IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - И Библијата забранува свинско месо
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

И Библијата забранува свинско месо

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 161718
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Април.2011 во 23:53
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Да, но во Стариот Завет не е дозволено жртвување луѓе. Истотака, не е дозволено почитување други богови. А Авраам и Мојсеј, кои жртвувале животни, биле праведници, а не идолопоклоници.
Се согласувам дека биле праведници! Не се согласувам дека жртвувале животни, а и ако понекој од нив жртвувал тоа го правел поради сеуште (во тој миг) недоизградената непречена комуникација со Бога. Така дојде и до она за малце да се случи човечка жртва(Исак).


Маjkl, Ное и Авраам комуницирале директно со Бога. Немале никаков проблем да комуницираат со Него. А случајот со Исак е само тест за верата Авраамова.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Мај.2011 во 23:07

БИТИЕ - ПРВА КНИГА МОЈСЕЕВА
Глава 9

3 сè што се движи и живее нека ви биде за храна; ви дадов сè како што ви ја дадов зелената трева.

4 Само не јадете го месото со неговиот живот, односно со неговата крв.

ПОСЛАНИЕ НА АПОСТОЛ ПАВЛЕ ДО РИМЈАНИТЕ
Глава 14     

1 Примајте го слабиот во верата, не со препирки за мислењата!

2 Еден верува дека смее да јаде сè; а кој е слаб, јаде само зеленчук.

3 Кој јаде, нека не го презира оној, што не јаде; а оној, кој не јаде, нека не го осудува оној, што јаде, зашто Бог го примил.

4 Кој си ти, за да му судиш на туѓ слуга? Тој стои или паѓа пред својот господар; а ќе стои, зашто Господ е силен да го постави да стои.

5 Еден разликува ден од ден, а друг ги смета сите денови еднакви. Само секој да биде наполно уверен во своето мнение!

6 Кој го пази денот, го пази за Господа; кој јаде, јаде за Господа, зашто Му благодари на Бога; и кој не јаде, за Господа не јаде, и тој Му благодари на Бога.

7 Никој од нас не живее за себеси и никој не умира за себеси,

8 зашто ако живееме, живееме за Господа; ако умираме - умираме за Господа. Затоа: живееме ли, умираме ли, Господови сме,

9 зашто Христос затоа умре и оживе, - за да господари и над мртвите и над живите.

...

20 Не разурнувај го Божјото дело - заради јадење! Сè е чисто; но е зло за човекот, кој јаде на соблазан.

21 Добро е да не се јаде месо, ниту да се пие вино, ни да се прави нешто, поради што твојот брат се сопнува или соблазнува, или слабее.

22 Имаш ли вера? Имај си ја за себе пред Бога! Блажен е оној, кој не се осудува себеси за она, што го смета за добро.

23 А кој се сомнева кога јаде, се осудува, зашто не е од вера; а сè што не е од вера, грев е.



Ako sakate ce navedam i nekoi primeri i od drugite evangelija - na primer od Koptskite

Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2011 во 15:52
Ovie ti se dovolno ilustrativni i informativni primeri, no nikogash ne e dosta ili otpovekje da se nauchi neshto novo... poveli napishi s'e onoa shto smetash deka e relevantno za temava.

Nie odamna rekovme deka trpezata nikogo ne prosvetluva.



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2011 во 14:32
zabranuvaa biblijata no koj go pocituvaaa,,
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2011 во 14:35
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

zabranuvaa biblijata no koj go pocituvaaa,,


Некаков доказ да понудеше за кажаново, или да ти веруваме само на убав збор? Сите погоре понудија докази.
Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2011 во 16:33

Nie odamna rekovme deka trpezata nikogo ne prosvetluva.
[/QUOTE]

Se soglasuvam.

Samite se vrzuvame za lazhni vrednosti...
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2011 во 22:05
Originally posted by Македон Македон напиша:

Маjkl, Ное и Авраам комуницирале директно со Бога. Немале никаков проблем да комуницираат со Него. А случајот со Исак е само тест за верата Авраамова.

