IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Југоносталгичар сум...признавам
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Југоносталгичар сум...признавам

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 203204205206207 213>
Автор
Порака
sixer Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 26.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sixer Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2009 во 20:41
прочитав се и сешто и неможев да издржам до последните постови..т.е не ги прочитав,ги прескокнав
МАКЕДОНИЈА не се родила на АВНОЈ или АСНОМ,ниту има една буква од тоа минато..
во тие години на режимот од страна на УДБАШИТЕ,убаво живееле само тие граѓани кои им се покориле,многу МАКЕДОНЦИ се протерани а голем дел и убивани затоа што се чувствувале како МАКЕДОНЦИ..прв пример е МЕТОДИЈА АНДОНОВ ЧЕНТО..
тоа што денес е тешка економската состојба кај нас е благодарение на криминалните навики на УДБАШИТЕ кои во поново време се нарекуваат СДСМОВЦИ и жалат за времето кога одеа да им го лизат газот,да кодошат и др.,на големците во белград и за тоа да земаат пари или пофалници..па кога нема каде и во војна ке го однесат народот,само да дојдат на власт и пак да се изживуваат..
со србите немаме никакви сличности,ниту по потекло ниту по вера..
а тоа што има бракови се должи и на фактот што има многу МАКЕДОНЦИ во србија и обратно,преселени во тој период..
нешто слично како во ЕГЕЈСКА МАКЕДОНИЈА,врста на геноцид,етничко чистенје..
ако некој сака повеќе да научи,треба само да прочита некоја книга или денеска постои и интернет..
за жал повеќето не сакаат да сватат или се прават на удрени,гледа црвено и убеден е и те убедува дека е жолто..
толку од мене,ако некој бара докази за горе наведеното нека се ‘‘потруди‘‘ да побара податоци по интернет..
ВО РАКА ТИ СЕ
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Март.2009 во 22:51
tolku e glupavo da ne vredi da se komentira....vrati se na sopstveniot tekst i ti citaj, na internet i knigi ama ne od domasni avtori ...
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2009 во 21:22
Ееееј, после колку време повторно прелистав на оваа тема  и ... што ќе видам?!збунетостизненадувањесреќа
Како бе Нелсоне не вреди да се даде коментар? Па гледаш ли, прв пост му е на детето!
Треба, треба да се коментира овој негов „првенец“! Белки ќе се совземе „троа“за понатаму!не%20знам
Мојот коментар е:  газење%20од%20смеење
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Март.2009 во 22:19
vo pravo si...se izvinuvam голема%20насмевка
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 14:08
Originally posted by Sho-Sana Sho-Sana напиша:

Сум!!! Признавам, голем југоносталгичар сум!!!

Хм... од времето на Југославија имам едно црно “ѓубретарче“, кое се’ уште со задоволство го носам (додуша, малку е излитено, но не е страшно, оти е тогашен квалитет на Каменско – Загреб, а не е сегашна кинеска “направија“)... и мноооогу спомени.

Ех!... тогаш... и сега...

Тогаш на 12-годишна возраст се изборив да ме пуштат сама, со ноќниот воз Скопје – Белград, да отидам на концерт на Рибља Чорба во Белград... Сега на саемите на книга во Белград, Загреб, Сараево, Ниш... одам сама, ама со (деловни) автобуси.

Тогаш на 7-годишна возраст имав два матични јазици (мајчин и татков)... и растев со “Политикин забавник“ и “ИТД“... Сега, кога читам хрватска стручна литература, ми треба речник (за странски јазик).

Тогаш одевме на работни акции во сите градови од Словенија до Македонија, и бевме среќни што сите носевме исти патики и маички... Сега кога минувам македонско-српска граница, внимавам во Куманово да не ме “одере“ роаминг.

Тогаш ноќите на државните првенства во стрелање со воздушна пушка завршуваа во некоја соба со гитари и песни пеени од народите сплотени во братство и единство... Сега, поточно пред две години, кога во Улцињ се обидов да си купам  парче пица за ручек, а истото го побарав на српски јазик, ме “прострелаа“ со поглед, иако истото ќе си го платев.

