IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Љубов
  Активни теми Активни теми RSS - Љубов кон две личности
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Љубов кон две личности

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 13141516>
Автор
Порака
ANITA11 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 21488
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ANITA11 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2011 во 20:02
strasta e minliva rabota ,a ljubovta ostanuva...zatoa ne e mozno da se sakaat dve licnosti od ednash...
Кон врв
zoki1 Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 08.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 82
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zoki1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2011 во 23:08
samo ednas se ljubi se drugo e laga,samo e eden orginalot seto ostanato e samo kopija
Кон врв
FeaR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
False Evidence Appearing Real

Регистриран: 15.Септември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5307
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај FeaR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2012 во 18:17
ni sam veke neznamсреќа
"А ти поарен да не си?" -македонски начин на прифаќање критика
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Март.2012 во 18:43
не постои такво нешто како љубов кон две личности, ако воопшто се чуствува било каква привлечност кон друга личност, тоа значи дека веќе не сте заљубени во претходната
а ако ви се привлечни повеќе луѓе одеднаш тоа значи дека никогаш не сте ни помислиле на љубов
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Октомври.2012 во 22:49
Originally posted by becenevem becenevem напиша:

kutriot jas , sto da pravam, gi sakam site,
i maski i zenski,
kolkavo li mi e srceto?
ke izdrzi li?
ili ke stane uste pogolemo!?
големо гушкање
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Октомври.2014 во 19:25


Дали е можно да сте вљубени во две личности истовремено?

Имајќи го предвид современиот начин на живот, лесното создавање познанства и склопување пријателства, како и секојдневната комуникација која ја остваруваме со многу личности, сè почесто ни се наметнува прашањето: Дали е возможно да сакаме двајца истовремено?

Во денешно време речиси и не постојат такви кои остануваат со еден партнер цел живот, што би значело дека луѓето се способни да сакаат повеќе пати во текот на животот, но дали можат да сакаат повеќе од една личност истовремено?

Дали е возможно да се вљубувате во друга личност додека сè уште го сакате сегашниот партнер? Дали можете еднакво да сакате повеќе од една личност на романтичен начин и дали со вљубувањето во друга личност ѝ одземате нешто на првата?

Како прво, многумина би ја одрекле вистинитоста на оваа појава бидејќи според нивљубовта е целосна физичка и психичка посветеност на една личност кон друга. Не може да почнете да негувате одредени чувства кон некого без да му одземете нешто на сегашниот партнер. Но од друга страна, љубовта не е ограничена, не е потрошно средство. На пример, родителите кои имаат  повеќе од едно дете се способни да си ги сакаат сите деца еднакво. Но сепак, дали станува збор за ист начин на сакање?

Од друг аспект, доколку би постоела дефиниција за љубовта, тогаш љубовта би ја дефинирале како моногамна. Партнерот од вас очекува да ви биде единствен и тоа впрочем е природниот тек на работите. Многумина посакуваат моногамна врска и за тоа не е потребно никакво  објаснување бидејќи тоа е она што се очекува од секој кој стапува во врска – да биде верен. Но дали е потребно објаснување за посакување полигамна врска? Дали постојат луѓе кои се способни да сакаат повеќемина и кои би можеле да бидат во отворена врска и дали таквите луѓе се почести отколку што мислиме?

Друго прашање кое се наметнува во овој контекст е дали му одземате нешто на сегашниот партнер доколку се вљубувате во друг? Без разлика дали станува збор заемоционално неверство или работите стигнале до физичко неверство, постојат ограничени и неограничени ресурси со кои секој човек располага. Ограничени сме со пари и време, но не со чувства. Сепак, многу психолози тврдат дека иако нашите чувства не се потрошни и ограничени, развивањето симпатии кон друга личност по автоматизам прави да ѝ одземеме нешто на првата.

Во прилог на тврдењето дека може да сте вљубени во двајца истовремено, оди и аргументот дека би можеле да сме вљубени, но би ги сакале на различен начин, бидејќи секоја љубов не е иста. Најчесто втората љубов се случува поради:

  • оладување на односите со партнерот
  • монотонија во врската
  • финансиски проблеми
  • повторно појавување на личност во нашиот живот која ни била драга во минатото
  • возбуда и адреналин поради забранетото
  • потребата по нешто ново и различно

Најчесто луѓето кои се во долга врска бараат нешто ново, развиваат чувства кон одредена личност без да престанат да го сакаат својот партнер и без да сакаат да го/ја напуштат. Можеби станува збор за несигурност и несамодоверба, а можеби навистина чувствата и кон двете личности се речиси еднакви.

