IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Интернет
  Активни теми Активни теми RSS - Википедија на Македонски со 15.000 стории
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Википедија на Македонски со 15.000 стории

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
VisaFighter Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 28.Октомври.2006
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VisaFighter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Википедија на Македонски со 15.000 стории
    Испратена: 14.Февруари.2008 во 17:59


Превземено од прес центарот на Википедија:

Почитувани,

Ни претставува огромно задоволство да ве известиме дека Википедија на македонски јазик ја надмина бројката од 15.000 статии. Википедија претставува единствена енциклопедија на македонски јазик достапна на интернет за корисниците ширум светот.

Википедија на македонски јазик има околу 2900 регистрирани корисници и десет администратори, кои заедно со останатите нерегистрирани корисници работат на достапност на светското знаење на македонски јазик. Википедија има развиено и тематски портали од различни области, како што се порталите за: Класична музика, Математика, Уметност, Географија, Европа, Историја, Технологија, и Археологија, како и повеќе портали во фаза на конструкција, преку кои корисниците можат побрзо да стигнат до бараната информација.

Со оглед на тоа што во Македонија сеуште не постои општа енциклопедија на Македонски јазик издадена во било која форма, значењето на овој проект е огромно со оглед на фактот дека на новите генерации им е потребен и овозможен пристап до глобалното знаење на мајчин јазик.

Википедија е единствената слободна и бесплатна светска енциклопедија достапна на повеќе од 250 јазици. Верзија на англиски јазик брои повеќе од два милиона статии, додека постојат петнаесетина други јазични изданија со над 100.000 статии од сите сфери на животот. Изданието на Википедија на македонски јазик го завзема своето место на листата јазични изданија силно промовирајќи го македонскиот јазик на светската мапа на јазици.

Ги повикуваме сите љубители на знаењето корисниците на интернет да го посетат нашиот веб сајт http://mk.wikipedia.org каде што ќе можат да ги прошират своите знаења а можеби и ќе помогнат во креирањето на една подобра енциклопедија со своето активно учество. Пристапот до содржините на Википедија е бесплатен и не е потребна никаква регистрација.

Со почит,

Тимот на Википедија на македонски јазик


Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 12:24
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 23:20
smeshno!!,...15 000?!,....ajde bogati,...stvarno golem broj,....смеење
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Tattoo Beauty Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Tetovirana Sexy Ubavica

Регистриран: 10.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tattoo Beauty Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2008 во 11:05
ти па ,....смеење  ке има и поише сеа ја ке се распишам трепкањетрепкање
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Октомври.2011 во 14:51
Википедија на македонски јазик надмина 50.000 статии
 
 

Со текстот за перуанската покраина Акамојо, креиран од корисникот MacedonianBoy, Википедија на македонски јазик ја надмина бројката од 50.000 статии и стана 54-тата Википедија по број на статии во светот. Споредено со соседните држави, Википедија на српски јазик има 145.000 статии, на бугарски 120.000 статии, на грчки 65.000 статии и на албански јазик 34.000 статии.

Онлајн енциклопедијата се збогатува со содржина благодарение на корисниците-волонтери. Моментално според официјалната статистика oд стартување на енциклопедијата од 2005-та до август 2011-та имало 928 корисници кои придонеле со текстови или уредувања на Википедија на македонски јазик.

„50.000 статии значи финале на еден напор на вики заедницата која учествува во збогатување на содржините на википедија на македонски јазик, тоа значи енормно вложен труд на доброволци кои сакаат да го споделат своето знаење со пошироката заедница која го говори македонскиот јазик. Со оглед на тоа што повеќето од овие 50К статии е напишана од релативно мал број на многу активни уредувачи, оваа бројка значи попатна станица на возот наречен „Википедија“ на која патниците ќе повикаат да им се придружат нови вредни уредувачи кои светот ќе го збогатат со слободни содржини на македонски јазик.“, вели претседателот на Викимедија Македонија, Димче Грозданоски.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
 
 
Заклучно со денес .. за една позиија погоре - 53то место со 51,946 статии
 
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.