IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Photography clips and trivia
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Photography clips and trivia

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2008 во 00:55
http://www.google.com/search?q=sqrt(1280*1280%2B1024*1024)%2F19&sourceid=navclient-ff&ie=UTF-8&rlz=1B3GGGL_en__251__251



ne znam dali ke uspej linkot ali, muabetot mi e, iam 19ka monitor vo 1280x1024 rezolucija. sho znaci, slikata ja gleam vo nekade 87 dpi. e sea, zosto bi trebalo da odime na 300 dpi? koa toa se zabelezuva samo pod lupa.

nekam da se pram pameten, nego samo me interesira zosto e potreben tolkav visok dpi, zosto ne 90dpi, zosto ne 72, ili zoso ne 100 ili 150 ili 200. zosto bas 300 ?

blagodaram na toj so ke mi odgovori
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2008 во 05:23
Mireeeeeeeeeee... naogjaj kade zboruvavme za pechatarski standardi.

Koj ke zboruva se od novo.
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2008 во 11:05
EEEEEEEEEEEjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj, aman Mire ubavo vika Zoran baraj i kazuvajтага














http://www.blissvp.com
www.blissvp.com
Кон врв
Vojkan Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Мај.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 387
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vojkan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2008 во 13:07
Ај да пробам да објаснам, па ако згрешам - поправете ме.голема%20насмевка
Sasebt, 72dpi е за на компјутер, а 300dpi (или тука некаде) е за на хартија. И додека работиш на компјутер терај во 72, а кога ќе треба да ја подготвиш за печатење, стави ја во 300dpi преку Image size. Само пази да одштиклираш resample image пред да напишеш 300 во резолуција. Тоа е мојот начин на работа.

А зошто 300dpi? Па, викаат дека така се добива квалитет како од филм. Но, во зависност од големината може да се печати и на помала резолуција: плакати, паноа, билборди...

Има некои печатачи кои вадат резолуција и од 360dpi (сигурно има некои кои вадат и повеќе, но јас не сум видел).

Поздрав

Ernst Haas: "Leica, schmeica. The camera doesn't make a bit of difference. All of them can record what you are seeing. But, you have to SEE."
Кон врв
sasebt Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sasebt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Февруари.2008 во 23:47
hmmm

aj jas da probam da objasnam gledano logicki, so pomos na pikseli i tocki.

prvo, na web vika, dpi e parametar na samiot printer, za kvalitetot na printot. koga analizirame vaka jpeg fajlovi, togas nie zboruvame za ppi (pixels per inch).

znaci. imame eden jpeg od 6MP, t.e. imame slika od 3000x2000 pikseli rezolucija. i sea, to e to. to e kvalitetot na slikata.

fintata e pri printanjeto i pri prikazuvanjeto na ekran. za na ekran, spored presmetkata vo prethodniot post, ispagja deka ekranot (barem mojot) ima kvalitet na prikazuvanje  od okolu 87 ppi.

od druga strana, mene, istoto mi e i koa ja printam na hartija. ako ja isprintam so 87 ppi, toas, bi trebalo da dobijam ist kvalitet na fotkata kako so ja gledam na ekran. taka?

e sea, ako ja isprintam na pogolem ppi, togas, matematicki, ke bidi pokvalitetna. muabetot mi e, dali okoto zabelezuva do tolku ostrina, da slikata isstampana so 300 ppi moze da se zabelezi? pr. ista golemina na print so 150 ppi i so 300 ppi, bi imalo razlika  so golo oko?

ako e toa taka, togas, bi ni trebale specijalni monitori, koi bi imale 300 ppi pixel resolution, kako bi mozele da go ocenime kvalitetot na fotkata na ekran.

znaci dali ova pogore e odgovorot na  moeto prasanje? zosto tokmu 300ppi e zemeno kako referentna vrednost da recime?


pzd
Портфолио - Пушењето е штетно по здравјето
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2008 во 02:21
Serijal komedija. Justin Focus - famous photographer голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка

http://www.focus-on-imaging.net/jf/jf-main.htm
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
hypertech Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 600
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hypertech Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2008 во 03:13
AU NE CANONOOOOOOOT тага
eos 1D mk4 , EF 24L , EF 50L , EF 85L , EF 135L , EF 200L , EF 400L
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2008 во 05:17
Vaka:

