IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Болести на тироидата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Болести на тироидата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2016 во 23:46


Изменето од bijonse1 - 05.Јуни.2016 во 23:00
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2016 во 23:51
...na zhalost sekogas se lechat posledicite od poremetuvanjeto na shtitna zhlezda odnosno nejzinite disbalans hormoni , i sekogash na zhalost se odi vednash na lekarstva bez da se najdat i trgnat prichinitelite na ova poremetuvanje... podolgo vreme teloto trpi duri da pokazhe nemozhnost za reguliranje , a nie sakame preku nok da ispravime toa so najlesen metod - pienje lekarstva ! mozham da vi kazham najmalku 5 greshki kade se prichina za ovoj disbalans i regulirnje na istiot so poravka na tie najmalku 5 greshki ....
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2016 во 10:25
ami kazhi gi greshkite, kolku i da se..
едно е - не се две
Кон врв
Суада Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Април.2015
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Суада Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Април.2016 во 23:11
Еве јас ги знам тие пет грешки, дури и една плус повеќе знам, ако ви ги кажам, дали би ме сметале за НАЈУМНА личност и да ме прогласите као таква и награда од илјадарче не денари, туку евра да ми дадете. Оти ми требаат за козметика за лице, тело да си купам?!
Ако не, не ви ги кажувам.
Доаѓам тука-себеси се брукам...
Ми идИ во глава да си пукам
Хехе
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Април.2016 во 13:19
od kade da znam deka si na Vistinskiot pravec!?
едно е - не се две
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2016 во 22:51
prva greska ... vo nevnesuvanje na jod , odnosno nikoj ne znae dali voopshto solta sto ja koristime e jodirana ( site ja kupuvaat ,, Tuzlanska Sol,, barem takva e originalnata ambalaza kade pisuva jodirana ? тага

Изменето од bijonse1 - 05.Јуни.2016 во 22:59
Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Август.2016 во 11:00
Ај ако може некој да сподели искуство со чворчиња на тироидна жлезда.
Имам јас две чворчиња од 10мм. а хормоните се во нормала и докторот ми рече дека треба само редовно да конролираат,на една година.
Последнава недела осеќам нешто како кнедла во грлототага
На контрола треба да одам во октомврисреќа
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Септември.2016 во 17:21
1.) Јодирана сол
...си поставив прашање кои ми ја гарантира јодираноста ? ...солта најчесто Тузланска , додека бевме во ЈУ_гославија имаше некоја гаранција , сега ? кој ми гарантира после толку перипетии и војни дека Тузла ја има таа јодираност на солта? зарем не може да биде само амбалажа од порано , но не и солта ( богами има промена во боја и конзистенција ) , ете и прашокот Билјана и Сјај го имаше на пазарот , а немаше благе везе од работата на Охис фабриката беше друго нешто амбалажирано во оригиналот ? м?
...прв мој чекор си ја сменив солта во исхраната , по голем избор што барав која сол сега да ја применувам се определив за тој што ми гарантира со сертификат за 20-30 мг јод на 1кг сол!
2.Јодирање во пекарска индустрија ?
дискутабилно ;(... порано јодот се користел во изработка на леб и други пекарски производи , но сега е заменет со бром кој е поевтин дури тој го блокира јодот што го внесуваме со друга исхрана ...
3. Друга исхрана
исто не внимаваме на некои продукти кои во поголем внес во организмот го спречува искористувањето на јодот, така да особи кои во своја исхрана внесуваат поголеми количини од тазе зелка,кељ,репа, кикирики, соја ,карфиол, брокула кои содржат гоитогени супстанции тие спречуваат да се вгради јодот во хормоните на штитеста жлезда... СЗО како дневен внос на Јодот препорачува од 100-200 мцг за возрасни , за деца до 5 год 90 мцг , деца од 6-12 год 120 мцг , а за трудници 250 мцг јод секој ден, Јодот во најголеми количини го има во морска вода , кафеави морски алги , школки,ракчиња,шкампи,бакалар,туна,јајце, и мисирка , а во зеленчук - во лук,грав,спанаќ,тиква,бел компир, а во овошјето го има во брусница и јагодите... :f:
Внесот на на селен и цинк и те како е препорачлив при хипотирео Хашимото !:*:
4. Рок и чување
јодираната сол поради несоодветно амбалажирање, чување го губи Јодот поради високата влажност, високата температура и директната сончева светлина затоа се чува во темно , суво место, дури треба да се запази правилото на засолување на јадењето на крај на готвењето ... и јодираната сол ја задржува својата лековитост со активноста на јодот највише 4 месеца , така да и толку треба да се користи солот и да се купи нов, со напомена да се прочита времето кога е јодирано на опаковката во продавницата каде се купува да се троши....итн


Изменето од bijonse1 - 18.Септември.2016 во 17:25
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2016 во 23:35
Originally posted by annaja annaja напиша:

Ај ако може некој да сподели искуство со чворчиња на тироидна жлезда.
Имам јас две чворчиња од 10мм. а хормоните се во нормала и докторот ми рече дека треба само редовно да конролираат,на една година.
Последнава недела осеќам нешто како кнедла во грлототага
На контрола треба да одам во октомврисреќа

...ne se ispituvaat samo hormonite ( T3 , T4 , TSH ) pa ti bile vo normala tuku i antitela , dali toa si go napravila nekogash?..chvorchinjata pretezhno se promeni na samite kletki na tiroidea koi ja gubat funkcijata i se pretvoraat vo tumorozni nefunkcionalni najchesto bash od nedostig na vnes na Jod vo organizmot ...

Кон врв
annaja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 531
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај annaja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Октомври.2017 во 14:23
И сакаш да кажеш,дека чворчињата се ствараат од недоволен јод?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.