IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Арапски јазик
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Арапски јазик

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 14151617>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 17:05
Originally posted by mudzahid mudzahid напиша:

Меси, имам впечаток дека Халифа беше еден од најдисциплираните, најкоректните, добар соговорник, кој знеше да се искаже бес притоа да биде пристрасен. Честопати читав како и ти го пофалуваш за тоа.Па ако е така, па зарем поради еден пост за кој вие сметате дека е навредлив го баниравте, а на сите други дури по неколку пати ги опоменувате?


Sekoj e falen koga zasluzhuva i sekoj e sankcioniran koga zasluzhuva.

Nikoj nemozhe da go zloupotrebuva prethodnoto falenje kako zalog za slednoto kudenje.

Sekomu spored zaslugite. Sekoj se dokazhuva so svojot posleden komentar.

P.S. Jas sekogash imav poseben respekt kon kaleefah i zatoa bev mnogu razocharan od negovata posledna tema, ushte poveke sto veke imashe prethodno objavena skoro isto takva i vide kakva e reakcijata od chlenovite.

A sega vratete se na temata i ne odite off-topic.

Изменето од Messenger - 17.Април.2008 во 17:05
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 17:12
Samo ushte neshto da nadopolnam... jas rechisi sekojdnevno sum vo kontakt so Kalifot, i istiov razgovor i so nego go sprovedov.
Na ovoj forum, nema mesto za misionerstvo! Od prosta prichina, shto vo 90% od sluchaite, toa misionerstvo se sveduva na omalovazhuvanje na tugjata vera.
Ako nekoj saka da bide islamski misioner tuka, koristejki ubavi raboti od k*ranot i potencirajki raboti koi se dobri vo Islamot, bez pri toa da gi chepka ostanatite veri ili veruvanja, togash vo red, neka go pravi toa.
Ama koga toa se pravi so stav - nasheto e superiorno, a vasheto e chista glupost, togash se sankcionira, bez razlika od kogo doagja.
Кон врв
mudzahid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 818
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mudzahid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 17:14
Секако дека така ќе речеш, во спротивно би сватил дека направи грешка, или поточно чисто намерно го стори тоа.
Без разлика на се намерата ви е јасна, оние кои се искрени, и ја кажуваат вистината ќе бидат санкционирани,
Сепак знајте дека повикот не само што го одбивте, туку и им ја скративте можноста и на оние кои можеа да си го најдат патот до Бога. За ова вие на Судниот ден ќе ја носите одговорноста.

поздрав
И НЕ СЛЕДИ ГО ОНА ШТО НЕ ГО ЗНАЕШ.
И ИЗБЕГНУВАЈ ТЕ ГОВОР ЛАЖЕН.
Кон врв
Omer El Faruk Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 997
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omer El Faruk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 17:14
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Samo ushte neshto da nadopolnam... jas rechisi sekojdnevno sum vo kontakt so Kalifot, i istiov razgovor i so nego go sprovedov.
Na ovoj forum, nema mesto za misionerstvo! Od prosta prichina, shto vo 90% od sluchaite, toa misionerstvo se sveduva na omalovazhuvanje na tugjata vera.
Ako nekoj saka da bide islamski misioner tuka, koristejki ubavi raboti od k*ranot i potencirajki raboti koi se dobri vo Islamot, bez pri toa da gi chepka ostanatite veri ili veruvanja, togash vo red, neka go pravi toa.
Ama koga toa se pravi so stav - nasheto e superiorno, a vasheto e chista glupost, togash se sankcionira, bez razlika od kogo doagja.


