IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Изградба на црква на плоштад Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Изградба на црква на плоштад Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9293949596 114>
Прашање: Дали сте за нова црква со работен наслов “Св. Никола“ на плоштадот?
Одговор Гласови Статистика
49 [25,79%]
140 [73,68%]
1 [0,53%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2009 во 02:24
macedon_alex, не знам за каква тоа моја логика зборуваш и воопшто не се пронаоѓам во истата. Нејсе, во секуларните држави православната црква се третира исто како и сите други верски заедници. РПЦ и МПЦ без разлика што и двете се нарекуваат "православни", тие се две различни верски заедници, од кои едната е странска и нерегистирана во РМ, а втората е домашна и регистрирана во РМ. Проблемот со верските градители и верските земјишта (било цркви, било џамии) кои биле срушени не е вчерашен и сеуште е спорен. Една од причините поради која државата неколку пати го ревидира верскиот закон е токму таа: да не дозволи СПЦ да се регистира во регистерот на верски заедници на РМ, за да не може потоа да си ги бара и правата над своите цркви и црковни земјишта во РМ. Затоа и владата изготви верски закон во кој се забранува регистрација на две верски заедници од иста деноминација (две православни, две католички). Се разбира тоа важи само за новите, а не и за веќе постоечките (пример две адвентистички и сл.). Поточно законот вели: "Во членот 9 од Законот стои дека, Црква, Верска заедница и религиозна група, ќе биде запишана во единствениот судски регистар, доколку таква црква, верска заедница или религиозна група не е веќе регистрирана."
Секако оваа реформулација е направена единствено за да ја заштити МПЦ од регистрирањето на СПЦ и ниту за една причина повеќе.
 
Работите можат да си функционираат како што сакаат во православните цркви, но тоа мора да си остане интерно во нив, а надвор од нив тие рамноправно подлежат под законот за верски заедници во секуларната држава и таму не важат каноните на оваа или онаа црква намигнување Впрочем, ако државата се водеше по каноните на православието, тогаш МПЦ ќе треба веднаш да се укине затоа што истата нема благослов за нејзиниот раскол од СПЦ и како таква не може да постои како независна. Но ајде, тоа е друга тема.


Изменето од EvAngelos - 28.Јуни.2009 во 02:37
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2009 во 08:25
Evangelos...mi se chini deka samo bez prichina gi podgoruvash (svesno ili nesvesno) meguetnichkite odnosi so SEKOJ tvoj kometar, taka da bi te zamolila da gi prochitash pravilata na forumov i skratish na tvoite zhelbi za "preku leb pogacha" i go pochituvash narodot i drzhavata vo koja zhiveesh. намигнување  големо%20гушкање
 
 
 
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4543
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2009 во 09:54
Originally posted by Popi Popi напиша:

Evangelos...mi se chini deka samo bez prichina gi podgoruvash (svesno ili nesvesno) meguetnichkite odnosi so SEKOJ tvoj kometar, taka da bi te zamolila da gi prochitash pravilata na forumov i skratish na tvoite zhelbi za "preku leb pogacha" i go pochituvash narodot i drzhavata vo koja zhiveesh. намигнување  големо%20гушкање
 

Се согласувам со тебе Popi...
Некои не бираат средства за да го наметнат своето мислење...
Барајќи можност за самодокажување...
Паѓаат во замка да се против сопствениот народ (а можеби и не е негов)...и држава (е таа е сигурно негова, живее во неа)...
Поважно е лажното чувство на надмоќ...


Изменето од којсумјас - 28.Јуни.2009 во 11:24
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2009 во 14:18
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

macedon_alex, не знам за каква тоа моја логика зборуваш и воопшто не се пронаоѓам во истата. Нејсе, во секуларните држави православната црква се третира исто како и сите други верски заедници. РПЦ и МПЦ без разлика што и двете се нарекуваат "православни", тие се две различни верски заедници, од кои едната е странска и нерегистирана во РМ, а втората е домашна и регистрирана во РМ. Проблемот со верските градители и верските земјишта (било цркви, било џамии) кои биле срушени не е вчерашен и сеуште е спорен. Една од причините поради која државата неколку пати го ревидира верскиот закон е токму таа: да не дозволи СПЦ да се регистира во регистерот на верски заедници на РМ, за да не може потоа да си ги бара и правата над своите цркви и црковни земјишта во РМ. Затоа и владата изготви верски закон во кој се забранува регистрација на две верски заедници од иста деноминација (две православни, две католички). Се разбира тоа важи само за новите, а не и за веќе постоечките (пример две адвентистички и сл.). Поточно законот вели: "Во членот 9 од Законот стои дека, Црква, Верска заедница и религиозна група, ќе биде запишана во единствениот судски регистар, доколку таква црква, верска заедница или религиозна група не е веќе регистрирана."
Секако оваа реформулација е направена единствено за да ја заштити МПЦ од регистрирањето на СПЦ и ниту за една причина повеќе.
 
