IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Српска пропаганда и окупација на Македони
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Српска пропаганда и окупација на Македони

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 33>
Автор
Порака
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2009 во 18:14
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

На пр. прадедо ми несакал да го смени презимето - учествувал во Тиквешкото востание против Србите и тој со неговото семејство бил прогласен за непријател на кралството СХС(Југославија) - непријател во буквална смисла,кога него неможеле да го фатат тогаш ја затвориле целата негова фамилија во работен логор во Ниш,дедо ми ми кажуваше како ги малтретирале Србите,ги терале да се сликаат со шајкачи за исправи и сл. баналности.
   

A da pogodam...? Posle dedoti prebegal vo Bugarija, taka...? Ako gresam kazi...
I nemalo nikakvo voslatnie protiv Srbite OD STRANA NA MAKEDONCI...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Imalo samo od strana na probugarski nastroeni lica ili Bugari od Makedonija...
Imam svedostva od stari lica od po 90 godini koi mi raskazuvale deka toa e taka...   Ne se pameti (bidejki nema) borba na Makedonci protiv Srbi... E pa ovoj fakt nemozes da go osporis, pa i da davas dokazi kako ti sam si se borel protiv Srbite...
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2009 во 18:31
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:


До доаѓањето на Србите никој не се презивал на -иќ.
   

a koga toa dosle Srbite ovde, daj potsetime...???   Jas kako sto znam ovde bile i pred Tursko i posle tursko...

Не ја носи темата во друг правец, темата е за "Српската пропаганда во Македонија" цело време тоа се обидуваш да го сториш, ако имаш докази дека немало српска пропаганда во Македонија постирај ги, ама изгледа немаш ништо, туку само емотивни изјави од типот дека сме браќа со Србите и слично. Ова е историја, тука треба документи и докази.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2009 во 18:41
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:

На пр. прадедо ми несакал да го смени презимето - учествувал во Тиквешкото востание против Србите и тој со неговото семејство бил прогласен за непријател на кралството СХС(Југославија) - непријател во буквална смисла,кога него неможеле да го фатат тогаш ја затвориле целата негова фамилија во работен логор во Ниш,дедо ми ми кажуваше како ги малтретирале Србите,ги терале да се сликаат со шајкачи за исправи и сл. баналности.
   

A da pogodam...? Posle dedoti prebegal vo Bugarija, taka...? Ako gresam kazi...
I nemalo nikakvo voslatnie protiv Srbite OD STRANA NA MAKEDONCI...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


А Страшо Пинуџр не е Македонец?! Сакаш да кажеш дека бабата на еден од најголемите народни херои не беше горена од Србите со усвитено железо за да каже каде е Страшо ( единственото нешто што и останало )?!
Методија Андонов-Ченто не е Македонец?



Изменето од macedon_alex - 25.Јули.2009 во 18:41
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2009 во 18:55
Бабата на Страшо Пинџур херој на востанието

Во Тиквешкото востание значајна е улогата на семејството на македонскиот народен херој Страшо Пинџур. Неговиот татко Димитар Пинџуров бил помошник- војвода, а бабата Наца Арсова-Пинџурова, првата жена-членка на Револуционерната организација на Тиквешијата. По востанието, таа била подложена на страшни маки за да каже каде се наоѓа синот Димитар. „Со своите соработници, сите од негова сорта, Ќазим-бег со целата жестокост се нафрлил врз беспомошната жена, врзувајќи и' ги рацете и влечејќи ја за коса, тепајќи ја по целото тело за да извлече признание од неа. Подложена на страшни измачувања кои се граничеле со средновековните инквизаторски мерки, Наца Пинџурова без да пушти глас само одвреме-навреме ќе ги отворела очите, не можејќи да сфати што и' се случува. Откако малку ќе се созела на прашањето на Ќазим-бег: „Каде ти е синот“, таа ќе го погледнела и мајчински ќе му одговорила: „А бре синко, јас не знам каде е, па и да знам, и' прилега ли на мајка да си го предаде синот на душмани “, пишува Петре Камчевски.

