IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Вежбање
  Активни теми Активни теми RSS - Качување по карпи
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Качување по карпи

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
Автор
Порака
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Јануари.2008 во 23:51
Originally posted by girl15 girl15 напиша:

vo mk kako se vika toj sport??


alpinizam,...........toa ne znachi ,prosto kachuvanje na nekoja planina,.......tuku sovladuvanje na najnevozmoznite mesta na planinite,(vertikalni karpi,...provalii,...i sl.) za da se iskachish do vrvot nejzin,...a,ne samo relaxacija,...za da "protegnesh" noze,...inache,..site shto se kachile,..na vodno na primer,...bi trebalo da se,...planinari.голема%20насмевка
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Monuska Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2128
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Monuska Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Март.2008 во 20:45
ми звучи интересно, би сакала да пробам, всушност единствено што не би направила е да мрзнам по планини за да освојам некој врв, е тоа не можам да го разберам
Сите го сакаме она што не можеме да го имаме. Вистинските луѓе знаат да се помират со тоа...
Кон врв
nikita Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1610
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај nikita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Април.2008 во 16:33
interesno e samo ne treba da se plasis od golemi viso4ini i sekako potrebna e dobra volja za vakvo nesto
She sells seashells by the seashore...
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Април.2008 во 22:23
абе ја не можам по скали а камо ли пак карпи
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
kristofer Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 112
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kristofer Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2008 во 04:19
toa je dobro ako go sakas da go pravis, toa ne je dobro ako sakas da ne si go skrsis vratot i da si ostanis ziv, opasno je a i ne je lesno, luge sto go pravat toa mozi nemaat po nekoj prst ili na noga ili na raka od studot. 
vrtyuwged
Кон врв
aleksandar bt Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 02.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 25
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај aleksandar bt Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 17:32
kacuvane na planina e planinarene a kacuvane na karpi na ekstremni mesta e alpinizam
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 18:05

Највисок степен на достигнувње во планинарењето е алпинизмот. Тоа е движење по карпести планини при што не се користат планинарски патишта, туку разни смерови по карпите.

Алпинизмот бара постојана физичка кондиција, големо искуство и познавање на техниката на качување.

Алпинизмот претставува естетско доживување и спортско делување во планините во секое годишно време заради откривањена убавините и занимивлостите на природата.....

Како и заради јакнење на физичката сила, издржливоста и волјата. Највидлив дел од алпинизмот е физичката работа т.е. качувањето по карпи. Тоа се нарекува алпинистика. Духовната компонента е моторната сила која со него доминира.

Алпинизмот е активност која се извршува на планина и пред се алпинистите се планинари. Единствена разлика е тоа што тие сакаат да ги посетуваат малку “пострашните” делови од планината, тие кои се со карпи или кои се многу стрмни и кои најчесто можат да се качуваат само со специјална опрема.

Алпинизмот со нашите очи го гледаме како активност во која некој човек употребувајќи специјална опрема се качува на некоја карпа или пак на голема снежна планина.

Најчесто луѓето не го разбираат алпинизмот - тие премногу гледаат со очите и премногу размислуваат, наместо барем за една секунда да го употребат своето срце.  големо%20гушкање

Планинарството за човекот во денешно време е најздрава физичка активност која се одвива во природа. Терминот планинарство е само поширок поим за бројни активности и спортски дисциплини кои потпаѓаат под планинарство, а тоа се: разни излети, и посети на лесно пристапни планини, високогорство, спелеоплогија (пештерство), горски служби за спасување, водечка служба (водачи), спортска ориентација скијање, планинарски трансверзали, алпинизам  и спортско качување.

Поимот планинарство денес има широко значење. Тој во себе опфаќа три спорта:

  • Алпинизам
  • Ориентационо трчање
  • Спортско качување

На овие спортови можат да се додадат уште неколку кои произлегуваат од планинарски активности:

  • Параглајдинг
  • Змејување
  • Ридски велосипедизам

На сите овие активности заедничко им е планината. Со која од овие активности ќе се бави некој зависи од неговите околности, физичките способности, материјални можности и од местото на живеење.

