IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Интима > Секс
  Активни теми Активни теми RSS - Мој став за хомосексуалноста
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Мој став за хомосексуалноста

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9899100101102 103>
Автор
Порака
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2013 во 00:48
Ексзи... муабетов е широк ама морам да го напишам.
Ете, Бог создал потомството да настанува во машко-женска заедница. Таа заедница остава иднина и наследство, бидеќи во спротивно светов брзо ќе изумре.
Во таа плодна заедница треба да се знае кое што е.... Буквално... да се знае кој е Татко, што е Мајка, што е улогата на дедовците, што на вујковците...
Да се создаде идилично семејство во кое децата ќе растат безгрижно... за што , ВЕРУВАЈ, би се жртвувал на секој можен начин!

Со секое намалување на таа заедница НЕПОВРАТНО изумира населението што остава поколение после него.

Таа лгбт заедницата ме тера да оставам мое дете да гледа двајца батковци кај што се шлакаат на среде улица и да морам на негови 4 години да му објаснувам зошто...???

Како понатаму ќе му објаснам на тоа дете дека треба да има свои деца, дека сета младост и сета бунтовност ќе му поминат некогаш и ќе дојде во момент кога неговото дете ќе му врати грижа за грижа кога нема да може ни едно тањирче храна да си обезбеди??

Кој е тој свет каде што секој си го прави нештото каде што се пронашол??? Локален пример... Ако јас сакам да поправам коли пошто тоа ме исполнува (за 9000 денари месечно) , сигурно на моите деца ќе му биде поважно да појдат на одмор и да живеат комотно наместо мене да ме гледаат исполнет кај што се мачкам во некоја крнтија за џабе... Тоа значи дека јас треба да се потрудам да најдам подобро платена работа ако веќе имам шанса.
Ако овај пример го претвориш во глобален , добро ќе ме сватиш што ти зборувам. Не ти зборувам за џабе.... ова сето ТОЛКУ многу има смисла, само дали сакаш да го сватиш останува на тебе...

Ете, конкретно во мојов град ми кажаа дека скоро 30% од населението имало такви ЛГБТ склоности... податок земен од веродостојна фаца...  ДОВОЛНО СТЕ, дури и многу по мое видување
Ако вие сте , веќе , толку добри и поштени како што кажавте, кога веќе знаете дека вие не можите да создавате поколение, тогаш барем бидете фер и оставетене нашето (НАШЕ РОДЕНО, не сосила посвоено благодарение на некоја смрдена декларација) поколение да си го воспитаме како што мислиме дека е правилно.

Боли Ескзи да гледаш дека твоја сакана личност (особено дете твое) оди по пат кој нема иднина. Да знаеш дека никогаш нема да свати како е да држи свое дете во рацете... Човек е пропаднат ако не ги види на неговото дете очи исти како неговите.
За што живеел тогаш... за задоволство...?  не би рекол...

Ја не те осудувам тебе, чуствувам од какви причини си станала таква и потполно те разбирам, драга... само немој да објаснуваш дека тоа е избор и дека секој можи така , своеволно да го заврши ланецот на живот на сите предци пред него..
И затоа кога и да настане инцидент , нема да сакам да ве поддржам НИКАКО... куче
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2013 во 08:04
Jaс не велам дека поинаквата сексуална ориентација е избор. Верувај ми не е. Кога јас сум кажувала, јас сум се тресела, но зошто да се тресам. Кога не нападнаа јас се плашев да излезам од дома, зошто да се плашам? Кога станува збор за шлакање по улица јас лично сметам дека е невкусно како за стрејт така и за истополов пар, но сметам дека едно држење за рака или гушка е сосема океј.
Кога станува збор за намалување на населението не сметам дека лгбтик популацијата треба да биде дежурен кривец. Што е со фактот дека порано на пример стрејт паровите правеле по 7 - 8 деца? А сега или немаат дете, или имаат до 2 - 3 максимум? 
Сексуалноста е еден широк спектар и ние во текот на целиот живот се истражуваме. Јас бев преплашена кога укапирав дека ме привлекуваат и женски. Јас не одбрав, но не заслужувам заради тоа да бидам  навредувана и нарекувана болна... да бидам исмејувана заради некои работи.. мене не ми е гајле веќе за мене, јас сум многу сменета во последниов период, но сакам друг да поминува низ истото. Јас не велам дека ќе го сменам светот или твоето мислење, таман работа... но барем ќе знам дека сум придонела некако. Тука е акцентот на хомосексуалноста, но јас сум против насилство и навреди врз било кое лице. Секој заслужува достоинствен третман без разлика на сексуалната ориентација, родовиот идентитет, ако е лице со некаков недостаток, ако е некој повлечен премногу, затоа што не може да се облече модерно на пример... но да отворам општа тема за булинг ретко кој ќе дискутира, но јас ќе ставам овде едно смајли и сите се пуштате во поход да ме разубедите дека не сум во право.. Јас не се залагам само за лгбтик лицата.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2013 во 14:00
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Кога станува збор за шлакање по улица јас лично сметам дека е невкусно како за стрејт така и за истополов пар, но сметам дека едно држење за рака или гушка е сосема океј.


