IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Размена на бизнис искуства (DVD заштита)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Размена на бизнис искуства (DVD заштита)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 14:59
Ауууу! Ако сум зазвучел како учител, јас длабоко се извинувам. Повеќе кажав онака братски. Таман работа на некого да му учителувам.голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
Плус и Јуниор и Зоран се постари од мене и имам почит.среќанамигнување
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 15:16
Junior,

Zhal mi e sto moite komentari ti izgledaat onaka kako sto si gi opishal. Od moja strana sakam da ti kazham deka nikogash ne sum kalkuliral so moite razmisluvanja i sekogash sum go kazhuval onoa sto go mislam. Mozhebi poradi toa tonot na izrazuvanjeto izgleda tokmu onakov kako sto ne ti se dopagja. Ne znam sto mozham tuka da smenam, no ke se obidam da bidam povnimatelen. Toa e onoa sto mozham jas da storam od mojata strana. Sakam da ti kazham deka nemam apsolutno nikakov interes nekogo da navreduvam ili da mu se nametnuvam.

Ova me vodi do tvoeto prashanje i mojot odgovor. Kako sto zabelezhuvash jas ne se javiv vednash so replika na temata sto ja otvori bidejki ochekuvav deka nekoj drug chlen ke ti date nekakva informacija koja ke bide upotrebliva vo teritoriite kade sto zhiveete. Stom vidov deka nema konkreten odgovor, se javiv so informacija deka postoi takva opcija, deka taa mora da se lisa (ne mozhe da se kupi) i potoa dadov druga informacija koja smetam deka e interesna za poshirok krug na lugje koi, kako tebe, mozhebi imaat slichni razmisluvanja. Muabetot beshe deka razgleduvajki ja istata taa ideja, iljadnici lugje koi se zanimavaat so video produkcija okolu svetot skoro ednoglasno dojdoa do zakluchok deka takvata protekcija na DVD vo ramkite na nivnata dejnost bi bila samo kontraproduktivna. Objasniv zoshto se misli taka i toa beshe mojot poshirok pridones kon tvoeto prashanje.

Prodolzhenieto na konverzaciite na tvojava temata beshe voglavno muabet megju mene, Aleksandar i Tegla, so koi lichno se poznavam i sme diskutirale mnogu drugi raboti okolu foto/video produkcija. Ti nitu se javi so zbor, nitu jas te spomnav so tvojata produkcija i nejziniot kvalitet.

Zatoa ne znam kako pomisli deka na nekoj nachin te kritikuvam ili te omalovazhuvam kako lichnost i videograf ? Jas nikogash ne sum te sretnal, nikogash ne sum videl nishto sraboteno od tebe, ne sme imale nikakov podetalen razgovor po nikakva tema ... ako moite zborovi do sega si gi sfakjal kako da bile upateni lichno do tebe, togash toa bilo tvoj izbor, a ne moj. No eve, iako voopshto ne sum imal takva intencija, nitu pak se smetam odgovoren za toa, ti velam deka mi e zhal sto taka si ja razbral rabotava i ako neshto pomogne vo ovaa situacija ti se izvinuvam za neskanata reakcija.

Ne znam drugo sto da ti kazham, a do tebe e kako ke go prifatish i ovoj moj tekst.
Кон врв
Junior Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Junior Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 17:10


  Aleksandar jas samo kazav toa mene sto ne mi se dopaga mislam deka     nikogo ne navrediv i ne sum bil vo afekt. Ti kazuvas deka forumov e za druzenje i za pomos ako nekoj nesto neznae. I sprema toa ako nekoj bara pomos treba da mu se pomogne , a ne ajde sega odokolu pa sto ketie toa pa znaes vo svetot kolegite nasi i itd . Pa navistina gi pominuva site merki.
Koj kolku znae kako raboti sto kvalitet dava i za kolku go prodava svojot trud toa e licna rabota i ne mislam nekogo da go ocenuvam ili sudam dali postapuva ispravno ili ne , no nekoj koga ke pobara pomos ako mozes pomogni ako ne naka ja preripa temata  kako vo vesnik ,isto kako da ne ja videl .
Znaci zada bideme po produktivni prvo treba da go resime problemot bilo kakov i da e (ako e mozno) vo ovoj slucaj kako mojot,pa potoa  mozat da sledat komentari.

