IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео > Камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - Размена на бизнис искуства (DVD заштита)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Размена на бизнис искуства (DVD заштита)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Февруари.2008 во 22:17
Aleksandar, velsih deka toa sto sum go napishal ne e na mesto, ama potoa samiot se demnatirash.

Ti dobivash rabota postojano od onie so koi si rabotel porano. Toa znachi deka svojata rabota do sega si ja pravel kako sto treba i zatoa tvoite stari klienti sekogash se vrakjaat nazad kaj tebe. Toa go velam i jas i tuka nema nikakvi raboti koi ne se na mesto. Tokmu sprotivno, se si e na mesto i kako sto treba.

Prashanjeto e zoshto nemash poveke rabota od novi klienti?

Ajde, jas ne ti pomagam na ova prashanje zatoa sto sakam samiot da dojdesh do odgovor oti samo togash navistina ke razberesh kade i sto ti nedostasuva vo razvojot na tvojot biznis.

Изменето од Zoran K - 15.Февруари.2008 во 22:18
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2008 во 01:00
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:


Prashanjeto e zoshto nemash poveke rabota od novi klienti?

Ajde, jas ne ti pomagam na ova prashanje zatoa sto sakam samiot da dojdesh do odgovor oti samo togash navistina ke razberesh kade i sto ti nedostasuva vo razvojot na tvojot biznis.


I jas se mislam shto bi bil odgovorot, ama aj kje go pochekam Aleksandar намигнување.
Ne znam kako e so biznisot na snimanje na svadbite, no jas ako mu snimam na nekogo mauzichki ili reklamen spot nikogash ne go davam suroviot materijal - NIKOGASH. A, mi go barale. Ogovorot e deka toj platil za proizvodot sto go dobil, materijalot e moj. I ne moze potoa so istiot materijal da montira spot 2, spot 3 itn.... Ako saka spot 2 kje dojde povtorno na montaza kaj mene, ne deka sakam da bidam leshinar, tuku ne sakam nesto sto jas sum go smislil, snimil i izmontiral nekoj drug da brlavi na mojot materijal. Ako e sitnica nema ni da mu naplatam, no sakam da imam kontrola na moeto delo.
Svadbite mislam deka se druga rabota. Ako rabotam svadbi bi go daval i suroviot materijal.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2008 во 02:18
Glavnata tema beshe zashtita na DVD od kopiranje. Otidovte vo sosema druga nasoka. Znachi obichni DVD+-R ne moze da se zashtitat. Zashtitata na Hollywood-skite DVD-a se narekuva CSS(Content Scramble System) Macrovision. Ovie DVD-a se snimaat na DVD-9 formatot, kade postoi poseben del na diskot kade e zapishan kodot na DVD-to. Ovoj kod ne moze da se zapishe na kopijata, a dokolku go nema, DVD-player-ot ne moze da go dekodira signalot, pa dobivame upropasteno DVD. Kaj obicnite DVD diskovi (+-R) ovoj del od DVD e ispolnet so nuli, pa ne moze da se vpishe kod. DVD authoring software nudi moznost na CSS samo dokolku se izrabotuva DVD master (lenta), od koj podocna so replikacija (se razlikuva od duplikacija) ke se izrabotat diskovite. A toa dali nie koi izrabotuvame avtorski DVD-a za bedni ceni (svadbi, reklami itn) treba da se zashtitime ili ne, zavisi od mnogu faktori (za ova drug pat)

http://en.wikipedia.org/wiki/Content_Scramble_System
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2008 во 09:41
Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:

Aleksandar, velsih deka toa sto sum go napishal ne e na mesto, ama potoa samiot se demnatirash.

Ti dobivash rabota postojano od onie so koi si rabotel porano. Toa znachi deka svojata rabota do sega si ja pravel kako sto treba i zatoa tvoite stari klienti sekogash se vrakjaat nazad kaj tebe. Toa go velam i jas i tuka nema nikakvi raboti koi ne se na mesto. Tokmu sprotivno, se si e na mesto i kako sto treba.

Prashanjeto e zoshto nemash poveke rabota od novi klienti?

Ajde, jas ne ti pomagam na ova prashanje zatoa sto sakam samiot da dojdesh do odgovor oti samo togash navistina ke razberesh kade i sto ti nedostasuva vo razvojot na tvojot biznis.
 
Знаев дека ќе бидам погрешно разбран.
Да подобјаснам. Значи овака:
Постот како пост е сосема исправен и сосема се сложувам со неговата содржина. ДА ТАКА Е! Мислев дека не е на место што е тука на форумов и што нема да ја прочитаат оние на кои се однесува.
Мислам дека сега подразјаснив. (се надевам)намигнувањеголема%20насмевка
 
Да клиентите се задоволни и тоа ме прави среќен затоа што работата си ја вршам со ќеиф и ми значи кога ќе ми се јават и кога ќе ми кажат дека им се допаѓа екстра.
 
Ова дека немам работа од нови клиенти не е точно (сега можеби јас тебе погрешно сум те разбрал) затоа што старите ме препорачуваат на нови и со нив се нема проблем. Проблемот е што нема луѓе од страна. Тие кои што доаѓаат од огласи.... и слично, обично им се гледа скапо и бараат за без пари.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2008 во 09:50
Originally posted by Tegla Tegla напиша:

Originally posted by Zoran K Zoran K напиша:


Prashanjeto e zoshto nemash poveke rabota od novi klienti?