Откако виделе дека од неа неможат да излечат ништо , српскиот мајор Ѓуровиќ, кој учествувал во измачувањата, побарал да му дадат нагорено железо со што и ги гореле и стапалата. „Откако нејзиното изнемоштено тело се срушило од силните болки, мајорот наредил да се престане со измачувањето мислејќи дека е веќе мртва. Нејзините комшии притрчале и ја внеле во куќата. Било потребно многу време за да се излекува Наца Пинџурова“, пишува Камчевски.


http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=F9893717546D2848856E608C2D61A8C8
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2009 во 20:02
Има разно разни мислења за Македонското востание во Тиквешијата но сепак факт е дека Србите го задушиле и тоа и ОхрискоДебарското востание и тоа во крв,Македонски семејства биле протерувани поради една единствена идеја СЛОБОДНА И НЕЗАВИСНА МАКЕДОНИЈА која им била ветена на Македонците за возврат кога ке ги истераат османлиите,ова ветување било дадено посебно од страна на Бугарите-за тоа сведочат писмата на Сандански кој за малку ке ја изгубел главата во судир со неколку Бугарски официри кога јасно и гласно ја искажал својата заложба - СЛОБОДНА И НЕЗАВИСНА МАКЕДОНИЈАлутина
Затоа и Србите ги класифицираат ВМРО како Бугари бидејки Александров јасно ги одбил Србите за договор и поделба на Македонија а со Бугарите поради проРуското ветување за Обединета и Независна Македонија се договорил со Бугарскиот цар но подоцна увидел дека е излажан.

Македонците во целост имале доверба во соседите,еднакво Србите и Бугарите кога било во прашање ослободување од Турците - но разочарувањето било очигледно
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2009 во 20:28
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

Има разно разни мислења за Македонското востание во Тиквешијата но сепак факт е дека Србите го задушиле и тоа и ОхрискоДебарското востание и тоа во крв,Македонски семејства биле протерувани поради една единствена идеја СЛОБОДНА И НЕЗАВИСНА МАКЕДОНИЈА која им била ветена на Македонците за возврат кога ке ги истераат османлиите,ова ветување било дадено посебно од страна на Бугарите-за тоа сведочат писмата на Сандански кој за малку ке ја изгубел главата во судир со неколку Бугарски официри кога јасно и гласно ја искажал својата заложба - СЛОБОДНА И НЕЗАВИСНА МАКЕДОНИЈАлутинаЗатоа и Србите ги класифицираат ВМРО како Бугари бидејки Александров јасно ги одбил Србите за договор и поделба на Македонија а со Бугарите поради проРуското ветување за Обединета и Независна Македонија се договорил со Бугарскиот цар но подоцна увидел дека е излажан.Македонците во целост имале доверба во соседите,еднакво Србите и Бугарите кога било во прашање ослободување од Турците - но разочарувањето било очигледно



Eh lesno ti e tebe da si zboruvash kolku sakas...   Da mozev jas barem malku da zboram poslobodno... NO...   No sekogas vistinata se kriela i nikoj ne ja sakal vo javnost, pogotovo na ovie prostori... ...

Изменето од mamamd - 25.Јули.2009 во 23:01
"ОСУМ ИПОУ ИУЈАДИ ВУЃЕ..."
Кон врв
kultuzin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 03.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4903
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kultuzin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2009 во 20:37
Za Srbite dovolno govori ova sto se slucuva vo Prohor Pcinski...
Mislam deka nateganje za istorijata ne e potrebno koga ponizuvanjata od Srpskata strana i denes gi krkame...
E sega sto nekoj se naucil da kleci na kolena pred niv i vo takva polozba se custvuva mnogu udobno toa e druga rabota...
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јули.2009 во 22:12
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:


A da pogodam...? Posle dedoti prebegal vo Bugarija, taka...? Ako gresam kazi...
I nemalo nikakvo voslatnie protiv Srbite OD STRANA NA MAKEDONCI...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Imalo samo od strana na probugarski nastroeni lica ili Bugari od Makedonija...
Imam svedostva od stari lica od po 90 godini koi mi raskazuvale deka toa e taka...   Ne se pameti (bidejki nema) borba na Makedonci protiv Srbi... E pa ovoj fakt nemozes da go osporis, pa i da davas dokazi kako ti sam si se borel protiv Srbite...


  Не пребегал прадедо ми за Бугарија туку пребегал за Русија,воедно да ти напишам и дека прабаба ми со своите три деца(дедо ми и неговите брат и сестра)останале три години во логор во Ниш затворени бидејки биле семејство на Македонски револуционер кој бил против уредувањето на Кралска Југославија и против самиот крал Српски - по три години прабаба ми морала да се прекрсти од Механджијска во Спасиќ за да ги пуштат,кога ги спремале за фотографирање за документите(ова лично дедо ми ми го има кажано што проживеал) морале да носат шајкачи,кога дедо ми ја фрлил шајкачата го тепале со првото што им дошло до рака(летва од ближната тараба) и на крајот таков претепан во бессознание го сликале во рацете на својата мајка но без шајкача.

