IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - Ваши предлози до владата
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Ваши предлози до владата

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 85>
Автор
Порака
sensei Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 31.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 2005
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sensei Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јануари.2008 во 23:25
Lugje mnogu ste cinicni i priprosti, a da ne spomnam nekonstruktivni na temava.
Gods Creative Force enters humanity through a mans love for his wife and desire to raise his family in a wholesome environment. It is reciprocated by a woman receiving his seed-spirit and nurturing it
Кон врв
novace Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3067
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај novace Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2008 во 11:13
Originally posted by brza brza напиша:

jas predlagam site shto ke stignat (ako imaat "srekja"), do penzija,...da se ,...ubivaat,....taka barem ke i olesni na ovaa drzava,...stalno se "falat" deka golem del od budjetot odel za nivnata izdrshka,...e,pa,....ubijte gi,....mameto nivno,...penzionersko,.лутина..sakaat da ziveat na tovar na "rabotniot" narod,a?
 
Пред да те искритикувам за фашизоидниот пристап за решавање на проблемот..сакам нешто и да ти кажам..нели:
А тоа е... дека пензионерите..сите денешни мислам ..во текот на работниот век „одвојувале„ дел од своите заработки (демек им се земало од платата)  секој месец..и сразмерно на тоа ..кога идат во пензија... и им се одредува основицата за идење во пензија..со што ти ја знам некакви коефициенти помножено..со други зборови грубо кажано идат во пензија приближно со 1/2 од последната плата..се мисли на просекот во последната година (ова го прочитав пред да ти одговорам на сајтот на ПИОМ).Се извинувам ако добро нешто не сум разбрал..та е можна и неопходна поправка од некој кој е повеќе упатен во оваа проблематика.
Ако веќе треба да „решаваш„ со таков од тебе посочен метод..најдобро е веднаш да ги третираш така само комуњарите..оти тие кога владееле минатите 6 децении..пензискиот фонд им бил како касичка за припомош (шпаркаса) ..за разноразни патувања и конгреси на фунционерите нивни ..но и за други потреби ...та денес тој е испразнет до дно..и практично сегашниве пензионери им ги „јадат„ парите ...кои денешните вработени си ги одвојуваат за својата (идна) пензија...
За разлика..како негде некој рече ..дека во Јапонија например..во секое време можеш да си пристапиш до твоето конто за идна пензија..и да си видиш колку пари си одвоил..само за себе..слично како и т.н. Втор Пензиски Столб кај нас..
намигнувањеголема%20насмевка
Не сум доктор , ама стално сум опкружен со пациенти
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2008 во 13:06
aaaa,...tito li bil kriv?!,....dobro,...zaboraviv,....ama ,..i turcite se krivi!,....morash da priznaesh!,..
samo da znaesh,...sum zaboravil "  " da stavam na ona pogore,...gledam se bukvalno sfakjash,...pa,...se znae koj e i za toa kriv,neli?
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
baso Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 123
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај baso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2008 во 17:48
da finansira visokobudjeten film za egejcite i nivnoto stradanje od grcite da go rezira milco mancevski za da dobie na tezina
Кон врв
Македонски син Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македонски син Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Јануари.2008 во 19:27
Originally posted by baso baso напиша:

da finansira visokobudjeten film za egejcite i nivnoto stradanje od grcite da go rezira milco mancevski za da dobie na tezina


А СЕНКИ што е??
за сите Македонци!
Кон врв
baso Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 123
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај baso Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 08:52
Originally posted by Македонски син Македонски син напиша:


Originally posted by baso baso напиша:

da finansira visokobudjeten film za egejcite i nivnoto stradanje od grcite da go rezira milco mancevski za da dobie na tezina
А СЕНКИ што е??


abe koj ameriknec ke ti svati toa tamu zboram zatoa sto filmska industrija ti e peralna na mozok, den denes se vodi raspravija vo americki senat za toa kako treba amerikancite da se odnesuvaat po prasanjeto za Makedonija, ima debata duri deka nie sme gi napadnale grcite zaedno so nivnite komunisti so cel za osvojuvanje teritorija pri sto sme ubile mnogu nevini grci pri toa

Изменето од baso - 28.Јануари.2008 во 08:53
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 13:31
Podobruvanjeto na infrastrukturata vo Makedonija isto taka ima znachaen udel vo podobruvanjeto na zivotot na site lugje vluchuvajki gi i mladite.  Vladata treba SERIOZNO da se zafati so OZIVUVANJETO na zapushtenite sela...malite gradovi...a i glavniot grad se razbira. 
 
Megutoa spored mene prioritet bi trebalo sega da imaat selata i malite gradovi....so sto ke se sprechi ponatamoshnoto iseluvanje od istite i ke se namali "guzvata" vo pogolemite gradovi...koi i onaka se vo nedostatok na vrabotuvanje za postojanite ziteli. 
 