A so Zoran nemislam da se ubeduvam zosto poftorno pocnuva so negovite zakljucoci i tvrdenja.
I sto kazuva nemislel on mene da me potceni,kako ne koga jas pobarav pomos  od site vas koj ste na forumov .
I sega vidi na kogo se odnesuva odgovorot na Zoki.

A inace moeto ime e MITKO

BIDETE SITE POZDRAVENI
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 17:30
**Aleksandar, ako materijalot ne e dobar zarem ti bi go multipliciral i ushte bi zel pari za nego?

A za onoa drugoto... pa vidite, klientite plakjaat za produkcija na svechenosta (snimanje i montazha). Vie ste dolzhni da im go dadete materijalot bez nikakvi zakachki okolu nego. Ne mozhe da si platen za rabotata i da im go dadesh platenoto so nekakov uslov... demek ti me plati za se, ama jas sega nema da ti dozvolam da pravish so plateniot materijal sto sakash, tuku ke te uslovuvam i natamu da doagjash kaj mene. Ako od takviot odnos vi zavisi opstanokot na vashiot biznis, togash vie ne znaete kako se tera biznis ili ste vo pogreshen biznis.

Izvinete, ama toa taka ne se pravi. Ako vie nastapuvate korektno so vash*te klienti i ako im davate servis kako sto ste se dogovorile (pa i ushte poveke vrz toa), jas ve ubeduvam deka lugjeto povtorno ke dojdat kaj vas za sekakvi drugi potrebi. Ako se odnesuvate kako leshinari (ova ne go sfakjajte lichno, ne mislam konkretno na vas), togash samo ke si dobiete takov prekar i postepeno ke go izgubite i onoa sto ste go steknale do sega.

Lugjeto pomnat dobri raboti, no ushte podolgo pomnat loshi. Nemojte posle da se zhalite deka ne vi odi ova ili ona poradi nekoj ili neshto... poglednete prvin kakov e vashiot profesionalen odnos kon mushteriite.

Изменето од Zoran K - 16.Февруари.2008 во 01:13**

Zoran ne se slozuvam so tebe,prvo bi te prasal dali voopsto si snimal Makedonski svadbi
Ovde vo Avstralija ako se raboti svadba na makedonec siguren bidi deka posle svadbata ke poracaat najmalku 10 d0 15 kopii od DVD
Edna kopija se dava za $ 35 Avstraliski koga ke soberes toa e negde okolu 400 dolari i poveke a toa ne se pari za potcenuvanje
druga rabota nasite Makedonci sakaat ovde vo Avstralija za ic pari da go dobijat najdobroto i ne se slozuvam deka kvalitetot vlijae mnogu bidejki sekoj koga ke si ja vidi svadbata si ja saka i misli deka negovata svdba e najdobro snimena.
Isto taka vikas deka ako musterijata ti platil zasluzva da dobie sto saka e ne e bas taka
sum rabotel na se i sesto od koncerti proslavi muzicki spotovi sport i nikogas ne go dobile originalniot materijal se znae po dogovor sto i kako se dobiva i sto smejat i kade smejat da go prikazuvaat
Ako nekoj saka da vrsu umnozuvanje mora da dobie soglasnost od mene
Ima uste nekolku raboti ama mi e maka  veke i go razbiram Junior zosto taka nastabi bidejki vo tvoite postovi izgledase kako so arogancija da mu kazuvas i demek tie vo makedonija neznaele kako i sto se pravi a bidi uveren deka znaat mnogu poveke od nas samo ete nemale sreka da se najdat na zapadot kako jas i ti
toa e od mene  ako nesto zgresiv i ako nekogo navrediv se  izvinuvam

www.blissvp.com
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 18:49
Zatko,

Jas rekov deka klientot treba da dobie onoa sto plakja, bez nikakvi zakachki okolu toa. Ako sme se dogovorile da dobie produkcija so odreden kavlitet na finalniot produkt, togash toj treba toa da si go dobie kako sto sme se spogodile. Toj plakja za toa.