Знаеш колку е тешко на сопствено дете од 5-6 години да му го објасниш тоа “сосема океј“?
Кога ќе те праша: што им е на овие две девојки на улица, што се гушкаат и бацуваат “како на филмовите“?
И зошто тоа дете воопшто те прашува, зошто си мисли со главчето дека е нешто невообичаено, па му треба објаснување?Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2013 во 14:04
http://cdn-www.i-am-bored.com/media/louisCKgaymarriage.png
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
LiDivio Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор


Регистриран: 19.Мај.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7265
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај LiDivio Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2013 во 14:06
Рака на срце може често на улица да се видат и две стрејт девојки како се држат за раце и да се бакнат и никој не им прави проблем... е сега, ако двајца мажи го направат тоа е поголем проблем.
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2013 во 14:11


sh*tty kid.... ugly child???????!!!!

Браво бе дечки!
Овој ли треба да ми биде референца за мислење??? не вреден

Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2013 во 14:15
Хахахаха, ова е стенд ап комичар но без разлика на начинот на изразување, очигледно вие кои што се противите на темава би го шитнале детето, би му направиле пекол од животот само затоа што вие имате слика за  нешто. Колку себично.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85186
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2013 во 14:17
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Хахахаха, ова е стенд ап комичар но без разлика на начинот на изразување, очигледно вие кои што се противите на темава би го шитнале детето, би му направиле пекол од животот само затоа што вие имате слика за  нешто. Колку себично.
поголем пекол од тоа да е обратно нема
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2013 во 14:20
Како тебе ти претставува пекол? Што е толку пеколно?
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2013 во 15:53
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Хахахаха, ова е стенд ап комичар но без разлика на начинот на изразување, очигледно вие кои што се противите на темава би го шитнале детето, би му направиле пекол од животот само затоа што вие имате слика за  нешто. Колку себично.
 

А бе не стенд-ап комичар, ако сака нека е и англиската кралица. Тип кој вака се изразува за било кое дете на светот (не па за моето), автоматски ми е одбивен.

И оти сега вака нервозно и навредливо реагираш? Не дека ме разочаруваш, ама сме разговарале ние и на поубав начин, нели?големо гушкање

Што знаеш ти за мене, за да мислиш дека “би си го шитнала“ детето?
Еве ќе ти кажам еден личен пример, па ти кажи ми дали себично сум постапила: На ќерка ми и се падна учителка која е лезбејка, во прво одделение. Дали јас имав против или не, за нејзиниот личен избор на живот не е важно. Важно е дека жената важи за најдобра учителка во школото и е доволно професионална, за да не ги истрауматизира децата од прво одделение со нејзиниот приватен живот.

Сега за помалата ќерка имавме можност да бираме учителка. Таа самата си изрази желба да и се падне учителката на дада, оти веќе ја познава и е добра и квалитетна како наставник.
И јас (нели како секоја себична мајкаѓавол), и ја уважив желбата и ја запишав кај неа. И детето ми е среќно.

А кој животен пат ќе ми го изберат децата, како јас би реагирала на поинаков избор од мојот, што е пекол и кој е Луцифер... немам баш време да ја должам сега.
Одам да ги земам децата од школо.
Од кај учителката-лезбејка.намигнување
Изменето од Анастеа - 06.Септември.2013 во 15:55
Кон врв
volkswagen Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Знам, комшивка ми е!