Планинарењето претставува релаксација од психичките напори што човекот ги доживува на работното место и градските бучави предизвикани со брзото темпо на животот.

Да се бави со планинарење, значи да се запознаат убавините на татковината, да се збогатуваат чувствата. Тоа бара од човекот и одредени напори, кои не претставуваат опасност за организмот ако се во разумни граници.

Излетничко планинарење

Да се планинари може на повеќе начини. Тоа може да биде планинарење во поблиската околина, како рекреација и без поголеми амбиции, односно уште како се вика излетничо планинарење. Излетничкото планинарење не бара големи подготовки и е достапно за секој човек и секоја возраст. Тоа се излети во близина на градот, обично некои излетнички места каде што постојат прифатилишта, одмаралишта или хотели. Овој начин на планинарење не бара некои искуства. Важни се само облеката и обувките кои треба да овозможуваат слободни движења. Излетниците се движат по планинарски патеки кои обично се маркирани (обележани) и означени со патокази. Пожелно е излетниците да ги познаваат основите на планинарството, особено ориентацијата, правилниот начин на исхрана, ноќевање под ведро небо, опасностите во планина, прва помош и др., бидејќи тоа ќе им овозможи да се чувствуваат подобро и посигурно и да ги избегнат евентуалните опасности.

Планинарење во права смисла на зборот

Повисок степен на планинарење е посетувањето на планините со одредена подготовка и по некој систем. Тоа е планинарење во права смисла на зборот. Таква активност покажуваат луѓето кои не се задоволуваат со блискта околина, туку систематски или повремено ги посетуваат планините, почнувајќи од питомите шумовити предели, па до импозантните врвови на Алпите. Таквата рекреација бара одредена физичка кондиција, соодветна опрема и познавање на основните планинарски вештини. Да планинари по високи и непознати планини, може само искусен планинар кој добро ја познава ориентацијата, опасностите, планинарските објекти, прва помош, опремата, скијање, како и основите на алпинизмот и спасувањето во планина. Оние кои немаат искуство а сакаат да одат во непознати и високи планини, треба да го користат искуството на постарите планинари т.н. планинарски водичи.

Алпинизам

Најголема вредност на алпинизмот е во синтезата на физичката сила и духовните вредности. Совладувајќи ги тешкотиите и опасностите, планинарот го потиснува стравот за да ја почувствува слободата и радоста на животот. Во таа сурова борба најдобро ги запознава вредностите на животот.

Дали некој ќе се бави со излетничко планинарење, планинарење во правата смисла на зборот, или со алпинизам, зависи од неговите афинитети, здравјето, материјалните можности и расположливото слободно време. Човек што ги сака планините ќе го одбере она што му причинува најголемо задоволство."

ух.....уфффф се уморив...

ако мисли модераторот дека не му е местото овде на коментарот паааааааа .......нека се префрли во тема за планинарење.....не%20знам

мене ми е све исто  сакав само поопширно да се знаат некои работи намигнување
Изменето од bijonse1 - 09.Септември.2009 во 18:35
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Септември.2009 во 18:32

На Плетвар

Членовите на СКК Вертикал од Битола многу брзо по претставувањето на можностите на овој локалитет искачија 4 нови насоки - во висок стил...

Сребрената патека

Текст на Маја Мухиќ за нејзиното искуство при искачувањето на насоката „Циго“ на Матка заедно со Весна Талевска...

Ново на Демир Капија

Прекрасни нови насоки на Демир Капија искачени од членовите на „АК Вертикал“ од Битола: Обеликс (VI), Лева (V) и Тим Билдинг (V)...

Битола има мраз...

На Палиснопје: На крај големите маки со спроведувањето на водниот систем се исплатија. на карпата имаме мраз, со должина околи 15 метри...

На Солунска

Во средината на Август 2008г. Зоран Мајсторски и Жикица Ивановски направија искачување на Нежилова стена на Солунска Глава...

Маљовица '08

Успешна кадровска алпинистичка акција на МАА на гранитните карпи на Маљовица - дел од обуката на млади алпинисти...

Големата пречка на Тетоните

Интересна авантура на Бојан Митковски заедно со Американецот Пол Ракел во Тетоните во САД. Од 1-во до 3-ти Август 2008г. тие ја направија т.н. Големата Пречка...

