IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Исхрана и кулинарство
  Активни теми Активни теми RSS - Дали треба да се јаде месо или не?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дали треба да се јаде месо или не?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 14>
Автор
Порака
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 20:06
seto toa sto raste vo pocvata mi amor isto taka znae da steti na organizmot....NO poveketo bolesti doagjaat od zivotnite. zasto e toa taka? samoto zivotno e prav domakin na nekoja bakterija...t.e. bolest. Isto kako sto covekot e prav domakin na gripot. koga ke padne imunitetot gripot go napagja organizmot i togas nie vikame sme griposani. taka i majmunot e prav domakin na tuberkulozata taka i zajacite se pravi domakini na kokcidiozata. taka i nekoi koi prosvercuvale domasni zivotni (ovci kozi goveda) na crno bez da ispitat dali se so bruceloza ili ne si kupile brucelozni za da ne platat veterinar. i posle kriv im e stojko.
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
Gjoroski Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 529
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Gjoroski Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 20:11
Mene Stojko, nikogas ne mi bil kriv za nisto, sto nabroja. A siguren sum Stojko ne im e kriv ni na majmunite, nitu pak ni na zajcite.
Jas si kupuvam meso od mesari. Verojatno niv gi kontrolira nekoj. I mesoto za sega zivo seuste ne sum pocnal da go jadam
No, zatoa tuka mi se i golemiot izbor na MILK SEJKOVI (PROTEINSKI) Razbira se.
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 20:12
голема%20насмевка epa drzi se do milk sejkovi i do rastenija ...veruvaj poarno ke ti e. sama ja uvidov razlikata koa stanav vegetarijanec.големо%20гушкање
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 20:21
абе кој сака нека си јаде

и ти блу пушиш цигари мило така?

па штетни се и тие откажи ги
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 20:21
milo za cigari otvorete tema i kritikuvajte me tamu голема%20насмевка големо%20гушкање
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 20:24
абе и јас пушам бе блу
не сакам да те критикувам тоа да си вегетаријанец е твоја определба
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 20:24
 големо%20гушкање dobra nok (moram da se naspijam za utre) mada prvo ke vezbam голема%20насмевка големо%20гушкање
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2009 во 20:27
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2009 во 17:15
Originally posted by Gjoroski Gjoroski напиша:

blueprayer,
veruvam deka ti ja kontroliras situacijata vo klanicite, no zivotnite se zaboluvaat pred da stignat do kolenje.
Zivotnite se vegetarijanci, pa preku niv nie se razboluvame. Zasto?!
Kolku e zdravo seto toa sto raste na pocvata?
Ama lugjeto se tie sto gi trujat zivotnite so nesoodvetno cuvanje(masovno) i davajci im hrana od mrtvi zivotni(na pr. koskenoto brasno napravi BSE-kravjo ludilo vo EU)
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2009 во 21:00
Кон врв
THEPRINCESS Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 29.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај THEPRINCESS Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2009 во 23:25
Mene mi e ubavo mesoto i go jadam, stetno - ne stetno jas si jadam meso, pa sea sekako eden den od nes ke se umre, a dodeka sum ziva so mi e ubavo toa ke jadam
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2009 во 23:28
треба,што да не...ама без претерувањенамигнување
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
sunshine_baby Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 20.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 256
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sunshine_baby Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2009 во 14:12
Не знам,може имам спомнато,не можам да јадам се што било живо и што има мајка,но во интерес на здравјето мижејќи каснувам мевце.
Два до три пати неделно,по парче месо од 100 до 250 гр. во зависност од човекот,мора да се конзумира.Протеините се незаменливи,ниту сојата може да ги замени која пред се е базирана на јаглени хидрати,а не протеини.Ја третираат како замена за месо ради вкусот и изгледот,за ништо друго инаку.
Протеините имаат витално значење за организмот и овозможуваат нормална функција на многу органи,како што е срцето (бубрезите и не се многу благодарни,но сепак во нормални количини се е прифатливо и нештетно).
Урамнотежена исхрана е моментот,а не дали треба да се јаде ова или она...ништо не смее да се исклучи од исхраната.
Ајде ако не ме мрзи и не заборавам,подоцна ќе ставам една пирамида на урамнотежена исхрана.

Изменето од sunshine_baby - 29.Мај.2009 во 14:12
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Мај.2009 во 09:30
Originally posted by sunshine_baby sunshine_baby напиша:

Протеините се незаменливи,ниту сојата може да ги замени која пред се е базирана на јаглени хидрати,а не протеини.
E kako togas milioni vegetarijanci opstanuvaat zivi izdravi so decenii???
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 910111213 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 1,219 секунди.