IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Hz. Muhammed - Лав Н. Толстој (затаената книга)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Hz. Muhammed - Лав Н. Толстој (затаената книга)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 171819
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2011 во 21:32
Ako sakash navistina da doznaesh shto mislel Tolstoj za Isus, negovoto uchenje preku novozavetnite pisanija togash zemi ja ovaa negova sertificirana kniga i s'e kje ti bide jasno.


THE GOSPELl IN BRIEF - The Life of Jesus , Leo Tolstoy




ISBN: 9780061993459; ISBN10: 006199345X; Imprint: Harper Perennial ; On Sale: 2/15/2011; Format: Trade PB; Trimsize: 5 x 7 1/8; Pages: 224; $12.99; Ages: 18 and Up; BISAC1:FIC019000; BISAC2:REL070000


Ne znam dali ovaa kniga bila nekogash prevedena na makedonski jazik i dali voopshto mozhe da se najde vo Makedonija.


Na Amazon.com mozhe da se kupi za pomalu od $9.





Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2011 во 23:50


Ќе разберат ли некогашм вазалите кyраишки, дека Толстој, Достојевски, Гете, Шекспир, ... (и многу, многу други големи луѓе) биле симпатизери и следбеници на Месијанскиот (Христовиот) Ислам, а не на сунитскиот (кyраиш-мохамеданскиот) ислам!?


Можат ли луѓе кои се потполно кyраишки кондиционирани, тоа да го сватат?





Изменето од spiros - 24.Мај.2011 во 23:53
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
el_kevser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 832
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај el_kevser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2011 во 20:18
sovrsenata vistina e edna   i begaanje od taa vistina nema veruvanje vo eden i edinstven bog a isus e samo bozji verovesnik tvoeto izopaceno mislenje ni tvoite sovernici ne mozat da ti go razbeerat.,, niee mnogu dobri svakame, no problemot e kaj tebe ,,..toj problem barajsiogo vo samiot seebe
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2011 во 20:25


Во голема заблуда се сите оние кои БОЖЈОТО Слово - отелотворено во Исус - го споредуваат со кyраишките семиња и кондиционирања!

Толстој, Достојевски, Гете, Шекспир, ... никогаш и во ниеден случај не го правеле тоа!




Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Мај.2011 во 21:08
Tolstoj bil pisatel, koj pisuval knigi beletristika (koja na nekogo mu se dopadja na nekogo ne) taka da sto tolku golema vreva se diga okolu toa dali bil musliman ili ne. Obicen covek koj pisuval.

Изменето од Templarius - 25.Мај.2011 во 21:09
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2011 во 01:27
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:


Леон Николајевич Толстој (1828-1910) – е генијален руски писател,филозоф,кој многу допринесол за руската книжевност и историја. Неговите филозофски погледи,монографии во кои он ги презентирал изјавите за Бога,душата,знаењето,љубовта,за значењето на животот,потоа болното истражување за целта на животот,моралните идеали,скриените закони на животот се малку познати на читателите. Инаку духовното и општественото критизирање проаѓаат преку неговата креативност како писател.


1870 година особено внимание им посветил на темите поврзани за смртта,гревот,покајувањето и моралното оживување. Неговите интелектуални размислувања во поголемиот дел на случаеви не им биле јасни на руското општество. Бил проколнат од црквата и предаден на проклетството (анатемата),пријателите и роднините го напуштиле.


Сосема им биле јасни на руските властодршци и на Руската Црква. Не случајно и го анатемисале, нели? Како може да не им биле јасни, а да го анатемисале? Едната реченица ја исклучува другата.

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:


1910. во својата 81 година од животот умира на железничката станица во Астапово.


Зошто крајот на животот на овој писател бил тажен и каде он се упатил да оди,кога ја напуштил куќата?

Некои писма на големиот писател ги расветлуваат некои работи.