Шакшама повторно во Перу

Во Јули/Август 2008г. нови искачувања на Алпамајо, Ишинка и Урус. Шакшама станува македонски Бред Џонсон...

Алпинисти - уметници

Алпинистите Горан Кузмановски од Битола и Зоран Мајсторски од Радовиш се докажуваат и како одлични уметници - освојувајќи високи награди на фото-конк*рсот на climbingguidebg.com...

Мразевите во Кетскилс

Шакшама Слободан Колоски со двајца други алпинисти направи искачувања на мразевите во областа Кетскилс во САД...

Врв Козјак - во зимски услови

Интересно истражувачко искуство - искачување на битолските алпинисти Горан Кузмановски и Вања Атанасов...

Еквадор 2008

Сашко Јосифоски и Шакшама Слободан Коловски качуваат на вулканите во Еквадор - Котопакси, Кајембе...

Дуфоршпиц 2007

Македонецот Тони Дабиќ и Србинот Ангикар Александар Ѓорѓевиќ преку фотки ни го прикажуваат искачувањето на вториот највисок врв во Алпите и највисок во Швајцарија. Искачувањето е посветено на Трката за Светска Хармонија...

Перу 2006

Шакшама - Слободан Колоски направи одлично искачување во Перу. На планината Ранрапалка заедно со Американецот Анугата Бах направија искачување на насоката „Скандинавска Насока“ која е со оцена TD+, приближувајќи се многу до навистина екстремниот алпинизам...

Корженевска 2005

Текст на Горан Кузмановски - алпинист од Битола, за неговото учество во експедицијата на Пик Корженевска (7110 м). Интересни искуства во тим со уште тројца други Бугарски алпинисти опишани во неговиот дневник од ова патешествие во светот на „7-илјадарките“...

Љупка Илијевска

„Тргнавме по ситниот сипар. Стигнавме. Од теорија – ме научија за осмица – дупла и трупла и за врвната безбедност што ќе ја имаш ако точно ја направиш. Научив и дека „Danger“ треба да е покриено со остатокот од врвката на појасот...

Солунска Глава 2004

Македонските алпинисти Сашко Мирчевски и Бојан Митковски на 6-ти Ноември 2004 год. направија прекрасно искачување на Нежилови Карпи на Солунска Глава. Интересен текст за нивните искуства при ова искачување...

Маја Арсовска

Текст за една посета на Солунска Глава кој го отсликува вистинскиот дух на Маја - ведрина и огромна љубов кон природата и планините која се надеваме дека е заразна поради тоа што е „тоа вистинското“...

Матерхорн 2003

Текст на Надир Мурсели за искачувањето на Матерхорн по гребенот Хорнли - прво искачување по 20 години на оваа планина од страна на македонски алпинисти...

Зоран Мајсторски

Зоки е алпинист од Радовиш. Ни ги покажа Пилав Тепе, Остра Карпа и ни кажа за неговите истражувања по нови локалитети во Источна Македонија. Овде ќе најдете описи за негови нови насоки на Демир Капија и Солунска Глава и други текстови...

Маљовица 2003

Група македонски алпинисти во Август 2003 година направија посета на алпинистичкиот локалитет Маљовица во соседна Р. Бугарија. Се вратија со убави искуства од неколку искачени насоки на оваа прекрасна планина и ги споделуваат со нас...

John Stiles

We had arrived at the climb mid morning, and were thankful for the cloudy sky to keep the sun at bay. The first two pitches are a joy of steep but not vertical climbing, progressing up a groove to its end at a wall. Surmounting the wall is the crux...

Кон врв
Командантица Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Септември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Командантица Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Септември.2009 во 22:20
Сум пробала еднаш порано, ...иако сум голем авантурист и сакам вакви работи..али ова СИГУРНО не би го правела повторно!..

Изменето од Командантица - 20.Септември.2009 во 22:23
..Живеам за да умрам..!
Кон врв
Предраг Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 224
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Предраг Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Септември.2009 во 12:31
Ја сакам да пробам трекинг...знае некој погодни места(патеки),и каква опрема треба да се поседува?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.