IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > АРХИВА > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - КАКО (НЕ) ТРЕБА ДА СЕ СЛАВИ БОЖИЌ
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

КАКО (НЕ) ТРЕБА ДА СЕ СЛАВИ БОЖИЌ

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
blagorodna Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 568
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blagorodna Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 09:33
Не требит да се слави сос неверници
Кон врв
efendija Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2175
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај efendija Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 13:44
Originally posted by blueprayer blueprayer напиша:

не бев вечерва каде што палат огини, пијат и се пушта гласно музика. тоа не личи на празник, небаре индијанци скокаат и се пијанчат. дефинитивно паганштини!!!



"Zadovolen sum Allah da mi bide Gospod,Muhammed pejgamber a Islamot vera"
Кон врв
beticka Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 47
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај beticka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 14:11
deneska e golem den za nas ,treba da go slavime ama sekoj vo svojot dom,ova e praznik koga site se sobiraat doma  i ne se slavi na ulicite kako sto se pravi vo mojot grad . Pocnaa malite da se sobiraat i kumovi se pravat  i sekakvi drugi nesta.Moe mislenje e ednostavno ne sum za takvo slavenje, podobro se custvuvam so semejstvoto doma.SREKEN BADNIK !
betty
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 17:19
А како ма, М - М, без ракија кога надвор, понекогаш умее да биде и -2?
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Јануари.2008 во 17:32
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Тешко нам ако Библијата ја сфаќаме како устав подложен на промени....


Божјите закони се непроменливи.

 

И која добра промена ја гледаш ти во ваквиот пагански начин на славење на раѓањето на Спасителот? Трештат песни со разноразна содржина почнувајќи од Чудна жена беше Вера(во моментов ја слушам од маалскиот собир на пагани) се точи ракија на велико (што е тука умерено-како за кого, ако некој има мала алкохолна толеранција-една чашка може да направи чуда), кркантус гага, ма што има тука добро? Цел ден продаваат луѓе бадникови гранчиња и секоја врата е закитена, небаре штит од зли сили...за на крај се да се оконча со Цеца...Па бар да испееја некоја христијанска песна малку ли ги има, сељандури едни, уф..лутина

Ајде бре, ми се повраќа од вакви уставни промени. Овој амандман мора да се исфрли.




фала многу , ме изнасмеа....
Меѓу другото како што кажав сите вери се создадени од човек а човекот има право да греши па греши и со промените во уставот т.е. библијата а таа како пример за устав се изучува во предмет на УКИМ каде го пишува она што го кажав а не го измислив јас , впрочем кој сум јас да измислувам такви работи нели.

Изменето од MAKEDON-FILIP II - 06.Јануари.2008 во 17:32
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 08:26
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Vo knigata Patot do vecniot zivot od proterej-stavrofor Spase Stefanovski stoi:" Vecerta na denot Badnik se vika Badnikova vecer. Taa vecer se bdee, ne se spie kako voobicaeno. So netrpenie se ocekuva radosnata vest za hristijanstvoto-raganjeto na Hrista Spasiteolt...Kako shto Hristos go raskinal sindzirot na ropstvoto na grevot i vo covecshtvoto go razgorel ognot kon dobroto... taka i dabovoto grance so svojata toplinska mok go razgoruva ognot na ognishteto i so silen plamen go osvetluva DOMOT NA HRISTIJANINOT...Najverojatno pastirite koi cuvale straza kaj svoite stada, a i poradi studenata nok, zapalile ogan pred Novorodenceto i pred majka mu so grancinjata shto gi nabrale... Znaci vo domot, ne na uluca, ne so rakija i vino i turbo folk...


Дабот, како дрво, се одликува со цврстина а при горењето ослободува светлина и топлина. Од аспект на симболиката тој ги претставуваа цврстината на духот во поглед на верата и хуманите постулати на самата вера, односно човечночста со која треба да биде полно срцето на верникот. Друго прашање колку од оваа симболика има присутно во духот и срцето на верниците.

