IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Анемија
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Анемија

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Март.2014 во 22:22
Значи железото е олигоелемент што организмот неверојатно добро го штеди.
Меѓутоа е и елемент што многу тешко се апсорбира,не мора да значи дека ако го внесувате во организмот дека нема дефицит да се јави.

Инаку анемичен не се станува преку ноќ,тоа е процес што трае и само почнува да се манифестира наеднаш.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Valerija Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 102430
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Valerija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2014 во 22:29

Лек против анемија и за зголемување на килограмите

Ги јакне белите дробови и помага при изнемоштеност.

Потребни состојки:

400 г свинска несолена маст

6 големи зелени јаболки, ситно сечкани

Се мешаат заедно и се ставаат во рерна да се печат на тивок оган. Додека се топи маста, направете го следново:

12 жолчки со

1 чаша шеќер

Пенасто се матат, додека да се добие бел крем. Постепено се додава

400 г квалитетно чоколадо, стопено на пареа.

Кога маста и јаболките добро ќе се стопат, се вадат од рерна и се прецедуваат низ сито или газа. Се меша со добиениот крем, и се остава да се излади.

Добиениот производ се мачка на леб. Се јаде 3-4 пати дневно, со чаша топло млеко.

Има поволни ефекти при анемија, се добива на тежина, ја подобрува општата состојба, ги јакне белите дробови и помага при изнемоштеност.

< border="0" ="0" marginheight="0" marginwidth="0" scrolling="no" ="0" ="0" width="100%" id="I0_1396384107454" name="I0_1396384107454" ="https://apis.google.com/_/+1/fast?usegapi=1&size=medium&hl=en-US&origin=http%3A%2F%2Ffalanga.com.au&=http%3A%2F%2Ffalanga.com.au%2Flek-protiv-anemija-i-za-zgolemuvanje-na-kilogramite&g=3p&ic=1&jsh=m%3B%2F_%2Fscs%2Fapps-static%2F_%2Fjs%2Fk%3Doz.gapi.en.g-Qnd8Altqc.O%2Fm%3D__features__%2Fam%3DAQ%2Frt%3Dj%2Fd%3D1%2Fz%3Dzcms%2Frs%3DAItRSTOzt0THwgpmPRxTDkRtYa50FTL7gw#_methods=onPlusOne%2C_ready%2C_%2C_%2C_resizeMe%2C_renderstart%2Concircled%2Cd%2Ce&id=I0_1396384107454&parent=http%3A%2F%2Ffalanga.com.au&pfname=&rpctoken=42801447" -gapiattached="true" title="+1" style="margin: 0px; padding: 0px; border-width: 0px; border-style: none; outline: 0px; vertical-align: line; : transparent; : static; top: 0px; width: 90px; left: 0px; visibility: ; height: 20px;">Изменето од Valerija - 01.Април.2014 во 22:30
Јакиот човек има само една слаба страна-жената што ја сака!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.