Вака он и пишува на црквата:

"Луѓето го направиле она што сакале,и допуштиле на црквата да ја објасни целта на животот. Луѓето го воспоставиле животот спротивно на доктрините на Христос,а црквата ги изучува пишаните дела на кои оставила народот да живее во спротивност со Христовиот закон,да живее според својата лична волја. Резултатот на тоа е што народот започнал да живее полош живот од паганскиот,а црквата не само тоа што го оправдувала,туку тоа го дозволувала говорејки дека тоа е во склад со Христовата доктрина…" Clear Glade, Март, 1909


Не знам што има овде чудно, сите знаеме Толстој постојано бил во несоглсувања со Црквата.

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:


Русинка која била мажена за еден муслиман, Е. Великова,на Толстој му пишала,дека нејзините синови сакаат да го прифатат исламот,и го прашала за совет и дали тоа е возможно?!
Писателот и одговорил: "Што се однесува до преферирање на Мухаммеданството над православието… Можам само да се согласам во мислењето со душите кои се во таквото преминување. Мене не ми е непознато,разбирајќи ги христијанските идеали и христијанската доктрина во вистинска смисла на зборот,за мене нема сомнение дека Мухаммеданството,според надворешните облици е неспоредливо над православието. Па,ако особата се стави да бира помеѓу овие два избора: да го задржи православието или да го прифати Мухаммеданството,за секоја разумна особа нема сомнежи дека ке го прими Мухаммеданството со признавање на доктрината,Еден Бог и Неговиот Пратеник,наместо комплексниот и нејасното обожување – Тројство, испаштање,сакраменти (обред кого црквата го пропишала,заветување и слично), светци и нивните слики (икони) и комплексни обредословја…"
Clear Glade, March, 15, 1909.



А нејзините синови пред тоа не ја примиле верата на таткото, особено во време кога според таткото истата се определувала?

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:


Да го разгледаме уште еднаш писмото на гоемиот писател,кое уште повеке го разјаснува видикот,а резултатот е од болното истражување.

"Задоволство би ми било кога вие би биле со иста вера и убедување како јас. Вие тогаш би откриле нешто во мојот живот. Било каков успех во животот,богаство,почасти,и благодарност,не ми се обезбедени. Moите пријатели,дури и семејството,ги свртиле главите од мене. Некои – либерали и естетичари (љубители на убавото) ме сметаат за лудак или за човек со слаб разум: другите револуционери и радикали ме сметаат за мистик,говорник,брбливец: луѓето од власта ме сметаат за опасен,а ортодоксите (православните) ме сметаат за ѓавол. Признавам дека тешко ми е… Според тоа,ке ве молам,на мене гледајте како на следбеник на Мухаммед (мухамеданец),и се ке биде во ред." Clear Glade, April, 1884.



А дали знаеш дека Толстој живеел неморален живот? Дали знаеш дека постојано имал љубовници? Очигледно тоа некој свесно го испушта.

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:


Хз. Мухаммед – Лав Николајевич Толстој
(Затаената книга)

Со оваа книга, иако лесно се доаѓа до одговорот на тоа која вера би ја избрал, нам не ни е цел да докажеме дека тој преминал во ислам или дека умрел како муслиман , бидејќи тоа секој на крајот може од свој агол да го заклучи, туку да ги прикажеме неговите размислувања и сфаќања околу исламот и христијанството, настанати во тоа време и под тие околоности за расудување и изјаснување, а кои размислувања некој систем тенденциозно ги криел и притајувал цел еден век.


Кој систем ги криел тие нешта? Ако се мисли на социјализмот, тој што ова го составил, ќе мора да се разочара, бидејќи Толстој пишувал во системот пред тоа, а во социјализмот многу не се занимавале со религијата на некои упокоени.

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:


„Мухамед никогаш не се сложувал со христијанските сфаќања. За него човекот никогаш не можел да биде Бог, ниту пак сам се испоистоветувал со Бога. За муслиманите не постои друго божество освен Аллах , а Мухамед е Негов Пратеник. Во тоа нема ништо загадочно и таинствено.“


Лав Николаевич Толстој


Ова, верувам и пред да го прочитаме, сите го знаевме.