Materijalot za sto platil ponatamu e negov. So plakjanjeto toj go platil nashiot trud, vreme i talent i stanuva sopstvenik na dobieniot produkt. Toa e kako nie da rabotime na primer za Toyota, da bideme plateni za nashiot trud, no da stavime uslov deka Toyota ne mozhe da pravi so kolata onoa sto taa saka. Ili onoj sto ke ja kupi taa kola da bide usloven od Toyota dali ke ja vozi edna godina ili deset godini i dali ke ja chuva, ke ja prodade ili iskrshi.

Nikade ne spomnav davanje surov materijal, toa beshe navedeno mislam od Tegla. Suroviot materijal ne go davam nitu jas, ako ne sum se dogovoril so klientot okolu toa. Ova sega me naveduva kon rabotata okolu dogovorite - sekoj treba da si stoi na zborot. Ako si dal zbor deka ke mu dadesh na klientot sto si mu vetil vo dogovorot, togash treba toa da mu go dadesh. Nema tuka mrdanje. Ako mu kazhesh deka za sekoe ekstra DVD ke mu naplatish, togash sigurno ke mu naplatishj, nema da mu gi dadesh badijala. Nikogash ne sum rekol neshto sprotivno. Ako ne si se dogovoril okolu dupliciranje na materijalot, togash stanuva predmet za muabet koga toa prashanje ke go povleche klientot, dokolku ima potreba od takov servis. Mislam deka do tuka nekoi raboti razjasnivme, ako sluchajno ostanale nejasni ili nedoiskazhani.

Ostanuva samo diskusija za kopiranjeto na DVD materijalot od strana na klientot. Sega, kako sto veke se dogovorivme deka klientot e sopstvenik na plateniot produkt, toj mozhe za negovi lichni potrebi, dokolku direktno ne ja pogagja produkcijata, da pravi sto saka so toj materijal. Ako veke sakame da go povikame i zakonot za avtorski prava, toj veli deka kupuvachot na snimeniot materijal (znachi duri ne na celiot produkciski proekt vo siot negov kapacitet, tuku samo kako eden multipliciran finalen proizvod) za svoi lichni potrebi mozhe da go kopira kolku sto saka. Se dodeka ne go prodava ili ne nekoj drug nachin materijalno ili bilo kako drugo ne ja oshetuva produkcijata koja stoi zad proektot, kupuvachot mozhe za svoi lichni potrebi ili zadovolstvo da pravi sto saka so kupeniot materijal (isto kako i so Toyotata). Znaci ako kupeniot materijal e DVD ili muzichko CD, klientot mozhe da napravi milion kopii, mozhe da go editira materijalot, da go brishi, da dodava sto saka vo nego, da alterira zvuk i slika, da gi krshi plochite i t.n. Toa ostanuva negovo pravo.

I ova ne go izmisluvam, tuku prenesuvam tochno onoa sto go dozvoluva zakonot, barem vo svetov kade sto zhiveam jas. Kako toa go reguliraat zakonite vo vash*te drzhavi proverete za sebe, no mislam deka ne bi tgrebalo da se porazlichni.

Pojduvajki od seto ova, dokolku jas nemam pismen ili usmen dogor so moite klienti, nikogash ne go stavam kopiranjeto na platenata produkcija od privatnata afera kako problem za klientot koj ja narachal i potpolno si ja platil. Sto ke pravi so nea ostanuva negova rabota, spored zakonot koj go stiti i nego i mene vo dozvolenite ramki. I da sakam, ne mozham da mu zabranam kopiranje. Poradi soznanieto deka nemam apsolutno nikakva kontrola vrz toa sto ke pravi toj so materijal, nemajki nikakov zakon koj ke me podrzhi vo sprechuvanjeto vo dupliciranje, svesen deka neprechenoto kopiranje i distribucija na toj materijal megju rodninite i prijatelite na klientot ke bide mojata najdobra besplatna (ne me chini eden denar nitu vo materijla nitu vo vreme) reklama koja ke mi donese drugi klienti, jas (i mnogu drugi) doagjam do zakluchok deka toa e samo pozitivno za mojata produkcija. Doagjam do zakluchok deka vrshenjeto pritisok vrz klientot za multipliciranje na materijalot bez da bil napraven dogovor okolu toa pred svrsheniot chin, e samo kontraproduktiven.