Херувимот на божествената Мудрост во едно откровение од есента 1981 година, даде објаснување што навистина се случи околу Авраам и син му Исак, но претходно објаснува како дојде до верувањето во боговите и наводните потреби за жртви:

„Луѓето на прастарото доба, кои си тераа идолопоклонство, веруваа дека зад распламтените елементарни сили, кои им донесуваа катастрофи и страдања, стојат гневно распламтените богови кои ги казнуваат и ги скротуваат. Но вистината е сепак: ако човек со противното однесување крене рака врз големиот човек, земјо-човекот, (т.е.) врз Земјата, земјата тогаш се „тресе„, т.е. пречките во земјиното магнетско поле доведуваат до промената во земјата при што се менуваат земјините слоеви или избувнуваат вулкани.

Вознемирените земјини магнетни полиња ја менуваат фреквенцијата во земјините магнетни струења. Поради тоа се менува на пр. однесувањето при парењето во делови на животинското царство. Тоа доведува меѓу останатото и до тоа да различните животински видови се парат или паразитите засилено да се размножуваат, који потоа земјата ја пустошат.

Така во прастарото доба настана верувањето дека боговите се добри и им се наклонети на луѓето само ако им се принесуваат жртви и ако луѓето им се подложни и покорни. Оваа представа нема ништо заедничко со едниот Бог, едниот создател на вселената. Боговите од древното доба не говореа за мир, љубов и единство, туку за борби и разорување. Поради тоа на пророците на едниот Бог им беше мошне тешко. Некои од нив во својот начин на мислење и постапување не беа ниту самите сосема слободни од представите за казнувачкиот Бог. Тие го мешаа, особено во почетокот на нивниот пророчки пат, објавите на едниот Бог на љубовта со сеуште во нивните мозочни клетки похранети верувања во казнувачките и осветољубивите богови на кои човек морал да им принесува жртви за да ги смилостиви и расположи.

Исто така ниту Авраам не умееше светлосниот јазик на Господа да го толкува според законот на љубовта кога Господ му говореше: 'Жртвувај ми го твојот син Исак'.
Иако Авраам беше исплнет со Духот Господов, тој сеуште подсвесно се држеше за од дамнина вообичаеното принесување на жртви од времето на многубоштвото. ...
...Ако идолопоклонството илјадници години владеело со народите и племињата, тогаш тоа не може од едно во друго столетие, па дури ниту од еден во друг милениум апсолутно да згасне.

Особено во жртвата-паленица и животинската жртва се пренесуваше идолопоклонството од една генерација во друга и долго остануваше дури и кај оние кои се свртуваа кон едниот Бог на љубовта. Така, страшните злосторства на боговите уште долго време му се припишуваа на едниот, вистинскиот Бог и Отец на љубовта, сеопфатната величина, мудрост, трпение и милосрдие. Ова од незнаење поттекнато верување во еден казнувачки и вкротувачки Бог, делумно се наоѓа и во Новиот Завет.

Иако Авраам знаеше дека постои само еден Бог на љубовта, тој не беше сосема слободен од жртвената служба. Тој претпостави дека Бог сака да му се жртвува неговиот син. Но Бог, Господ, сакаше обожувачката љубов која Авраам ја негуваше кон својот единствен законски син, да му ја жртвува Нему, Сè-едниот. Во своите зборови кон Авраам не мислеше на крвна жртва, туку на жртвата на љубовта. Бидејќи несоборливиот закон гласи: 'Љуби го Бога, твојот Господ, над сè, со целата твоја душа, со сите твои сили а твојот ближен како самиот себе.' Авраам го обожуваше својот син. Господарот на животот го искуши својот слуга Авраам за да низ самоспознание дозрева во своето доживување на Бога. Господ го пушти Авраама да оди и да наложи оган за човечка жртва. Дури тогаш Тој се вмеша. Авраам го положи испитот. Тој го љубеше Бога повеќе отколку својот син. ...„
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2011 во 17:29
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

zabranuvaa biblijata no koj go pocituvaaa,,


Некаков доказ да понудеше за кажаново, или да ти веруваме само на убав збор? Сите погоре понудија докази.


imaa dokazii   kako nemaa si procital biblijaa.. i tiee dokazii pobarajgi ako ne mozes ke ti pomognam , ne sekirajse.

