IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Историја и политика
  Активни теми Активни теми RSS - ЈУГОНОСТАЛГИЧАР СУМ - признавам
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ЈУГОНОСТАЛГИЧАР СУМ - признавам

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 38>
Автор
Порака
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ЈУГОНОСТАЛГИЧАР СУМ - признавам
    Испратена: 06.Јануари.2008 во 13:04
e pa vaka..jas sum JUGONOSTALGICAR...priznavam..
Mnogu mi e tesko..da ja svatam gluposta..Yugoslavija..zemjata vo koja sum roden..nekoj so samo eden dekret da mi ja odzeme i da mi kaze deka poveke ne postoi..Za samo nekolku godini da se naviknam deka  poveke Julijskite Alpi ne se pokrivot na mojot dom..nego toa e Sar Planina (vo koja baj d vej,sega se sankaat nekoi "novi decki")..da mi kazat deka ako sakam mozam da se brckam samo vo Ohridskoto ezero..na onie nekolku plazi polni so razni pozeri..ne blagodaram..ne sakam da stojam pred ogledalo nekolku casa pred plaza..Sakam povtorno da mozam da trgnam od Ulcinj kon Istra...da se brckam vo Bar..da setam po Stradun vo Dubrovnik..da odmaram na Splitskata Riva...da trknam do festivalot vo Neum..so traekt da prosetam do Korcula..a vecerta da ja zavrsam u nekoj lokal na Hvar..utredenta sakam da gi vidam Brioni..Plitvickite ezera..da vlezam vo Postoinskata jama...da vozam tocak nekade niz Alpite..a na vrakanje sakam da uzivam vo Slavonija..vo Vojvodina..da lezam u seno..da gledam vo neboto (koj ne go poglednal neboto nad Slavonija..mnogu izgubil)..sakam da se spustam po ubaviot plav Dunav..zal mi e no Vardar e premnogu maten za mene...A vecerta moze pijacka na Petrovaradin..ili Kalemegdan..zavisi do kade ke stignam (bidejki ovaa zemja ne se proaga za 3 casa..za nea trebaat 3 meseca)...na vrakanje..Kopaonik..Zlatibor...Da bidam iskren mene teritoriite nikogas ne mi nedostasuvale..mi falat lugeto na tie teritorii..i nivnite vina..Na Sar Planina ionaka ne sum bil 15 godini..a Aerodrom odamna go osekam kao moja republika....
..Da mozeme bar da se vratime vo 1990 godina i malku poinaku da gi rezirame narednite 15 godini.Bi sakal Yugonostalgijata da se siri kako epidemija..Pod istoto zname osvojuvavme pehari..zlatni medali..bevme sampioni..evropski..svetski..i naednas pred 18 godini vremeto zastana..nisto..mrak..nekoi idioti ne zrtvuvaa site nas poradi udobnosta na sopstvenite fotelji..
..Reagirajte kako sakate...me boli uvo..ali brate ne sakam Velika Srbija..ne sakam Hrvatska do Drina..ne sakam Golema Albanija..si ja sakam bre mojata stara dobra Yugoslavija љубов


Кон врв
дуле Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај дуле Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 13:19
Вместо Копаоник може да имаш Боровец и Црното море. Требе само една крачка и да имате ускорен прием во EU.(како го стори ГДР) Тогаж и Егејот ке биде ваш
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 13:21
Ајдее

Разбуди се 2008 година сме.


Изменето од Vladimir88 - 06.Јануари.2008 во 13:21
Кон врв
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 13:23
Originally posted by дуле дуле напиша:

Вместо Копаоник може да имаш Боровец и Црното море. Требе само една крачка и да имате ускорен прием во EU.(како го стори ГДР) Тогаж и Егејот ке биде ваш


Kopaonik u Borovec moze da gi sporeduva samo covek koj nikogas ne se spustil niz Kopaonik...a za Crnoto more?...ne blagodaram..jas go sakam najubavoto more na svetot..a toa e Jadranskoto големо%20гушкањеголемо%20гушкање
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 13:24
А Егејот?
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 13:42
Диоген не си единствен у Македонија со Југо носталгијата но треба да престанат лажните илузии и да заврши твојата носталгија.Југославија веке не постои и тоа е факт,можеби за 100 год. повторно ке може некоја федерација да излезе на балканот со други држави и други имиња но Југославија нема веке да може да постои верувај таа приказна заврши и тоа за жал на Македонците со голем неуспех.

Македонците треба конечно да го сватат делот за Југославија дека ние во таа федерација влеговме како губитници(изгубивме многу добри луѓе и нашиот идентитет) и излеговме како губитници(долгови,пропадната економија со многу мала инвестиција и др.)
За нас единствена татковина може да е Македонија и никоја другаголемо%20гушкање
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 13:50
Ајде Диоген, разведри се!!!