I toa e mojot stav okolu ovaa rabota, sto ne mora da bide i vash. Ne gi zemajte moite zborovi lichno bidejki ne ve komenetiram vas, tuku biznosot vo koj sme site vkluceni na eden ili drug nachin. Vash*te iskustva od vash*te mesta na zhiveenje i vash*te mushterii mozhebi se potpolno razlichni. Zaednichkiov muabet samo mozhe da ne zbogati.

P.S. Zaboraviv da dodadam... Poradi gore navedenite raboti okolu sopstvenosta na finalniot proizvod i zakonskite normi koi go branat klientot, ne se slozhuvam so idejata bilo kakva produkcija narachana i platena od klientot da bide zashtitena od presnimuvanje. Od kogo treba taa da shtiti, od nashiot mushterija sto si gi platil site troshoci za svojata lichna svechenost ?

Изменето од Zoran K - 25.Февруари.2008 во 19:13
Кон врв
Junior Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Junior Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 20:08
 A koj garantira deka materijalot sto si go dal nema da go zloupotrebi i ispadne anti reklama  .Denes postojat mnogu idiotski softveri za montaza namesto da go gledaat tvojot proizvod ke gledaat nekoj sto si igral i misli deka znae se .
 Kadesme sega so naseto znaenje i trud.



Изменето од Junior - 25.Февруари.2008 во 20:14
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 23:34
Junior, dali nekogash ti se sluchilo tokmu toa ?

Zoshto mislish deka nekoj bi go napravil toa ?

Dali nekoj bi si gubel vreme da gi pravi tie raboti i da gi pretstavi kako da se tvoi ?

Ako nekoj saka da ja vidi tvojata produkcija, zarem nema da dojde kaj tebe, a ne kaj drug za da ja vidi tvojata rabota ?

Ako veke znaesh deka ima sekakvi softveri za kopiranje, iako DVD-to e zashtiteno, zoshto barash da go zashtituvash ?

Zoshto nekoj bi odel do tamu da duplicira video materijal od nekoj drug, na svoja smetka, za da go distribuira potoa na nekoi drugi lugje ?

Mislam deka rabotive sto gi zboruvash se poveke muabet za pravenje muabet oti neshto e vozmozhno, a ne deka toa navistina ima nekakva shansa ili deka ima nekoja razumna logika da se sluchi.

Duri i da pretpostavime deka postoi nekakva somnitelna dusha sto ke odi do tamu da pravi vakvi nerazumni raboti, zarem nema da gi napravi i pokraj bilo kakva zashtita na snimeniot materijal ? Dovolno e da zeme video/SVHS output od pleerot i da go prikluchi na vlezot na bilo koj rekorder i da go snimi analogno celiot materijal. Kako ke go sopresh toa ???

Ako razmisluvame vaka, togash vednash da ti kazham deka od lugje koi naumile gnasni raboti ne postoi nikakva zashtita.

