IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Мошти
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мошти

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2008 во 15:40
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Го читаш ли ова messenger? среќа Тука се "побива" твојата теорија дека за чудата е потребна вера и дека чудата се базираат на вера. Според изјавата на членот погоре, чудото се базира на лешот, а не на оној кој му пристапува, затоа што како што гледаш меѓу исцелените имало и муслимани среќа


Vsushnost toa e potvrda na onoa sto go zboruvam celo vreme. Chudoto se sluchuva koga lugjeto veruvaat deka toa ke se suchi. Koga velam vera i veruvanje toa ne se odnesuva na religijaska vera i veruvanje, tuku na verba vo isceluvanje. Zatoa se isceluvaat i hristijani i muslimani i ateisti i budisti, isto kako sto se isceluvaat istite tie lugje od obichnata shekerna vodichka i tableta.

Tvrdenjeto deka isceluvanjeto se sluchuva samo kaj onie koi veruvaat vo posebna religija i Bog e kompletna dezinformacija i da ne kazham blasfemija. Toa e grev kon Kreatorot i Krecijata vo obidot da se eksluzivira nivnoto postoenje za interesite a nechija demagogija.

Bozhenstvenata iskra e vgradena vo sekoj chovek, bez razlika na negovoto religijsko opredeluvanje/neopredeluvanje, pa spored toa nejzinoto osoznavanje ne zavisi od nikakva religiozna demagogija, tuku samo od svesta na toj chovek. Vprochem, istoto go veleshe i Isus koga reche deka ne doagja da gi menuva religioznite zakoni, tuku doagja da ja razbudi svesta kaj lugjeto.

Bog gi sozdade lugjeto, a ne religiite. Chovekot e Negovo chedo, sozdadeno spored Negoviot lik, a religiite i nivnite dogmi se neshto sosem drugo...


Изменето од Messenger - 09.Јуни.2008 во 01:16
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2008 во 17:06
messenger, а си чул за оние приказни кои велат дека наводно од лешевите на мртвите течело некакво миризливо масло (миро)? среќа
Дали и тоа спаѓа во плацебо ефект?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Vikentij Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vikentij Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2008 во 18:27
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Го читаш ли ова messenger? среќа Тука се "побива" твојата теорија дека за чудата е потребна вера и дека чудата се базираат на вера. Според изјавата на членот погоре, чудото се базира на лешот, а не на оној кој му пристапува, затоа што како што гледаш меѓу исцелените имало и муслимани среќа


Vsushnost toa e potvrda na onoa sto go zboruvam celo vreme. Chudoto se sluchuva koga lugjeto veruvaat deka toa ke se suchi. Koga velam vera i veruvanje toa ne se odnesuva na religijaska vera i veruvanje, tuku na verba vo isceluvanje. Zatoa se isceluvaat i hristijani i muslimani i ateisti i budisti, isto kako sto se isceluvaat istite tie lugje od obichnata chekerna vodichka i tableta.

Tvrdenjeto deka isceluvanjeto se sluchuva samo kaj onie koi veruvaat vo posebna religija i Bog e kompletna dezinformacija i da ne kazham blasfemija. Toa e grev kon Kreatorot i Krecijata vo obidot da se eksluzivira nivnoto postoenje za interesite a nechija demagogija.

Bozhenstvenata iskra e vgradena vo sekoj chovek, bez razlika na negovoto religijsko opredeluvanje/neopredeluvanje, pa spored toa nejzinoto osoznavanje ne zavisi od nikakva religiozna demagogija, tuku samo od svesta na toj chovek. Vprochem, istoto go veleshe i Isus koga reche deka ne doagja da gi menuva religioznite zakoni, tuku doagja da ja razbudi svesta kaj lugjeto.

Bog gi sozdade lugjeto, a ne religiite. Chovekot e Negovo chedo, sozdadeno spored Negoviot lik, a religiite i nivnite dogmi se neshto sosem drugo...


normalno deka bez da se pristapi so vera, nema da se dobie iscelenie. Dali nekloj moze da bide izlecen ako ne veruva vo sposobnosta na lekarot? NE zatoa sto ke pristapuva so nedoverba. I ovde e slicno
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2008 во 19:16
Toa e onoa sto velam i jas. Vazhna e verata vo isceluvanjeto, a ne vera vo konkretna religija.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2008 во 19:20
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

messenger, а си чул за оние приказни кои велат дека наводно од лешевите на мртвите течело некакво миризливо масло (миро)? среќа
Дали и тоа спаѓа во плацебо ефект?


Ne te razbiram, no mozham da kazham deka, bez obzir kako se narekuva, takvi raboti techelo i od mumificiranite faraoni i od umrenite budisti chie telo ne se raspagjalo.

Seto toa nema nikakva vrska so nitu edna konkretna religija ili religijska dogma.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Vikentij Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vikentij Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2008 во 12:45
ako nema vrska so religija togas zosto ne se sluci cudo pokraj teloto na nekoj mrtovec sto ne e pravoslven svetitel?na primer na zapad dosta aktuelen e kultot na Elvis Prisli, pa duri gledam se formira i nekoe psevdoreligisko ucenje za nego. Pa zosto toj ne cudotvori?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2008 во 14:29
Vikentij, spored tvojov komentar zakluchuvam deka shekernoto apche bilo pravoslavna relikvija od najvisok stepen bidjeki duri 30% od bolnite se izlekuvaat od nego. Toa e pogolem procent na izlekuvanje od bilo koja moshta.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Vikentij Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vikentij Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2008 во 17:32
pd kaj ti se podatocive? od nekoj zapadni shemi a?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2008 во 17:41
Vikentij, kako sto veke rekov, onoa sto go navedov e nauchen fakt, pa ako ne veruvash pobaraj podatoci i porazgovaraj so lekari i ke ti se razjasni.

