IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Вежбање
  Активни теми Активни теми RSS - ЏУДО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЏУДО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 22:26
http://sarajevo.co.ba/wp-content/uploads/2009/04/dzudo.jpghttp://prosto.lutsk.ua/files/images/dzudo.jpghttp://img101.imageshack.us/img101/792/acazq2.jpg

Џудото спаѓа во редот на боречките спортови каде натпреварувачите против своите соперници не се служат со техника на удирање.Во џудото(„нежен начин“) кај натпреварувачите се оценува техниката на фрлање и зафаќање. Една борба може да трае и до 20 минути. Натпреварувачите мора да се борат во внатрешноста на пропишаниот простор и не смеат да истапат надвор од зоната на опасност.

Облеката на натпреварувачите е составена од широки панталони, кимоно и појас во боја. При почетокот на натпреварот, натпреварувачите застануваат лице во лице на оддалеченост од 4 метра и се поклонуваат.

Кај натпреварувачите се вреднува техника.

Директната победничка техника се вреднува со еден поен или ипоин. Ипоин се доделува за: подигање на противникот над висината на рамениците, силно фрлање или успешно гушење или зафат на држење.

Џудото е едно од воените искуства на древна Јапонија , Џигоро Кано џу-џуцу во продолжение на многу години и во 1882 година го објавува својот систем, кој го нарекува џу-до.Категоризацијата во џудото се прави според можностите на натпреварувачите.Тие носат различно обоени појаси која ја означуваат нивната категорија.Црниот појас е вообичаено највисокиот кој може да се стекне, но има и седум повисоки кои се доделуваат за долгогодишна активност.

го обожавам како спорт.....................................мечтаење

Изменето од bijonse1 - 26.Октомври.2009 во 20:14
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2009 во 00:49
Glavnata teorija vo djudoto e deka poslabiot protivnik so iskoristuvanje na silata na pojakiot moze da go pobedi. Djudo navistina vo prevod znaci nezen nacin, iako na prv pogled ne izgleda taka. Djigoro Kano idejata ja dobil dodeka gledal kako mladite granki od drvoto  se sprotistavuvaat na veterot...golemite se krsele i pagale, dodeka malite se previtkuvale vo site nasoki i uspevale da ostanat na drvoto i da go pobedat veterot. Taka da vo izveduvanjeto na tehnikite, najvazen moment e izvlekuvanjeto na protivnikot od ramnoteza, pa posle sledi izrabotuvanjeto na tehnikata..samo na toj nacin tehnikata ke bide uspesno izvedena.
 
Sport koj bara golema disciplina, posvetenost i koncentracija na trening i vo borba, zosto osven sto tvojot zivot moze da bide staven vo opasnost, moze da mu nastetis i na partnerot. Zosto vo djudo nema zamisleni kati, tuku se se raboti so partner  i tehnikite vo stoecki stav i tehnikite vo parter(na zemja).
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
Logos Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 67
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Logos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2009 во 23:39
Originally posted by blackeye blackeye напиша:

Glavnata teorija vo djudoto e deka poslabiot protivnik so iskoristuvanje na silata na pojakiot moze da go pobedi. Djudo navistina vo prevod znaci nezen nacin, iako na prv pogled ne izgleda taka. Djigoro Kano idejata ja dobil dodeka gledal kako mladite granki od drvoto  se sprotistavuvaat na veterot...golemite se krsele i pagale, dodeka malite se previtkuvale vo site nasoki i uspevale da ostanat na drvoto i da go pobedat veterot. Taka da vo izveduvanjeto na tehnikite, najvazen moment e izvlekuvanjeto na protivnikot od ramnoteza, pa posle sledi izrabotuvanjeto na tehnikata..samo na toj nacin tehnikata ke bide uspesno izvedena.
 

Sport koj bara golema disciplina, posvetenost i koncentracija na trening i vo borba, zosto osven sto tvojot zivot moze da bide staven vo opasnost, moze da mu nastetis i na partnerot. Zosto vo djudo nema zamisleni kati, tuku se se raboti so partner  i tehnikite vo stoecki stav i tehnikite vo parter(na zemja).