Edinstvena zashtita za nas i nashiot trud e nasheto lichno prezentiranje kako lugje i kako rabotnici.
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 00:33
A bre Zorane dali navistina go mislis toa sto go kazuvas
Kako prvo tocno e toa deka ako nekoj saka da go kopira materijalot i ke go stori toa
Eve ke dadam eden primer:
Pred nekolku godini rabotev na edna nasa svadba otkako mu napraviv kompletno montirano i editirano Dvd ubavo spakuvano so dizajnirana korica i otpecateno so site marifeti, otkako go storiv toa mladozenecot i nevestata dojdoja i koga go vidoa krajniot rezultat bea vooduseveni,odma me prasaa dali mozi da im napravam nekolku kopii extra za nivnite prijateli,bidejki lugeto mea dosta fer im rekov deka nema problem i deka ke napravam 3 seta  i ke im gi dadam gratis,na odenje me prasaa kolku bi kostalo ako bi sakale uste nekolku extra kopii,mu kazav deka normalno naplakam Aus$35 no za niv ke im gi dadam po 25,i na toa ostana poveke ne slusnav nisto od niv.
E sega doaga ona interesnoto
Posle edno 7-8 meseci sedam so prijateli vo edno Makedonsko kafule tuka kaj mene vo Melburn i nesakajki go sluznav razgovorot na lugeto od sosednata masa,za sto se raboti:
Demek edniot od niv ke pravel svdba za sinot pa praea muabet sto se treba da se organizira za svdbata,normalno ne me interesira sto razgovaraat lugeto ama koga se spomna moeto ime nekolku pati mi stana interesen muabetot.
Za sto se raboti:
Edniot od niv veli"Zatko e OK da ti napravi fotografija no nemoj ni da pomislis da go zemis za snimanje,da vidis kako ja ima zaebano rabotata ne edni moj prijateli"
LeeeeLLeeee si vikam sto e ova,sekoj sto raboti i gresi ama do tolku da sum ja zaebal neznam
ne izdrav i im se obrativ na lugeto,koga me vidoa pozelenaa no im rekov nema problem ama sakam da znam sto toa tolku sum zaebal i na civa svdba,edniot od niv mi rece deka gledal lenta od toj i toj ideka snimkata bila losa ,zvukot ne sinhroniziran,koricite loso odpecateni i taka nataka.
Go zamoliv dali ke mozi da ja vidam lentata na toa coekot mi veti deka ske mi ja donesi kaj mene vo studio i ke mi ja pokazel
Taka jas si odam nakaj doma i si mislam deka na tie luge im nemam dadeno VHS lenti deka se bese na DVD.
Slednata nedela kako sto veti civekot ja donese lentat i sto da vidam se stapisav
VHS lenta a bidejki koricata bese pravena za DVD koga ja kopiral na kopir ispadnala za nikade so belo od stranite bidejki VHS e dosta pogolem vo dimenzii
No vistinskiot sok go dobiv koga ja pustiv lentata :kvaliteto bese uzasen bidejki ja snimile od DVD na VHS no potoa pravele kopii od VHS. Slednoto ne mi se veruvase ,bidejki na svekorot ne mu se bendisuvalo oroto sto go poracale zetot i nevestata toj na lentata napravil Audio dubing i stavil druga pesna,dali mozete da zamislite kako izgleda toa,i ne samo toa nego isto taka secel kratel kaj ke mu stigne.
Otkako go vidov seto toa pobesnav mu se javuvam na lugeto da gi prasam zosto go storile toa,na toa tie mi rekoa ona sto TI GO KAZUVAS ZORANE deka tie platile i mozat da pravat sto sakaat so materijalot,gi zaprasav dali go imaat dogovorot sto go napravija so mene i ako seuste go imaat da vidat sto pisuva pod sedmata tocka a pisuva nakratko:
Deka nikoj nema pravo da prekopira,menuva ili dodava nesto sto e napraveno od kompanijata bez predhotno odobruvanje od istata i posle korekciite treba pak da bide odobreno od kompaniata"
Iznaete sto mi rece posle toa:
Abe so mi e gajle ako sakas tuzime
I sega kazimi Zorane kakva reklama bilo toa za mojata kompania i moeto ime,sto mislis kolku raboti sum izgubil poradi ovaлутина
http://www.blissvp.com
www.blissvp.com
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 00:39
Sekako posle konsultacii so mojot advokad izleze deka ako gi tuzam ke se razvlece na dolgo i mozda ke platat nesto kako osteta ama sto misli kako ke odeknese toa vo makedoskata zaednica
sigurno loso za mene koj zaka snimatelot da gio praka po sudovi i taka ja bataliv rabotataсршено%20срце











http://www.blissvp.com
www.blissvp.com
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 02:26
Originally posted by Dovolno e da zeme video/SVHS output od pleerot i da go prikluchi na vlezot na bilo koj rekorder i da go snimi analogno celiot materijal. Kako ke go sopresh toa ???
<br />[/QUOTE Dovolno e da zeme video/SVHS output od pleerot i da go prikluchi na vlezot na bilo koj rekorder i da go snimi analogno celiot materijal. Kako ke go sopresh toa ???
[/QUOTE напиша:



I za ova postoi zashtita i e del od CSS Macrovision zashtita:
Macrovision An analog copy protection scheme intended to prevent playing back recordings made from DV

I za ova postoi zashtita i e del od CSS Macrovision zashtita:
Macrovision An analog copy protection scheme intended to prevent playing back recordings made from DVD to analog video devices, such as VCRs. Macrovision-encoded data sends electronic pulses to the analog device to disrupt recording sync, thereby scrambling the recorded image.
Note: Using Macrovision copy protection requires that you pay a per-disc.

