IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Семејни пензии
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Семејни пензии

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Семејни пензии
    Испратена: 09.Јануари.2008 во 14:38
Deneska me frapira eden podatok, za koj smetam deka site treba malku poseriozno da razmislime. Naime, site nie bukvalno prifakame se shto ke ni se rece i plakame bez mnogu da prashame dali e pravilno ili ne. Nikoj od nas ne  se prashuva kade odat parite koi ni se odbivaat po razni osnovi i za razni celi.
Deneska doznav deka na decata-siracinja koi ja nasleduvaat semejnata penzija-d umren roditel-roditeli im se odbiva odreden procent za "solidarniot fond". Prifakam deka toa se odbiva od penziite na postarite penzioneri, bidejki na nekoj nacin potoa im se vrakaat na semejstvata kako pogrebalni troshoci. Kolku e toa realna suma, kolku e pravilno ke kazat samite penzioneri. Nie bi trebalo da podiskutirame kolku e moralno takov odbitok da im se zema na siracinjata i kade odat tie pari. Ako dete ostane sirace od edna godina i e  primatel na semejna penzija do 18 godini, za ovoj period mu se odbiva minimum 1200 denari godishno. Za 18 godini se sobira edna solidna suma...prashuvam  dali ovaa suma... koja nedaj boze..nim nema da im ja isplatat za pogrebalni troshoci...im se isplaka za shkoluvanje. Dali ste zapoznaeni so nekoj takov slucaj?


Изменето од mamamd - 09.Јануари.2008 во 14:39
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 14:54
naslednicite na penzija, odnosno semejna penzija, a toa moze da se vdovici ili deca koi se skoluvaat, znaci ne do 18 godini ja dobivaat sigurno, a doklku se skoluvaat , se na fakultet, ja dobivaat se dodeka ne go zavrsat skoluvanjeto.

odbivanjeto na procent za solidarniot fond ne e zadolzitelno i dokolku nekoj ne saka treba da si podnese baranje deka ne saka da bide clen na penzionerskoto zdruzenie. uste pred desetina godini koga pocna da se odbiva taa clenarina, bese kazano deka ne e zadolzitelna, so toa sto onoj na koj ne mu se odbiva, vo slucaj na smrt, nema pravo na isplata na onoj nadomest za pogrebni trosoci sto go davaat penzionerskite zdruzenija.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 15:01
Butel, da bideme realni deka mnogu luge ne se informirani za ova i ednostavno im odbivaat. Zboruvame za decata. Ova deneska go doznav tokmu od eden staratel na dete od vnatreshnosta, cii roditeli se pocinati i na koe veke 9 godini sekoj mesec mu se odbiva po 140 den. Koga barale da popolnat takva izjava gi prakale vo Skopje. 
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 15:47
veruvam deka mnogu lugje ( odnosno novi penzioneri) ne se iformirani, i najverojatno treba da pojdat vo fondot za penzisko osiguruvanje vo Skopje dokolku sakaat da podnesat baranje za da ne im se odbiva taa clenarina, bidejki tamu se izgotvuvaat penziskite cekovi. Ne znam dali bi mozele toa da o napravat po podracnata edinica kade pripagjaat, odnosno da podracnata edinica go prosledi nivnoto baranje do fondot, bidejki promenite vo cekovite se vrsat isklucivo vo fondot.
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јануари.2008 во 19:33
Многу итро и препредно регулирано. Кој ќе се качи во автобус од Гевгелија и ќе замине за да потпише некаков документ да не му одбиваат 12о денари од пензијата. Абе, што гаден народ сме, човек корка сув леб че стиска во рацете, а гледаме како и неа да му ја земеме!
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 14:50
ne si vo pravo, vo toj fond e napraven pred poveke od desetina godini, koga nadomestot za pogrebni trosoci sto go isplakase socijalno stana smesen , nasproti realniot iznos za koj site znaeme deka e dosta visok, taka da i sumata koja ja isplaka penzionerskoto zdruzenie ne e mala. toa ne e obavezno, pa koj saka moze i da se dade izjava da ne mu se odbivaat parite. ne znam sigurno , no bi trebalo lugjeto od vnatresnosta da mozat da gi podnesuvaat tie baranja vo podracnite edinici.

a okolu trosokot za pat i ako se dojde do Skopje, za 3-4 meseci ete ti gi parite.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 15:45
Butel mislam deka poveke znaesh otkolku kazuvash pa zatoa te molam objasni mi, dali tie pari gi odbiva penziskiot fond ili nekoi zdruzenija. Go slushav ministerot Meshkovski koga zboruvashe vo parlamentot za prevzemanjeto na "socijalnite fondovi" od strana na penziskiot fond-pod drzavna kapa, ama problematikata ne mi e mnogu poznata pa ne razbrav dobro.Prashuvam bidejki detevo za koe zboruvam veke 9 godini e sirace, zivee so starateli (moi rodnini) koi go cuvaat kako svoe dete-nemaat svoi, a penzijata mu ja cuvaat na knishka za shkoluvanje-fakultet. Nivniot revolt e deka deteto treba da si gi dobie tie pari-bidejki koga mu pocinale roditelite ne dobile ni dinar za pogrebni troshoci (mozebi ni tie vo taa bolka ne se dosetile da pobaraat) -trie platile se. 

