IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Образование > Наука
  Активни теми Активни теми RSS - Први на Марс
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Први на Марс

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Прашање: Кој прв ќе стапне на Марс?
Одговор Гласови Статистика
1 [7,69%]
3 [23,08%]
0 [0,00%]
5 [38,46%]
0 [0,00%]
1 [7,69%]
1 [7,69%]
2 [15,38%]
Не може да гласате на оваа анкета

Автор
Порака
XStrongAngelX Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
секојдневна форумџика

Регистриран: 15.Август.2010
Локација: Argentina
Статус: Офлајн
Поени: 126
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај XStrongAngelX Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јануари.2011 во 13:24
Кина ќе стапне прва бе на Марс вртење%20со%20очи
Дедо мраз злато
мое љубов неверна
неможам без тебе за нова година
Дедо мраз злато мое
жива превара
сал не моташ пак не заеба

Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Декември.2011 во 09:06

Откриен клучот за животот на Марс?

 

Научниците од Универзитетот во Нотингем веруваат дека црвите од видот Caenorhabdi elegans (C. elegans), кои биолошки се многу слични на луѓето, можат да ни ја откријат тајната на преживување во Вселената и со тоа да помогнат во населување на другите планети, како на пример на Марс.

Во декември 2006-та, научниците пратиле 4.000 црви во Вселената со спејс-шатлот Discovery и од тогаш го следат нивниот развој.

За време на истражувањата, чии резултати се објавени во листата Interface на британското Кралско друштво, научниците откриле дека нивните црви нормално се развиваат од јајца до возрасна доба и се подеднакво исти во Вселената како со тие на Земјата.

Поради тоа, видот C. elegans е идеален за експериментот со кој ќе се истражуваат потенцијалните ефекти на долготрајниот престој во Вселената на човечкиот организам.

C. elegans е прв повеќеклеточен организам чија генетска структура е комплетно мапирана. Добар дел од неговите 20.000 гени имаат исти функции како и човечките гени.

Многу експерти, вклучувајќи го и прославениот астрофизичар Стивен Хокинг, веруваат дека опстанокот на човечкиот вид зависи од неговите способности за колонизирање на други планети.

Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2014 во 11:47

Екипажот е спремен, еве и бродот бил готов.
Туууу, како не се запишав на време.плазењеОдиме на Марс: Погледнете го вселенскиот брод кој ќе ги пренесува луѓето на Црвената планета!

"Се поблиску сме до лансирање", вели Марк Гејер, менаџер на Орион програмот и додава: "Пробниот лет ќе ни даде важни информации околу тоа што се' е потребно да се направи за да започнеме со испраќање луѓе длабоко во Сончевиот систем".
НАСА Орион вселенскиот брод својот прв лет ќе го има во декември. Персоналот на Кенеди, вселенскиот центар во Флорида, започнал со последните подготовки за тестирање.


"Се поблиску сме до лансирање", вели Марк Гејер, менаџер на Орион програмот и додава: "Пробниот лет ќе ни даде важни информации околу тоа што се' е потребно да се направи за да започнеме со испраќање луѓе длабоко во Сончевиот систем".


Инаку, пробниот лет ќе се изведе 5.800 километри над Земјата во 4,5 часовната мисија со цел да се тестираат клучните системи за идниот транспорт на луѓе на Марс.

По две обиколки околу нашата планета, Орион ќе се врати во атмосферата при брзина од речиси 32.200 километри на час, а потоа со падобран ќе се спушти леталото на Пацификот.


Инженерите Маршал во вселенскиот центар во Хантсвил (Алабама) направиле адаптер за поврзување на Орион со Делта IV ракетата, која ќе ја лансира леталото за време на пробниот лет во декември.


Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 13912
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Јуни.2014 во 13:03
,,,nie od idividi sme prvi na mars samo shto toa ushte ne go znaeme ,,,nikoj ne ni kazhal,,
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2015 во 20:09

НАСА ПОТВРДИ: НА МАРС ТЕЧЕ ВОДА


Ова е почетокот во процесот на јавно објавување дека постои живот надвор од нашава планета. Ќе се почне со едноставни животни форми на Марс, а потоа ќе се продолжи со објавување дека таму некогаш имало развиени форми на живот, евентуално некаква цивилизација и на крајот ќе се обелодени дека во вселенава има цивилизации на повисок стеоен на равој од нашата и дека тие веќе не посетувале во минатото, а веројатно тоа го прават и денес.

Потоа глобалната политика ќе завземе друг К*рс… но за тоа подоцна.


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.