Ajde, jas ne ti pomagam na ova prashanje zatoa sto sakam samiot da dojdesh do odgovor oti samo togash navistina ke razberesh kade i sto ti nedostasuva vo razvojot na tvojot biznis.


I jas se mislam shto bi bil odgovorot, ama aj kje go pochekam Aleksandar намигнување.
Ne znam kako e so biznisot na snimanje na svadbite, no jas ako mu snimam na nekogo mauzichki ili reklamen spot nikogash ne go davam suroviot materijal - NIKOGASH. A, mi go barale. Ogovorot e deka toj platil za proizvodot sto go dobil, materijalot e moj. I ne moze potoa so istiot materijal da montira spot 2, spot 3 itn.... Ako saka spot 2 kje dojde povtorno na montaza kaj mene, ne deka sakam da bidam leshinar, tuku ne sakam nesto sto jas sum go smislil, snimil i izmontiral nekoj drug da brlavi na mojot materijal. Ako e sitnica nema ni da mu naplatam, no sakam da imam kontrola na moeto delo.
Svadbite mislam deka se druga rabota. Ako rabotam svadbi bi go daval i suroviot materijal.
 
Зоки несака да каженамигнувањеголема%20насмевка.
Од свадби суров материјал мене никој не ми побарал. Што ќе преправа тука, не ми е јасно. Друго е за спотови и останати бизнис проекти.среќа
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2008 во 09:56
Мислам дека новиов наслов на темава повеќе ќе одговара.голема%20насмевка
Кон врв
avramoskislave Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 08.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 50
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај avramoskislave Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2008 во 01:27
CSS заштита има во програми со DVD authoring но ги немам тестирано од причина како што напоменавте нема ефект. Инаку еве некои што сум видел дека има шанса за CSS но не сум тестирала за да ја потврдам ефикасноста: Ulead DVD Wrokshop i SONY DVDit pro. Кај овие имам сретнато CSS заштита
Кон врв
ang3l4o Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 230
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ang3l4o Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Февруари.2008 во 10:33
I da sakash ne moze da gi iskoristish zatoa shto CSS moze da se aplicira samo ako izrabotuvash master (na tape). Inaku vaka na obicni DVD-1 ne odi. Inaku ima efekt i toa golem zatoa shto se mozni poveke stepeni na zashtita koi ne znae sekoj da gi trgne. (a taka i ti ke pravish poveke kopii).
Кон врв
Junior Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Junior Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2008 во 00:37
Decki  fala mnogu za informaciite.


-Zoki a tebe da ti kazam nesto, veke skoro dve godini citam sto pisuvas i navistina doagas do zakljucok deka si ti najpametniot tip na sajtov.
Moeto prasanje bese dali moze da se zastiti DVD ,a ne da solis pamet dali nekoj znae da si ja raboti rabotata ili dali dava kvalitet. Navistina preteruvas i veke nemozam da te cita dali me svakas .
I voopsto vo idnina nemoj da solis pamet tuku ako mozes nekako da pomognis pomogni  a ne samo fizolofiraz лутина.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 09:18
Originally posted by Junior Junior напиша:

Decki  fala mnogu za informaciite.


-Zoki a tebe da ti kazam nesto, veke skoro dve godini citam sto pisuvas i navistina doagas do zakljucok deka si ti najpametniot tip na sajtov.
Moeto prasanje bese dali moze da se zastiti DVD ,a ne da solis pamet dali nekoj znae da si ja raboti rabotata ili dali dava kvalitet. Navistina preteruvas i veke nemozam da te cita dali me svakas .
I voopsto vo idnina nemoj da solis pamet tuku ako mozes nekako da pomognis pomogni  a ne samo fizolofiraz лутина.
 
Јуниор, нема потреба од волку бурна реакција. Јас не гледам причиназбунетост
Зоран си кажа свое мислење, сигурен сум дека не бил злонамерен, и незнам зошто вака реагираш.
Ако не ти се допаѓаат неговите коментари, можеш едноставно да ги прескокнеш, исто како кога се чита весник, не се читаат сите статии по ред, и од сите новинари. Те молам другпат воздржувај се од остри коментари.
Тука сме за убаво, не за негативна енергија туку за позитивна, и размена на искуства.


Изменето од Александар_А - 25.Февруари.2008 во 09:19
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 14:12
Aleksandar a sto ako Junior ne se vozdrzi ke go isklucis od forumov ????















http://www.blissvp.com
www.blissvp.com
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 14:38
Затко, мислам дека тука се интелигентни и разбрани луѓе, и мислам дека Јуниор повеќе го има кажано тоа во афект, и мислам дека не е ништо сериозно.
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 14:48
На форумов секој има подеднакво право. Се додека некој културно се однесува нема причина за санкции. А ако има навреди тогаш секој од вас има опција да пријави на администраторите.
Инаку со коментаров повеќе ми изгледа, како со мене да сакаш да се закачаш.намигнувањеголема%20насмевкаголема%20насмевкаголема%20насмевкаголемо%20гушкање


Изменето од Александар_А - 25.Февруари.2008 во 14:55
Кон врв
zatko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 388
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zatko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2008 во 14:51
Aleksandar ne me razbra ne ni mislev da go isklucis,tuku zabeleskata bese nameneta za tebe kako mu replicirase na Junior kako ucitel prema ucenik
I dali voopsto go poznavas Junior koj e i sto i dali negovata ostra izjava drzi mesto (patem ne mora da znaci deka ja opravduvam)













http://www.blissvp.com
www.blissvp.com
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,297 секунди.