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:


Инаку Толстој како што знаеме не е познат само во земјите каде што се зборува руски туку е познат и на светсаката литература .


Л. Н. Толстој во 1908 година го прочитал во Индија печатеното дело „Хадисите на Мухамед“ од Абдулах ес-Сухеверди. Од прочитаните хадиси направил збирка и ја испечатил во руската печатница „Посредник“. Книгата е објавена во октомври 1908 година и на читателите им била претставена под насловот „Мухамедовите хадиси кои што ги нема во к*р`анот“. Првото поглавје, всушност, е збирка на хадиси кои ги обединил Толстој. Бидејќи насловот на делото не било исправно, според исламската терминологија , подоцна било сменето во „Мухамед“.


пример , некои од хадисите кои се среќаваат во збриката:

„Кажувајте ја вистината, колку и да им е горка на луѓето!“

„Никој не проголтува подобра голтка од онаа кога го проголтува својот гнев.“

„Не е вистински верник оној што не му го посакува на својот брат тоа што си го посакува на себе си.“

„Смртта е мост, на пријателот му го приближува пријателот.“



Дали јас ако прочитам нешто напишано од кардинал Ришеље, или пак од некој кој не е Православен Христијанин и објавам некаков коментар на тоа дело, значи дека јас автоматски ја менувам верата? Пријателе, кога веќе постираш нешто вакво, преиспитај го, анализирај го, не фаќај се за ова како за догма.

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:


Некако е тажно со неговиот живот и крајот на неговиот живот. Бил проколнат од црквата (православна) и предан на проклетството и кога сите го напуштиле.


На основа на тоа што прочитав може да се примети неговото воодушевување за Мухаммед а.с. и према исламот. Така и на основа на кореспонденција на писмата кои се наведени во книгата, со сопругата на азерискиот генерал , која се обратила до Толстој за мислење за тоа децата која религија треба да ја изберат, бидејки таткото е бил муслиман, а она христијанка, Толстој изнесува и акцентира многу чиненици и разлози на основа која преферира за ислам. Забелешките на овие писма исто така може да се најде во делото “Белешки од Јасна Полјана“ кои ги напишал приватниот лекар на Толстој , Д. П. Маковитски.


Ако веќе го анализираш Толстој, прочитај ги неговите дела, а не тоа што напишал некој друг за него. Лекарот можеби му бил близок, но, неговото мислење е меродавно само во рамките на неговата професија, односно, доколку станува збор за дијагнози, болести и лекување на авторот.

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:


Толстој е направил забелешка од 93 хадиси , за да ги претсатви на научната читачка и друга публика.


Тоа не значи ништо. Секој може да прави забелешки и коментари, но тоа не значи дека си ја сменил верата. Зарем малку се текстовите кои прават коментари на свети писанија?

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:


Не едно место се среќаваме кога Толстој од стрна на сопругата Софија Андерејевна бил запрашан:
“Што е подобро христијансвото или исламот“?

Толстој одговороил : “Тоа е јасно , исламот е подобар , исламот е узвишен“ , и додал , “Во меѓусебно споредување исламот е узвишен и исламот мене многу ми помогна.“

На почетокот на едно поглавие стои следното мото: „Во нашите срца е Алаховиот нур, името му е совест.“ Толстој



Дали можеш да посочиш релевантен извор за оваа информација?
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:


Професорот Алиев ни дава запишани , списи од русинката Валерија Порохова која се омажила за арап и која е живеела 11 години со соспругот во Саудиска Арабија , к*ран керимот го превела на Руски. Инаку Порохова тврди дека: Познатиот Руски писател во последната година од животот го примил исламот. Исто така Порохова наведува дека и на гробот на Толстој нема крст. И дека бил закопен според исламските обичаи така му пишувало и во васиетот. Оваа вистина советската држава долго време го чуваше во тајност бидејки да се расчуе дека толстој станал муслиман народот кој би го чулл оваа може да предизвика интерес за ислам.


