IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Вежбање
  Активни теми Активни теми RSS - ЏУДО
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЏУДО

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака Обратен редослед
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 22:26
http://sarajevo.co.ba/wp-content/uploads/2009/04/dzudo.jpghttp://prosto.lutsk.ua/files/images/dzudo.jpghttp://img101.imageshack.us/img101/792/acazq2.jpg

Џудото спаѓа во редот на боречките спортови каде натпреварувачите против своите соперници не се служат со техника на удирање.Во џудото(„нежен начин“) кај натпреварувачите се оценува техниката на фрлање и зафаќање. Една борба може да трае и до 20 минути. Натпреварувачите мора да се борат во внатрешноста на пропишаниот простор и не смеат да истапат надвор од зоната на опасност.

Облеката на натпреварувачите е составена од широки панталони, кимоно и појас во боја. При почетокот на натпреварот, натпреварувачите застануваат лице во лице на оддалеченост од 4 метра и се поклонуваат.

Кај натпреварувачите се вреднува техника.

Директната победничка техника се вреднува со еден поен или ипоин. Ипоин се доделува за: подигање на противникот над висината на рамениците, силно фрлање или успешно гушење или зафат на држење.

Џудото е едно од воените искуства на древна Јапонија , Џигоро Кано џу-џуцу во продолжение на многу години и во 1882 година го објавува својот систем, кој го нарекува џу-до.Категоризацијата во џудото се прави според можностите на натпреварувачите.Тие носат различно обоени појаси која ја означуваат нивната категорија.Црниот појас е вообичаено највисокиот кој може да се стекне, но има и седум повисоки кои се доделуваат за долгогодишна активност.

го обожавам како спорт.....................................мечтаење

Изменето од bijonse1 - 26.Октомври.2009 во 20:14
Кон врв
Logos Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 13.Септември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 67
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Logos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 22:00
која е главната теорија во источните боречки спортови?
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Август.2009 во 10:05
Originally posted by vodolija_89 vodolija_89 напиша:

nema poubav sport , jas go vezbam toj sport eve 6 godini,i imam povredi mn a ma toe go vezbam seuste

Sport bez povredi ne e sport!
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јули.2009 во 17:38
Originally posted by vodolija_89 vodolija_89 напиша:

nema poubav sport , jas go vezbam toj sport eve 6 godini,i imam povredi mn a ma toe go vezbam seuste
kade vezbas?
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
vodolija_89 Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 78
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vodolija_89 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2009 во 23:29
nema poubav sport , jas go vezbam toj sport eve 6 godini,i imam povredi mn a ma toe go vezbam seuste
Кон врв
DDarko Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Миротворец

Регистриран: 14.Мај.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4356
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DDarko Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Мај.2009 во 15:59
Јас сум каратист, а многу сакам џудо, па учам по малку нешто од интернет, а би сакал да тренирам, но нема овде во Штип.
Кон врв
Командантица Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Командантица Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2009 во 21:15
одличен спорт..................................за гледање
..Живеам за да умрам..!
Кон врв
galenaa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4107
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај galenaa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2009 во 17:43
pa so kutis sme imale tema za muabet,,Sport,,
Кон врв
igi 3 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
KVO VADIS

Регистриран: 30.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 18736
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај igi 3 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Февруари.2009 во 16:51
ZA SEKOJ SPORT TREBA POSVETENOST I VREME
ZA DZUDOTO KAKO SPORT PO MENE E EDEN OD NAJDOBRITE VO KOMBINACIJA SO DZIUDZICU
MOZEBI ZATOA STO JAS SUM TRENIRAL   
Кон врв
Delfin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Јуни.2005
Статус: Офлајн
Поени: 15178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Delfin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2009 во 15:51
Originally posted by Доктор офболи Доктор офболи напиша:

ВЕЖБАЈТЕ ЏУДО ПА ЌЕ ВИДИТЕ ШТО Е СПОРТ. УЧИШ САМООДБРАНА А НЕМА НЕГАТИВНА СТРАНА
 
Vo koj klub vezbas ?
Кон врв
La Ninja Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
She Hulk

Регистриран: 13.Јуни.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај La Ninja Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Јануари.2009 во 14:53
Интересен спорт...само и за тоа си треба посветеност и време. 
Ne sum pijan, samo lezam na zemja i se raduvam....
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 15:17
Originally posted by Доктор офболи Доктор офболи напиша:

ВЕЖБАЈТЕ ЏУДО ПА ЌЕ ВИДИТЕ ШТО Е СПОРТ. УЧИШ САМООДБРАНА А НЕМА НЕГАТИВНА СТРАНА
a ti vezbas???среќа
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Јануари.2008 во 15:17
dosta interesen sport...dosta dobar za pravilno razvivanje na muskulite bukvalno na sekoj del od teloto...samo lugeto mnogu retko se sretnuvaat ili se zapoznaeni so ovoj sport,taka da i ne im e mnogu jasno za sto stanuva zbor,za kakov vsusnost sport...
Ne znam kako da pobegnem
od sna,
I ne znam dal' te iko voli kao ja,
Al' ne bi ova noc tako bolela,
Da me nisi volela....
Кон врв
LOST MAN Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 19.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 6
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LOST MAN Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2008 во 21:29
eeeeeeeeeejjjjj. Navistina dobar sport. Sum treniral i toa i e navistina dobar sport. Ne znam dali ima podobar sport od toj
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.