IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Родители
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Родители

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака Обратен редослед
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Родители
    Испратена: 11.Август.2008 во 17:43
Originally posted by ZeZnAtA ZeZnAtA напиша:

....bez somnenie neizmerno ne sakaat i najdobro od site ostanati znaat kako diseme ,tie se onie koi dobro ja pametat sekoja sekunda dodeka nadneseni nad nas ja dozivuvale sekoja bolka koja ne izmacuvala,ja brisele sekoja solza kapnata od naseto oko...........i pak ispraveno gordo so krenata glava ne upatuvale na vistinskiot pat ,neskrseni,velicestveni,VISTINSKI BORCI!
No ne sekogas i bezgresni!




za niv sekogas ke bideme najmilite galenicinja i krevki sustestva koi sekogas ke imaat potreba od roditelski sovet i topla pregratka!


Изменето од ZeZnAtA - 11.Август.2008 во 17:44
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
ZeZnAtA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Power

Регистриран: 26.Мај.2007
Статус: Офлајн
Поени: 19172
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZeZnAtA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Август.2008 во 09:22
....bez somnenie neizmerno ne sakaat i najdobro od site ostanati znaat kako diseme ,tie se onie koi dobro ja pametat sekoja sekunda dodeka nadneseni nad nas ja dozivuvale sekoja bolka koja ne izmacuvala,ja brisele sekoja solza kapnata od naseto oko...........i pak ispraveno gordo so krenata glava ne upatuvale na vistinskiot pat ,neskrseni,velicestveni,VISTINSKI BORCI!
No ne sekogas i bezgresni!
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2008 во 07:44
Макро им „рентал“ девојчиња на Грци

Две девојчиња од 14 и 17-годишна возраст биле присилени сексуално да задоволуваат гости во гевгелиската кафеана „Пакет“ од страна на сопственикот Илија Паќетов (32).
На сторителот му помагала Сузана Мукановска (21) од селото Куклиш, која била во вонбрачна врска со приведениот. Илија го извршил делото во угостителскиот објект „Пакет“ во Гевгелија, кој бил во негова сопственост, каде што една од малолетничките работела како келнерка. Случајот го пријавиле девојчињата, кои завчера успеале да избегаат од канџите на Паќетов.
Девојчињата со макрото се запознале на забава што се одржувала во Гевгелија на 13 јануари годинава. Кога завршила забавата, макрото ги поканил четиринаесетгодишната девојка од Битола и нејзината братучетка од Гевгелија да бидат негови гости во локалот „Пакет“. Младите девојки, не помислувајќи на лошите намери на Илија, ја прифатиле понудата и ја продолжиле забавата во неговиот локал. Во текот на забавата, битолчанката останала сама со Илија, а нејзината братучетка си заминала дома. Пред да си замине и битолчанката, Паќетов и понудил да работи како келнерка во неговиот локал за 500 денари дневно. Девојчето побарало совет од братучетка си и, откако од неа добила позитивен одговор, останала да работи во локалот. Од овој момент почнал кошмарот за младата девојка. Таа во локалот работела од 18 часот до 1 часот по полноќ и за тоа добивала сто денари дневно. Илија повеќепати малтретирајќи ја жртвата ја принудувал сексуално да ги задоволува гостите во неговиот локал, кои најчесто биле грчки државјани. Каде и да одела таа била придружувана од Сузана.
На ист начин тој ја подведувал и седумнаесетгодишната девојка од Гевгелија. Нејзе тој и договарал љубовни средби во хотелот „Ашиков“ во Гевгелија.Таа за услугите добивала по 50 евра, а парите ги задржувал Паќетов.
....Bombasyi naslovi...lociran vinovnikot... i se se zavrshi... nikoj... a posebno pishuvacite na vakvi napisi ne prashuvaat:
...kako 14 godishno devojce... stanalo gurbetcija vo drug grad... daleku od svoeto semejstvo...
... zoshto 14 godishno devojce raboti neprijaveno... vo noknite casovi... dali inspektorite od MVR. UJP rabotat samo denje... vo ramkite na osum casovnoto rabotno vreme... taka li gi lovat prekrsh*telite na zakonot...
... zoshto nema sorabotka megu ucilishtata i socijalnite sluzbi... shto pravat psiholozite...socijalnite rabotnici...
... mnogu zoshto... a ni edno zatoa... lociraj eden vinovnik... drugite ostavi gi neka spijat za vreme na rabota.... a i novinarcinjata... polesno e da cujat podatoci na pres konferenciite na MVR... ili da gi procitaat na internet... shto da se rastrcaat malku po vistinskata vistina...

Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јуни.2008 во 17:58
NO PTICATA DA SE VIVNE VO OBLACI I TREBAAT DVE KRILA....ZAREM NE?
NEKOJ E POMALKU SEBICEN SVOJTE CUVSTVA GI STAVA PRED DRUGITE
Ако го победиш моментот ти си најсилниот човек на светот
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2008 во 11:11
Originally posted by topsexy topsexy напиша:

e vaka,seka da gi razgranicime rabotite....ne se isti site majki...ti eve kazuvas deka edvaj si docekuvala da ja vides kerka ti,da ja gusnes,da ja baknes....
a jas i da ne bev doma nisto nemase nikoj da zaprimeti,sekoja sabota ili nedela koga majka mi bese slobodna jas bev pak sama-zasto ona morase da ode da se vidi so koleska ili prijatelka ne e bitno....
megu nas nema nikakvi emocii,se e formalnost....
sega koga ke i se javam da se vidime..ona kao ne moze momentalno,zafatena e,treba da ide nekade...iako ziveeme vo ist grad,koga ke se sretneme slucajno nekade samo kako obicni poznanicki ke zastaneme..kako si edno drugo i toa e....potoa sekoja po svojot pat...
toa ne e majka!
 
 
Ke kazev ne mi se veruva deka postojat takvi roditeli... no sepak postojat, za zal na decata... Ladni, ambiciozni, sebicni... i tie samite ne se svesni kolku se za zalenje i sto gubat so  sekoj izguben mig so svoite deca... Mozebi eden den koga ke ostarat ili ostanat sami ke sfatat sto propustile i sto mu storile na svoeto dete, no obicno togas e veke docna... Ili deteto ostanalo emotivno osakateno za cel zivot, so dlaboki luzni na dusata ili moralo na drug nacin da go nadomestuva nedostatokot od roditelska ljubov i samo da se spravuva so teskotiite na zivotot... Takvite deca ili stanuvaat mnogu losa kopija na svoite roditeli ili (ako se poucat na nivnoto iskustvo kako na los primer) mozat da bidat i najemotivnite roditeli na svetot!..  
Roditelskata ljubov e bezuslovna i neogranicena so nisto, tuka ne vazat pravila na odnesuvanje ili pretpostavuvanje na kariera ili ne znam sto pred decata... se znae sto e na prvo mesto!.. Decata mozat bez sè, samo bez roditelskata ljubov i griza tesko!.. Sekako i bez nea ke preziveat, ama kako?.. Kolku bitki, stradanja i frustracii ke moraat da sovladaat tie deca za da sozreat kako licnosti?.. 
Tatko mi vikase, decata se ptici, na koi za da se vivnat vo visocinite im se potrebni krilata od roditelite... Koga ostanav bez edno krilo, sfativ sto sakal da kaze...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јуни.2008 во 09:31
...dali roditelite premnogu im gi ispolnuvaat zelbite na decata... dali smetaat deka se se postignuva so pari... i zoshto cesto se izvlekuvaat so izjavata... Da ne go dvojam od drugarcinjata... do kade odi toa ne dvoenje od drugarcinjata....
...izleguvanje do ranite utrinski casovi...
...davanje nesoodveten dzeparac... da ima...
... kupuvanje marki alishta....
koj e posle odgovoren za detskata neposlushnost... nemanje zdravi stavovi... dali e ova demokratija.... i shto e demokratija vo semejstvoto....

Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 19:51
Originally posted by mamamd mamamd напиша:


zapishuvanje na deteto na kosharka, angliski, muzicko...ful raspored sekoj den od 7-7. Koe dete ne saka da si poigra na ulica...da prosheta niz grad so mama i tato?


tos se cesto roditeli, koi samite gi nemale tie moznosti, koi sakaat decata da im gi ostvarat nivnite zelbi, sto roditelite nivni ne mozele da im prozat...