A iskustvoto na Zatko za kopiranje na svoja raka go imam iskuseno ne ednash tuku barem 100 pati do sega. I toa na razni proekti od koi za umnozuvanje bi dobil barem 1000 evra. I retko koj vo Makedonija (posebno svadbarite) sakaat nekoj drug da go kopira ona shto tie izrabotile, zatoa shto od pravenjeto kopii se odrzuva i biznisot. A i dogovaranjeto e deka mushterijata ke dobie izraboteno DVD, a ne i surov materijal.

P.S. Za Junior
Ako i ponatamu si zainteresiran za zashtita na DVD, bi sakal nekako da ti pomognam za toa. Znaci DVD e skoro nevozmozno da se zashtiti vo nashi uslovi, posebno za mal broj na kopii. Sekakov seriozen DVD-authoring software ima vakva opcija, no samo ako se izrabotuva DVD master koj se snima na magnetna lenta. Taa lenta se nosi vo kucata koja vrshi replikacija na DVD (se razlikuva od duplikacija) i izrabotenite DVD-a ja sodrzat zashtitata. Pri obichno presnimuvanje, se dobiva "scrambled DVD" koe ne moze da se gleda na nikoj nacin. Edinstveno se otstranuva so DeCSS software. Duri i ti samiot ne mozesh da napravish nova zashtitena kopija. Opcija za CSS imaat DVD-9 diskovite (format na dual-layer 8.5GB). Taka da za vakva zashtita ne vredi da razmisluvash poveke. Megutoa eden moj prijatel nekade na NET pronajde nacin na zastita so gre**nje na povrsinata na diskot. Ne znam tocno kako funkcionira ova, no uspevashe. Od 20 diska "zash*teni na ovoj nacin" ne uspeavme da presnimime nitu eden duri na preku 50 razlicni rezaci. Ama vo momentot nemam kontakt so nego i ne bi mozelda ti kazam kako da se snajdesh so ova. Najinteresno beshe shto nitu eden DVD-player ne praveshe problemi so citanjeto (site go citaa diskot od pocetok do kraj). Megutoa ova e rizicno i bara epten precina raka i dobra lupa. Jas nemam takva raka i bataliv da gi "zashtituvam" moite diskovi na vakov nacin. Zatoa na musteriite ne im davam garancija deka ke imaat dobri diskovi ako gi davaat da im gi presnimuva sekoj.
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 04:10
Originally posted by zatko zatko напиша:

Sekako posle konsultacii so mojot advokad izleze deka ako gi tuzam ke se razvlece na dolgo i mozda ke platat nesto kako osteta ama sto misli kako ke odeknese toa vo makedoskata zaednica
sigurno loso za mene koj zaka snimatelot da gio praka po sudovi i taka ja bataliv rabotataсршено%20срце
http://www.blissvp.com
 
Zatko, pa nie gore-dole zboruvame za ista rabota. Jas velam deka posle plakjanjeto i davanjeto na meterijalot vo racete na mushterijata, poveke nemame kontrola vrz toa sto ke pravi toj. Mozhe da napravi kopii na DVD diskot i da si gi gleda, dodeka originalot go chuva kako back-up, ili mozhe kopiite da gi dade na rodnini i prijateli. Mozhe isto taka da napravi i VHS kopija za nekoj koj se ushte nema DVD pleer. I sto mozheme nie da storime okolu toa. Nishto. Mozhesh samo da se zamerish za neshto sto, za mene, ne e najbitnata rabota vo biznisot, pa da pochne da te bie losh glas.
 
Zatoa jas im davam na moite klienti besplatni 3-4 DVD setovi i eventialno edna-dve VHS kopii ako pobaraat za nivnite babi koi nemaat DVD pleeri. Dokolku sakaat poveke se dogovaram za nekoja cena koja ke mi gi plati osnovnite troshoci na materijalot, mashinata za kopiranje, kutii i termal pechatenje. Za seto toa baram $25 sto ne e neshto premnogu za nashi uslovi (Kanada). Na ovoj nachin se obiduvam kolku-tolku da imam kontrola vrz kvaliteot na produktot sto izlaga od mene. Znam deka ako baram poveke ke se stavam vo situacija da bidam odbien, pa mushterijata ke si ja prevzeme rabotata vo svoi race.
 
