. Тоа значи дека хипотетички доколку тиреоидеата комплетно престане да создава хормони, тоа нема веднаш да се манифестира кај човекот, бидејќи истата во секое време ја има обезбедено таа физиолошка залиха на хормони. Тогаш кога тие ќе се потрошат, организмот ќе доживее важни промени кои пациентот го тераат да се јави на лекар.

Слободна и врзана форма на тиреоидните хормони

Хормоните кои тиреоидеата ги пласира во циркулацијата делумно циркулираат слободни во таканаречена слободна (free) форма, а дел се врзуваат за протеините. Тие кои се означени како слободна форма, на организмот му се достапни да ги искористува уште во истиот миг, додека онаа врзаната форма претставува израз на штедливото работење на организмот. На тој начин тој го превенира непотребното искористување на она количество хормони кои се во крвта, а воедно и не дозволува тие благородни молекули да бидат предвремено инактивирани и практично изгубени.

Тиреоидните хормони го стимулираат метаболизмот

Т3 и Т4 делуваат буквално на секоја клетка бидејќи во сите клетки се случуваат различни метаболни процеси, кои иако се со различен интензитет и брзина, се во суштина на клеточното опстојување и добивање енергија за обавување на различни активности. Хормоните го остваруваат своето дејство откако ќе навлезат во клетките и откако ќе се врзат за соодветни рецептори по принципот на клуч и брава. Еднаш врзани, започнуваат да активираат бројни сложени процеси на активација на генското препишување од ДНА и понатамошно синтетизирање на протеини кои во суштина претставуваат ензими или некои други молекули кои се од големо значење за нормално фунционирање на метаболните процеси. Тоа е основниот механизам преку кој овие хормони го активираат метаболизмот, односно стимулираќи создавање на ензими, овозможуваат метаболните процеси да се случат како би можела клетката да добие доволно енергија за да може да функционира. Уште поедноставно кажано, доколку нема ензими, нема да има ниту метаболизам, а со тоа клетките нема да си обезбедат доволно енергија за да може правилно да функционираат.

Овие два хормона имаат важно влијание, не само на метаболизмот, туку и на психофизичкиот развој, особено на развојот на мозокот кој во текот на бременоста е интензивен и зависен токму од овие хормони. Токму тоа се причините зошто недостатокот на хормони резултира со една хипометаболна состојба или евентуален психофизички дефицит, а пак вишокот на хормони резултира со забрзување на метаболните процеси (хиперметаболизам).

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2014 во 22:14

Симптоми за лоша работа на штитната жлезда


Најмалку 30 милиони Американци имаат пореметување на штитната жлезда.

Штитната жлезда може да има драматично влијание врз бројните телесни функции. Ако сте жена над 35 години, можностите за пореметување на штитната жлезда, според некои проценки, се повисоки од 30 отсто.

Според проценката на Американското здружение на клинички ендокринолози, најмалку 30 милиони Американци имаат пореметување на штитната жлезда, додека кај половина заболени состојбата не е дијагностицирана. Жените се за десет пати посклони кон проблеми со штитната жлезда.

Хормоните што ги произведува оваа жлезда сместена под гркланот ги регулираат, помеѓу останатото, телесната температура, метаболизмот и работата на срцето. Работите можат да се влошат кога штитната жлезда работи премалку или премногу. Причини за лошата работа на штитната жлезда можат да бидат генетиката, бременоста, стресот, недостаток на хранливи материи, токсини во околината, но стручњаците се уште не се во потполност сигурни.

Еве неколку симптоми кои упатуваат на тоа дека би требало да ја проверите работата на штитната жлезда:

Исцрпени сте

Чувството на исцрпеност може да биде поврзано со бројни состојби, но постои голема поврзаност со хипотиреозата, пореметување кое е резултат на создавањето на премалку хормони на штитната жлезда. Ако сте уморни веднаш штом се разбудите, дури и ако цела ноќ сте имале квалитетно спиење, тоа би можело да значи дека штитната жлезда не ви работи доволно добро.

Се чувствувате безволно

Чувството на тага и безволност може да бидат поврзани со симптомот на хипотиреоза. Хормонот на штитната жлезда може да има влијание врз нивото на „хормонот на среќата“, серотининот, во мозокот.

Нервозни сте и нетрпеливи

Овие чувства можат да бидат поврзани со хипертиреозата, кога штитната жлезда произведува премногу хормони. Преплавен со хормони вашиот организам може да биде во петта брзина.

Се смениле апетитот и вкусот на храната

Зголемениот апетит може да биде знак на хипертиреоза, затоа што заради премногу хормони можете постојано да имате чувство на глад. Од друга страна, забавената работа на штитната жлезда може да ви го смени впечатокот за вкусовите и мирисите на храната.

Збунети сте

Тоа може да биде причина од ненаспаност или стареење, но когнитивните функции можат да бидат на удар на лошата работа на штитната жлезда. Кога станува збор за премногу хормони, можете да имате потешкотии со концентрацијата, а кога станува збор за премалку хормони, можете да станете заборавни и да ви се јават „дупки“ во помнењето. Жените тоа честопати погрешно и го припишуват на менопаузата.

Изгубивте интерес за секс

Малку или ниту малку интерес за сексуален живот може да биде последица од пореметувањето на работата на штитната жлезда. Премалку хормони може да влијаат врз ниското либидо, но кумулативното влијание на другите симптоми на хипотиреозата – дебелеење, недостиг од енергија, болка во телото – исто така играат голема улога.

