IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - ИДЕА за старт на мал бизнис
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ИДЕА за старт на мал бизнис

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 23:47
Во образование...
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
zenmaster Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Interceptor

Регистриран: 05.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4262
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zenmaster Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Февруари.2008 во 23:53
Originally posted by connected connected напиша:

дај ги под камата ако не ти текне нешто попаметно
нема попрофитабилен бизнис моментално од лихварството намигнување
 
Ova e stvarno mnogu dohodoven biznis . No ima edno maaaalo problemce . Sho ako prestanat da ja plajkaat kamatata ili voopsto nema uplata na prva rata . Tuka lezi zanaetot . Sto togas da se pravi намигнување
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">
Кон врв
tomsaso Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 15.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај tomsaso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2008 во 22:47
Најдобро е рентање, и тоа кумулативно ако имаш решено финансиско прашање, значи најпаметно е ако имаш нормални приходи од кои живееш и не ти треба повеќе, овие пари да ги затвориш во долгорочни хартии од вредност, поточно најсигурно обврзници, носат пониска камата ама се 100% сигурни. Најдобро од се е да купиш нешто и да го издаваш , ама пошто парите се мали најдобро ти е во хартии од вредност. Ако ги вложиш во евра, во сигурна банка по моменталниве каматни стапки ќе имаш 15 илјади евра по 10 години, орочени на по 36 месеци.

Ако веќе со нив сакаш да почнеш нешто, значи имаш слободно време, а немаш друга работа, тогаш за мене е интересно било што што спаѓа во трговија, значи да откупуваш било што (земјоделски производи итн.) и да ги препродаваш, а со 10к еура да купиш комбе/камион, практично повеќе иди како транспорт работа.
Исто така можеш да пробаш со дуќанче(бакалница, џиџмиџарница, интернет кафе, итн итн), ама чисто сумљам во таков бизнис, едноставно нема услови за раст.. купуваш шајки продаваш шајки а парите што ќе ти останат колку за шајки да купиш........ Затоа најдобро е нешто купи/продај ама не на мало, значи земи едно пикапче комбе или камион.
Исто можиш да земипш машина за дома да произведуваш нешто пр. тоалетна ама ќе имаш мали проблеми со пласманот.
А ако си веќе решен да постигниш максимум заработка, и не тие битно што ќе работиш, тогаш најлукративно е земјоделие/стока - за тоа ти треба земја пред се.. Зошто викам земјоделие... поради тоа што слаба е конк*ренцијата кај нас, а и тие земјоделци што се се неизделкани , не вешти, не образовани, значи ако би работел земјоделие сигурно би постигнал повеќе од ними, барем во најмала рака претпоставувам знаеш колку толку англиски и можеш од на интерент да добиаш податоци како да го зголемиш родот, кои пак за нив се недостапни. Или во крајна линија, ќе консултираш земјделски инжинер при избор на парцелите и нивна обработка итн итн.Всушност ако те интересира повеќе пиши ми порака ... можи да те бендиса тоа што ќе ти го предложам
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2008 во 00:07
....ОТВОРИ ФОРУМ!!!
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
VerVer Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 24
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VerVer Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2008 во 10:01

Fala vi na komentarite големо%20гушкање

Bogami me zamislivte...
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2008 во 10:11
СЕГА НАЈМНОГУ СЕ ИСПЛАТУВА ЧОВЕК ДА СИ ОТВОРИ ФИРМА ЗА ПИШУВАЊЕ ТЕМИ ЗА МАТУРСКИОТ ИСПИТ.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2008 во 12:54
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Originally posted by connected connected напиша:

дај ги под камата ако не ти текне нешто попаметно
нема попрофитабилен бизнис моментално од лихварството намигнување
 
Ova e stvarno mnogu dohodoven biznis . No ima edno maaaalo problemce . Sho ako prestanat da ja plajkaat kamatata ili voopsto nema uplata na prva rata . Tuka lezi zanaetot . Sto togas da se pravi намигнување