Ова последново морам да признаам дека е врв. Советската држава воопшто не се занимавала со верата на упокоените, се додека истата не и пречела во сегашноста. Меѓу славните личности од руската историја имало и такви кои биле наклонети кон католицизмот и западот воопшто, но советската држава не го сокрила тоа, иако можела од идеолошки причини да го прави тоа.

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:


За книгата и за русинката Јелена Векилова дава место во писмата за синовите. Векилова омажена со генерал од азериско потекло Ибрахим Ага, кажува за допишувањето со писателот, на синовите едениот на универзитет, а другиот на војна школа , И пишуваа што треба да прави еден русин и христијанин(бидејки таа е тоа) бидејки се знае дека татко им е муслиман. А со тоа и децата повеќе се приврзале за исламот. Затоа Векилова се обраќа до Толстој.

Толстој вака и одговара:
"Бидејки твоите деца му даваат погполема важност на Мухамеданството (исламот) јас со целото срце се согласувам со нив, Оваа колку и да е чудно, за мене исламот е над , од верувањето во крст". со оваа гледаме како Толстој младите ги подржал за исламот.


Дали ќе може со свои очи да го видиме ова? Дали можеш да ни посочиш дело каде може да се увериме во вистинитоста на сето ова, ама да не е рекла-кажала.

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:


Линк: GENERAL İBRAHİM AĞA
Во оваа книга се дадени писмата допишувањата
инаку книгата е на Азербејџански јазик.


А зошто на руски ги нема? Колку што знам, Толстој пишувал на руски. Советската држава веќе ја нема.

Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:


Книгата излезе и на македонски јазик.



За крај, ќе ти го советувам она што и Messenger. Земи, кога ќе имаш време, прочитај ги неговите дела. Остави ги другите работи настрана и истражувај сам. На своите очи најдобро ќе веруваш. За да го осознаеш Толстој, читај што самиот велел, во спротивно, тоа е исто како да се интересираме што кажал и мислел el_kevser, а да го прашуваме за тоа Македон. Дури и да сака другиот да каже што навистина мислел el_kevser, нема да може да го стори истото како што и оној што го напишал тоа што нам не интересира да го разјасниме.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јули.2011 во 14:57
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ako sakash navistina da doznaesh shto mislel Tolstoj za Isus, negovoto uchenje preku novozavetnite pisanija togash zemi ja ovaa negova sertificirana kniga i s'e kje ti bide jasno.


THE GOSPELl IN BRIEF - The Life of Jesus , Leo Tolstoy




ISBN: 9780061993459; ISBN10: 006199345X; Imprint: Harper Perennial ; On Sale: 2/15/2011; Format: Trade PB; Trimsize: 5 x 7 1/8; Pages: 224; $12.99; Ages: 18 and Up; BISAC1:FIC019000; BISAC2:REL070000


Ne znam dali ovaa kniga bila nekogash prevedena na makedonski jazik i dali voopshto mozhe da se najde vo Makedonija.


Na Amazon.com mozhe da se kupi za pomalu od $9.





За оваа книга говори и св.Теофан Затвореник и вели дека токму оваа книга е онаа која ги сумира верувањата на Толстој. Дури и Православната Црква го потврдува она кое си го напишал за книгата, а тоа е дека токму оваа книга е мислењето на Толстој за Исус, за верата и се поврзано со неа.

Изменето од Македон - 07.Јули.2011 во 14:58
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2011 во 01:57
Ushte dve knigi od Tolstoj:


Duhovni pishuvanja





Bozhjeto carstvo e vo vas





Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јули.2011 во 13:03
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Bozhjeto carstvo e vo vas

„Божјото царство е во вас„ од Лав Н.Толстој достапна е онлајн на англиски јазик:

link: The Kingdom of God is within you
(pdf формат - потребен е Adobe Reader за да може да се отвори)

Изменето од Majkl - 09.Јули.2011 во 13:06
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 171819
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,191 секунди.