Кон врв
topsexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
10-K-H-HOT

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3022
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај topsexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 12:09
e vaka,seka da gi razgranicime rabotite....ne se isti site majki...ti eve kazuvas deka edvaj si docekuvala da ja vides kerka ti,da ja gusnes,da ja baknes....
a jas i da ne bev doma nisto nemase nikoj da zaprimeti,sekoja sabota ili nedela koga majka mi bese slobodna jas bev pak sama-zasto ona morase da ode da se vidi so koleska ili prijatelka ne e bitno....
megu nas nema nikakvi emocii,se e formalnost....
sega koga ke i se javam da se vidime..ona kao ne moze momentalno,zafatena e,treba da ide nekade...iako ziveeme vo ist grad,koga ke se sretneme slucajno nekade samo kako obicni poznanicki ke zastaneme..kako si edno drugo i toa e....potoa sekoja po svojot pat...
toa ne e majka!
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 08:19
NE E SEKOJA MAJKA STO RABOTIT LOSA MAJKA!!!!!
-------------------------------------------------------------------------
Nikako da ne gi svakame diskusiite kako licni navredi. I jas sum vrabotena majka. Trcav od rabota da si gi zemam decata od gradinka, od ucilishte. Zboruvam (a znam shto zboruvam) za majki koi  si dozvoluvaat da dadat izjavi- Ne sum na rabota, ama neka sedi...ne se trpi doma...mnogu e nemiren/na, ili stoenje pred shkolo-gradinka so saati, razgovaranje so prijatelki, a deteto zelno ceka da bide zemeno... zapishuvanje na deteto  na kosharka, angliski, muzicko...ful raspored  sekoj den od 7-7. Koe dete ne saka da si poigra na ulica...da prosheta niz grad so mama i tato?
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 23:03
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

ne ja dobiv ljubovta koja ja zasluzuvava zatoa sto moite bea
prezafateni so sebesi i so gradenjeto na svojot zivot povtorno...od
zelbata sekoj da pocne od pocetok(otkako se razdelija)zaboravija na
mene.......

tocno,ne sum bliska,ne sum ni bila zatoa sto ne gi cuvstvuvam...A
SAKAM SAMO DA SE DEL OD MENE,I JAS DA SUM DEL OD NIV.....i niedna kniga
ne moze da mi dkaze deka ljubovta se izrazuva na razlicni nacini samo
ne mozeme da gi otkrieme-----------------------------------------------------------------------------------------------Vo "tvoe vreme" imashe malku takvi roditeli, sega taa brojka e zgolemena na 50% od "karieristite". Gi ostavaat decata od jutra do sutra, ednostavno gi zaboravaat vo gradinka ili celodnevna...Na eden sostanok prashav, kako moze drzavata, odnosno nadleznite institucii da toleriraat dete da se ostava vo gradinka od 6-6. Od edna drska "karieristka" mi beshe odgovoreno deka ne se site ucitelki i ne rabotat 4 saati. Tolku bev besna shto mislam deka ke me pamti cel zivot i so omraza ke se sekava na mene. I iznakazav deka dete saka da se pribere doma, da si prilegne vo soba, da si izmie nodzinja, da si bide doma, pa makar i so nekoe plateno lice, a ne da sedi vo institucija...Od druga strana edna moja rodnina koja raboti vo gradinka mi kaza deka mozebi za deteto e poarno da sedi vo institucija so lice shto barem malku go saka i sozaluva, otkolku da e doma so roditel na koj mu e teret... Ova se teshki za razbiranje postapki za "normalnite roditeli"



nemojte taka da osuduvata!!!! ima roditeli koi moraat dvajcata da rabotat, i jas sum majka koja 100% rabotit, no bi rekla deka sepak ne sum losa majka, i ako rabotam, i jas bi sakala (kako nekoja zolva) da si sedam doma, da ima nekoj koj me financira i da si ja izgledam cerkami... no nazalost ne e mozno... no sepak, ce recam deka ne sum losa majka, si go sakam deteto svoe najvise nasvetov, od kako ke si dojdam od rabota, prvoto sto sakam da videm e nasmevkata nejzina, sakam da ja gusnam i da se igram so nea, i go posvetovam sekoj den toa vreme, i ako ne e koj znae kolku , no sigurna sum deka znaet i osekat kolku ja sakam!!!

mozebi nekoi stvari se gledaat tek koga ke stanes sam roditel, barem kaj mene bese/ e toa taka!!! i moite roditeli se rezvedeni, pa sepak mozam da recam, i ako majkami rabotese isto po celi denovi deka mi pokloni ljubov!!! nozebi toa tek go svativ od kako izlegov od doma!!!

