IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Општо > Разно > Тоше Проески - IN MEMORIAM
  Активни теми Активни теми RSS - Грабеж за Македонците – Тоше Проески
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Затворена темаГрабеж за Македонците – Тоше Проески

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Директен линк до овој коментар Тема: Грабеж за Македонците – Тоше Проески
    Испратена: 21.Февруари.2008 во 08:55
Грабеж за Македонците – Тоше Проески
Printprijatel

Кон македонскиот народ политиката на цепкање од националното ткиво е постојана, Османлиите со исламизацијата, западните сили со католицизмот и протестантизмот, а сосетките со црковно училишни и воени интервенции.

- Додека Русија, Франција, Британија и Австрија, одат со посредна пропаганда, сосетките на Македонија одат со непосредна, а подоцна и со војни. Адептите, на големите сили им се за идни интереси кај сосетките се за итни, насочени кон нови човечко-територијални ресурси со кои тие како мали заостанувале.

- Со комплекс на “мали” и желба да се “големи”, се вртат кон Македонија. Логика кога им требала си нашле кој за што, некои во древното име од Македонија (Грција), а други во “еднородноста” (Бугарија, Србија). По правилото “Направи да ти веруваат”, при јазична сличност и логика во се друго, прават се за македонскиот народ да го направат што поистороден со нивниот.

- И не случајни се грабежите за поединци-личности Македонци по род, значајни по своите дела, а на кои посебно се насочуваат пропагандите. Со “факти” за вакви значајни Македонци,тие им калемат зборови, писма и дела кои никогаш не ги изговориле, напишале или правеле, а ако ги напишале тоа било под присилба на оружјето. Преку нивтие настојуваат да го “покријат” целиот македонски народ.

- За да се сфати подобро ова, нужна е компарација со денешни слични тенденции. Имено веќе започна грабање за македонската поп и културна икона -Тоше Проески! Постојано и самодакажуван како Македонец, пропагандите ги извртуваат фактите, српската на пример уште жив му вадеше во вес.“Свет”, РТС и други кои го пренесоа наводното влашко потекло (името било Тодор Проја?!).

- Со ова постигнуваше дека е близок до нив (Србија има многу Власи и Влашки краини) и да се доведе во прашање македонизмот со настојување да го сосечи уште во неговиот нов разгорок. А него токму Тоше го разгоруваше на најдобар и најненаметлив можен начин низ неговите хумани мисии и концерти насекаде и секако не со посебна намера, но со неговата искреност.

- За сите пропагандисти, Тоше беше и премногу опасен со овој начин на културно ширење на македонизмот. Во Тоше сите народи низ Балканот најпрво гледаа – Македонец и преку него ја доживуваа – Македонија, особено кога тој со милозвучноста на својот глас и искрен пристап кон луѓето, ја доловуваше душата на Македонија и Македонците.

- А кога веќе почна да ги надминува границите на Балканот со се поконкретните понуди, договори, симпатии и по Европа, а особено со последниот пробив во Британија, веќе стана опасен особено за

Тоше ја воздигна македонската песна и култура ширум Балканот и Европа
Грците кои се во среде битка за нашето име. Ако Тоше го доживееше успехот во Европа, неминовно доаѓаше и светската слава, а кон што водеа сите показатели.

- Со ова се разбира и Македонија и македонското име веќе никој и со ништо не ќе можеше да ги доведува во прашање. Ударот по грчките интереси ќе беше зададен од таму од каде најмалку се надеваа и од кое немаше никаква одбрана. Токму тогаш се случи ненадејната сообраќајна несреќа во која загина Тоше Проески, а со тоа се прекина и освојувачкиот културен поход на новиот Александар од Македонија кој овојпат тргна кон запад.

- По ова за да и ништо не остане од македонизмот на Тоше се разграбуваат сите. Дури и Ватикан сака да го прогласи за католички светец иако се пресни сликите на Тоше како фанатичен православен верник кој и со свои раце гради православни храмови. Логика на Ватикан? – Веднаш: на концерт му била дадена статуетка со Мајка Тереза, а и соработувал со истоимено сестринство, па помагал во Хрватска и католички семејства, во Задар и куќа се понуди за музеј и сл.