Возбудени сте

Тоа чувство кое го имате можеби е последица од забрзано чукање на срцето. Можете да имате чувство како срцето да ви прескокнува или да ви чука пребрзо или пресилно. Тоа го чувствувате во градите или кога ќе ги допрете пулсирачките точки во грлото или вратот. Чукањето на срцето може да биде знак на хипертиреоза.

Сува кожа

Сувата кожа која се лупи може да биде знак на хипотиреоза. Промените во текстурата на кожата и изгледот поврзани се со забавен метаболизам, што може да го намали потењето. Кожата со недоволна влажност брзо станува сува, а ноктите стануваат кршливи и нерамни.

Работата на цревата е непредвидлива

Луѓето со хипотиреоза понекогаш се жалат на констипација. Од друга страна, претераното производство на хормони на штитната жлезда може да предизвика пролив или почеста столица.

Пореметен менструален циклус

Подолги менструации со посилни болки можат да бидат знак на хипотиреоза. Скратен е периодот меѓу две менструации. Со хипертиреоза, крварењето е поблаго и трае пократко, а растојанието помеѓу две менструации е поголемо.

Болни екстремитети или мускули

Ако одненадеж имате чувство на трпнење или болки во рацете, нозете, стапалата или дланките, тоа би можело да биде знак на хипотиреоза. Со текот на времето, премалку хормони на штитната жлезда можат да ги оштетат нервите кои од мозокот и р’бетниот мозок праќаат сигнали низ телото. Резултат на ова се необјасниви прободувања и трнци.

Висок крвен притисок

Ова исто така може да биде знак на пореметување на работата на штитната жлезда. Истото важи и за хипотиреоза и за хипертиреоза.

Пореметено регулирање на телесната температура

Чувството на ладно е поврзано со хипотиреоза, а од друга страна пак, кај оние со хипертиреоза е обратен случај – понекогаш им е претопло и претерано се потат.

Засипнати сте и имате чудно чувство во вратот

Промените во гласот или чувството на кнедла во грлото се поврзани со пореметувањето на штитната жлезда. Добро погледнете го вратот за да видите дали имате некакви знаци за отекување на штитната жлезда.

Гледајте си го грлото додека пиете вода и обидете се да забележите дали постојат некакви испакнатини во подрачјето на жлездата која се наоѓа под гркланот.

Пореметен сон

Постојано ви се спие? Би можело да биде хипотиреоза бидејќи мрзливата штитна жлезда ги забавува телесните функции. Не можете да спиете? Би можела да биде хипертиреоза. Претераната работа на штитната жлезда предизвикува тескоба и го забрзува пулсот, заради што тешко спиете.

Косата ви паѓа

Сувата, кршлива коса може да биде знак на хипотиреоза. Премалку хормони го попречуваат циклусот на растење на влакната што може да предизвика губење на влакната по целото тело. Премногу активната жлезда исто така лоши влијае вез влакнетоста, но само на косата.

Не можете да забремените

Ако подолго време безуспешно се обидувате да добиете дете, за тоа би можела да биде причина претерано или премалку активната штитна жлезда. И двете состојби влијаат врз овулацијата.

Висок холестерол

Високо ниво на лош холестерол кое не реагира на исхрана, вежбање или лекови, поврзано е со хипотиреоза. Нелекуваната хипотиреоза може да доведе до срцеви проблеми, вклучувајќи проширено срце и срцев удар.

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
KaterinaAN Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 04.Декември.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KaterinaAN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Декември.2014 во 12:57
Zdravo, nova sum ovde.imam prasanje za tiroida.svekrvami so odini ima problem so nea am neshto glumi i ne odi da se lechi.e denes ja ubediv konechno i beshe na doktor.ke go pisham rezultatot pa koj e struchen neka mi objasni.jas kolku shto svativ mislam deka treba operacija.Eve:izoehogena.na desen lobus se detektira 1 hipoehogen nodus 5mm.na leviot lobus 1 nehomogen jazol 20mm.1 nehomogen nodus 7mm i 1 hipoehogen nodus 9mm. Blagodaram
Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 105588
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2016 во 21:54
Неправилна функција на тироидната жлезда

Доколку штитната жлезда работи премногу, произведува премногу хормони кои можат да имаат сериозно дејство на организмот.

Кога штитната жлезда не работи правилно, тоа предизвикува чести промени на расположението, но се јавуваат и други симптоми. За многу од овие промени, жените би помислиле дека се само знаци на настинка или замор, и потоа би продолжиле со домашните активности.

Меѓутоа, овие знаци може да бидат предупредување дека боледувате од болест која ни малку не е безопасна.

Штитната жлезда се наоѓа на предната страна на вратот и има облик на пеперутка. Доколку таа работи премногу, произведува премногу хормони кои можат да имаат сериозно дејство на организмот. Но, доколку работи премногу бавно, тоа исто така не е добро.

Еве некои знаци кои може да укажат на неправилна работа на штитната жлезда:

- Постојано сте лошо расположени
- Констипација
- Премногу спиете
- Губење на коса и сува кожа
- Нагло губење на килажата
- Губење на либидото
- Болка во мускулите
- Тахикардија
- Губење на концентрацијата и вртоглавица
- Висок крвен притисок
- Болка во грлото и вратот

 

Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.