Воедно да те известам дека тој истиот мој прадедо е учесник и во 2 светска војна - својот постар син го изгубил на ослободување на Скопје(кој е запишан во народни херои на Македонија) и самиот е добитник на повеке одликувања од која би ја изделил Илинденската споменица која била доделена на 2 Август 1945 при заседанието на АСНОМ поради учество во самото Илинденско востание и чување на револуционерното знаме цели 42 год.

Првата страна на знамето
Сликата%20“http://photos-f.ak.fbcdn.net/photos-ak-sf2p/v258/8/111/1212393269/n1212393269_409437_2981.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.

Втората страна на знамето

Сликата%20“http://photos-a.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v851/8/111/1212393269/n1212393269_591704_7463.jpg”%20не%20може%20да%20се%20прикаже%20бидејќи%20содржи%20грешки.


Незнаеш ти ништо за Македонија и Македонците намигнување



Изменето од mamamd - 25.Јули.2009 во 23:00
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2009 во 12:29
Originally posted by Boogie Boogie напиша:


Незнаеш ти ништо за Македонија и Македонците намигнување
    



Stvarno, najseriozno bi bil sreken da e taka...   No surovata realnost e deka naprotiv, znam premnogu za Makedonija i Makedoncite, t.e. za nas...     A bi sakal i ti da znaese barem nesto...

Изменето од DelijaSkopje - 27.Јули.2009 во 13:15
Кон врв
Buggyman Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јуни.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1308
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Buggyman Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2009 во 13:40
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:


Незнаеш ти ништо за Македонија и Македонците намигнување
    



Stvarno, najseriozno bi bil sreken da e taka...   No surovata realnost e deka naprotiv, znam premnogu za Makedonija i Makedoncite, t.e. za nas...     A bi sakal i ti da znaese barem nesto...


Дали според тебе ние сме срби?
Homo homini lupus est...
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2009 во 14:03
Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:


Незнаеш ти ништо за Македонија и Македонците намигнување
    



Stvarno, najseriozno bi bil sreken da e taka...   No surovata realnost e deka naprotiv, znam premnogu za Makedonija i Makedoncite, t.e. za nas...     A bi sakal i ti da znaese barem nesto...


Би излажал кога би кажал дека не те разбирам бидејки те разбирам - разочарување е големо кога ке дознаеш дека цел живот те лажелеголема%20насмевка
Кон врв
DelijaSkopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1580
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DelijaSkopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2009 во 15:06
Originally posted by Boogie Boogie напиша:


Originally posted by DelijaSkopje DelijaSkopje напиша:

Originally posted by Boogie Boogie напиша:


Незнаеш ти ништо за Македонија и Македонците намигнување
    



Stvarno, najseriozno bi bil sreken da e taka...   No surovata realnost e deka naprotiv, znam premnogu za Makedonija i Makedoncite, t.e. za nas...     A bi sakal i ti da znaese barem nesto...
Би излажал кога би кажал дека не те разбирам бидејки те разбирам - разочарување е големо кога ке дознаеш дека цел живот те лажелеголема%20насмевка


Nikoj mene ne me lazel, bidejki nikogo ne sum slusal...   Jas samo citam, druze... DA...DA... Citam ,a ne slusam nikogo kako ti...   Zalno e toa sto mislis deka tie tebe sto ti kazuvaat ne te lazele...   

Изменето од DelijaSkopje - 27.Јули.2009 во 15:07
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2009 во 15:11
Еве документи за српската колонизација на Македонија по Првата Светска војна. Ако погледнете внимателно ќе видите дека Македонците се обележани како Срби, меѓутоа доколку биле Срби, која е потребата за колонизација. Колонизација прават само освојувачите.



Еве и легенда на истиот документ. Хммм....домородно население....какво ли е тоа? Па уште и најбројно.намигнување






Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јули.2009 во 16:31
ДА видиме дали сега ке читаш,читаш и никој нема да слушаш - ете ти доказ кој неможеш да го оспоришголема%20насмевка
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 33>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.