NE E SEKOJA MAJKA STO RABOTIT LOSA MAJKA!!!!!

Изменето од seka - 14.Март.2008 во 23:10
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 20:43
ne ja dobiv ljubovta koja ja zasluzuvava zatoa sto moite bea prezafateni so sebesi i so gradenjeto na svojot zivot povtorno...od zelbata sekoj da pocne od pocetok(otkako se razdelija)zaboravija na mene.......
tocno,ne sum bliska,ne sum ni bila zatoa sto ne gi cuvstvuvam...A SAKAM SAMO DA SE DEL OD MENE,I JAS DA SUM DEL OD NIV.....i niedna kniga ne moze da mi dkaze deka ljubovta se izrazuva na razlicni nacini samo ne mozeme da gi otkrieme
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Vo "tvoe vreme" imashe malku takvi roditeli, sega taa brojka e zgolemena na 50% od "karieristite". Gi ostavaat decata od jutra do sutra, ednostavno gi zaboravaat vo gradinka ili celodnevna...
Na eden sostanok prashav, kako moze drzavata, odnosno nadleznite institucii da toleriraat  dete da se ostava vo gradinka  od 6-6. Od edna drska  "karieristka"  mi beshe odgovoreno deka ne se site ucitelki i ne rabotat 4 saati. Tolku bev besna shto mislam deka ke me pamti cel zivot i so omraza ke se sekava na mene.  I iznakazav deka dete  saka da se pribere doma, da si prilegne vo soba, da si izmie nodzinja, da si bide doma, pa makar i so nekoe plateno lice, a  ne da sedi vo institucija...Od druga strana  edna moja rodnina koja raboti vo gradinka mi kaza deka mozebi za deteto e poarno  da sedi vo institucija so lice shto barem malku go saka i sozaluva, otkolku da e doma so roditel na koj mu e teret... Ova se teshki za razbiranje postapki za "normalnite roditeli"

Кон врв
nena34 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1435
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nena34 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 18:01
Originally posted by topsexy topsexy напиша:

Originally posted by nena34 nena34 напиша:

Sakam da vi opisam edeni roditeli kakvi sto (spored mene ) ne treba da bideme. na pozicija se i dvata roditela , takoto direktor , majkata vo parlament.dolgo vreme nemaa deca pa na kraj si posvoija.Detenceto e na ista vozrast so sin mi i se drugarcinja.Deteto ima se ama bukvalno se , ama gi nema roditelite.tie vo trka po prestiz zaboravaat deka toa e doma samo ili negde talka po ulicite.Mnogu pati posle 23h mi se javuvaat i me prasuvaat dali e tuka.Zamislete toa redovno se slucuva kasno da se priberat i da im tekne da go pobaraat.Ima uste mnogu da zboruvam za tie roditeli ama da ne dolzam , bitno e deka deteto e zelno za roditelska ljubov kakva sto gleda koga e tuka i mnogu pati mene me ima viknato "mamo". zatoa lige ne zaboravajte na svoite deca dodeka se mali zosto brzo rastat i vremeto ne se vraka.Dete se raste i vospituva ednas , popraven nema

 

donekade ova me potsetuva na mene....polovina od denot go pominuvav vo domot na drugarka mi i ne i teknuvase na majka mi da me pobara(zatoa sto ziveev so nea) a cesto se slucuvase i voopsto da ne me pobara...

toa e dosta tesko zatoa sto kga ednas ke pocuvstvuvas deka nekogo ne se grizi za tebe,a treba ke ti stane tesko da veruvas deka nekoj nekogas voopsto moze da ti pruzi ljubov


