IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Семејство
  Активни теми Активни теми RSS - Породилно боледување
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Породилно боледување

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2008 во 00:46
Mislish...mislovna...

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
Mishell_G Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Јуни.2007
Локација: Sweden
Статус: Офлајн
Поени: 575
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mishell_G Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2008 во 01:02
vo slucaj na revolt moze da bide i fiktivna голема%20насмевка
Кон врв
mamma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9879
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Јануари.2008 во 01:57
голема%20насмевкаголема%20насмевка

Shot at 2007-06-30[/IMG]
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2008 во 09:50
... sega pokraj porodilnoto... pametnite zeni... potocno onie koi mozat da rodat....
 Владата ќе ги стимулира невработените мајки да раѓаат повеќе деца со тоа што ќе им обезбеди паричен надомест за секое родено дете, а кога ќе наврши 62 години, ако изгледала четири деца, мајката ќе добие и пензија.
 пензијата ќе ја добиваат само невработени мајки што живеат во општини со потпросечен наталитет. Овие новини се предвидени со измените од Законот за социјална заштита и за детска заштита, а кои во практика ќе стартуваат од јануари 2009 година.

 Според статистичките податоци, меѓу општините со минусен наталитет се Дојран, Гевгелија, Крушево, Богданци, Демир Капија, Македонски Брод, Македонска Каменица, Берово...

Пензијата ќе се исплаќа 15 години по наполнување 62-годишна возраст. Ова значи дека првата ваква пензија ќе биде исплатена дури во 2023 година, зашто законската измена ќе важи од јануари в година.

За второ дете, без разлика дали работи или не, мајката ќе добие 30 отсто од просечната плата во период од девет месеци. За трето дете ќе следува 50 отсто од просечната плата што ќе се исплаќа 10 години, додека за четврто дете државата ќе исплаќа помош во висина од 70 отсто од просечната плата во рок од 15 години. Доколку мајката користи помош за трето дете, а во меѓувреме роди и четврто, ќе и' следува помош од една просечна плата.
... e sega ushte da se znae kako da se izleze na kraj do 62 godini...

Кон врв
biljana.madrid Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Прилепчанка

Регистриран: 22.Ноември.2007
Локација: Spain
Статус: Офлајн
Поени: 358
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај biljana.madrid Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 30.Јули.2008 во 12:00

Ne znam kako odi so porodilnoto poleduvanje vo Makedonija zasto vo mojata familija deca ne sum videlaa odpoodamna... I onaka sme mala familija pa sega i bez deca ke izcheznime... Tazno...тага

Zena sto ima deca ne treba da se zapostavuva samata sebe si... Prvata godina mislam deka treba da se posveti na deteto i treba da se bara pomos od mazot za popoleka da se vrati na nekoi raboti sto i se dopagale i porano... Na primer jas prvite 6 meseci dodeka cicase bebeto potpolno bev so nea okupirana. Potoa resiv deka treba malku i jas da pravam pa se spremav za vozachka dozvola. Od Ponedelnik do Petok po 1 h i 1/2 bev odsutna od doma. Mazot mi mi pomagase okolu bebeto ( i ne e tolku slozena rabotava so edno bebe...). I sega koga moeto bebe ima 16 meseci se zafativ so edna druga rabota sto mene MNOOOOOGU mi se dopaga. Mnogu sum srekna i nikogas vo zivotot ne sum bila tolku motivirana da pravam raboti kako sega... Znam deka taa radost mozam da ja spodelam so kerka mi i mazot mi. Jas znam deka mojata kerka eden den ke bide mnogu gorda na majkata sto ja ima, dokolku postignam uspeh...
 
Sakam da kazam deka ne treba doma da se zatvorate otkako ke rodite dete... I mene mi velea deka e mnogu poslozen zivotot, imas obvrski, ne mozis da pravis toa sto sakas... so eden zbor denes gi definiram kako GLUPOSTI!!! Jas so deteto moe i mazot mi sum presrekna i imam uste pogolema prichina da pravam raboti sto mi se dopagaat...
 
I tuka davaat porodilno 4 mes ili voopsto, pa treba uste od bebe da go ostavis vo gradinka... grevota... i ti plakaat porodilno ako odis... Jas ne rabotev pred toa pa mene nikava pomos ne mi se sleduvase... ama se mi izleze super...
 
Mislam deka nasata vlada treba mnoooogu da si go ¨odvrzat keseto¨ ako sakaat navistina da imame deca vo Makedonija...
 
kade sto sum natalitetot e mnogu mal, pa za prvo dete ti davaat  2000 evra (jas toj zakon ne go dochekav) pa i red drugi zakonski zastiti... Ova sporedeno so nasive merki, mozam da kazam deka nasive voopsto ne se potrudile ( zboruvam za toa sto go napisa mamamd vo posledniot komentar) 
 
  
Прилепчанка
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Август.2008 во 08:21
... za podobro da razbereme... bidejki poveke glavi...poumno mislat...
Prezemeno od Vecer...

