IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - Изградба на црква на плоштад Македонија?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Изградба на црква на плоштад Македонија?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 112113114
Прашање: Дали сте за нова црква со работен наслов “Св. Никола“ на плоштадот?
Одговор Гласови Статистика
49 [25,79%]
140 [73,68%]
1 [0,53%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
DameMak Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 617
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DameMak Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 15:02
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by MySelfme MySelfme напиша:

Ne znam kolku bi bilo pametno da se gradi crkvata mislam deka bi se pojavile novi tenzii so Albancite...


Да не се прават тензии со Албанците , со Грците , со Бугарите , со Србите .

Чекај малку , темата е за Изградба на црква на плоштад Македонија , а не дали да правиме тензии .

Утре може да ти кажат дека ги нервира што одиш на две нозе , и што , ќе рипаш на една цело време , колку да не правиш тензии ?


Да, човекот кажа зошто не е паметно да се гради црква на плоштад, и неговата дискусија е токму на темата: Изградба на црква на плоштад Македонија.

Се надевам дека тие околу Груевски не се толку кусогледи како тебе па да не гледаат дека со црквата ептен се изглупираа, и дека отворија Пандорина кутија на бесконечно стимулирање и правење тензии.

И само така продолжете со игнорантскиот стил и со религиозното глупирање - ептен му го кревате на Б.Ц. (рејтингот).
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 19:42
Не , погрешно .
Никој не се побуни кога се возобнови св. Богородица од Костовски .
Тоа парче земја и припагало на МПЦ, темелите на таа црква сеуште постоеле , си има приватен донатор и црквата е возобновена со благослов на сите , и затоа нема тензии .

Значи не е проблем грдењето на црквата , туку начинот на кој е добиено тоа парче земја , дозволата за градба , .... и секако , тоа не е возобновување на црквата туку презентирање на сила , арогантност , межање на политиката во црквните работи и сл.

Изменето од eptendosadno - 06.Февруари.2010 во 19:44
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
orlov Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
army veteran 2001

Регистриран: 26.Јули.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 11342
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај orlov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 23:22
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


NE TREBA CRKVA NA PLOSTADOT.



Ни црква ни џамија.
Добар си е плоштадот.изненадување

,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2011 во 09:48
За црквиве...предлагам на љубителите...на цркви, секој да си изгради по една...СВОЈА...газење%20од%20смеење, со свои пари, разбира се...намигнување
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
neznaenje Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neznaenje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2011 во 20:36
Црква имало на плоштад.И пак треба да има.
Кон врв
neznaenje Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neznaenje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2011 во 21:22
Еве и зошто така мислам:
Колку што видов слика,порано ја имало таа Црква Свети Константин и Елена баш на плоштадот.Значи дека ништо ново не се случува освен што она што било пак да биде.
Да не бил Константин Велики да ја признае православната вера и сететесе дека пред тоа секој што бил Христијанин бил убиван, Свети Димтриј во солун од Максимијан,Свети Ѓорѓи од Диоклецијан кои што не ја признавале оваа наша вера.А пак Константин Велики римјанин кој ја признал и самиот се крстил и го донел Миланскиот Едикт со кој секој што бил Христијанин можел слободно да си ја исповеда верата и да не биде убиен,омаловажуван.И сега ВИЕ ХРИСТИЈАНИТЕ ШТО ЗБОРИТЕ ЗА ЦРКВАТА НА СВЕТИ КОНСТАНТИН ВЕЛИКИ И ЦАРИЦА ЕЛЕНА..Свесни ли сте...имате ли обзир...знаете ли што зборите...АЛОО...не ли ви е страв од казната Божја ако се знае дека секој грев може да биде простен освен гревот против СВЕТИО ДУХ..ни на овој ни на оној свет нема да биде простен!!!..Царицата Елена мајка му на Констанин Велики..знаете ли дека Таа го пронајде КРСТОТ НА КОЈ Е РАСПНАТ ИСУС ХРИСТОС.. Знаете ли против Кого одите?? знаете ли дека благодарение на Неа сегашната ЦРКВА НА ХРИСТОВОТО ВОСКРЕСЕНИ ВО ЕРУСАЛИМ Е НАПРАВЕНА...Знаете ли дека Најголемата Црква на сите времиња Висока 56 метри..!!! е направена благодарени на Свети Константин Велики и мајка му Елена...Оние што се против Градењето Црква на Свети Константин Велики и Елена се исто што и да појдат дома и таткото и мајка си да ги негираат да ги омаловажат и да ги избркаат на улица ...само не знам на тие луѓе како ке им биде во моментот на влегување во Црква кога ке се венчаат..кога ке имаат дете и кога ке го крстат..кога ке им е тешко и ке појдат да запалат свеќа..нема ли да се сетат дека кренале збор против Бога..ако се знае дека не само со збор се греши дури и со помисла...нема ли да зароптаат..кога ке го поминат прагот на Црквата ги замолувам бар за еден момент да се сетат на онаа што го збореле против Бога...Муслиманите кои ја одржуваат Црквата во Константинопол-Истанбул можеле да ја срушат..а не ја срушиле...колку само Цркви ги одржуваат и ги реставрираат..илјадници...така да најдбро е прво да научиме нешто од порано а потоа да донесуваме заклучоци дали треба-дали не треба..а кој ја гради...тој што гради Црква не ја гради тој туку преку него Бог ја гради ако се знае и во молитвите дека Се што се случува се случува според Божјата Волја...
Кон врв
trnar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 184
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trnar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2011 во 22:08
Zosto ni se crkvi,za da mu se molime na Gospod za podobar standard,napredok vo karierata,podobri uslovi za zivot i site onie mali i golemi nesta sto gi imaat na zapad,i na kraj da se molime Bog da go trgni Grujo od politickiot zivot na zemjava i da go vratti kaj statistite.
E zatoa ni treba i crkva i dzamija i sinagoga pa i edna pagoda na plostad.
Pozdrav moi moleni i nedomoleni na Boga makedonci