Mila , nema da kazam deka mi e zal zosto sega koga si zrela osobazalenje ne ti treba.Ke ti kazam samo ne se otkazuvaj od ubavinite na zovotot , zgrapci go i iskoristigo sekoj ubav moment osobeno vo ljubovta.Ti posakuvam da si najdes covek sto ke ti dade ljubov i vnimanie kakvi sto samo ti go zasluzuvas i ti posakuvam da bides najdobriot roditel i eden den tvoite deca da se gordeat sto te imaat
Кон врв
topsexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
10-K-H-HOT

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3022
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај topsexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 17:43
Originally posted by nena34 nena34 напиша:

Sakam da vi opisam edeni roditeli kakvi sto (spored mene ) ne treba da bideme.
na pozicija se i dvata roditela , takoto direktor , majkata vo parlament.dolgo vreme nemaa deca pa na kraj si posvoija.Detenceto e na ista vozrast so sin mi i se drugarcinja.Deteto ima se ama bukvalno se , ama gi nema roditelite.tie vo trka po prestiz zaboravaat deka toa e doma samo ili negde talka po ulicite.Mnogu pati posle 23h mi se javuvaat i me prasuvaat dali e tuka.Zamislete toa redovno se slucuva kasno da se priberat i da im tekne da go pobaraat.Ima uste mnogu da zboruvam za tie roditeli ama da ne dolzam , bitno e deka deteto e zelno za roditelska ljubov kakva sto gleda koga e tuka i mnogu pati mene me ima viknato "mamo".
zatoa lige ne zaboravajte na svoite deca dodeka se mali zosto brzo rastat i vremeto ne se vraka.Dete se raste i vospituva ednas , popraven nema
 
donekade ova me potsetuva na mene....polovina od denot go pominuvav vo domot na drugarka mi i ne i teknuvase na majka mi da me pobara(zatoa sto ziveev so nea) a cesto se slucuvase i voopsto da ne me pobara...
toa e dosta tesko zatoa sto kga ednas ke pocuvstvuvas deka nekogo ne se grizi za tebe,a treba ke ti stane tesko da veruvas deka nekoj nekogas voopsto moze da ti pruzi ljubov
Кон врв
topsexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
10-K-H-HOT

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3022
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај topsexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 17:40
Originally posted by seka seka напиша:

Originally posted by topsexy topsexy напиша:

seka,samo da napomenam deka mene materijalni raboti povekje ne me pravat srekna...me pravea pred 3-4 godini,no sega veke vo toa ne uzivam...ega toa sto zimam pari od niv mi e samo navika...i moja i nivna...
LJUBOVTA SO PARI NE SE KUPUVA........

zatoa sto tie se potrosni i minlivi......a zborovite i delata i site onie roditelski pregratki,baknezi,soveti,emocii,prijatelstvoto so niv...e toa ne moze nisto da go zameni...apsolutno nisto


ne rekov jas deka tebe toa te pravi srekna, tocno toa go mislev tvoite roditieli i ti "zborivate razlicni jazici na ljubovta"...

se custvuvat, deka tvoite roditeli i ti ne steb bliski, deka tebe toa ne ti e sve edno... i nemoj da pomislis deka sakam da te predomislam, toa ne e mojata namera, samo sakam da razmislis, zosto e taka, zosto ne ja dobivas taa ljubov sto ja posakuvas i zasluzivas... mozam da ti ja preporacam knigat ( znam deka ljubov/sakanje) ne se uci od kniga, no mislam deka "die 5 Sprachen der Liebe" e edna od najdobrite knigu, koi tocno kazuvaa/objasnuva... zosto nekoi raboti ne ni se svatlivi...

 
 
ne ja dobiv ljubovta koja ja zasluzuvava zatoa sto moite bea prezafateni so sebesi i so gradenjeto na svojot zivot povtorno...od zelbata sekoj da pocne od pocetok(otkako se razdelija)zaboravija na mene.......
tocno,ne sum bliska,ne sum ni bila zatoa sto ne gi cuvstvuvam...A SAKAM SAMO DA SE DEL OD MENE,I JAS DA SUM DEL OD NIV.....i niedna kniga ne moze da mi dkaze deka ljubovta se izrazuva na razlicni nacini samo ne mozeme da gi otkrieme
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.