Изменето од el_kevser - 05.Мај.2011 во 17:30
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
Vlad Tepesh Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Април.2008
Локација: Romania
Статус: Офлајн
Поени: 540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vlad Tepesh Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2011 во 13:04
podobro svinje nego kamila koja ja prinesuvaat kako zhrtva za k*rBAN BAJRAM i ja jadat istata!!!
Кон врв
hariing Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2010
Статус: Офлајн
Поени: 33
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hariing Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2011 во 13:15
kutri prasinja, pa koj kje gi jadi ?
eskimite ?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2011 во 15:40
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

zabranuvaa biblijata no koj go pocituvaaa,,


Некаков доказ да понудеше за кажаново, или да ти веруваме само на убав збор? Сите погоре понудија докази.


imaa dokazii   kako nemaa si procital biblijaa.. i tiee dokazii pobarajgi ako ne mozes ke ti pomognam , ne sekirajse.


Очигледно не разбра дека тоа што го напишав беше реторичко прашање.
Пријателе, за да бидеме попрецизни, бидејќи изгледа не се разбираме, дали можеш да најдеш во Новиот Завет таква забрана?   
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2011 во 21:30
pozdrav priatelce izgleda   sakas da kaziss dekaa za vas stariot zavet ne vazi,,
jas kako sto znam .se sto vazii na osnovaa na torata vazi i za hristijanite na osnovaa na evangelieto, mozebi gresam.   isuss veli;
Не мислете дека дојдов да ги поништам Законот и Пророците! Не дојдов да ги поништам, туку да ги исполнам.
18 Зашто вистина ви велам, додека не поминат небото и земјата, ниту најмалата буква, ни цртичка, не ќе ја снема од Законот, додека не се збидне

jas kako sto znam oviee zabraani gi imaa mislam vo stariot zavet i spored tebe znaci viee go otvrlaate stariot zavet , , dali toaa isus vi go rekol, mozes da ni najdes takov bibliski tekst kade go ignorira drugite, zakonii proroci., tuku jasno vi ukazuva   deka nitu edna crticka nema da ja snema od zakonot.,, dali se razbiramee   priatelce.
spored mene   100% sum uveren deka isus ne rekol takvo nesto, no ako zboruvaame za novieot zavet osnovopoloznikot na denesnoto histijanstvo pavlee samiot toj ja ukinuva vrednosta na torata,, toaa e jasno izrazeno   vo negovoto poslanie do evreite7/18

so pravo si zemal i ukinuval;

Со тоа се укинува поранешната заповед, заради нејзината слабост и бесполезност 7/18.

Зашто, ако оној првиот завет беше без недостаток, не ќе се бараше место за вториот
А кога вели „Нов”, со тоа го прогласил првиот за застарен. А што старее и оветвува не е далеку од исчезнувањето8/7/13.

,, ovde jasno se gleda deka pavlee torata ja narekuva slab bespolezen los zastaern i bez vreden i deka treba da se ostrani,,

jasno niee za pavlee   no jas baraam barem vakov   tekst   direktno isus   da kaze i da go otvrli stariot zavet ,, mozes li priateele da mi pomognis i da najdemee takov tekst, jas naprotiv go najdov ova;



Не мислете дека дојдов да ги поништам Законот и Пророците! Не дојдов да ги поништам, туку да ги исполнам.
18 Зашто вистина ви велам, додека не поминат небото и земјата, ниту најмалата буква, ни цртичка, не ќе ја снема од Законот, додека не се збидне

zarem nee se kontrditorni ovie tekstvoti so pavlinovite.

Изменето од el_kevser - 08.Мај.2011 во 21:41
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2011 во 21:37
Originally posted by Vlad Tepesh Vlad Tepesh напиша:

podobro svinje nego kamila koja ja prinesuvaat kako zhrtva za k*rBAN BAJRAM i ja jadat istata!!!


pa nikoj be ne ti ja zabraani slobodno jadisii ,, samataa biblijaa vi go zabraanuvaa a toaa sto en si pocituvatee toaa e druga rabota , zivejtee onaka kako sto mislite deka trebaa pozdrav priatelce , i ke te zamolaam   bes navredi gledam deka imaas custvaa navreduvaacki , baram taka te zaprimetuvaam, ako gresam se izvinuvaam bidimi pozdraveen,   

Изменето од el_kevser - 08.Мај.2011 во 21:38
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Мај.2011 во 21:39
Jadenjeto ne e pat kon procistuvanje.
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 161718
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.