IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Le Mouvement Macedonien (Македонско Движење)
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Le Mouvement Macedonien (Македонско Движење)

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
Автор
Порака
ntg2003 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 483
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ntg2003 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 18:36
Дуле, един пат е достатъчно. Они пак не ке го прочетат.
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 19:19
Originally posted by ntg2003 ntg2003 напиша:

Дуле, един пат е достатъчно. Они пак не ке го прочетат.

Тука стана техническа грешка... Хем исках да е с едър шрифт... хем исках да е червено ... (наведнъж) .. ама то излезе поотделно . Ништо...
Кон врв
ntg2003 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 483
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ntg2003 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 19:33
Originally posted by дуле дуле напиша:

Originally posted by ntg2003 ntg2003 напиша:

Дуле, един пат е достатъчно. Они пак не ке го прочетат.

Тука стана техническа грешка... Хем исках да е с едър шрифт... хем исках да е червено ... (наведнъж) .. ама то излезе поотделно . Ништо...

Станалото - станало.
Сега тражим протоколите за доказ на тезата.
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 19:47
Originally posted by ntg2003 ntg2003 напиша:

Originally posted by дуле дуле напиша:

Originally posted by ntg2003 ntg2003 напиша:

Дуле, един пат е достатъчно. Они пак не ке го прочетат.

Тука стана техническа грешка... Хем исках да е с едър шрифт... хем исках да е червено ... (наведнъж) .. ама то излезе поотделно . Ништо...

Станалото - станало.
Сега тражим протоколите за доказ на тезата.

Признам - за мене е ново нещо наличието на този документ. Та потърси настина тези протоколи. Мисля, че много от съфорумците тука ще преосмислят позициите си.
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 14:56
A be me chudi kako toa ova Bolgarive SE VO BAKVI TEMI SE PIKAAT I SITE SE SO "EXPERTSKO" ZNAENJE.  Dali mislat deka sega ke nauchat neshto "na koi finti rabotele" ili uchat na koi finti MOZAT DA NAPRAVAT DUPLIKAT VO BOLGARIJA????? збунетост голема%20насмевка голема%20насмевка
Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 15:06
Originally posted by borec borec напиша:

A be me chudi kako toa ova Bolgarive SE VO BAKVI TEMI SE PIKAAT I SITE SE SO "EXPERTSKO" ZNAENJE.  Dali mislat deka sega ke nauchat neshto "na koi finti rabotele" ili uchat na koi finti MOZAT DA NAPRAVAT DUPLIKAT VO BOLGARIJA????? збунетост голема%20насмевка голема%20насмевка






Уважаеми господине borec,
Од мое име можам да жам што сум одскоро на овој форум и мислам што не сум се пишал за "експет". Напротив... мислам што знам малко и сакам во форумите (на кои ходам) да обогатим познанијата си. Не сум тука да сејам пропаганда... просто сакам да получим нови знанија. Мојот бизнис е совсем друг (повеке врви во летно време)и само зимъска (кога немам многу работа) отделям време да си хортуваме по форуми.   
Кон врв
Izzi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
BRAINIAC

Регистриран: 18.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4475
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Izzi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 15:31

“...Радев со својот "Le Mouvement Macedonien" мислеше да ја убеди Европа оти движењето е чисто македонско и нема ништо општо со Бугарија.Истото сакаа да го постигнат и “Право“ и другите македонски и бугарски весници.Но,ја достигнаа ли тие целта?-Не.
Покојниот А.А.Ростковски не еднаш велеше: „Бугарите мислат оти само тие имаат ум на светов,а сите други се будали.Кого мислат да излажат тие со статиите во “Право“ оти Бугарите ја сакаат Македонија за Македонците?Знаеме ние многу арно што сакаат тие!“А каков впечаток му правеа на дипломатскиот свет новинарските уверувања на комитетот и на бугарите за македонското движење?Не треба да се заборава и за тоа како се изразуваа во европските весници за битките на четите со Турците: четите се викаа банди и тоа бугарски,а не македонски.За убиените четници не кажуваа: „Убиени се толку души Македонци“,ами „Толку души Бугари“.

Се прашувам кого го убедија  "Le Mouvement Macedonien" , “Право“ и др. во тоа оти се борат за слобода Македонците,а не оние што се викаат „Бугари“ и се од Македонија и Бугарија?-Никого...“

 (Крсте Петков Мисирков, „За Македонцките работи“)
Кон врв
m__g__ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2006
Статус: Офлајн
Поени: 591
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај m__g__ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 15:41
Originally posted by Izzie Izzie напиша:

“...Радев со својот "Le Mouvement Macedonien" мислеше да ја убеди Европа оти движењето е чисто македонско и нема ништо општо со Бугарија.Истото сакаа да го постигнат и “Право“ и другите македонски и бугарски весници.Но,ја достигнаа ли тие целта?-Не.
Покојниот А.А.Ростковски не еднаш велеше: „Бугарите мислат оти само тие имаат ум на светов,а сите други се будали.Кого мислат да излажат тие со статиите во “Право“ оти Бугарите ја сакаат Македонија за Македонците?Знаеме ние многу арно што сакаат тие!“А каков впечаток му правеа на дипломатскиот свет новинарските уверувања на комитетот и на бугарите за македонското движење?Не треба да се заборава и за тоа како се изразуваа во европските весници за битките на четите со Турците: четите се викаа банди и тоа бугарски,а не македонски.За убиените четници не кажуваа: „Убиени се толку души Македонци“,ами „Толку души Бугари“.

