IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - МОЛИТВА
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

МОЛИТВА

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2008 во 20:00
Преблаг Господи
испрати ја благодатта на Твојот Свет Дух
што ми дава здравје и сила.
Ти се молам да ја исчистиш мојата душа
од сите болести и маки.
О Боже, биди со мене и чувај ме
мене и моите блиски.

Амин!
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2010 во 02:56
Господе,чувај ме мене и моите блиски
и дај ми сила да издржам се што неможам да променам
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јануари.2010 во 13:53


Koga se molite ne govorete mnogu kako neznabscite [Matej.6,7]


Molitvata ne e stradanje poradi grevot, sama po sebe taa nema mok nitu zaslugi. Site iskiteni zborovi sto mozeme da gi sostavime, se pomalku vredni od edna edinstvana sveta zelba. I najrecitite molitvi se samo se samo prazni zborovi ako ne prestavuvaat izraz na vistinski custva na srceto. Megutoa, molenjeto koe doaga od serioznoto srce i gi izrazuva ednostavnite zelbi na dusata, kako koga nekoj zemski prijatel go zamolime za usluga ocekuvajki deka toj ka ni ja napravi- toa e molitva na verata.

Bog ne gi saka nasite formalni izrazi na pocituvanje i laskavite zborovi na falenje, tuku neiskazaniot povik na skrsenoto i podcineto srce koe po custvo na sopstvena vina i seopsta slabost, bara pat do Tatkoto na sekoja milost.
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 15:39
“Исто така и Духот и помага на нашата слабост, зашто ние не знаеме за што да се молиме, како што треба: но Самиот Дух посредува за нас со неискажливи воздишки. А Оној, Кој ги испитува срцата, знае какво е значењето на Духот, зашто по Божјата волја се моли за светите“. (Римјаните 8, 26.27)

Молитвата се наоѓа во средината на нашиот секојдневен христијански живот. Молитвата опфаќа најмалку три личности. Тоа е занимлив факт, бидеќи повеќето од нас сметаат дека молитвата е разговор помеѓу две личности (човек и Бог Таткото).

Текстот во Римјаните 8, 26.27 спомнува три мисли: (1) христијани кои во својата слабост не знаат за што да се молат, (2) Дух Свети којшто посредува за нас со неискажливи воздишки и (3) Бог Отецот (кој ги испитува срцата) кој ги слуша молитвите.

Би можеле да додадеме и четврта личност, додека размислуваме за службата на молитвата. Тоа е Христос “кој е од десната страна на Бога и Кој се застапува за нас“ (Римјаните 8,34). Кога се молиме Библијата ни кажува дека сме во допир со целото Тројство. Молитвата е возвишена и важна. Апостол Павле во Римјаните во 8 глава ни помага подобро да ја сфатиме и видиме улогата на Светиот Дух во молитвата. Апостолот дава три изјави за службата на Светиот Дух во молитвата. Прво, заради нашите слабости “Светиот Дух помага“(26 стих). Второ, Светиот Дух посредува за нас заради нашето незнаење за што да се молиме (26 стих). Трето посредувањето на Духот е во согласност со Божјата волја (27 стих).

26 стих кажува дека Светиот Духот посредува за нас со неискажливи воздишки. Тоа значи дека се моли за нас за оние тешки проблеми кои што со зборови не можат да се искажат. Кога нас ни недостигаат зборови за да ги искажеме своите најдлабоки потреби, кога нашиот говор не е ништо подобар од неразбирливи гласови, Светиот Дух успешно посредува за нас и ги пренесува нашите потреби искажани со нашите воздишки.

Во 27 стих гледаме дека Светиот Дух посредува за нас во согласност со Божјата волја. И Христос три пати се молел во Гетсиманската градина “но не како што сакам Јас, туку како Ти“. Ова е многу важно за молитвата на секој христијанин. Вистинскиот христијанин сепак сака остварување на Божјата волја.

Ние имаме голем Бог. Тој прави се за да им помогне на оние кои со вера го прифатиле и станале дел од Неговата голема фамилија. Тој ја смислил молитвата и ни го дал Светиот Дух да посредува за нас наспроти нашите слабости. Затоа ние имаме голема причина да се радуваме на нашиот небесен Татко, којшто нас не прифаќа со сите наши слабости.
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
pcelka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3326
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pcelka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 19:27
..........

