IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Мошти
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мошти

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
Автор
Порака
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2008 во 01:30
Дури и сега, во 21 век, верувате во паганштини...ццц
 
Немојте бре, секој ве чита, срамота е....
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2008 во 03:22
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by KarolinaXP KarolinaXP напиша:


Во манастирот Свети Наум на неговиот гроб се помолуваме и замислуваме ЖЕЛБА,...До сега на мене ми се исполниле две,...а бев само два пати,...само две желби,...Верувам дека и по трет пат да отидам , а кога ќе имам нова желба и ќе отидам , ќе ми биде услишана.Бог преку моштите кои се закопани тука ни ја исцелува душата и ни ги исполнува желбите.
 
Здраво KarolinaXP,
Очигледно си имала интересно искуство во манастирот Свети Наум. Мило ми  е што Бог ти ги услишал молитвите кои си ги упатила до Него.
Сепак, во светлина на Светото Писмо, сакам да ти поставам неколку прашања за кои сакам добро да размислиш држејќи се до Божјиот Збор како краен авторитет за нас христијаните.
 
Зошто сметаш дека Бог повеќе би не слушал кога му се обраќаме од гробот на Свети Наум, отколку од нашата мала собичка дома?
Зарем сметаш дека местото од каде што му ја упатуваме нашата молитва на Бог игра некаква улога во нејзиното услишување?
Зошто на Бог му се потребни коски(лешеви) за да ни ја исцелува душата и за да ни ги исполнува желбите (потребите)?
Дали Христос или апостолите користеле коски при нивните исцеленија?
Дали Христос или апостолите се молеле некогаш над некој гроб?
Каков пример ни оставиа тие?
Ако се нарекуваме по Христовото Име (христијани), тогаш зошто да не Го следиме и Неговиот пример зарем не? среќа
 
Еве што рекол Христос во една прилика...
"А ти, кога се молиш, влези си во својата соба, и откако ќе ја затвориш вратата, помоли Му се на твојот Татко Кој е во тајност..."
(Исус во Матеј 6:6)
 
Значи Христос тука не учи да си влеземе во својата соба и од таму да му се помоли ме на Бог, а не да одиме на некој гроб или во некој манастир. Бог е насекаде и Неговото уво е блиску до секоја уста и секое срце кое Му се обраќа со чисти мотиви и со искрена вера, барајќи од Бог да ги услиши нашите потреби, но не нужно и нашите желби. А Бог е верен и ќе се погрижи за нашите потреби, без разлика од каде ги упатуваме нашите молби до Него, било тоа да е од нашата соба, било тоа да е од нашиот подрум, од улица, од автобус, од планина, од гробишта, од манастири, од џамии, од авиони, од вселената, па дури и од дното на бунарот да Му се помолиме, Тој ќе не слушне и доколку нашата молитва е богоугодна, Тој ќе ја исполни! големо%20гушкање
 
 
Уште нешто заборавив да дополнам.
Има голема разлика меѓу нашите желби и нашите потреби. Нашите желби можат да бидат секакви, од најскромни, до најнеобуздани. Најдобар пример за ова е оној дел од филмот "Bruce Allmighty" кога Џим Кери (во улога на Бог) им ги исполни сите желби на луѓето и кога илјадници добија седмица на лото. Но за жал добивката им беше поделена на сите и секој доби по 1-2 долари голема%20насмевка
Додека некое дете моли да не врне за да си игра фудбал со другарчињата, земјоделецот моли да заврне за да му се наводни нивата и да му даде плод. Затоа ние немаме ветување од Бог дека ќе ни биде услишена секоја наша желба, но затоа пак имаме ветување дека ќе ни биде услишена секоја наша потреба. А Библијата на едно место вели: "Бидете задоволни со она што го имате... Ако имате што да јадете и што да облечете - бидете задоволни со тоа"
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јуни.2008 во 18:59
EvAngelos, jas imam interesni lichni iskustva koi velat deka Kreatorot i Kreacijata gi izvrsuva site nashi zhelbi dokolku iskreno gi upatime do Niv, bez edna tronka somnenie vo nas samite (ova vtorovo e najvazhno).

Ushte poveke, dokolku zhelbite se upateni kako sto treba (nekogash ke pishuvam poveke okolu toa), nema druga opcija tuku da bidat ispolneti. Prvoto iskustvo go imav koga bev star 5-6 godini i veruval ili ne, go usloviv Boga da mi izvrshi edna mnogu konkretna zhelba (koja ne beshe voopshto doblesna) kako uslov da poveruvam deka Toj postoi! Molbata mi ja uslishi istiot moment!!! Vnimavaj, jas go usloviv Nego i Toj ne ja odbi mojata zhelba!