Spored mene NE BI TREBALO postojano da se cheka nekoj da dojde i da "ja sredi rabotata" t.e. da investira i samiot SITE problemi da gi zavrshi.  (Kako primerot so "Sonchev grad" - BRUKI....na sto lichi toa selanite so kamenja da gi brkaat gradeznite rabotnici...i da ne im dozvoluvaat da gradat, KOGA lugeto veke investirale OGROMNI PARI VO TOA.) 
 
Toa treba vladata PREDHODNO DA SI GO SREDI pa duri i samata da pokrene inicijativa na nekoi mesta...so toa sto planski ke pochne da gi "obrabotuva" mestata....kade ke napravi procenka na prioritetno mesto za "rekonstrukcja" ke objavi konk*rs za NAJDOBAR PROEKT.....ke odbere proekt....i posle toa MOZE da bara investitori ili samata da bide investitor.  Razlichni varijanti postojat za da se postigne a i EDNASH VEKE DA SE ZAPOCHNE SO PODOBRUVANJE NA INFRASTRUKTURATA NA MAKEDONIJA. намигнување
 
 
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2780
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 13:33
па би им порачала да излезат од тој утописки холивудски филм во кој се влезени и да се соочат малку со реалноста во Македонија
кашкавал 550 ден!?
зелка 80 ден!!!
зејтин 120 ден!!!

а платите?
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 18:14
eve i jas imam nekoj predlog za vladata
1.dijasporata da glasa...
2.po edno pratenickoo mesto za nash*te iselenici od
Amerika Evropa Avstralija...
3.BOREC da bide prestavnik od Avstralija...среќаголемо%20гушкање
Кон врв
Калпазан Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Јуни.2006
Локација: Slovenia
Статус: Офлајн
Поени: 466
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Калпазан Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2008 во 00:27

И едно место да има за нас од Европа...

 

Македонија - Моја Дежела
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2008 во 11:01
Originally posted by Калпазан Калпазан напиша:

И едно место да има за нас од Европа...


 И ЗА ТЕБЕ ЕДНО МЕСТО...
Кон врв
Паланчански Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Локација: Dubrovnik
Статус: Офлајн
Поени: 1655
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Паланчански Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2008 во 12:17
До владата имам само еден предлог:
По ред да почне да ги „чешла“ министерствата, бидејќи секаде шкрипи......
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2008 во 12:18
Originally posted by blashka blashka напиша:

eve i jas imam nekoj predlog za vladata
1.dijasporata da glasa...
2.po edno pratenickoo mesto za nash*te iselenici od
Amerika Evropa Avstralija...
3.BOREC da bide prestavnik od Avstralija...среќаголемо%20гушкање
 
 
FALA BLASHKA!!!!  големо%20гушкање
 
Jas prifakam E SEGA USHTE VLADATA DA ME IZGLASA...se' ke bide vo red.   мечтаење  смеење
 
Moram da priznam deka Shekerinska...and company ke bidat protiv.  газење%20од%20смеење
 
 
 
Кон врв
Neonic Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 899
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Neonic Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Јануари.2008 во 12:21

  Gruevski i site ostanati od vladata, da si odat i da mu napravat usluga na narodot, ne gi biva za nisto, i red e da si priznaat.

 Od edna strana, se slucuva ova podolu....a od druga strana trosat budzetski pari da se gradat kojznae kakvi crkvi na plostad!!!!!!Izfleda im nedostasuvaat crkvi vo koi ke gi peat onie sto ke umrat od glad vo Makedonija...pa zatoa eve i ovaa ja gradat...

Цените незапирливо одат нагоре, доаѓа новиот бран

Од 1 февруари нови повисоки цени. Владата не може многу да стори за да се ублажи ценовниот шок

Нина Нинеска-Фиданоска
Александрија Стевковска


Веќе в петок следуваат нови поскапувања на најосновните животни продукти. Прашокот за перење, зејтинот, шеќерот и сувомесните производи ќе добијат нови, повисоки цени. И ако досега секојдневно поскапуваа лебот, тестенините, млекото и млечните производи, месото, сега станува јасно дека инфлаторниот бран не запира тука, туку ќе се прошири на речиси сите неопходни производи.

Граѓаните стануваат се' позагрижени. Тие и во изминатите неколку месеци не можеа да закрпат крај со крај во месецот, а сега веќе е прашање како ќе се обезбеди гол опстанок. Владата тврди дека ги презема сите мерки што се во нејзина надлежност за да ги заштити потрошувачите од ценовниот удар. Трговците креваат рамења, бранејќи се со повисоките набавни цени, а експертите велат дека Владата и нема многу простор како да го ублажи ценовниот удар.

Инаку, беше најавено дека уште од вчера треба да поскапат прашокот и шеќерот, но тоа е одложено за првите денови на февруари. „Колкаво ќе биде поскапувањето е тешко да се каже како општа бројка, бидејќи секој вид производ поскапува со различен процент. На пример, млекото поскапе за 5 отсто, а тестенините за 20 отсто. За 20 отсто се очекува да поскапат и кондиторските производи. Секој ден артиклите пристигнуваат со нови цени, но најмногу поскапуваат производи врз база на млеко и брашно, кои во светски рамки бележат најголем ценовен скок“, велат одговорните во трговскиот синџир на „Тинекс“.