Работите можат да си функционираат како што сакаат во православните цркви, но тоа мора да си остане интерно во нив, а надвор од нив тие рамноправно подлежат под законот за верски заедници во секуларната држава и таму не важат каноните на оваа или онаа црква намигнување Впрочем, ако државата се водеше по каноните на православието, тогаш МПЦ ќе треба веднаш да се укине затоа што истата нема благослов за нејзиниот раскол од СПЦ и како таква не може да постои како независна. Но ајде, тоа е друга тема.


Хммм....гледам дека не ме разбра ( или не сакаше да разбереш ) кога објаснував како е од правен аспект, иако користев нешто многу просто- процесот на денационализација, со кој се соочува и македонскиот граѓанин секојдневно. Инаку многу е јасно и во однос на  сопственоста на МПЦ. СПЦ во 1959 година сите Цркви овде и ги отстапила на МПЦ, со решение, истото тоа било и запишано во јавните книги ( катастар и слично ). Подоцна кога МПЦ прогласи афтокефалност, СПЦ ги бараше назад, ама во правото тоа не оди така, штом еднаш препишеш нешто, нема назад, освен ако тоа не е подарок, па да се докаже дека не постои крајна неблагодарсност, но тоа е веќе друга тема. Инаку јас не гледам каде е повреден законот за верски заедници, кога тоа земјиште си било на МПЦ во 1963 година, па и Црквата исто. Не знам навистина што овде не е јасно.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2009 во 17:13
луѓе гледам сте забегале кон тоа чија е црквата и кој ја градел и како ја превземал, мислам дека сега побитно е земјиштето, да се потсетиме дека тука не постои никаква црква или пак постоела, за МПЦ да ја превземе, се работи за најобично земјиште, на многу битна локација во градот, затоа викам, како може, во демократска земја, владата да бира на кого да му доделува парче земја, тоа земјиште го користат сите, и треба барем референдум или нешто слично да има според мене.

не знам дали треба пак да се навраќам кон тоа како владата става зачин на веќе зачинето, сега се буни ИВЗ и сака од владата да добие имот на плоштад, за изградба на џамија, и работите се повеќе се комплицираат
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2009 во 17:14
Originally posted by Popi Popi напиша:

Evangelos...mi se chini deka samo bez prichina gi podgoruvash (svesno ili nesvesno) meguetnichkite odnosi so SEKOJ tvoj kometar, taka da bi te zamolila da gi prochitash pravilata na forumov i skratish na tvoite zhelbi za "preku leb pogacha" i go pochituvash narodot i drzhavata vo koja zhiveesh. намигнување  големо%20гушкање
 
 
 
не е евангелос оној кој подгорува, туку црквата на плоштад, и штотуку го спомнав тоа во претходниот пост среќа
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2009 во 17:19
една работа не ми е јасна, доколку не е државно земјиштето, туку е на МПЦ, тоа значи дека МПЦ може тука да гради што сака, или да не гради ништо, а со ДУП-от се предвидува црква на тоа место
 јас малце се збунив нешто збунетост
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2009 во 18:55
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

луѓе гледам сте забегале кон тоа чија е црквата и кој ја градел и како ја превземал, мислам дека сега побитно е земјиштето, да се потсетиме дека тука не постои никаква црква или пак постоела, за МПЦ да ја превземе, се работи за најобично земјиште, на многу битна локација во градот, затоа викам, како може, во демократска земја, владата да бира на кого да му доделува парче земја, тоа земјиште го користат сите, и треба барем референдум или нешто слично да има според мене.

не знам дали треба пак да се навраќам кон тоа како владата става зачин на веќе зачинето, сега се буни ИВЗ и сака од владата да добие имот на плоштад, за изградба на џамија, и работите се повеќе се комплицираат


Јас за тоа и зборував. Земјиштето на кое денес е изграден ГТЦ е на Црквата, а насилно и бил одземено од претходниот систем. Тоа значи дека треба да и се врати, ама штом таму има објект кој е од јавен интерес, Владата е должна да и врати земјиште со иста вредност, или да ја обесштети, а притоа вредноста не смее да е пониска од пазарната. Со својот потег Владата најверојатно сакаше да ја обесштети Црквата.


Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јуни.2009 во 19:05
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

една работа не ми е јасна, доколку не е државно земјиштето, туку е на МПЦ, тоа значи дека МПЦ може тука да гради што сака, или да не гради ништо, а со ДУП-от се предвидува црква на тоа место
 јас малце се збунив нешто збунетост

Spored novinarite zemjishteto na MPC e parkiralishteto kaj Holidej in koe MPC go izdava kako parking i zarabotuva pari a ova koe vladata go dava podarok e drzavno odnosno e del od ploshtadot..
Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 05:38
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Originally posted by Popi Popi напиша:

Evangelos...mi se chini deka samo bez prichina gi podgoruvash (svesno ili nesvesno) meguetnichkite odnosi so SEKOJ tvoj kometar, taka da bi te zamolila da gi prochitash pravilata na forumov i skratish na tvoite zhelbi za "preku leb pogacha" i go pochituvash narodot i drzhavata vo koja zhiveesh. намигнување  големо%20гушкање
 
 
 
не е евангелос оној кој подгорува, туку црквата на плоштад, и штотуку го спомнав тоа во претходниот пост среќа
 
E pa crkvata ne spomnuva Vlasi ili Albanci vo sluchajov....tuku e Evangelos koj klajmuva zemjishte vo imeto na Romanskata imperija a za naslednici gi pravi Vlasite. голема%20насмевка  Problemot okolu ovaa gradenje znachi zapochuva OD NIV a ne od crkvata, i samiot si reche vo predhodniot post...deka dosega uspeale...e sega trebalo ushte zemjishteto da si "zemat"...
 
 


Изменето од anastea - 29.Јуни.2009 во 14:20
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 12:56

За прв пат читам дека градењето на оваа црква всушност има нешто со расколникот Вранишковски.

Димитар Димитров, бивш професор по марксизам, сопруг на Ратка (која беше од првите пратеници на ВМРО во парламентот), човек кој беше министер за култура во времето на ЉуБчо Георгиевски (во исто време Груевски  беше министер за финансии), човек кој за време на таа функција се залагаше за воведување на самогласки во македонскиот јазик како во бугарскиот и финансираше бугарски проекти од културата и татко на младиот преговарач за името (кој сега веќе не ја врши таа функција).
Јас лично воопшто не сум во тек што тој сега прави, со што се занимава. Оштрината на неговиот текст и мислење, како и теориите кои ги кажува се ем интересни ама се  просто страшни, но не знам до каде реални....па ме интересира вашето мислење.
 
Цитат:

Споменикот на Александар и црквата на Вранишковски

Устоличувањето на Александар во грандиозен кич-споменик на централниот плоштад на главниот град на државата (след оние во Прилеп и во Штип), претставува триумф на грчката византиска вештина, со која на тој чин му се дава вид провокација на Грција, а всушност се провоцира автодеструкција на државата и суигеноцид на нејзиното мнозинско население

Меѓу актуелните нешта во државата кои тешко се восприемаат - историски, културолошки, правно-политички - се наметнуваат проектите на споменикот на Александар Велики на скопскиот централен плоштад и на „грко-православната охридска архиепископија на Пеќската патријаршија“ (црквата на Вранишковски). Тие два проекта се доволно тешки сами по себе, секој во својот родов контекст, а заедно прават неподнослива збрка.

Кон врв
Popi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1664
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Popi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 14:31
Eve jas da dadam moe viduvanje, iako ne go poznavam nitu kako licnost nitu pak kako deec - tuku spored ova shto e napishano tuka. голема%20насмевка
 
Za prvata poenta, od edna strana zboruva za triumf a od druga strana veli deka e provokacija za Grcija....a provokacija si e provokacija i ne mozhe da bide "kooperacija", ne?  Taka da ne samo shto e kontradiktoren, tuku i nekorekten.  Za vreme na Vizantija voopshto ne se shirelo, velichelo i istaknuvalo Alexandrovoto delo, tuku e obratno.  Ne se spomnuval nitu toj nitu pak Makedoncite, tuku se shirel paganizmot zavitkan vo "hristijanstvo" i Grchkiot jazik, kako cel i sostaven del na helenizacijata намигнување Sprema toa, taa konstatacija NE E TOCHNA! намигнување
 