Vtoriot pat mi se sluchi koga reshiv, poradi nekoi prichini, da se spakuvam i da otpatuvam vo Amerika. E sega, jas nemam nitu kuche i nitu mache na Severnoamerikanskiot kontinent, a da ne zboruvame za rodnini, prijateli ili poznanici za da mi pratea iselenichki dokumenti. Po pravilno postavenoto baranje i veruvanje do Kreacijata i Kreatorot, potpolno nepoznata lichnost (nikogash ne sme se videle i nikogash ne sme imale nikakov megjuseben kontakt) mi prati garantno pismo i jas so nego dobiv vizi i za Amerika i za Kanada, pa taka se iseliv.

Tretiot primer e koga pred nekolku godini posakav jas ili moj proizvod da bide prikazhan na naslovna strana na severnoamerikanski magazin. Po soodvetnoto postavuvanje na zhelbata toa ne se ostvari ednash, tuku nekolku pati!

Chetvrtiot pat beshe zhelbata na sin mi da stanam moderator na ovoj forum, neshto sto beshe iskreno podrzhano od mene.

So ova sakam da kazham deka Kreatorot, Kreacijata i nie sme edno sebstvo koe e nerazdelno i vploteno kako edinstvena celina sto raboti vo unison.

Nepoznavanjeto na principite na Kreacijata ne go negira nivnoto postoenja. Isus rekol sosem tochno, precizno i nedvosmisleno deka seto onoa sto go pravel toj mozhe da go napravi i posledniot megju lugjeto.

Veruvaj, toa e 100% tochno!

Изменето од Messenger - 12.Јуни.2008 во 05:44
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2008 во 17:14
Обожување на мртовци? Не е ли тоа малку језиво? Брррр... Исус воскреснал па со тоа дал јасен пример дали треба нешто околу телото да се обожува. Тој рекол:„Оставете ги мртвите да ги погребуваат своите мртви, а вие следете ме!„.

Изменето од Majkl - 21.Јуни.2008 во 17:52
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јуни.2008 во 17:48
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

EvAngelos, jas imam interesni lichni iskustva koi velat deka Kreatorot i Kreacijata gi izvrsuva site nashi zhelbi dokolku iskreno gi upatime do Niv, bez edna tronka somnenie vo nas samite (ova vtorovo e najvazhno).
Ushte poveke, dokolku zhelbite se upateni kako sto treba (nekogash ke pishuvam poveke okolu toa), nema druga opcija tuku da bidat ispolneti. ... Vnimavaj, jas go usloviv Nego i Toj ne ja odbi mojata zhelba!
!

Некој еднаш рече:Внимавај што ќе посакаш, оти ќе ти се оствари!

Хмм, темава не е тоа ама ќе се осмелам да соопштам едно поинакво објаснение за тоа што го кажува Messanger.
Ова го прочитав во книгата „Јас, Јас, Јас - Пајакот во мрежата:Законот на одговарање и законот на проекција„ и нешто во книгата „Вечни Мудрости и исцелителски медитации примени од Духот Божји„

По смисла, таму беше објаснето следното:

Секоја мисла е енергија која тендира да се оствари. Кога мислиме некоја мисла ние ја емитуваме во атмосферата, таа си бара други слични мисли емитувани од други луѓе(кои воопшто не мора да ги познаваме)тие се здружуваат и уште посилно тежнеат кон изразување во материјалниот свет.
Но за да се одигра ланецот на „случајни„ настани кои ќе доведат до реализација на нашите желби потребни се еден вид координатори. Тоа може да бидат или божествените сили или разни интересни групи на души који во крајна линија работат за силите на темнината кои му ја „дофрлаат топката„ на привидно успешниот човек.

Бог не е волшебниот дух од Аладиновата ламба кој што може да се условува. Но тој секогаш излегува во пресрет на оние наши желби кои се во склад со Божјите закони(на пр. отприлика: Боже те молам помогни ми да увидам што треба да променам кај себе за да ми тргне подобро во животот и дај ми сила за тоа ако е по твојата света Волја за да можам на ближните и природните царства да им помагам).

Доколку нашите желби не се во склад со божјите закони а сепак интензивно ги посакуваме нанонво и наново тогаш се доближуваат невидливи темни битија кои ќе го насочуваат нашиот живот така да се реализираат нашите егоистични желби за потоа, најдоцна кога ќе го напуштиме физичкото тело ни ја наплатат сметката дебело според принципот: Јас ти дадов тоа што побара, сега дај ми ти на мене јас што ќе ти побарам(народски кажано:да се продаде душата на ѓаволот)а тоа што тие бараат не е воопшто нешто што би било за нас пријатно или сеедно. Напротив!

Затоа добро е човек да биде мошне внимателен со своите желбовни игри.   