Тогаш ајде скокни до Православна Убавина,и види таму што има,па санкционирај.
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 17:19
Originally posted by mudzahid mudzahid напиша:

Секако дека така ќе речеш, во спротивно би сватил дека направи грешка, или поточно чисто намерно го стори тоа.Без разлика на се намерата ви е јасна, оние кои се искрени, и ја кажуваат вистината ќе бидат санкционирани, Сепак знајте дека повикот не само што го одбивте, туку и им ја скративте можноста и на оние кои можеа да си го најдат патот до Бога. За ова вие на Судниот ден ќе ја носите одговорноста.поздрав


Одговорноста на судниот ден ќе биде на сите нас за секоја наша постапка. А до тогаш - имам одговорност кон правилата на овој форум. Исто и вие. Ако не ги почитувате, соодветно, не го почитувате зборот кој сте го дале при зачленувањето и тоа лошо зборува за вас, а не за мене.
Со почит,
Зидарски

п.с. НАЗАД НА ТЕМА!!!
Кон врв
Harun Jahja Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 24
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Harun Jahja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 18:44
Originally posted by zidarski zidarski напиша:

Халид, беше баниран од истата причина, само искрено не сум сигурен дали беше баниран од овој под-форум или од политика...


Стоп,сега Зидарски!
Халид,беше баниран од страна на Месинѓер,Бесе Баниран заради тоа што напишал не Постоет Никакви Македонци!
Халид никого не го Опцул,вече ова е Клевета врз Халид од ваша страна!

Втора работа,Халид никогаш не одел на Форумот Политика,Пошо не го занимала Политиката!

Трета работа,Треба да му се Извиниш на Халид заради клеветата која ја Адресира на Негова адреса!!

Халид после баниранјето му пиша на Месингер порака со Ник minhen,само колку да го потсетет на неговата "Праведност"
И му кажал не Месингер,да го банират и Тој Ник.т.е.Минхен никот(можеш за ова ако сакаш и да се увериш.Т.е.да го прашаш на Месингер).
P.s.за Информација,ова што го Пишав го Пишувам како Пренесуванје од Халид,кој е мој Пријател и заедно живееме од Исто место сме!

Халид не е овде на Форум,но сепак читат,и оваа ваша Клевета врз него,дека Опцул некого,едноставо не ја поднесуват.
Не му доликуват на некој Модератор да се служет со вакви ниски Подли работи.
Халид само им го кажа неговото Мисленје на МКД,Бидејчи нели викате дека е "Демократија"?
E штом е Демократија,может секој еден да си го кажет тоа што го Мислет,Макар некому и не му се Допаџало,Нели?
Кон врв
zidarski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 17.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zidarski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 18:59
Се извинувам, моја грешка, помешав со друг член кој беше активен и на овој и на друг форум. Халид е суспендиран од овој форум, заради навредливи изјави! Јавно се извинувам на Халид за погрешната моја изјава!
И престанете со банални обвинувања!
Демократија има се додека не се напаѓа другиот! Тоа се правилата на овој форум! Ако не сакате да ги почитувате, не требало да се согласите со нив при регистрирањето!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 19:02
Harune, ne ochekuvaj od nas da pomneme se sto se sluchilo so site vas bidejki chitame se i seshto sto pishuvate site vie zaedno, a vie se pratite samo sebe si.

Ako zidarski ne se sekjava tochno za nekoi raboti ne znachi deka treba da go osudish. Patem, toj veli deka ne se sekjava tochno. Znachi soberi si gi konjite i take it easy.

Inaku, vo pravo si za Halid, toj beshe baniran od mene i toa sto beshe baniran beshe samo kapkata sto ja prelea chashata. Vo toj period minuvav preku nekolku negovi komentari koi bea na granica na tolerancija i opomenuvav poveke pati da se pazi oti se odi po tenok mraz. Poslednoto sto go napisha za makedonskata nacionalnost beshe odluchuvachko za negovoto suspendiranje.

Kako sto veke sto pati imame kazhano, sekoe omalovazhuvanje, navreduvanje, obezvrednuvanje i plukanje po bilo koja vera, nacija ili rasa ke bide sankcionirano.

Demokratija znachi deka sekoj ima pravo i sloboda da kazhe sto misli so dolzhna pochit i respekt kon site ostanati. Toa muslimanskite chlenovi dobro go znaat bidejki tokmu tie najchesto reagiraat koga neshto ne im se dopagja od komentarite na chlenovite, taka?