Царе небески, Утешителу,
Дух на вистината, кој си насекаде
и се исполнуваш,ризницо на добрини
и делителу на животот,
дојди и всели се во нас и очисти не
од секаква нечистотија и спаси ги
Благи, душите наши.
секој нов ден, носи нова надеж...
Кон врв
skalica Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 64
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај skalica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Февруари.2010 во 21:49
Утринска молитва


Господи, дај ми мирно да го примам сè она што ќе ми го донесе овој ден и потполно да ѝ се предадам на Твојата света волја. Упатувај ме и помагај ми во секој час во текот на овој ден. Управувај со моите мисли и чувства во сите мои дела и зборови. Не дозволи да заборавам дека сè доаѓа од Тебе и по Твое допуштање. Научи ме праведно да се однесувам кон своите ближни; никого да не разгневам и ожалостам. Господи, дај ми сили да го поднесам уморот и напнатоста на денешниов ден и сè она што ќе се случи во текот на овој ден. Управувај со мојата волја, научи ме да верувам, да се молам, да се надевам, да трпам, да простувам и да љубам. Господи, дај ми да бидам орудие на Твојот мир: таму каде што има омраза да сеам љубов; таму каде што има очајание - надеж; каде што е темнина – светлина; каде што е жалост - радост. О, Божествен Учителе, никогаш да не ме тешат, туку јас да утешувам; да не барам да ме разбираат, туку јас другите да ги разбирам; не мене да ме сакаат, туку јас другите да ги сакам Бидејќи, кога простуваме, тогаш и нам ни се опростува; кога даваме, тогаш добиваме, а кога умираме, тогаш се раѓаме за живот вечен. Душе Свети, биди ми на помош денешниов ден да му го посветам на Мојот Господ и Спасител Исус Христос. Господи Исусе Христе Сине Божји, подобро е да не живеам, отколку да живеам без Тебе и против Тебе. Ти благодарам, Боже, што ми го даваш овој ден и за секое добро што ќе ми помогнеш да го направам денес. Избави ме, милостив Боже, од желби и угодности, удостој ме во секој миг да бидам готов(а) да се откажам од себеси заради Тебе и за својот ближен, зашто за такво служење си ми го дал животот. Помогни ми да го живеам со длабока вера, надеж и љубов во Тебе. Дај ми храброст достојно да Ти служам; секогаш да ја ставам правдата над користа; да ги ставам добрите дела над краткотрајните задоволства; да ги ставам добрите луѓе над себеси, и да ја исполнам заповедта Твоја за љубовта. Направи, Боже, да засветли во мојата душа светлината на Твојата убавина, добрина, и љубов. Амин!


Изменето од skalica - 20.Февруари.2010 во 21:50
Прости ми, Господи, јас сум грешен човек!
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2010 во 05:09

               TATKO MOJ NEBESEN,

SAKAM DA TI SE ZABLAGODARAM STO SI SEKOGAS SO MENE I STO ME STITIS OD ZLO, SAKAM DA TI SE ZABLAGODARAM STO ME ODRZUVAS VO ZIVOT.

FALA TI ZA SE STO MI DAVAS VO ZIVOTOT, FALA TI ZA SEKOE NOVO IZGREJSONCE.

TE MOLAM, PROSTI MI KOGA GRESAM , BIDEJKI SUM NESOVRSEN.

DAJ MI GO TVOJOT SVETI DUH DA BIDE SO MENE, DA MOZE DA JA ISPOLNUVAM TVOJATA VOLJA.

BIDI SO MENE GOSPODI, SITE MOI PLANOVI GI STAVAM PRED TEBE.

AKO E TVOJA VOLJA BLAGOSLOVI ME, VO IMETO NA TVOJOT SAKAN SIN ISUS HRISTOS, NASIOT SPASITEL , AMIN !
Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 22:36
Нашата молитва го одразува нашиот однос кон Бога. Оној кој е незаинтересиран за спасение има различен однос кон Бога од оној кој го напуштил гревот и е ревносен за добродетели, но сеуште не влегол во себе си и работи за Господа само надворешно. На крај, оној кој влегол и го носи Господ во себе си, стоејќи пред Него, исто така има друг однос. Првиот човек е небрежен во молитвата, како што е небрежен и во животот, и тој се моли во црква и дома само според утврденото правило, без внимание или чувство. Вториот човек чита многу молитви и често оди во црква, истовремено трудејќи се да го задржи своето внимание од расеаност и да искуси чувства според молитвите кои ги чита, но и покрај тоа тој ретко има успех. Третиот човек, целосно концентриран во (молитвата), со својот ум стои пред Бога, и во своето срце Му се моли без расеаност, без долги усни молитви, дури и кога долго време стои на молитва во неговиот дом или во црква… Секоја молитва треба да извира од срцето, а секоја останата молитва воопшто не е молитва. Молитвите од молитвениците, вашите сопствени молитви и мошне кратките молитви, сите мора да исходат од срце пред Бога, Кој го гледате пред вас.-Sv.Teofan Zatvornik
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.