A ako sakash da napravish izdrzhan argument za chudotvornosta na moshtite dobro bi bilo da se nafatish za rabota i da pochnesh so sobiranje fakti i nauchni verifikacii za toa, pa da gi prezentirash na nivo koe prilega, bez moabetenja za nekakvi kazhuvanja od nekoi lugje, vo nekoe vreme, od nekoja crkva, za nekoi moshti.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Vikentij Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vikentij Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2008 во 17:51
cudno, ne znaev deka kocka seker lekuva rak, leukemija paraliza, kako i vrodeni bolesti. Bas ke pobaram takva informacija
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2008 во 17:56
I pobaraj! Nikogah ne e docna da se nauchi neshto novo.

Vo megjuvreme, ako navistina veruvash vo religioznoto isceluvanje na moshtite i ako sakash da napravish dobro delo, togash pochni da sobirtash fakti i nauchni verifikacii za toa i prezentitraj gi na forumov na soodvetno nivo.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KarolinaXP Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 01.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 39
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KarolinaXP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2008 во 21:48
Јас ќе ви кажам веднаш еден факт на вас е да ми верувате или не?!
Во манастирот Свети Наум на неговиот гроб се помолуваме и замислуваме ЖЕЛБА,...До сега на мене ми се исполниле две,...а бев само два пати,...само две желби,...Верувам дека и по трет пат да отидам , а кога ќе имам нова желба и ќе отидам , ќе ми биде услишана.Бог преку моштите кои се закопани тука ни ја исцелува душата и ни ги исполнува желбите.Најважно е да пристапиме со чисто срце и душа, со чисто тело и совест кон самите себе си,да се покориме со духот пред Бога во Манастирот и пред било кој друг Свет храм,....исцелувањето е неизбежно.На вас е да верувате или не,....слободна воља ви дал Бог.
Кон врв
deshad Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1350
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај deshad Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2008 во 00:18
Леле,леле

Зарем сеуште постојат луѓе кои душкаат коски како кучиња и веруваат дека имаат исцелителска моќ.

Алооооооооооооооооооооо, душкачи, кој век сме бре?
Доста со тие пагански обичаи, никако да се ослободите од наследниот пагански комплекс и жртвеници, па сте им нашле место во православието.

Ако вие толку до душкање коски, ќе ве насочам на вистинско место, кај еден коскарник ,каде имате избор како на кванташки од коски, па душкајте колку што ви душа сака ДУШКАЛА ЕДНИ!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2008 во 01:10
Originally posted by KarolinaXP KarolinaXP напиша:


Во манастирот Свети Наум на неговиот гроб се помолуваме и замислуваме ЖЕЛБА,...До сега на мене ми се исполниле две,...а бев само два пати,...само две желби,...Верувам дека и по трет пат да отидам , а кога ќе имам нова желба и ќе отидам , ќе ми биде услишана.Бог преку моштите кои се закопани тука ни ја исцелува душата и ни ги исполнува желбите.
 
Здраво KarolinaXP,
Очигледно си имала интересно искуство во манастирот Свети Наум. Мило ми  е што Бог ти ги услишал молитвите кои си ги упатила до Него.
Сепак, во светлина на Светото Писмо, сакам да ти поставам неколку прашања за кои сакам добро да размислиш држејќи се до Божјиот Збор како краен авторитет за нас христијаните.
 
Зошто сметаш дека Бог повеќе би не слушал кога му се обраќаме од гробот на Свети Наум, отколку од нашата мала собичка дома?
Зарем сметаш дека местото од каде што му ја упатуваме нашата молитва на Бог игра некаква улога во нејзиното услишување?
Зошто на Бог му се потребни коски(лешеви) за да ни ја исцелува душата и за да ни ги исполнува желбите (потребите)?
Дали Христос или апостолите користеле коски при нивните исцеленија?
Дали Христос или апостолите се молеле некогаш над некој гроб?
Каков пример ни оставиа тие?
Ако се нарекуваме по Христовото Име (христијани), тогаш зошто да не Го следиме и Неговиот пример зарем не? среќа
 
Еве што рекол Христос во една прилика...
"А ти, кога се молиш, влези си во својата соба, и откако ќе ја затвориш вратата, помоли Му се на твојот Татко Кој е во тајност..."
(Исус во Матеј 6:6)
 
Значи Христос тука не учи да си влеземе во својата соба и од таму да му се помоли ме на Бог, а не да одиме на некој гроб или во некој манастир. Бог е насекаде и Неговото уво е блиску до секоја уста и секое срце кое Му се обраќа со чисти мотиви и со искрена вера, барајќи од Бог да ги услиши нашите потреби, но не нужно и нашите желби. А Бог е верен и ќе се погрижи за нашите потреби, без разлика од каде ги упатуваме нашите молби до Него, било тоа да е од нашата соба, било тоа да е од нашиот подрум, од улица, од автобус, од планина, од гробишта, од манастири, од џамии, од авиони, од вселената, па дури и од дното на бунарот да Му се помолиме, Тој ќе не слушне и доколку нашата молитва е богоугодна, Тој ќе ја исполни! големо%20гушкање
 
 
 


Изменето од EvAngelos - 10.Јуни.2008 во 01:16
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 23456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.