- Кога се сака со полувистини лесно си се вади потребниот “факт”. Со ова логика Тоше можат да го својатаат и други, Босанците може да си вадат право од хумнитарните мисии во Босна и помошта кон муслимански семејства. Како почитувач на верските чувтва тој соработувал и со муслимански институции и има не малку пријатели таму. Се разбира тоа не е причина истите да тргнат во својатање како што Ватикан сега се обидува, барајќи логика во посетите и соработките на Тоше, а злоупотребувајќи му ја хуманоста.

- Ова се прави зашто се свесни дека уметничкото дело и хумани мисии на Тоше се со универзална и бесценета димензија кои уште денес носат не мали привилегии, профити и бенифиции. СЕ ГРАБААТ ЗА НЕГО, ЗА ДА ГО ОГРАБУВААТ НЕГО, исто како што се грабаа а за да ја ограбуваат сосетките Македонија. Ако тоа се прави уште сега за ликот на Тоше, кога ни е пресна вистината за него, како ли ќе се одбрани неговиот лик по 100 години кога многу денешни факти и работи ќе избледнеат.

- Од ова јасна е и денешната тенденцијата од страна на бугарските пропагандисти да ги приграбуваат како “бугарски“ македонските револуционери од пред 100 – тина години и повеќе. И се само заради тоа што оделе меѓу другите и во Софија и имале многубројни контакти а пред се во цел на својата мисија која им е приоритетна (како и на Тоше најразличните средби и контакти а за мисијата).


- Дополнителен хендикеп на Македонците е што тоа го прават во тогаш поробена Македонија и пред 100 години кога немаат свој печат, ниту начини на сочувување пишана вистина особено по бројните војни и делби на Македонија, кога и она нешто што е запишано е цел на уништувања и фалсификати. Ако и успеале да извадат некој весник во соседните државички, се гледа вистинскиот нивни глас, но не траеле долго зашто веднаш биле цел на најразлични перфидни уфрлања и растурања.

- И ако тогаш први Грците со Цариградската патријаршија вршат погрчувања на македонскиот народ од јужните територии на Македонија, па Бугарите со егзархијата и Србите со нивните училишта и пропаганди. Со нив присутна е и албанизацијата во западна Македонија, која можеби и не е толку масовна но секако го земала својот данок.

- Кај соседите на Македонија, интензивните пропагандно-насилнички методи кон асимилацијата на македонскиот народ и подоцнежните окупации на неговата територија е постојана нивна цел. Колку и да им се приложуваат факти денес на продолжувачите од овие пропаганди, тие упорно ќе пливаат со фалсификати и тогаш применувани “факти” а како денешен “историски факт”.

 
 
 
Кон врв
LouWeed Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
I AM THE KING OF ROCK&ROLL

Регистриран: 28.Мај.2005
Статус: Офлајн
Поени: 13012
Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 09:15
ma ajde dosta vise.......
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 16:09
па сите знаеме дека се викаше Тодор Проја......уште одамна се знаеше околу неговата  влашка вера. Па дури и има песна на влашки? и што ? тоа го прави помалку македонец? НЕ!

Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
VE007MK Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 99
Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 00:15
A dali ste ja slusnale pesnata na Tose vlaska,za tazna nevesta,nemojte ludje dobri da pisuvate i mislite nesto so sto bi go navredile Tose,Toj nas Angel,nas Makedonec,vlavce prekrasno dete,koj ne se slozuva so mene neka ne gi cita ovie str.,da se sakame i pomagame toa bese misijata na Tose,veruvam deka mnogumina ja sfatija.Dali jas sum premnogu sentimentalna,no jas navistina ne mozam da se oporavam od tragedijata,zosto?
Мудриот човек не го кажува сето она што го мисли,но го мисли добро она што ке го каже!
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 00:24
зашто никој не може да се опорави, не само ти. Да, песната е многу убава.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 03:51

Jas lichno, ne ja razbiram poentata na statijava kako nekoja shteta ili uvreda za Toshe....bash naprotiv, ja iskazuva bolkata na Makedonskiot narod kon postojanoto prepishuvanje i odzemanje na SE sto e vredno a doagja od Makedonija.  I tuka a i bilo kade, nie ne ja osporuvame negovata Vlashka "opredelenost" megutoa ZNAEME deka toj beshe NASHE DETE izrasnato vo pregratkite na majka Makedonija....i kako sto i gore se naveduva SITE vo nego i preku nego ja gledaa DUSHATA NA MAKEDONCITE I MAKEDONIJA a ne na Vlasite ili bilo koj drug. 

TOA E FACT I NIKOJ NEMOZE I NE SMEE DA GO OSPORUVA TOA!!!
 
