IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Ветерани од одбраната 1991/2001
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ветерани од одбраната 1991/2001

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 49>
Автор
Порака
Zdravko81 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1686
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zdravko81 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2008 во 23:55
Vistinata gi stignala site, beza razlika kolku se brzi i kolku se pravat slepi.
Луѓето имаат избор, но важно е да се држат до тој избор
Кон врв
alan ford Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Techno thief

Регистриран: 02.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 10782
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alan ford Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 01:28
Originally posted by orlov orlov напиша:


Originally posted by Makijaveli Makijaveli напиша:

SAMO DVE RECENICI ZA ARMISKITE VETERANI 2001
..ZALNO E KAKO SOPSTVENATA DRZAVA SE IZZIVUVA VRZ ONIE KOJ GO BRANEA NEJZINIOT SUVERENITET I DIGNITET.ZALNO E STO TAMU NEKOI DRUGI VETERANI OD ISTATA GODINA ,A KOJ SE BOREA NA DRUGATA STRANA SEGA SE AMNESTIRAAT.KE DOBIVAAT PENZIJA..KE IM SE POPRAVAAT KUKITE I IMOTOT I SE STO VO BORBITE BILO KOLATERALNA STETA.ZALNO E STO NASITE HEROI ODVAJ VRZUVAAT KRAJ SO KRAJ,NE SE VRABOTENI,NEMAAT NIKAKVI MESECNI PRIMANJA,STO NE SE VO MOZNOST NA SVOITE DECA NI KNIGI ZA NA UCILISTE DA IM KUPAT.
SAMO KAKO PRIMER,POGLEDNETE KAKO HRVTSKA SE ODNESUVA SO SVOITE VETERANI OD "DOMOVINSKIOT RAT"
KOGA NASATA VLADA KE NAPRAVI BAR 1% OD ONA STO HRVATSKATA VLADA GO PRAVI ZA SVOITE VETERANI,NASITE HEROI KE BIDAT PREZADOVOLNI..A VAKA SAMO OSTANUVA GORKOTO PRASNJE.."ZA KOGO SE BOREA...VO CIE IME..CII INTERESI BRANEA..I ONA NAJTESKOTO..DALI SETO TOA VREDESE?
UHDDR, да, сосема исправно.Но само погледни на zav.9f.com тоа го зборам многу поодамна. Инаку со UHDDR имаме изврсна соработка.Погледнија стрницата и дај свој коментар. Инаку од страницата повратно можеш дирекно на ова тема.
DURI SEGA VIDOV..A NESTO PC-VO NE MI OTVARA...STO IMA TAMU..KAKOV MATERIJAL?
I vrag može citirati Sveto pismo za svoje potrebe.
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2008 во 09:21
Треба да работи помасовно на проблемот на Борците. Верувајте неможе да се престигне на сите полиња да се делува. Во цела држава активно со овој проблем се бават едвам триесетина учесника
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 23:07
ОДРЖАНО ГОДИШНО СОБРАНИЕ НА УНИЈА НА БОРЦИ- 2001 во Прилеп.
Собранието започна во 12:00 а заврши во 21:00 часот.  
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 00:49
Бидете спремни да дадете масовна подршка за Донесување на Законот за Посебните Права на Припадниците на ОС на РМ и на изгласувањето- признавањето на Статусот Борец.
Во скора иднина тоа ќе се случи, а ако бог да може и порано.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2008 во 18:45

Време, број 1317, 17.03.2008 Понеделник     

ЗА АНГАЖМАНОТ ВО 2001
Резервистите бараат боречки статус

Резервистите од 14 здруженија, учесници во настаните од 2001-2002 година, бараат да бидат прогласени за борци и да добијат економски и социјален статус, да се ресоцијализираат и да бидат вработени. Тие се сретнаа завчера во Прилеп. - Сакаме статус на борци, каков што имаат борците од НОБ. Нашите барања ги доставивме до институциите на државата и очекуваме одговор - вели Кире Тодороски, претседател на извршниот одбор на прилепското Здружение на резервисти. Поголем број од резервистите се млади лица, на возраст од 25 до 35 години. - Речиси никој од нив не е вработен, ниту, пак, има решен социјалниот статус. Некои не се ни ресоцијализирани. Еднаш засекогаш државата треба да каже што се случуваше во 2001 година и што ќе прави со резервистите, кои го бранеа територијалниот интегритет и суверенитет на Република Македонија - изјави Светозар Ѓорѓиоски, резервист, кој го преживеа масакрот кај Карпалак. Околу 4.500 лица од Прилеп биле вклучени во воениот конфликт од 2001 година.