A sega site nazad na temata.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Harun Jahja Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 24
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Harun Jahja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2008 во 19:12
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Harune, ne ochekuvaj od nas da pomneme se sto se sluchilo so site vas bidejki chitame se i seshto sto pishuvate site vie zaedno, a vie se pratite samo sebe si.

Ako zidarski ne se sekjava tochno za nekoi raboti ne znachi deka treba da go osudish. Patem, toj veli deka ne se sekjava tochno. Znachi soberi si gi konjite i take it easy.

Да,Е ако Зидарски не се сечават точно,но и неможет да Обвинуват Никого,Бидејчи нели се сумјат,А сумјата е Најлоша,Нели?


A sega site nazad na temata.
Се согласувам!


Да,
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 16:08
Lekcija prva   (ders el-ewel)     الدرس الاول
               
Na bosanskom                 Izgovara se                         العربى

rijec                               el-kelima                             الكلمة

slovo                              el-harf                                الحرف

recenica                         el-djumla                             الجملة

ime (imenica)                   el-ism                                  الاسم

pitanje                            es-su`al                               السؤال

odgovor                          el-djewab                             الجواب

nastavlja se                    jetbea                                 يتبعИзменето од muhadzir - 24.Април.2008 во 16:10
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 16:12
Lekcija druga                الدرس الثانى   


Na bosanskom                 Izgovara se                         العربى


Zamjenice                        (ed-damair)                      الضمائر

Ti (za musko)                    (ente)                             انت

Ti (za zensko)                    (enti)                              انت

on                                    (huwe)                            هو

ona                                   (hijje)                                هى

ja                                      (ena)                                 انا

vi ( vas dvoje)                     (entuma)                         انتما

vi (vise od dvoje /zensko)       (entunne)                    انتنّ

vi (vise od dvoje /musko)        (entum)                         انتم

oni (njih dvoje)                      (huma)                          هما

oni (vise od dvoje /musko)       (hum)                           هم

one                                     (hunne)                          هنّ

mi                                       (nahnu)                          نحنИзменето од muhadzir - 24.Април.2008 во 16:13
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 16:15
                             الدرس الثالث


Na bosanskom                 Izgovara se                         العربى

godina                            sena                                 سنة

mjesec                            shehr                                شهر

sedmica                          usbu`                               أسبوع

dan                                jewm                                 يوم

sat                                 sa`a                                  ساعة

minuta                           dekika                               دقيقة

sekunda                         sanija                                ثانية

danas                            el- jewm                            اليوم


sutra                             gaden/ bukra                    غدا / بكرة

jucer                              ems                                 امس

prekjucer                       kable- ems                         قبل امس

prekosutra                     baad- bukra/ baade- gadin       
بعد بكرة / بعد غدٍ
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 16:17
Na bosanskom                 Izgovara se                         العربىnoc                                el-lejl                                 الليل

jutro                              sabah/ subh                        الصباح\ الصبح

podne                        e- zuhr/ muntesaf- ennehar              الظهر\ منتصف النهار

prije podne                     kable- ezuhr                    قبل الظهر

poslije podne                  baade- ezuhr                  بعد الظهر

sinoc                             el- bariha                        البارحة

ponoc                           muntesaf- ellejl           منتصف الليل

izlazak sunca                  shuruk- eshems         شروق الشمس

zalazak sunca                 gurub e-shems          غروب الشمس

pola sata                       nusfe- sa`a              نصف الساعة

ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
muhadzir Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 14.Март.2008
Локација: Germany
Статус: Офлајн
Поени: 740
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај muhadzir Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2008 во 16:20
                              الدرس الخامس

Na bosanskom                 Izgovara se
                         العربىgodisnja doba                 el- fusul                               الفصول

godisnje doba                 el- fasl                                 الفصل

proljece              er- rebi`a (bez da se osjeti "a")         الربيع 

ljeto                       es-sejf                                      الصيف

jesen                     el- harif                                     الخريف   

zima                      esh- sh*ta                                  الشتاء

dnevni/dnevno          jewmi/ jewmijjen                يومى\يوميا

godisnje/ godisnji      senewi/ senewijjen           
سنوى\ سنويا   
ISLAM VJERA ISTINE
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 14151617>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.