Феноменот за вљубување во две личности истовремено не е и не може целосно да се објасни, бидејќи на крај сепак станува збор за индивидуален избор. Сепак е тешко прашање, љубовта не се наоѓа често, а некогаш се појавува во навистина несоодветно време, како на пример додека сте веќе вљубени во друга личност. Можеби најдобро би било да ја прекинете постоечката врска со цел да се обидете со новата, но не секогаш е толку едноставно бидејќи постојат околности кои многу влијаат и создаваат притисок. Некогаш не можете да заминете од постоечката врска, а некогаш не сакате. Па така не ретко се случува луѓето да пробаат да балансираат помеѓу двете врски.

Како заклучок би можело да се каже дека дури и да негувате чувства за двајца истовремено, не може да ги сакате со иста жар и не можете еднакво да бидете склони и кон двајцата. Со вљубување во друга личност додека сте веќе вљубени во една со сигурност и на двете страни им одземате нешто. Љубовта можеби не е потрошна, но во никој случај не би можеле совршено да ја избалансирате помеѓу две страни.

Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Октомври.2014 во 18:08
А бе ај сега...
да дискутирам на темава е ирелевантно....
знам, дека секоја жена знае...
како е тоа да чувствува љубов...
кон двајца мажи...
shoot me...
ама длабоко во себе...
секоја го знае тоа....


Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2014 во 12:47
dve prasanja proizleguvaat
dali site zeni znaat,
i dali samo zenite znaat? среќа
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2014 во 16:52
Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

dve prasanja proizleguvaat
dali site zeni znaat,
i dali samo zenite znaat? среќа
првото прашање дава одговор на второто...
а второто на првото...
но, како одговор противтежа на темава...
нели за мажите, ќе го кажам следново...

кога ќе прашаш вистински маж...намигнување
за тоа како размислува за повеќе жени...
ќе ти одговори...
швалерката - ја е**м...
жена ми - ја почитувам...
мајка ми - ја сакам...
ете. тоа е...





Изменето од којсумјас - 14.Октомври.2014 во 16:59
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2014 во 11:55
hmm vistinskiot maz na ja pocituva svojata majka,
zenata na ja e** i ocekuvaa da taa istata ne bide necija svalerka збунетост

Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Октомври.2014 во 11:58
samo zenite znaat da ljubat збунетост 
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
outlook123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Maya

Регистриран: 16.Октомври.2014
Статус: Офлајн
Поени: 1633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај outlook123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2014 во 14:54
koga kje prashash zhena (vistinska ;)) kje ti kazhe - mozhe :)) i ne, ne e "kuchka" ;)

interesno e ona - ja barame vistinskata vo site zheni.. :)))) kolku samobendisano wauuu

ljubovta ne e neshto shto mozhe na parchinja da se seche… pa da se meri i sporeduva..

da ljubish   dve lichnosti istovremeno e mozhno, da, no vrska .. ne veruvam deka toa kje potrae….

ednostavno, lugjeto se posesivni i sakaat da zadrzhat za sebe.. osobeno ona shto go nemaat :)) -takov e svetot na zadovolstvata i zhelbite

pa sakajki da gi dofatime zvezdite, chestopati ne gi gledame cvekjinjata pod nozete

se ushte sme vo dualizmot - nema samo “raj”, kolku i da go posakuvame

ima neshto, shto ne mohe da se deli :)
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2014 во 15:43
Секако дека може.

Љубовта не е ексклузивност, ниту е потрошно добро со одредена количина и рок на траење. 

Уште помалу е посесивност или задоволување на физички потреби.














Изменето од Messenger - 17.Октомври.2014 во 15:44
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Октомври.2014 во 17:29
Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

hmm vistinskiot maz na ja pocituva svojata majka,
zenata na ja e** i ocekuvaa da taa istata ne bide necija svalerka збунетост

не те разбрав...
баш...
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 13141516>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.