Изменето од Majkl - 21.Јуни.2008 во 17:51
Кон врв
Karamazov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 144
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Karamazov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2008 во 15:54
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Originally posted by KarolinaXP KarolinaXP напиша:

Во манастирот Свети Наум на неговиот гроб се помолуваме и замислуваме ЖЕЛБА,...До сега на мене ми се исполниле две,...а бев само два пати,...само две желби,...Верувам дека и по трет пат да отидам , а кога ќе имам нова желба и ќе отидам , ќе ми биде услишана.Бог преку моштите кои се закопани тука ни ја исцелува душата и ни ги исполнува желбите.


Здраво KarolinaXP,

Очигледно си имала интересно искуство во манастирот Свети Наум. Мило ми е што Бог ти ги услишал молитвите кои си ги упатила до Него.

Сепак, во светлина на Светото Писмо, сакам да ти поставам неколку прашања за кои сакам добро да размислиш држејќи се до Божјиот Збор како краен авторитет за нас христијаните.


Зошто сметаш дека Бог повеќе би не слушал кога му се обраќаме од гробот на Свети Наум, отколку од нашата мала собичка дома?

Зарем сметаш дека местото од каде што му ја упатуваме нашата молитва на Бог игра некаква улога во нејзиното услишување?

Зошто на Бог му се потребни коски(лешеви) за да ни ја исцелува душата и за да ни ги исполнува желбите (потребите)?

Дали Христос или апостолите користеле коски при нивните исцеленија?

Дали Христос или апостолите се молеле некогаш над некој гроб?

Каков пример ни оставиа тие?

Ако се нарекуваме по Христовото Име (христијани), тогаш зошто да не Го следиме и Неговиот пример зарем не? среќа


Еве што рекол Христос во една прилика...

"А ти, кога се молиш, влези си во својата соба, и откако ќе ја затвориш вратата, помоли Му се на твојот Татко Кој е во тајност..."

(Исус во Матеј 6:6)


Значи Христос тука не учи да си влеземе во својата соба и од таму да му се помоли ме на Бог, а не да одиме на некој гроб или во некој манастир. Бог е насекаде и Неговото уво е блиску до секоја уста и секое срце кое Му се обраќа со чисти мотиви и со искрена вера, барајќи од Бог да ги услиши нашите потреби, но не нужно и нашите желби. А Бог е верен и ќе се погрижи за нашите потреби, без разлика од каде ги упатуваме нашите молби до Него, било тоа да е од нашата соба, било тоа да е од нашиот подрум, од улица, од автобус, од планина, од гробишта, од манастири, од џамии, од авиони, од вселената, па дури и од дното на бунарот да Му се помолиме, Тој ќе не слушне и доколку нашата молитва е богоугодна, Тој ќе ја исполни! големо%20гушкање





Strasno e covek da bide sam vo molitvata. Pavle Apostolot poinaku ucel za toa kako treba da se molime. Kolku sto znam uste od apostolsko vreme hristijanite se sobirale na grobovite na macenicite (bile registrirani kako pogrebni zdruzenija za vreme na progonstvata). Mrtvite ne se mrtvi, a posebno ne svetcite. Niv Hristos gi narekol svoi prijateli...
tre, tri, tra
Кон врв
fileo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 165
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fileo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јуни.2008 во 21:05
Kako ucel apostolot Pavle za molitvata?
bas me interesira.
macenicte ne se mrtvi bidejki dusite im se na nebo so Bog.
no teloto se raspagja, toa ne e sveto, ako bese sveto i sovrseno ova telo sto go imame, togas Bog ne trebase da ni veti novo telo slicno na angelite.


Изменето од fileo - 23.Јуни.2008 во 21:06
Кон врв
Karamazov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 144
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Karamazov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2008 во 11:24
Originally posted by fileo fileo напиша:

Kako ucel apostolot Pavle za molitvata?
bas me interesira.
macenicte ne se mrtvi bidejki dusite im se na nebo so Bog.
no teloto se raspagja, toa ne e sveto, ako bese sveto i sovrseno ova telo sto go imame, togas Bog ne trebase da ni veti novo telo slicno na angelite.


I teloto moze da stane hristopodobno. Hristos, tokmu svoeto mrtvo telo go voskresnal. Tokmu toa telo (grubo kazano) sedi od desnata strana na Otecot. Site onie koi vistinski go sledat hristoviot pat, ja dobivaat istata moznost - da go proslavat i preobrazat svoeto telo, koe nema da vidi raspagjanje.
tre, tri, tra
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2008 во 11:48

Карамазов, Христос воскресна на првиот Велигден, но нашето воскреснување и добивање на новите тела ќе биде по нашето воскресение, а не сега. Овие наши тела се распадливи, обична земја, земен прав, токму онака како што рече Бог: прав си и во прав ќе се вратиш" (Битие 3:19)