Регистриран: 18.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 4820
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај volkswagen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2013 во 15:58
Што да му објаснам... дека може некој изопачен да се собере во јалова заедница наречена хомосексуален брак и тоа да го правдам како нормално ,знаеќи дека таа заедница нема да придонеси за ништо освен за нивно взаемно уживање...?
Шлакајте се, бацувајте се, фаќајте се... Што сакате повеќе?? Бракот е за децата да имаат родители...
А ако некогаш направите дете со твојата партнерка, тогаш можиш слободно да си го нарекуваш и sh*tty и ugly. Во спротивно , не полагате право врз деца, и сите дегенски понашања ќе се осудуваат се додека не сватите до кај ви се границите! Безобразни едни без ни малку чувства кој никој на светов друг...тајм аут
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2013 во 16:35
Анастеа, јас сеуште можам да правам фин муабет, но не кога некој се обидува да ме стави на понизок ранг. Јас немам лошо мислење за тебе само затоа што не се согласуваме, но кога некој се поставува спрема мене како да сум нешто помалку тогаш реагирам на начинот на кој што реагирам. Имам достоинство, сепак.

Инаку volkswagen, поинаквата сексуална ориентација е исто така заснована и на љубов а не само на секс. Второ, ти кој што кој знае што би му направил на детето само затоа што е хомосексуално или бисексуално ми кажуваш за двете зборчиња ugly i sh*tty? Wow, а ти си тој кој што ќе му направи поголем пекол на своето дете и без да ги употребиш овие зборчиња доколку е поинакво од она што ти си си го создал како идеална слика за твоето дете. Мислам, боже сачувај.


Изменето од ekszi88 - 06.Септември.2013 во 16:37
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
BellaGrandma Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Game over

Регистриран: 10.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 20029
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај BellaGrandma Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2013 во 19:30
Значи ве читам и се чудам...богами и се крстам (тука ми фали човекот на брзиот)

Ќе наредам се што ме зачуди и изиритира тука...

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Машко и женско можат да се држат за рака ако се во врска? Да. Да се гушнат? Да. 
Дали јас доколку имам девојка смеам? Не. Дали доколку двајца типци се заедно смеат? Не.
Зошто? Затоа што некој ќе ги здроби од ќотек, или ќе ги пцуе или што ја знам. На една промоција на брошура од информативен карактер за трансродни лица центарот од таканаречени дивјаци беше нападнат, полицаец повреден... и ред други работи се случуваа. Знаеш ли кое е чувството да седиш и одеднаш да претрчаат 30 агресивни лица и да го скршат стаклото незнаејќи дали ќе влезат и ќе те повредат? Не, не верувам дека знаеш како е. И не е само тоа. Јас не дискутирам овде за интимност колку што оние кои се против зборуваат. Јас зборам за едноставна слобода без да се тресам од некој насилник или група насилници.
И додека ми зборуваш за интимност хетеросексуалците се тие кои слободно дискутираат на тема за нивните партнери од спротивниот пол, додека луѓето до лгбтик популацијата се принудени да зборуваат во шифри... Зошто? Заради тоа насилство. А што ако каже дома дека е геј, лезбејка, бисексуалец, бисексуалка или пак трансродно лице? Знаеш ли многумина низ што поминуваат? Можеш ли барем да си го претпоставиш стравот? Да можеше во тој случај не би зборувала вака... ама тоа е.

Да машко и женско можат да се гушнат доколку се во врска. Можат и доколку не се во врска. Кој ќе знае дали се во врска или пак овој и е швалер? Многу мешате врски мрски ти реков ми рече. 
Може и девојка да се држи за рака со девојка, всушност кај мене во средно порано (зборам пред некои си 8 години) женските си се држеа за рачиња, онака мало прсте итн..и никој не им залепи етикета лезбејки. Ако пред 8 години никој не јадел трици, сега уште помалку.
Да се држат за раце двајца мажи, да е невообичаено. Ама до сега никој не им забранил.Секој може да го прави со истиот пол тоа што би го правел со спротивниот. Јас не знам некој закон да ви забранува лапање, драпање што уште не во јавност. Баш зачекав едни на клупите на плоштад накај пошта и никој од тие што помина не изреагира ..ауу види ги маживе, педерска работа. А баш апла се лигавеа сред плоштад! 
А знаеш што? Јас со дечко ми не си дозволувам народ да зјапа во нас, затоа што интимностите до тој степен што тие ги покажуваа се за зад затворени врати!