ШТО ПРЕДВИДУВА СТРАТЕГИЈАТА ЗА ДЕМОГРАФСКИ РАЗВОЈ
Четвртото дете во куќа носи плус 70 проценти од плататаОткако Владата ја донесе Стратегијата за демографски развој на Република Македонија 2008-2015 година во која се предвидени мерки за стимулирање на наталитетот, Министерството за труд и социјална политика изготви неколку измени на Законот за социјална заштита и Законот за заштита на децата.


Измените во Законот за социјална заштита се однесуваат на воведување на ново право на паричен надоместок за мајка која по 01.01.2009 година ќе роди четврто дете, а која ќе ги исчува до нивно полнолетство и по навршувањето на 62 години возраст ќе се стекне со право на надомест.
- Висината на надоместокот е 50 проценти од просечната плата остварена во минатата година и се однесува за целата територија на државата - велат од Министерството.

Измената во Законот за детска заштита, пак, се однесува за таканаречениот родителски додаток, односно за прво, второ и трето живородено дете ќе се доделува еднократна парична помош во висина од 30 отсто од просечната плата. Родителскиот додаток за второ дете ќе се реализира во висина од 30 проценти во период од девет месеци, а за трето дете во висина од 50 отсто за период од десет години, додека родителскиот додаток за четврто дете во висина од 70 проценти од просечната плата, ќе се однесува за општините во кои што стапката на природен прираст е под 2,1 отсто по добиени податоци од Државниот завод за статистика.
- Доколку четвртото дете се роди во период кога се користи правото за третото дете ќе се користи единствен родителски додаток во износ на повиското право - напоменуваат од Министерството за труд и социјална политика.
...gresham ili ne... porodilnoto plateno otsustvo... se preimenuva vo Roditelski dodatok...
... ako e taka... novina e ednokratnata pomosh koja dosega se dobivashe za prvotot rodeno dete... pred nekolku godini...takanareceniot Bebi paket...pa paricen nadomestok od 3000 den... i sega procentualna visina vrzana so prosecnata plata...
...dosega ova go dobivaa majkite koi rabotea... sega... ??? site... ili samo vrabotenite....
...za penzijata e jasno... ja dobivaat samo tie koi ragaat cetvrto dete... i toa otkako ke napolnat 62 godini...

Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2008 во 13:07

денес баш случајно налетав на ова, па мислам дека вреди да се прочита...

 
 
Razumot e skapocen kamen koj najubavo sjae vo ramkite na
skromnosta.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2008 во 13:16
... ne samo nahartija... i ne start od 2011... kaj nas ima mnogu zakoni...ama so start od nekoe idno nikogash realizirano vreme. Gabe zakon ako isplatata na porodilnoto ceka so meseci... 
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Декември.2008 во 12:10
хммм ова владава ептен решила да го прави западњачки системот. Е ај да видиме колку ќе направат.
Уште повеќе треба да ги стимулираат и поддржуваат мајките, особено оние самохраните или кои решиле да бидат самохрани.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2009 во 10:45
И дефинитивно почна...голема%20насмевка

Почна исплата на родителскиот додаток

Почна исплатата на родителскиот додаток за второ, трето и за четврто дете, а досега се поднесени 450 барања од општините со природен прираст помал од 2,1 отсто, информира заменик-министерот за труд и социјална политика Спиро Ристевски.

Семејствата во рок од три месеци ќе треба да ги пријават новородените деца во центрите за социјална работа за да го остварат правото на овој надомест.

- Според правилникот, надлежните во центрите мора да имаат увид во евиденцијата кога децата се родени. Веќе не се бара изјава од МВР, туку само извод од матичната книга на родените и тоа и за претходно родените деца, за да го видиме редоследот. И овој документ не мора да е заверен кај нотар, но родителот гарантира за точноста и ги сноси последиците. Доколку податоците не се вистинити, семејството ќе треба да ги врати парите - нагласува Ристевски.

Според Стратегијата за демографски развој, надоместокот изнесува 30 отсто од просечната плата за второ дете, а се прима една година, за трето дете се прима 50 отсто од платата 10 години, а за четврто - 70 отсто во рок од 15 години.


Кон врв
Schatzii7 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unglaublich

Регистриран: 19.Октомври.2011
Локација: Lost somewhere
Статус: Офлајн
Поени: 7055
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Schatzii7 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Ноември.2013 во 18:00
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,346 секунди.