Изменето од mamamd - 10.Јануари.2008 во 15:45
Кон врв
butel2 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Јули.2005
Статус: Офлајн
Поени: 4138
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај butel2 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 12:15
ne sum go slusala Meskovski sto zboruval, taka da ne znam na sto mislel, megjutoa parite koi se odbivaat kako clenarina za penzionerskoto sdruzenie gi odbiva penziskiot fond koj gi prefrla tie pari na penzionerskoto zdruzenie. vo site postovi napisav deka toa ne e obavezno, fondot samo mu vrsi usluga na zdruzenieto , a toa e napraveno poradi toa da samite penzioneri ne odat sekoj mesec vo zdruzenijata da si plakaat clenarina.

so obzir deka deteto za koe kazuvas ima 9 godini, i ke ja prima penzijata najmalku uste tolku godini , negovite starateli neka se informiraat ili vo podracnata sluzba za penzisko osiguruvanje ili vo penzionerskoto zdruzenie kade sto ziveat kade da go podnesat baranjeto da ne se ukinuvaat tie pari, odnosno deka ne sakaat da se plaka clenarinata. najnakraj i ako mora da dojdat vo Skopje , neka dojdat da go napravat toa, bidejki presmetano kolku toa iznezuva za narednite 9 godini, ne e malku. Licno mislam, no ne znam sigurno , deka bi trebalo da mozat da go resat problemot tamu kade sto ziveat, bidejki taman rabota site osigurenici za ovakvi nesta da mora da doagjaat vo Skopje.

Okolu pogrebnite trosoci na roditelite koi poginale, ako tie bile osigureni. Bidejki iznosot od socijalno e mnogu mal, mnogu firmi imaat posebni fondovi za isplata kako eden vid pomos na svoite vraboteni, dali vo slucaj na nivna smrt ili smrt na clen od semejstvoto, i tie iznosi se razlicni od firma do firma. nekoi firmi voopsto i nemaat takvi fondovi.

Кон врв
T-E-T-E Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3802
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај T-E-T-E Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 12:25
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Butel mislam deka poveke znaesh otkolku kazuvash pa zatoa te molam objasni mi, dali tie pari gi odbiva penziskiot fond ili nekoi zdruzenija. Go slushav ministerot Meshkovski koga zboruvashe vo parlamentot za prevzemanjeto na "socijalnite fondovi" od strana na penziskiot fond-pod drzavna kapa, ama problematikata ne mi e mnogu poznata pa ne razbrav dobro.Prashuvam bidejki detevo za koe zboruvam veke 9 godini e sirace, zivee so starateli (moi rodnini) koi go cuvaat kako svoe dete-nemaat svoi, a penzijata mu ja cuvaat na knishka za shkoluvanje-fakultet. Nivniot revolt e deka deteto treba da si gi dobie tie pari-bidejki koga mu pocinale roditelite ne dobile ni dinar za pogrebni troshoci (mozebi ni tie vo taa bolka ne se dosetile da pobaraat) -trie platile se. 
deteto ke dobie semejna penzija i koga ke stane student..se do navrsena 27 god. vozrast...no ke treba da nosi uverenie deka e student...a na 27 godini se prekinuva semejnata penzija.
raka shto dava ne se sushi
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 12:38
Znaete kako e vo malite mesta, a ova e specificen slucaj...lugevo se spremni za detevo se da napravat, nivna deviza e _neka ni e zivo izdravo, imame pari...ne ni doshlo do tie 140 den. Poveke mene me izirita shto nekoi zdruzenija koi se mavaa vo gradi deka vodat smetka za svoeto clenstvo...se humani...ama vo humanosta ubavo e da drpnat malku i od siracinjata, pa go postaviv kako problem bidejki sigurno ne e edinstven slucaj. Mozebi ke procita ushte nekoj pa ke si proveri...a i iskreno nekoj moze da potera rabota da im gi vratat parite shto im gi odbivale...Sepak fala vi za informaciite...
Кон врв
T-E-T-E Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 3802
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај T-E-T-E Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 12:44
mamamd...se drpa od kaj se stignuva..ne samo od siracinja...kaj sto im e po lesno tamo si pruzat raka i si zimaat...a siracinjata i taka nema koj da gi brani...pa "jagma" nasleтага..zalosno no vistinito... rekle starite.."kaj sto e najtenko tamu se kine"тага
raka shto dava ne se sushi
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.