аман бе зен, толку не ти текнува?
ќе си отидеш кај нотар, па ќе си земеш некој среден плац и за скоро време ако не ти платат ќе ти се наполни плацот со трактори, комбиња, коли, по некоја камп приколка....па така може и нов бизнис да почнеш голема%20насмевка
Кон врв
VerVer Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 24
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VerVer Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2008 во 14:49
tomasso

za zemjodelie i jas nessto razmisluvav, angliski odlicno znam, no problem e sto nemam pojma od zemjodelie;)  izrasnata i ziveam vo sk.
znam deka mnogu luge $to imaat parceli seriozno razmisluvaat za zemjodelie, ili pod koncesija da se zeme parcela pa seriozno da se pocne.
pra$anje e i da se najde dobar strucen tim (zemjodel.inzinjeri) za soveti itn..

ako ne ti e te$ko podnapi$i ne$to poveke na taa tema.

pozdrav do site i fala za sovetite
Кон врв
VerVer Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 24
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај VerVer Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Февруари.2008 во 14:50
za lihvarstvo treba da znam Batki $to ke me $titat..
ma ne sum ja za lihvarenje
Кон врв
napoleon Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Октомври.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 169
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај napoleon Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 00:06
Kupi najmalku 30 telinja cenata vo Mart iznesuva 100 do 150 evra najdi nekoe staro cice po selava da gi pase i da gi cuva na kogo ke mu plajcas po 8000-9000 den mesecno da gi cuva do Oktomvri-Noemvri, osigurajgi vo nekoja osiguritelna kompanija i na kraj koga ke napravat po 350-450 kg prodadigi po otkupna cena od 100 den. ziva mera vo klanica, pa presmetaj kolkava ke ti bide dobivkata. kolku pogolem vlog-pogolema dobivka. 
NEMA POTPIS
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 00:15
nabavis lancnja i busis 5 denarka i zakacis ko medaljon
toa se prodavas za 4 denari
kje odi ko melem

a bolje da prodavas melem???? koj znae
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12850
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 00:25
ТОА СО ТЕЛИЊАТА БРАТ НЕМА ДА ОДИ!!!БАПНИ ГИ НА БЕРЗА....СТОПАНСКА БАНКА,ГРАД.ПРЕТПРИЈАТИЈА,ОХИС,ЕМО....ПРИМЕР!!
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
the king Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 458
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај the king Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 13:09
brat ako me slusas mene najdobro e da se pomislis malce pa da najdes nesto koe go nema vo tvoeto mesto ili go ima mnogu retko, potoa da smislis nekolku prasanja kako na primer:
    1- sto mu fali na naseto mesto?
    2- kade e najdobro da se ostvari toa?
    3- dali ke kupuvate tamu?
    4- sto ceni bi bile prifatlivi za potrosuvacite?
    .
    .
    .

i so ovie prasanja da se prosetas naokolu i da gi postavis na dovolen broj luge i rezultatite ke ti kazat dali e dobra ideata ili ne.

no bratce znaj deka monopolot e zakon...
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Февруари.2008 во 15:34
Отвори “гледачница“
нема поголем приход од тоа, и мене еднаш ми светна ваква работа, се додека има будали луѓе ќе има и работа.
Би дала еден оглас отприлика вака
“Гледам на кафе, карти и грав...притоа лечам со сила на биоенергија, секакви болештии, косопас, реума, чиреви, шеќер, астма.....“Тарифа, 500 ден. по сеанса.

И сеа ти доаѓа некој, по поглед читаш дека има мака (а зар би дошол инакуголема%20насмевка)и почнуваш да дробиш у стилу “Нешто си тажен/а во последно време...некој ти направил маѓија, имаш душмани, копни под прагот да видиш конче некое ако има...глас чекаш од странство (кој денес не аплицирал за негде ил па нема некој некаде) ...имаш овде со суд некоја работа...а и глава те боли...
Напуни му шише вода, кажи му да попрска дома...и бу-готово.
Десет будали на ден х 500 денари=5000 ден.дневно.
Поуносно...здравјеголема%20насмевка


Изменето од maria_magdalena - 13.Февруари.2008 во 15:34
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.