Барво ,одлично
Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 22:14
vo prilep vezbam
Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 22:15
ha bionsi mene prasajme za sporto jas go vezbav 6 godini so sise macela so si simnuvala sliki sakas jas da ti pratam kaj frlam hehheh pzdr
Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Септември.2009 во 22:18
ehhehe glavna teorija vo zudoto e umot nema sila ako pokazis sila gubis toj sport e da ja iskoristis silata na protivniko jas sum vezbal mn i toa e vazno ama naj koncetracija da go procitas protivnikot,ali e zabe toj sport nema nikakva zainteresiranost kaj nas mislm ako sakas da vezbas profesionalno pozd
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Октомври.2009 во 15:25
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 16:30
Originally posted by Logos Logos напиша:

која е главната теорија во источните боречки спортови?

pred da nastapish vo borba prvin sozdaj go svojot karakter i svedi go na mir
koga kje se borish, racete i nozete na protivnikot zamisli gi kako da se katani ( samurajski mech )

Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Октомври.2009 во 20:18
Originally posted by vodolija_89 vodolija_89 напиша:

ha bionsi mene prasajme za sporto jas go vezbav 6 godini so sise macela so si simnuvala sliki sakas jas da ti pratam kaj frlam hehheh pzdr

Даа????
па нели ти беше болен од многу болести.......
притисок , лупање на срце забрзано ,
вртоглавици , болки доле , лево ,десно несоница и.т.н.
аааа??ааа?
ете гледаш како сам се побиваш........
ај кажи ......дали некој ,,толку болен,,.....
може  толку да спортува и да фрла како велиш ти???нека%20ти%20е%20срам
ај стави овде слика да видам како замав имаш.......
инаку здрав си ко дрен.......мир

Изменето од bijonse1 - 26.Октомври.2009 во 20:22
Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 19:52
hehee vo pravo si bbionsi jas toa go vezbam 5 god eheheh a zamav na slika se nemamm slikano samo kazimi nekoj ako te zadeva ce vidis soe zamav                                       ...................mene judoto mi e vo krvta mi e vlezeno

Изменето од vodolija_89 - 29.Октомври.2009 во 20:02
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Октомври.2009 во 23:07
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

Originally posted by vodolija_89 vodolija_89 напиша:

ha bionsi mene prasajme za sporto jas go vezbav 6 godini so sise macela so si simnuvala sliki sakas jas da ti pratam kaj frlam hehheh pzdr

Даа????
па нели ти беше болен од многу болести.......
притисок , лупање на срце забрзано ,
вртоглавици , болки доле , лево ,десно несоница и.т.н.
аааа??ааа?
ете гледаш како сам се побиваш........
ај кажи ......дали некој ,,толку болен,,.....
може  толку да спортува и да фрла како велиш ти???нека%20ти%20е%20срам
ај стави овде слика да видам како замав имаш.......
инаку здрав си ко дрен.......мир

Болестите не смеат да бидат пречка за боречки вештини. Имаше пред некој месец една емисија како еден инвалид почнал да вежба карате од Србија, станал ептен добар каратист, а мислам дека и нозите му биле добри сега...

Кон врв
shady3 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај shady3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Декември.2009 во 19:59
Одлична, и најдобра боречка вештина. Тренирам веќе 2 години и не можам без спортов
Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2009 во 16:04
sporto e zakon samo jas sega vleguvam vo forma od pocetok mn zalezna bev
znaci ima na forumov judisti e ubo ajde piset tehhnika koja flate jas eve morote sejonage
Кон врв
shady3 Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај shady3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Мај.2010 во 15:59
Името на техниката е мороте сеои-наге.

Моја токуи-ваза (омилена, најкористена и најуспешна техника) ми е хараи гоши, но не заостанува ни сото маки-коми или ипон сеои-наге.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.