Нашите тела не можат да станат како Христовото тело сега. Тие мораат прво да бидат преобразени (при воскресението), па дури потоа да станат како Христовото. А сега за сега, ќе мора да се помириме дека нашите тела се грешни тела, со грешни страсти, со грешни навики и претставуваат само еден обичен шатор (како што го нарекуваат Петар и Павле во своите посланија) на нашите души.
Да се поклонуваш пред тело е исто како да се поклонуваш пред грутка земја - тоа е идолопоклонство, тежок грев во очите на Бог.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Pravoslavie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Октомври.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1732
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pravoslavie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2008 во 13:03
Никој не му се поклонува на телото како “грутка земја“,
туку се поклонуваме на Бога кој во Светиите Свои Почива
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!
Кон врв
Karamazov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 144
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Karamazov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2008 во 14:03
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Карамазов, Христос воскресна на првиот Велигден, но нашето воскреснување и добивање на новите тела ќе биде по нашето воскресение, а не сега. Овие наши тела се распадливи, обична земја, земен прав, токму онака како што рече Бог: прав си и во прав ќе се вратиш" (Битие 3:19)



Нашите тела не можат да станат како Христовото тело сега. Тие мораат прво да бидат преобразени (при воскресението), па дури потоа да станат како Христовото. А сега за сега, ќе мора да се помириме дека нашите тела се грешни тела, со грешни страсти, со грешни навики и претставуваат само еден обичен шатор (како што го нарекуваат Петар и Павле во своите посланија) на нашите души.

Да се поклонуваш пред тело е исто како да се поклонуваш пред грутка земја - тоа е идолопоклонство, тежок грев во очите на Бог.


Sakas da kazes deka Hristos ima poinakvo telo posle voznesuvanjeto? A, sto stana so negovoto telo pred smrtta? Dali toa telo se prestori vo prav?
tre, tri, tra
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2008 во 15:22
Originally posted by Karamazov Karamazov напиша:


Sakas da kazes deka Hristos ima poinakvo telo posle voznesuvanjeto? A, sto stana so negovoto telo pred smrtta? Dali toa telo se prestori vo prav?


Христос кога воскреснал всушност го асимилирал своето тело од грубо-материјално(какво што имаме ние луѓето одамна) во делумно материјално па до чиста духовно-светлосна супстанција. Апостолите на кои им се јавувал воскреснатиот Христос или Тома кој ги допрел рацете на Исус всушност тоа можеле да го видат бидејќи им била повишена свеста. Да имаше во тоа време камери(а немало) и да снимаа што се случува, ќе регистрираа само дека телото постепено исчезнува - останатиот дел од настаните за кој известуваат евангелиата се одиграле навистина но не видливи за физичкото око.
Кон врв
Karamazov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 144
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Karamazov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2008 во 15:26
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by Karamazov Karamazov напиша:


Sakas da kazes deka Hristos ima poinakvo telo posle voznesuvanjeto? A, sto stana so negovoto telo pred smrtta? Dali toa telo se prestori vo prav?


Христос кога воскреснал всушност го асимилирал своето тело од грубо-материјално(какво што имаме ние луѓето одамна) во делумно материјално па до чиста духовно-светлосна супстанција. Апостолите на кои им се јавувал воскреснатиот Христос или Тома кој ги допрел рацете на Исус всушност тоа можеле да го видат бидејќи им била повишена свеста. Да имаше во тоа време камери(а немало) и да снимаа што се случува, ќе регистрираа само дека телото постепено исчезнува - останатиот дел од настаните за кој известуваат евангелиата се одиграле навистина но не видливи за физичкото око.


Vrz cie iskustvo go temelis ova tvrdenje?
tre, tri, tra
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јуни.2008 во 21:53
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Никој не му се поклонува на телото како “грутка земја“,
туку се поклонуваме на Бога кој во Светиите Свои Почива
 
Бог не почива во лешови. По смртта човечкиот дух заминува на Небото и таму тие се среќаваат со Господ, а не во гробиштата.
 
Originally posted by Karamazov Karamazov напиша:



Sakas da kazes deka Hristos ima poinakvo telo posle voznesuvanjeto? A, sto stana so negovoto telo pred smrtta? Dali toa telo se prestori vo prav?
 
Да, Христос по воскресението имал воскреснато тело.
Телото на Христос не се претвори во прав, затоа што Бог Таткото Го воскресна на третиот ден. Бог не дозволи Христос да се претвори во прав...
 
"Зашто нема да ја оставиш мојата душа во Подземјето, ниту ќе дозволиш твојот светец да види гниење. "
(Псалм 16:10)
 
Забелешка: Ова пророштво се однесува исклучително за Христос. Не занесувајте се дека тоа пророштво се однесува и за вашите "светци". Доказ за ова имате во Дела 13:35-36.
 
 
 
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,137 секунди.