IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Бизнис и економија
  Активни теми Активни теми RSS - Политиката влијае на бизнисот?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Политиката влијае на бизнисот?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 796
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2020 во 05:30

дали Бизнисот е Волкот или е Црвенкапа, Волку Волку Ој Си Легни Си ...

влијанијата не се проблем ако не се вирозни, нормал преку законите политиката ќе влијае на бизнисот, но ако вируси фи спопале политичари тогај проблем за сите хиерархиско=законски што се поднив, ај-ја-ја-јај мучо денаро удрила денес корона на све страни ниту удбалитичари можат рекет да удрат, ниту пак бизнисмени на штимани тендери да се понадеваат, сега е време на вадењетп на залихите од под перници, НО паметно би било да почнат малите и средните претпријатија да размислуваат за Мерџинг со други компании и Маргинг Кредити односно во залог да оставаат Акции 1:2 е чинам соодносот, ова како понуда во банките не е официјален пакет, но пред десетина години кога се обратив до ТТК ми рекоа ноу-проблем, прашање е само дали сега би се нафатиле на ваква егзибиција, можеби за година две додека се стабилизира Пазар ако тоа бидне случај воошто ...

... НО сето ова тука зависи ТОКМУ ОД БИЗНИСОТ колку ќе успее тој да им се наметне на удбалитичарите да им диктира мерките темпото и стравот конечно, но Стопанска Комора без да се Ујдиса најнапред со ССМ ниту притисокот ќе биде оштар ниту пак подолгоречен следствено и неефективен, веројатно најздрава фора ќе би Итно да им се понуди на Загубари милион бенефиции за да диверзифицираат ако не и целосно да прешалтаат кон Земјоделие бидејќи во услови на Светска Рецесија мислам дека Храната ќе оди во плафон откако подзапре побарувачката заради Сиромаштво а така и транспортот почне да станува нерентабилен, логично во такви околности некаков голем ќар ќе нема за Земјоделците макар цените повисоки но бар нема да цркаваат за Вода ... сепак ова е ворсткејс сценарио до кое искрено се надевам бар нема нареднава деценија да дојде, но Биле Здрави И Живи Па Видели ...


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 796
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Мај.2020 во 00:54

ова е пост повеќеза во нишката Агитпроп, но зараади контекст со горнио нека туј нек си ои, Да Си Прашам Чуму Вондредна Состојба ако има ПИзбори час понеа, види ги sds душегрижнички сотреа Народ подома, а би веднаш потоа да излезе да ги гласа, каква фатаморгана, дпмн во овој контекст е прав, ама каде ет Економија, се задржа ли привременава влада нема да може ни тендери подрака да одат, нормал некому му гори под нозе може бидејќи му е ветено многу а добил малку за она незаконскио-референдум, а сигурно има и такви кои им е криво зошто 2019-та не излегле на мегдан па едвај чекаат, дпмн пак ко да му дреме и чека само што поздраво зајковци да заглават макар и сами излегле на Избори, нели другиве со парламентарна апстиненција потоа би им рушеле и оние мали изгледи за инвестициска клима, иако на зајковци им дреме битно им е да си ги задржат сите конци во раце како би не заглавиле 10-кратно кај емЕмЕФ, за што токму ко и во ’90-ти со приватизацијата пак најглавен виновник ќе бидат тие иако воа форевер-титоистите ја шитнаа и уништија Индустрија, е сега ред се после Знамето Името и Историјата и Културата, а нормал за експериментално лоботомирање да биде заокружено единствено што ќе остане на крај е од земјава да сторат Протекторат откако масовно Народ би се кренал нанога заради немаштија!

ЗА ДА НЕ СЕ ГЛУПИРААТ И ЕДНИТЕ И ДРУГИТЕ КОНЕЧНО СЕГА Е ТОКМУ ТАЈМИНГ ЗА Е-ГЛАСАЊЕ, но ниту зајковци ниту мицковци чув дека размислуваат во овој правец, та пред да ја доуништат Држава ќе биде добро некој да им го пренесе овој абер, ОДЕТЕ ЛЕЧЕТЕ СЕ!!! навистина им стои аудио-етикетата од Пука-Брука > за кај па Народ да оди во Лудница ќе биде фора ако утре молат занеа доколку им бараат кожичката за на бандера, а зар до тоа нема да дојде ако знаеме дека дисфункшнал беше систем и претходно а не пак сега кога е фрлен во летаргија!? затоа и Мора Итно Избори но и Отворање На Системот, дали и едните и другите се мутави незнам, но јас и во ваков случај нема да гласам бидејќи со памето сум да живејам другде подалеку од удбашко-удбалитичарските стапици патки и машни, кои треба себе да си ги врзуваат а не Народ да малтретираат, Чинам не е во ред да се спушти рачна наврат нанос, но Старите и Немоќните ем Хронично Болните нека ги држат под клуч, ама Работоспособно Население бреј претераа, вака дури ет и Чакмак за економијата ако сите оние пензионери кои работат на Црно се држат подома а се отвори простор за Млади да преживуваат, Но политичари за ваква варијабила ќе бидат свесни само кога самите ќе се пензионираат!

https://forums.vmacedonia.com/f17/glasaoee-vo-stranstvo-40927/

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=31574&KW=Е-Гласање&PID=3145196#3145196

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=7391&KW=Е-Гласање&PID=3152777#3152777

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=31517&KW=Биометриско-Гласање&PID=3137355#3137355

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=27894&KW=Е-Гласање&PID=3154386#3154386

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=27894&KW=Биометриско-Гласање&PID=3131850#3131850

http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=24515&KW=Биометриско-Гласање&PID=3142276#3142276


Кон врв
Zelenikovo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 16.Јуни.2018
Статус: Офлајн
Поени: 796
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zelenikovo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Мај.2020 во 06:25

некако шема како ова горе од Утарпрадеш за тука мислам нема потреба, ја завршуваат цела работа со брашно шеќер и пензиски додатоци, само што збунуе што им требаа тогај на едикојси удбаши [1][1] еден куп фалц лични карти, сигурно тогај имале и вештачки прсти , затоа и велам и така имаме биометрија на показалец во мвр та зошто гласањето бар вака да не е спроведено т.е. осигурано, но доколку не се кадарни или агилни а доколку навистина е фрка со ковид-от за кај па Народ да ризикува , не ми е јасно зошто не земат Итно да седнат да склепаат заедно софтвер за е-Гласање во кој ем биометриски би се верификувал Гласачо ем заради екстра предострожност дури и два до три пати во денот да мора да го потврди гласот, таман ако се пишмани ето чаре како да се поништи гласот, само ќе недостасува ППГ Модел за правичноста во однос Гласот да е максимално искористена ...

патем еве корисен абер како бизнисите така и партиите да не се фаќаат во стапицата на елитниот криминал, но кој како да ја верификува имплементацијата на една ваква парадигма, хм, се додека на е топтан на Ачик Систем во најмала рака партиските кулоари, ова само би било образовна фатаморгана, а доколку компаниите законски се принудени исто цел работен процес да им е Отворен, така топтан фокусирани кон Искреност општествово брзо од непотизам и корупција ќе го турнат кон солидарност и праведност ...


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.