Изменето од trnar - 20.Февруари.2011 во 22:09
Кон врв
neznaenje Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neznaenje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2011 во 22:29
Едно е да збориме за Црквата дали треба да се гради или не а друго е да збориме за Премиерот на РМ..и пред Премиерот била Верата Христијанска и колку се цареви поминале и биле..а ти кога велиш и Црква и џамија и Синагога..тое е сведоштво на самиот тебе дека не го познаваш коренот свој..зошто Бог рекол..да немаш други богови освен Мене.. а ти кога така велиш значи го признаваш и повикуваш друг бог.Сети се само дека само што не сакал да принесе жртва Свети Ѓорѓи Кратовски..Свети Ѓорѓи Победоносецот,Свети Димитриј и милиони други Светители животот го давале ...а ти пријателе имаш ли разум што велиш..но секако дека Исус рекол..""Секој што прави добро нека продолжи да прави и секој што прави зло нека продолжи да прави а Јас кога ке дојдам ке му дадам на секого според делата негови""..

Изменето од neznaenje - 20.Февруари.2011 во 22:31
Кон врв
trnar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 184
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај trnar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2011 во 22:33
Originally posted by neznaenje neznaenje напиша:

Едно е да збориме за Црквата дали треба да се гради или не а друго е да збориме за Премиерот на РМ..и пред Премиерот била Верата Христијанска и колку се цареви поминале и биле..а ти кога велиш и Црква и џамија и Синагога..тое е сведоштво на самиот тебе дека не го познаваш коренот свој..зошто Бог рекол..да немаш други богови освен Мене.. а ти кога така велиш значи го признаваш и повикуваш друг бог.Сети се само дека само што не сакал да принесе жртва Свети Ѓорѓи Кратовски..Свети Ѓорѓи Победоносецот,Свети Димитриј и милиони други Светители животот го давале ...а ти пријателе имаш ли разум што велиш..но секако дека Исус рекол..""Секој што прави добро нека продолжи да прави и секој што прави зло нека продолжи да прави а Јас кога ке дојдам ке му дадам на секого според делата негови""..


Znaci Grujo ke prodolzi da pravi zlo.
Prosti mi no ti go branis grujo ili Bog.
Pa site veruvame vo eden Bog bez ogled na toa dali sme hristijani,muslimani....
Ne ne bi mi smetala i dzamija na plostad, no sto ke ni se i crkva i dzamija a i sinagoga,neka si ostani plostad za koncerti,za kulturni zbidnuvanja, za novogodishni proslavi, za protesti, za paradi, za promocii,za se i za site vo Makedonija.
Se gordeam so Makedonija multinacionalna.multikonfesionalna,verski tolerantna prosperitetna,clen na NATO,del od EU so stapka na nevrabotenost 8%.


The end

Изменето од trnar - 20.Февруари.2011 во 22:43
Кон врв
neznaenje Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 30.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај neznaenje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2011 во 22:51
Ако е така како што велиш ти дека сите веруваме во еден Бог тогаш дали напразно загинаа и беа убиени Свети Димитриј,Свети Ѓорѓи во палестина Света Злата Мегленска...дали требаше Света Злата Мегленска да се потурчи и да го прифати муслиманството ..што и требаше да трпи маки и убивање..што му требаше огин да го гори Свети Ѓорѓи Кратовски во Софија..што не се направеше турчин..ако е истиот Бог..!? ти дали би се потурчил.?..замисли колку и биле потурчени..кај се сега тие..и кој ги знае...додека оние што истрајаа во верата дали виде како Бог ги овенча со слава и со векови луѓето им се молат..па ти пресуди што е праведно а што не е..значи не е едно те исто ..не е 100% сигурно..

Изменето од neznaenje - 20.Февруари.2011 во 22:52
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2011 во 23:36
Originally posted by marsovec marsovec напиша:

За црквиве...предлагам на љубителите...на цркви, секој да си изгради по една...СВОЈА...газење%20од%20смеење, со свои пари, разбира се...намигнување
 
 
Како бе не те беше срамота да напишеш таква глупост? И сега јас како љубител на црквите каде немам пари да си изградам своја што да правам?А?Ајде дај ми совет.
 
Марсовец среќен сум што не живеам со тебе во една држава.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2011 во 01:29


Не знам зошто ја актуелизирате темава, кога беше кажано дека нема да се гради?

За дискусии на религиозна основа постои иста тема на Вероисповед, оваа најверојатно ќе оди во архива.

Постовите за случајот со црквата-музај на Кале се префрлени во соодветната тема, која повторно е отворена.




Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 112113114
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.