Кој може тебе да ти забрани нешто кажи ми? Никој. Тоа ти е во главата врежано дека некој ве мрази итн. Ако нападнале група насилници, не значи дека цела Македонија ќе нападне. Па добро бе, нели знаеш дека секаде има по нешто труло? Нешто што смрди? Знаеш дека секаде ќе се најдат 100 фанатици без разлика дали станува збор за омраза кон  хомосексуалците, омраза кон ЕВН или кон Заев. За сите има по некој, дај не си правите филм дека цела земја ве мрази.

Додека како што викаш, едните се принудени да зборуваат во шифри а другите слободно ... Никој не ви ја забранил слободата на говор, никој не ви забранил слободно да се движите некаде, никој не ви забранил ништо. Вие сами се дискриминирате и после сакате луѓето да ве разберат и поддржат. Како да ве разберат бе, кога место да застанеш на цврсти нозе и да кажеш...луѓе јас сум лезбејка, хомосексуалец итн .. вие се криете и ќутите? Зошто порано (а сигурна сум и сега) имаше тајни геј клубови, место да кажете јавно .. И НИЕ ИМАМЕ ПРАВО НА ЖИВОТ! Секој нормален клуб има обезбедување, има полиција..ако некој се осмели да ви направи нешто. А вие се криете..епа куpац, со криење ништо не се постигнува..
Барате нормален живот а сами се правите 10% помалку вредни од нормалните..сами се потценувате и сами си кратите права!Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Хммм, јас зборував за држење за рака и најобична гушка, ама ок.
Тепачките? Ако ги одобруваш сепак твоја работа, јас не знам озбилно што повеќе да додадам на муабетов... 

Е за ова не си во право ниту 1% !
Обична гушка?!? Ма дааајјј, кого искршиле од ќотек за обична гушка?

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

И те како покажуваат заби...
Тепачките се дел од секојдневието, но потрагично за мене е премолчувањето.
Тоа според мене е друга тема која што не сум налетала дека некаде ја има... но сепак да си ја докажам мислата... баш затоа што молчиме пред било каква форма на насилство, насилниците земаат повеќе сила. 
Имав една незгода пред 2 недели од прилика и никој не се ни обиде да ме заштити кога се можеше, а таа ситуација трае со години. Така тие бескичмењаци се повеќе и повеќе се потпираат на својата физичка сила.. нажалост заради тоа ќе бев и убиена,овој пат можев да бидам и со оштетен слух... но јас повеќе не седам со скрстени раце. 
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Да ни беше функционален системов и да не одеше се така глатко преку врски се ќе беше совршено, ама ете, не е. намигнување


 

Екши, непријавување на кривично дело е исто толку лошо колку и самото сторување. Што не е јасно? Ако некој кренал рака на тебе, постои закон што те штити. И да, верувала или не законот ФУНКЦИОНИРА. Системот функционира. Само ме интересира дали си го испробала во скоро време или збориш онака од памет?
Ако некој те нападне имаш право да повикаш полиција и понатаму МВР да си ја продолжи истрагата. 
Се нешто не ви чини бе, што народ ќе бевме?!? 
Тоа е исто како да кажеш не јадам школки а школки да не си пробал во живот!Извини вака што само тебе ти реплицирав, ти тука како дежурен бранител на хомосексуалците си пиша, па јас малку да ти контрам како по обичајсреќа
Не ми сметаат мене хомосексуалците, напротив .. само ми смета тоа ваше настојување да добиете нешто..а ни сами не знаете што.
Што сакате а немате бе мила? Ајде кажи ми ти мене...на страна од реплицираното горе..
Можат се да ти земат - богатството, најубавите години, радоста и сите заслуги, но секогаш ќе ти останат соништата за одново да го создадеш светот кој ти го украле.
Кон врв
ekszi88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
In Love

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7008
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ekszi88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Септември.2013 во 19:37
Никој не ни ја забранил слободата на говор? Од кој аспект зборуваш? Хмммммм...

Пред да ми речеш за пријавувањето ја знаеш ситуациајта? Не. 

Лесно е да се зборува од памет.
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 9899100101102 103>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.