Изменето од Vladimir88 - 06.Јануари.2008 во 13:51
Кон врв
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 13:54

Grb i zastava SFRJ

Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija, kao takva, praktično je "nastjala" tokom II Svjetskog rata.

Jedan od važnijih datuma u njenoj povijesti jeste 29.XI 1943.g., koji se kasnije i slavio kao Dan Republike.

Bila je to zemlja BRATSTVA i JEDINSVA, zemlja RADNIKA, zemlja LJUBAVI...bila je to i ostat će naša domovina, ma koliko se neki trudili da je ocrne, ona će ostati nešto najsvjetlije što nam se ikada "desilo".

Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 14:33
И мене ми се стега срцето по Југославија, ама не знам дали како геогравски поим и држава, или по убавото време што го поминав во неа. Од ден во ден се повеќе си ја сакам Македонија, па тагата по Југа стивнува.

Друже Тито ми ти се кунемо...
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 14:37
А Тито да не го ни спомнуваме,колку луѓе само пратил во затвори и како ја зезнал Македонија да гинат Македонци за туѓи цели.
ЈУГОСЛАВИЈА со големи букви за најголемото зло на Македонија
Кон врв
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 14:40
Југославија е име што означува три различни но последователни политички ентитети што постоеја во поголемиот дел од 20-от век на Балканскиот Полуостров, а во чии рамки спаѓаа јужнословенските земји (меѓу кои и Македонија), со исклучок на Бугарија.

    * Првата Југославија е кралство формирано во 1918 како Кралство на Србите, Хрватите и Словенците, кое е преименувано во Кралство Југославија во 1929 и постои под тоа име се до 1941 кога земјата беше окупирана од страна на Силите на Оската.
    * Втората Југославија е социјалистичка земја формирана веднаш по Втората Светска војна, а од 1943 е позната како Демократска Федеративна Југославија (ДФЈ), од 1945 како Федеративна Народна Република Југославија (ФНРЈ), а потоа од 1963 како Социјалистичка Федеративна Република Југославија (СФРЈ). Во оваа форма таа Југославија останува се до 1992 кога четири од шесте републики што ја формираат и целосно се отцепуваат - Словенија, Хрватска, Македонија и Босна и Херцеговина.
    * Третата Југославија го носи името Сојузна Република Југославија (СРЈ) и постои од 1992 до 2003 на територијата на Србија (вклучувајќи ги и автономните провинции Војводина и Косово)и Црна Гора. Во 2003, името Југославија официјално е укинато и земјата станува лабава унија наречена Србија и Црна Гора.
    * Со осамостојувањето на Црна Гора по пат на референдум (2006) името и државата Југославија престанува да постои.аплаузаплаузаплаузаплауз

Кон врв
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 14:43
Originally posted by Boogie Boogie напиша:

А Тито да не го ни спомнуваме,колку луѓе само пратил во затвори и како ја зезнал Македонија да гинат Македонци за туѓи цели.
ЈУГОСЛАВИЈА со големи букви за најголемото зло на Македонија

  Boogie..ne sakam da zboruvam za mracnite strani na mojata bivsa drzava..Sekoja zemja ima svoi crni epizodi..pa i nasa Makedonija..da ne rckame tamu..vprocem za zatvorite na Tito ne sakam ni da komentiram (tatko mi e logorash..od Goli Otok)..taka da znam i sto i kako i zasto...sakam da zboruvam samo za prednostite

..Znae li nekoj deka JNA bese sedma voena sila?
Кон врв
Vladimir88 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
"Arbeit macht frei"

Регистриран: 20.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4349
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Vladimir88 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 14:50
Originally posted by diogenskopje diogenskopje напиша:


Originally posted by Boogie Boogie напиша:

А Тито да не го ни спомнуваме,колку луѓе само пратил во затвори и како ја зезнал Македонија да гинат Македонци за туѓи цели.ЈУГОСЛАВИЈА со големи букви за најголемото зло на Македонија
Boogie..ne sakam da zboruvam za mracnite strani na mojata bivsa drzava..Sekoja zemja ima svoi crni epizodi..pa i nasa Makedonija..da ne rckame tamu..vprocem za zatvorite na Tito ne sakam ni da komentiram (tatko mi e logorash..od Goli Otok)..taka da znam i sto i kako i zasto...sakam da zboruvam samo za prednostite..Znae li nekoj deka JNA bese sedma voena sila?


ЈНА беше 4 воена сила во Европа а 7 во цел свет...


П.С.

Во таа Југославија имаше и добри и лоши работи да се разбереме, но кога стапна Милошевиќ на власт имаше само лоши работи!!




Изменето од Vladimir88 - 06.Јануари.2008 во 14:51
Кон врв
diogenskopje Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2063
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај diogenskopje Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 15:01
 
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 38>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,172 секунди.