Се прашувам кого го убедија  "Le Mouvement Macedonien" , “Право“ и др. во тоа оти се борат за слобода Македонците,а не оние што се викаат „Бугари“ и се од Македонија и Бугарија?-Никого...“

 (Крсте Петков Мисирков, „За Македонцките работи“)


... никого
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 16:09

Samo ispotepaa luge pred vreme.  тага

 
 
 
Кон врв
borec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Септември.2007
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 1294
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај borec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Јануари.2008 во 16:12
Originally posted by дуле дуле напиша:



Уважаеми господине borec,
Од мое име можам да жам што сум одскоро на овој форум и мислам што не сум се пишал за "експет". Напротив... мислам што знам малко и сакам во форумите (на кои ходам) да обогатим познанијата си. Не сум тука да сејам пропаганда... просто сакам да получим нови знанија. Мојот бизнис е совсем друг (повеке врви во летно време)и само зимъска (кога немам многу работа) отделям време да си хортуваме по форуми.   
[/QUOTE]
 
 
Neshto si mi poznat - ka' da sum te videl negde.......aj ko' ke mi tekne ke ti javam.  голема%20насмевка
 
 
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 19:36
Originally posted by Izzi Izzi напиша:

Le Mouvement Macedonien (Македонско Движење) 1902-903                           

Le
Mouvement Macedonien е весник на француски јазик кој ја бранел идејата
за независна Македонска држава.Излегувал секој 5ти и 20ти во месецот по
цена од 25 сантими,а главен уредник бил Симеон Радев (206 булевар
Распај,Париз).

 Ме збунува фактот што весникот навистина ги брани
идеите за независна Македонија,но има и некои чудни работи.Како на
пример,во едно издание се вели дека “пропагандата за независна
Македонска држава во Грција и Србија е строго забранета и
прогонувана,што не е случај и во Бугарија (!?) каде што за разлика од
другите земји идејата е широко прифатена“...

 Исто така,уште еден
бизарен факт.Симеон Радев е претставник на Бугарија за време на
потпишувањето на Бук*решкиот мировен договор (!?!?!?!) и потоа бил
амбасадор на Бугарија во многу европски метрополи се до почетокот на
Втората Светска војна (1939 година).

Неразбирливо ми е ЗОШТО од
патриот кој ја бранел идејата за независна Македонија да стане бугарски
претставник?Весникот Македонско движење не ми изгледа како пробугарски
весник...вие што мислите?


Интересна тема. Како може Бугарин да се бори за Независна Македонија, па и пропагандата за независна
Македонска држава во Грција и Србија да е строго забранета и прогонувана,што не било случај и во Бугарија (!?) каде што за разлика од другите земји идејата да е широко прифатена“...

Изменето од Каснакоски - 19.Септември.2009 во 19:38
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 20:30
Павел Шатев
„Борис му даде на Симеон Радев 15,000 фр. за издавање на „Mouvement macédonien”“

Солунскиот атентат
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 20:44
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Павел Шатев
„Борис му даде на Симеон Радев 15,000 фр. за издавање на „Mouvement macédonien”“

Солунскиот атентат


газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење

Значи она што ке се прочита од Бугарски извори мора да е или комедија или трагедија,како и да е нема никаква врска со вистината

газење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеењегазење%20од%20смеење
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Септември.2009 во 20:56
Зошто да нема-се знае дека Сарафов финансира тоj весник.

Борис се вратил од Лондон и во Женева се сретнал со Орце. Борис му дал на Симеон Радев 15.000 фр. за издавање на “Mouvement Macedonien”, на Орце му дал 10.000 лева (Орце ги изброи пред мене парите), а беше дал пари и за Внатрешната организација, и му дал уште револвери и муниција, откако се постигнала согласност Давидов да влезе внатре. Орце дојде тука со парите. Тогаш видовме дека не можеме да се споредуваме со руските револуционери, и увидовме дека сме ништожна груп**ка, без водечки идеи; работевме по инстинкт. Решивме да дејствуваме како мала група направо онака како не учи умот.
Солунскиот атентат и Заточениците во Фезан
Дури скоро беше откриена спомен плоча во Шваjцариjа,на местото дека се печатал весникот, каде мислам вашиот амбасадор држа реч за Симеон Радев.
Нешто во смисла дека иако се сметал за бугарин, Радев требе да се почитува за тоа што го сторил за македонското дело и слично.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 3456>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,145 секунди.