Za vtorata ne sum upatena dovolno, taka nema da garantiram mnogu pravilnosti, tuku samo ke spomenam deka toj Vrashnikovski e veke isteran (ako se raboti za toj) i ne e veke sostaven del na nashata crkva, bash od tie nekoi raskolnichki dejnosti,  a za Grcho-srpska-ohridska ili taka neshto slichno arhiepiskopija isto taka znam deka NASHATA CRKVA ne pripagja vo toj "pravoslaven svet", bash zaradi tie a i nekoi drugi istoriski crkovni i politichki prichini.  A ako i nekogash gi primat....pak znam deka GLAVNITE lugje koi ja vodat Carigradskata ahriepiskopija se Grci, t.e. tie se vodachite. голема%20насмевка  Taka da spored ovaa logika SITE shto pripagjaat na ovaa Carigradska arhiepiskopija se pod rakovodtsvo na Grcija? збунетост 
 
 
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 15:27

Originally posted by Popi Popi напиша:

 

E pa crkvata ne spomnuva Vlasi ili Albanci vo sluchajov....tuku e Evangelos koj klajmuva zemjishte vo imeto na Romanskata imperija a za naslednici gi pravi Vlasite. голема%20насмевка  Problemot okolu ovaa gradenje znachi zapochuva OD NIV a ne od crkvata, i samiot si reche vo predhodniot post...deka dosega uspeale...e sega trebalo ushte zemjishteto da si "zemat"...

 
EvAngelos само ги наведува фактите, а евентуалниот храм на МПЦ е тој кој индирекно спомнува албанци, а потоа ДИРЕКНО и муслимани и евреи и методисти и евангелисти и баптисти и католици и конгрешани и бекташи и Јеховини сведоци и пентекосталци итн. Преголемата наклонетост на тековнава власт кон една верска заедница (МПЦ) во една секуларна земја во која сите верски заедници треба, а не ги уживаат еднакво правата пред државата - ете тоа е ПОДГОРУВАЊЕ на меѓуверските односи, што неминовно ќе се одрази и на меѓуетничките односи особено меѓу македонците и албанците. Ова е најосетливата нишка во една држава и причина за многу војни во историјата.
Плоштадот во главниот град на една држава е олицетворение на целата држава и затоа, доколку државата е секуларна, таков треба да остане и плоштадот.
 
Градењето на православен храм на плоштадот на Македонија е исто како во Советот на Европската Унија вие да го закачите само знамето на Франција, или пак само знамето на Германија. Не бива некако нели? Иако Луксембург е најмалата држава членка на ЕУ, сепак и нејзиното знаме се вее на еднаква вистина меѓу останатите знамиња на сите членки на ЕУ.
Ете тоа е правда, ете тоа е рамноправност, ете тоа е секуларност, а ова кај нас е ПАРОДИЈА на сите три!
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јуни.2009 во 20:53
Originally posted by macedon_alex macedon_alex напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

луѓе гледам сте забегале кон тоа чија е црквата и кој ја градел и како ја превземал, мислам дека сега побитно е земјиштето, да се потсетиме дека тука не постои никаква црква или пак постоела, за МПЦ да ја превземе, се работи за најобично земјиште, на многу битна локација во градот, затоа викам, како може, во демократска земја, владата да бира на кого да му доделува парче земја, тоа земјиште го користат сите, и треба барем референдум или нешто слично да има според мене.

не знам дали треба пак да се навраќам кон тоа како владата става зачин на веќе зачинето, сега се буни ИВЗ и сака од владата да добие имот на плоштад, за изградба на џамија, и работите се повеќе се комплицираат


Јас за тоа и зборував. Земјиштето на кое денес е изграден ГТЦ е на Црквата, а насилно и бил одземено од претходниот систем. Тоа значи дека треба да и се врати, ама штом таму има објект кој е од јавен интерес, Владата е должна да и врати земјиште со иста вредност, или да ја обесштети, а притоа вредноста не смее да е пониска од пазарната. Со својот потег Владата најверојатно сакаше да ја обесштети Црквата.


според најновите вести, црквата го има оа земјиште кај ГТЦ и сега ќе правеле замена на земјиштата, оригиналното и она на плоштад, едноставно овие сакаат да си играат мајтап со народот и константо да не мотаат

а според уште поновите вести, владата ќе превземела кривични пријави кон оние што протестираа
е*ати демократијата
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9293949596 114>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,250 секунди.