Што медиумите напишаа за Активностите на Борците од војната-2001, или поточно каков став тие завзема  на Собранието кое се одржа цо Саботата на 15.03.2008 година во Прилеп, на кое присуствуваа преставници од 14- Здуженија од Република Македонија.


Изменето од orlov - 17.Март.2008 во 18:49
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 16:58
Денес се навршуваат седум години од НАРЕДБАТА за мобилизација на ОС на РМ.
На денешен ден со ОДЛУКА на Советот за национална базбедност и Врховниот командант извршена е првата мобилизација на резервниот состав на МО на РМ.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 21:57
На 22.Март 2008 година, во Скопје во Домот на АРМ во големата сала ќе се одржи средба на учесниците во војната- 2001 година, на тема: расправа по предлог Законот за Посебнитите Права на Припадниците на ОС на РМ учесници во војната- 2001 год.
На средбата ке бидат присутни преставници од 16 града на Република Македонија дирењктни учесници  во војната- 2001.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2008 во 22:56
Алексо,
вниомавај оти можеш да бидеш избришан. Инаку кога се тргнато надвор од темата во Сабота во 22.03.2008 година во домот на АРМ во Скопје во 12:00часот дојди на собрание.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 00:50
Барајтеси ги своите права.
Тое е ваша реалност.
Вие сте легитмни наследници на Борците од 1941/45 година.
Подржувајте ги оние кои се борат за вас.

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 00:55

Предмет:

Наши ставови по однос на предлог законот на Стојанчо Ангелов се:

 

1.Прво законот е ист со постоечкиот од 15.01.2002 година- со неговите измени од 2003 и 2005 година. Во овој има извесни измени кои се неповолни за севкупниот број на учесници во војната- 2001.  Така да прашање е што треба да донесе Законодавниот Дом? Треба да потврди нешто кое веќе постои. Сето останато може да се бара преку формата измени и дополнувања на Законот.

2. Новина во предлогот е само времетраењето и местото на учество, односно дали борецот бил во зона на воени дејствија или не.

(за овој дел наш став е: време поминато во зона на воени дејствија да биде најмалку 15- дена и не од 14.март 2001 година до 13.август 2001 година туку од 14.март 2001 година до 26.септември 2001година. Кога завршува и акцијата НЕОПХОДНА ЖЕТВА- односно наводноното разоружување на АНА, останатите после 26. септември 2001 до растурањето на последниот ВС на 30.03.2004 година да бидат во втора група заедно со третата група која наводно е надвор од зоните на воени дејствија. )

.........................

........незнам колку запамтивте, на 26. октомври 2006 година по завршувањето на акција ,,СО ПОТПИС ДО СТАТУС,, поднесено е Барање во Владата со следните точки:

1.Добивање на Статус БОРЕЦ, со кое се стекнуваме со сите придобивки кои ги имаат борците од 1941/45 година.

2.Матрјално и социјално згрижување на сите борци- вработување со приоритет согласно потребите во државната адмистрација и другите институции и производни капацитети. Таму каде има потреба и да се врши едукација – преквалификација за кадрите кои се потребни.

3.Решавање на судските постапки кои борци по разен основ ги водат пред надлежните судови против МО и МВР, односно пред Основен Суд 2 Скопје како надлежен во споровите против МО и МВР.

4.Обештетените да не ги враќаат парите кои ги имаат добиено на име оштета по основ повреда и слично.

5.Бесплатно школство за основните и средните државни училишта, како  и беспшлатно студирање на државните факултети, и беплатно сместување за средношколците и студентите во домовите за смештај.

6.Бесплатно Здравство за борците ичленовите на нивните семејства.

7.Бесплатно, климатско банско лекување за борците и членовите на сејствата, во време траење од 21- ден во текот на една календарска година.

8.Сето погоре наведено важи и за семјствата на погинатите БОРЦИ.

9.Подигање на заедничко Спомен обележје на погинатите борци, и поединечни спомен обележја по градовите- селата од каде има погинати.


_________________________________________________________________


таков закон веќе постои. Барајте нешто кое за вас е поповолно.
Не заборавете,
вие сте легитимни наскедници на Борците од 1941/45 гдоина.
Тоа е вашата вистина.

 

                                           

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 00:58
Originally posted by orlov orlov напиша:

Барајтеси ги своите права.Тое е ваша реалност. Вие сте легитмни наследници на Борците од 1941/45 година. Подржувајте ги оние кои се борат за вас.
taka e
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 01:02
Да *moon* и тие велат така е и тука запираат. Чекаат да се заврши работата а потоа да се докажуват кој е поголем борец.
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Март.2008 во 01:04
borec bez trofej e luzer
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 89101112 49>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.