Sekoj ima pravo da go saka i pochituva normalno - megutoa e chista glupost koga taa nekoja ljubov ke prerasne vo prisvojuvanje ili iskrivuvanje na negoviot identitet - KOE ZA ZAL NA NAS MAKEDONCITE MNOGU CHESTO...potochno STALNO ni se sluchuva.
 
Kako nekoja sporedba vo vrska so shiroko prifatenata ljubov i popularnost ke spomnam deka;  Elvis Presley e seushte ziv za nekogo...pravat spomenici i memoari niz cel svet - MEGUTOA ZA SITE TIE OBOZAVATELI TOJ BESHE AMERIKANEC i nikoj ne posegnuvashe/a po negovoto nekoe etnichko ili bilo kakvo pripaganje ili opredeluvanje a pak najmalce go pravea deka bil nechij...KINEZ ili GERMANEC na primer.
 
Dobro sega SIGURNO nekoj posle ovoj komentar ke se iznasmee na sporedbata so "Elvis Presley" - megutoa ke naglasam deka ne gi sporeduvam VELICHINITE na ovaa ili onaa lichnost...tuku se odnesuva na opshtata slika na pristapot kon obozavanje na nekoi lichnosti - sto po moe, a i e pontata na ovaa statija GI NADMINUVA tie nekoi standardi.  Sto e ushte potragicho i iritirachki vo cela ovaa situacija, pak ke naglasam, e deka BASH NAS TOA PREKORACHUVANJE POSTOJANO NI SE SLUCHUVA.  голема%20насмевка
 
 
 
Кон врв
VE007MK Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 99
Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Февруари.2008 во 01:14
Neka samo se zanesuvaat deka mozat da ni zemat nesto od Tose i se sto e vo vrska so Tose,toa e zalno da prisvojuvaat nesto za sebe.Tose bese secij no bese samo NAS edinstven.Dobri ludje dali vecerva ja gledavte ,,Zlatna buba mara,,nema zborovi,ne e potrebno nisto da se kaze,dobro scenario,i mn. mn. mn. taga kaj site..a od video bimot nasiot Tose ne gleda,pa bivase li da bide tolku ubav,mil...Ne mi se veruva deka ziveese fizicki vo ova nemirno vreme na rasipani,zli ludje...Denes gledav sliki sosema slucajno kaj edni moi komsii koi se od Krusevo,slikani vo Krusevo,na ulica,doma,so Tose,privatni sliki na ova semejstvo,i mi kazaa deka koga cekale na avtobuska stanica vo Krusevo za da idat doma,Tose cesto pati gi prevezuval koga idel vo Skopje.Bas ,,ubavo,,se iznaplakav...
Мудриот човек не го кажува сето она што го мисли,но го мисли добро она што ке го каже!
Кон врв
Eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1968
Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2008 во 15:48
Tose se vide kolkav makedonec e..Ja pokaza on dovolno svojata ljubov za ovaa zemja..mislam deka nema pogolem patriot od nego,na sekoj koncert so makedonskoto zname,i po nekoj makedonski refren..i zar posle seto toa treba da se rasprava za negovoto poteklo i sl..nema potreba stvarno..
Кон врв
klon Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 67
Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2008 во 16:08
Ели се согласувам Тоше беше цар се докажа и нека почива во мир,можеше да живее кај сака а сепак остана во својата сакана Македонија,а што беше
ЗА МЕНЕ БЕШЕ И ОСТАНА ЕДЕН ОД НАЈГОЛЕМИТЕ ЛУЃЕ КОИ
МАКЕДОНИЈА ГИ ИМАЛА И РЕТКО ЌЕ СЕ РОДИ ЗА ДОГЛЕДНО
ВРЕМЕ ТАКОВ ЧОВЕК.
Кон врв
BidiFit Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 454
Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 00:25
NO COMENT
Кон врв
elen4e-eli Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 202
Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Февруари.2008 во 14:26
Тоше секаде ја подржуваше СВОЈАТА земја (го нагласувам ова својата затоа што македонија е единствената негова земја) ја штитеше, живееше во неа и едноставно НАЈвеќе ја сакаше!!!!
 Тоа го потврдува примерот кога тој изјави еднаш:
-Јас не доаѓам од FYROM јас доѓам од Македонија!!!

Го кажувам само ова а сите ќе сватите што значи тоа задоволство
Nobody is perfect.....well I am nobody!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,268 секунди.