Од „Тедико супер“, исто така, информираат дека и тие, следејќи ги општите трендови, очекуваат нов посилен бран на поскапувања од крајот на неделава. „Највисок процент на поскапување е најавен кај зејтинот, од дури 10 отсто, со што ќе се исполни најавата дека литар зејтин ќе достигне 100 денари“, велат во „Тедико супер“.

Најавата за поскапување на прашоците за перење најмногу ги изненади потрошувачите, кои не гледаат причина за поскапување на хигиенските средства. „Цената на прашоците за перење зависи од движењето на цената на нафтата, но и од маржите што им се ставаат во трговијата. Поскапувањето не може да ги одмине и хигиенските средства“, велат увозниците на хигиенски средства.

Според експертите и синдикатот, постојат инструменти со кои може да се ублажи падот на стандардот. „Владата може да го ублажи ударот, но останува глува на предлозите за интервентен увоз, користење на стоковните резерви и даночни олеснувања“, вели Лилјана Јанкуловска од ССМ.

Според професорот на Правниот факултет, Ванчо Узунов, Владата не може многу да стори за да се ублажи ценовниот шок. „Владата може да интервенира преку дополнителна понуда, со пуштање производи од стоковните резерви, но тоа би имало краткорочен ефект. Дури и намалување на даноците би било со краткотрајно дејство. Во основа, Владата не може многу да стори или да прави стратегии за помош, кога ние немаме анализа зошто цените одат нагоре. Без таква анализа, не може да се предложат и применат ефективни мерки за ублажување на растот на цените“, вели Узунов.

Според него, поскапувањата се увезени и Македонија како мала економија не може многу да строи за елиминирање на нивните последици. „Граѓаните треба да сфатат дека Владата не може многу да стори во насока на ублажување на растот на цените. Тие мора да прифатат дека и во иднина најголем дел од семејните буџети ќе одат на основните производи“, вели Узунов.

Марјан Николов, претседател на Центарот за економски анализи, смета дека за стабилноста на цените во земјава е одговорна Народна банка на Македонија. „Владата директно нема начин како да влијае на цените. Таа индиректно може да влијае на зголемување на куповната моќ на населението. Мора да се каже дека во последнава година Владата ги презема сите мерки што може да ги преземе за да ја подобри куповната моќ на граѓаните. Но, тие мерки не раѓаат ефекти преку ноќ“, потенцира Николов.

Просечната плата во земјава изнесува 15.600 денари, а вкупните трошоци за храна и пијалак се околу 11.000 денари.

Во Владата тврдат дека ги преземаат сите мерки што им стојат на располагање. „Владата даде субвенции во земјоделството што се најголеми досега - годинава 45 милиони евра, в година ќе бидат 72 милиони евра, а наредната 100 милиони евра“, објаснува владиниот портпарол Ивица Боцевски. Субвенциите во земјоделството и следењето на конк*ренцијата се двата механизми што и' стојат на располагање.

Покрај тоа, за ублажување на ценовниот удар врз стандардот, Владата ги користела мерките од социјалниот систем. „Прво, драстично ги намали цените на лековите. Второ, беа зголемени платите во јавниот сектор и пензиите. Низ Македонија отворивме над 20 народни кујни, каде што бесплатно добиваат храна најзагрозените“, вели Боцевски.

Одделни кругови прашуваат дали можеби увозниците и трговците не се договараат меѓу себе за зголемување на цените.

Од супермаркетите тврдат дека не посегнуваат по договарање. „Зголемувањето на цените не е резултат на мополски позиции, туку тоа е рефлексија на севкупните случувања во светските економии“, велат трговците. Тие се согласуваат дека ваков тренд на поскапувања на храната не се памети во последниве 10 години, но велат дека ќе има уште повисоки цени.

Од Владата, пак, велат дека таа е во постојана комуникација со Комисијата за заштита на конк*ренцијата. „Комисијата треба да проверува дали постои заговор против пазарот и против потрошувачите. Ние уште од август побаравме од Комисијата да ги засили тие контроли и таа дневно ги следи состојбите“, вели Боцевски.

Претседателот на Комисијата за заштита на конк*ренцијата, Чедо Кралевски, вели дека во моментов Комисијата не врши анализи за тоа дали одредени увозници или трговци се договараат за зголемување на цените. „Мелничарите се обидоа да го поскапат лебот. Ние им укажавме да не помислуваат на договарање и тие тоа го прифатија“, вели Кралевски. Но, оттогаш наваму Комисијата не вршела анализи. „Не сме имале такво барање. Но, бидејќи поскапувањата сега стануваат поактуелни, ќе мора да испитаме дали поскапувањето во земјава е плод на заговор или на општиот тренд во светот. Но, треба да се знае дека е многу тешко да се докаже дали двајца увозници или трговци се договараат, бидејќи тоа не го прават јавно, туку на тајни состаноци“, вели Кралевски.


 


Изменето од Neonic - 29.Јануари.2008 во 12:22
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 85>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.