Ех!... и тогаш... и сега... други беа времињата, други се луѓето!!! Остануваат спомените... и едно црно “ѓубретарче“.

 


детинството секогаш се идеализира.
Кон врв
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 16:45
Ne me rastazuvajte so vakvi temi
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 17:09
Dobro dojde vo klubot Konan
Кон врв
konan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 27.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 749
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај konan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 17:35
jas bev tamu odamna..kako ne te vidov?

Изменето од konan - 29.Март.2009 во 17:36
Nekogas gospod ja smiruva burata,a nekogas te smiruva tebe za da ja prziveis istata
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 18:32
Originally posted by pagane pagane напиша:

Originally posted by Sho-Sana Sho-Sana напиша:

Сум!!! Признавам, голем југоносталгичар сум!!!

Хм... од времето на Југославија имам едно црно “ѓубретарче“, кое се’ уште со задоволство го носам (додуша, малку е излитено, но не е страшно, оти е тогашен квалитет на Каменско – Загреб, а не е сегашна кинеска “направија“)... и мноооогу спомени.

Ех!... тогаш... и сега...

Тогаш на 12-годишна возраст се изборив да ме пуштат сама, со ноќниот воз Скопје – Белград, да отидам на концерт на Рибља Чорба во Белград... Сега на саемите на книга во Белград, Загреб, Сараево, Ниш... одам сама, ама со (деловни) автобуси.

Тогаш на 7-годишна возраст имав два матични јазици (мајчин и татков)... и растев со “Политикин забавник“ и “ИТД“... Сега, кога читам хрватска стручна литература, ми треба речник (за странски јазик).

Тогаш одевме на работни акции во сите градови од Словенија до Македонија, и бевме среќни што сите носевме исти патики и маички... Сега кога минувам македонско-српска граница, внимавам во Куманово да не ме “одере“ роаминг.

Тогаш ноќите на државните првенства во стрелање со воздушна пушка завршуваа во некоја соба со гитари и песни пеени од народите сплотени во братство и единство... Сега, поточно пред две години, кога во Улцињ се обидов да си купам  парче пица за ручек, а истото го побарав на српски јазик, ме “прострелаа“ со поглед, иако истото ќе си го платев.

Ех!... и тогаш... и сега... други беа времињата, други се луѓето!!! Остануваат спомените... и едно црно “ѓубретарче“.

 


детинството секогаш се идеализира.
 
 
ne sekoe ........ osobeno ako e minato vo rezimot na causesku ili todor zivkov ......... a ti , pisuvas tuka kako jugo nostalgicar na ovaa tema ili ednostavno sakas da kazes nesto so sto i ti kako bugarka ne se cuvstvuvas kako jugo nostalgicar ? .......... nemate li na bugarskite forumi temi za nostalgija po vremeto na todor zivkov ? ........ ili , kako i sekogas , kje iznajdete " argumenti i dokazi " kako onie za potekloto od atlantida pa kje ni " pojasnis " deka ne treba da sme jugo nostalgicari ? ............
Кон врв
Каснаковски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 130
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснаковски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Март.2009 во 20:13
Мирославе, како ти немаш спомени од Југославија, така и Пагането нема спомен од времето на реалниот социјализам.

Па и зошто се нарекла Пагане не ми е јасно. Постои една Пагане од романите, можеби на неа?

А инаку реална Пагане нема.
Кон врв
Boho Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 30.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 32
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boho Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 12:01
Мирослав може и да нема спомени од Jугославиjа, но Пагане има спомени од реалниот социализам на Тодор Живков. Както и jас.
Кон врв
nelson Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
НАИВЕН НА МАЈКА

Регистриран: 11.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6313
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nelson Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 13:58
site imame spomeni...samo nekoj ubavi , a nekoj ne...sekoj si znae...nekoj priznava , a nekoj ne...
Zeleo bih da te, vezanih ociju, prepoznajem u hiljadama.Ala bih se napipao!
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 16:25
jas ne sum!,...ama, ...eban fakt e deka togash ,..na najgolem % od narodot mu beshe podobro!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Март.2009 во 19:44
Е да!среќа
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 203204205206207 213>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,391 секунди.