1. Zemi eden fajl od okoly 87dpi (kako tvojot monitor).

2. Zemi eden fajl od 300dpi.

3. Otidi do nekoja fotolaboratorija i pobaraj da ti otpechatat sliki od ovie fajlovi (shto pogolemi, toa podobro).

4. Slushaj sto ke ti kazhat, ako neshto ti kazhat, koga ke im gi dadesh fajlovite.

5. Sporedi gi dobienite fotografii.

6. Sledi gi taka dobienite iskustva vo idnite pechatenja.


Кон врв
caki99 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 113
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај caki99 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2008 во 07:45
sase nikonot slika vo 300dpi dodeka nekoi aparati toa go pravat vo 96, 180 dpi pa koga ke vides vo foto sop kolkavi dimenzii dava vo imig size ke vidis koja e razlikata vo dimenziite samiot,a i zoran ubavo ti vika napravi vo labaratoija slika ete 20/30 pa ke vidis razlika.za ZA FOTO PRINT SEKOGAS E 300dpi, za stampanje na stampaci moze i pomalku so sto ke si zastedis boja a kvalitetot ti e razlicen i moras da primetis razlika sama stampaj barem na indjek hartija
Кон врв
dejan13 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Март.2007
Статус: Офлајн
Поени: 122
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dejan13 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2008 во 19:22
Pogledajte go klipot, vetuva mnogu
http://www.cpac.be/en/Products/Software/CPAC_imaging_pro/


Изменето од dejan13 - 04.Февруари.2008 во 19:24
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 12:16
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 12:26
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Mire Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Септември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 1594
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mire Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 13:24
Originally posted by caki99 caki99 напиша:

sase nikonot slika vo 300dpi dodeka nekoi aparati toa go pravat vo 96, 180 dpi pa koga ke vides vo foto sop kolkavi dimenzii dava vo imig size ke vidis koja e razlikata vo dimenziite samiot,a i zoran ubavo ti vika napravi vo labaratoija slika ete 20/30 pa ke vidis razlika.za ZA FOTO PRINT SEKOGAS E 300dpi, za stampanje na stampaci moze i pomalku so sto ke si zastedis boja a kvalitetot ti e razlicen i moras da primetis razlika sama stampaj barem na indjek hartija


Drugari,
DPI ima vrska samo po prasanje na kvalitetot na printanje.

Vrskata e vo goleminata na printot koj moze da se napravi so 300DPI od dadeniot broj na pikseli.

Se dodeka ne fatite da gi delite pikselite na odredena povrsina, DPI ne postoi, odnosno e samo figurativen.
Za razlicni kameri koja imaat razlicen broj na pikseli, ako go fiksirate dpi-to na 300, ce dobiete razliciti golemini na printovi. Ako ja fiksirate goleminata na print, ce dobiete printovi so razlicit dpi ... it is that simple.

Zosto 300dpi?
300dpi e nekakov, vospostaven standard za postignuvanje na photo-quality print.

Od moe dosegasno iskustvo, ako sporedite print od bridge camera na 300dpi i od DSLR (so 1,5-1,6 crop factor) print na 240dpi, site sansi se deka printot od DSLR-ot povece ce vi se dopadne (all oher things equal).
Toa e vece problem na kvalitetot na pikselite i e sosema druga prikazna.

Na koj mu se cita povece, eve eden link za print rezolucii:
http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=8492&PN=3

Za zal vo haosov ne uspeav da go najdam i originalniot muabet sto go imavme so Zoran. Vo momentov nemam vreme da go baram, no ce se obidam podocna.



Da se obideme da pomogneme i na onie, navidum izgubeni slucai. Za preporacana postapka    klikni TUKA
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2008 во 14:04
Eve tabela - repost



Ova vazi za 300 dpi, i vrednostite se vo inchi

Notice that as the print size doubles, the megapixels required increases geometrically. You can make nice 8" x 10" prints with a 6 or 8 megapixel camera, but to make a true photo quality 16" x 20" print, you need between 24 and 30 megapixels. Don't be fooled by manufacturers' claims that say you can make 16" x 20" prints from an 8 megapixel camera. While you certainly can make a print that size, it will not be true photo quality.

At 150ppi, printed images will have visible pixels and details will look "fuzzy".





That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.