Toa mi beshe idejata koga rekov deka parite za produkcijata se zemaat od snimanjeto i montiranjeto, a ne treba da se cheka profitot i opstanokot na biznisot da zavisi od kopiranje na finalniot produkt.
 
I toa e moeto mislenje bazirano na moeto iskustvo. Treba da se stavat neshtata na vaga i da se odbere sto ke bide najdobro na dolg pat, a ne samo za eden den. Inaku, dokolku se raboti za korporacijski proekt i umnozhuvanje na nekolku stotina DVD diskovi, toa bi bilo sosem drug muabet.
 
P.S. Vo vrska so gre**njeto na diskot... Ne sum zapoznat so ovoj "izum", no definitivno se raboti za unishtuvanje na nekoja od instrukciite koi se zapishuvaat na pochetokot na DVD-to. Mozhebi e mozhno na ovoj nachin da se onevozmozhi digitalno kloniranje na diskot (iako vo toa ne sum 100% siguren) no zatoa ne onevozmozhuva analogno kopiranje i so sebe nosi drugi rizici koi se povrznani so dolgovechnosta na diskot. Imeno, so gre**njeto shansite se deka ke bide seriozno oshteten slojot od plastika koj go shtiti organskiot materijal na metalnata plocha od oksidiranje. Posledicata od toa ke bide brza degeneracija na zapisot, a so toa i vechnosta na diskot.
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Февруари.2008 во 04:24
Zoran jas znam deka e taka no da ti ja menuvaat sodrzinata i da prepravaat raboti e toa boli i toa mnogu
www.blissvp.com
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 10:24
Originally posted by Junior Junior напиша:

 A koj garantira deka materijalot sto si go dal nema da go zloupotrebi i ispadne anti reklama  .Denes postojat mnogu idiotski softveri za montaza namesto da go gledaat tvojot proizvod ke gledaat nekoj sto si igral i misli deka znae se .
 Kadesme sega so naseto znaenje i trud.

 
Junior е од оваа работа нема спас. И да е заштитен материјалот... штом е даден може да се преработи и направи анти реклама. Така да милсам дека од ова нема бегање.
 
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2008 во 10:32
Цитирај =zatko
Zoran ne se slozuvam so tebe,prvo bi te prasal dali voopsto si snimal Makedonski svadbi
Ovde vo Avstralija ako se raboti svadba na makedonec siguren bidi deka posle svadbata ke poracaat najmalku 10 d0 15 kopii od DVD
Edna kopija se dava za $ 35 Avstraliski koga ke soberes toa e negde okolu 400 dolari i poveke a toa ne se pari za potcenuvanje

druga rabota nasite Makedonci sakaat ovde vo Avstralija za ic pari da go dobijat najdobroto i ne se slozuvam deka kvalitetot vlijae mnogu bidejki sekoj koga ke si ja vidi svadbata si ja saka i misli deka negovata svdba e najdobro snimena.
Isto taka vikas deka ako musterijata ti platil zasluzva da dobie sto saka e ne e bas taka
sum rabotel na se i sesto od koncerti proslavi muzicki spotovi sport i nikogas ne go dobile originalniot materijal se znae po dogovor sto i kako se dobiva i sto smejat i kade smejat da go prikazuvaat
Ako nekoj saka da vrsu umnozuvanje mora da dobie soglasnost od mene
Ima uste nekolku raboti ama mi e maka  veke i go razbiram Junior zosto taka nastabi bidejki vo tvoite postovi izgledase kako so arogancija da mu kazuvas i demek tie vo makedonija neznaele kako i sto se pravi a bidi uveren deka znaat mnogu poveke od nas samo ete nemale sreka da se najdat na zapadot kako jas i ti
toa e od mene  ako nesto zgresiv i ako nekogo navrediv se  izvinuvam

 
 
 
голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка Ова изгледа секаде е исто.голема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевка
 
Мене ми е интересно тоа што кога обично некој ќе се јави да праша, прашува за најдоброто и за тоа очекуваат да слушнат некоја просечна цена (од околу 100 тина евра).
За некое време не би ме зачудило да слушнам некоја реклама:
 
Повикајте не, ќе добиете се гратис и плус 50 евра да се почастите од нас.


Изменето од Александар_А - 01.Март.2008 во 11:05
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.