Изменето од majstorce62 - 07.Јануари.2008 во 08:26
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
KikoMC Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 178
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KikoMC Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 08:32
Originally posted by majstorce62 majstorce62 напиша:

Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Vo knigata Patot do vecniot zivot od proterej-stavrofor Spase Stefanovski stoi:" Vecerta na denot Badnik se vika Badnikova vecer. Taa vecer se bdee, ne se spie kako voobicaeno. So netrpenie se ocekuva radosnata vest za hristijanstvoto-raganjeto na Hrista Spasiteolt...Kako shto Hristos go raskinal sindzirot na ropstvoto na grevot i vo covecshtvoto go razgorel ognot kon dobroto... taka i dabovoto grance so svojata toplinska mok go razgoruva ognot na ognishteto i so silen plamen go osvetluva DOMOT NA HRISTIJANINOT...Najverojatno pastirite koi cuvale straza kaj svoite stada, a i poradi studenata nok, zapalile ogan pred Novorodenceto i pred majka mu so grancinjata shto gi nabrale... Znaci vo domot, ne na uluca, ne so rakija i vino i turbo folk...


Дабот, како дрво, се одликува со цврстина а при горењето ослободува светлина и топлина. Од аспект на симболиката тој ги претставуваа цврстината на духот во поглед на верата и хуманите постулати на самата вера, односно човечночста со која треба да биде полно срцето на верникот. Друго прашање колку од оваа симболика има присутно во духот и срцето на верниците.


Големо право имаш..Огновите кај нас имаат голема традиција..Иако не се во склад со верата(и луѓето го злоупотребуваат тоа со српски музики(а треба Македонски) и пијанки)сепак Господ мислам дека нема против, зошто целта на огновите е барем еднаш ако не повеќепати годишно да се соберат соседите,пријателите за убава работа, за Раѓањето на Исус!!Е сега што има злоупотреба на тоа!!Дурга работа е...
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 12:29
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Апел од МПЦ

МПЦ ПРОТИВ ПРОСЛАВА СО ПАГАНСКИ ОБИЧАИ

Со ракија и огнови не се слави Божик

Бадникарските огнови, печењето колбаси и пиењето ракија се во апсолутна спротивност со начинот на кој верниците треба да го одбележат празникот, сметаат владици на МПЦ



Владиката Наум укажува дека и обичајот со бадниковото гранче не е дел од македонската традиција.

- Овој обичај е насилно воведен во нашите цркви по утврдената српска окупација на вардарскиот дел на Македонија по завршувањето на Првата светска војна.  - вели владиката Наум.


Јован Таковски, професор на Теолошкиот факултет „Свети Климент Охридски“, вели дека треба да се прекине со ваквите традиции.

- Тоа се само пагански обичаи со кои Бадник се претвора во забава, а се прекинуваат постот и подготовката за празникот. Нема врска меѓу огнот и пештерата во која се родил Исус Христос. Бадник треба да се помине со молитвено бдеење во храмот. - порача Таковски.



Originally posted by MAKEDON-FILIP II MAKEDON-FILIP II напиша:


Библијата како еден вид устав претрпела не се сеќавам добро ама мислам дека повеке од било кој устав на светот, така и овие прославувања со време влегуваат во правилата на црквата и стануваат дел од неа

Скакм да кажам секогаш кога црквата гледа дека промената не е лоша ја вметнува и продолжува да ја користи.
Така и за божик и било кој друг ден во последно време се вметнуваат Македонските прослави и обичаи бидејки станува збор за МПЦ.


Ги поздравувам членовите кои ги цитирав погоре, ја поздравувам и МПЦ што полека полека почнува да гледа и да кажува на луѓето дека во Христијанството има пагански обичаи, и тоа во голем број.
Ова дури ни јас неможев да го кажам подобро, и кога го кажував на свој начин,  бев одбиван од страна на Христијаните со изговор дека:"во Христијанството нема пагански обичаи".
Со вашите коментари сами кажувате дека Христијанството е полно со пагански обичаи кои со време се вметнувани во него.
Со вашите коментари сами кажувате дека Библијата е менувана со тек на времето.
Што произлегува од сето ова како заклучок? Па, тоа што го зборувам јас и многу муслимани цело време, Христијанството има претрпено големи промени и веќе не е она проповеданото од Исус. Секоја гранка на Христијанството се обидува да ја обвини на другата гранка дека таа е повеќе паганска, секој ден произлегуваат нови и нови гранки на Христијанството обвинувајќи се меѓусебе за паганство, измена во учењата на Исус, измени во Библијата и тн.




Изменето од vd - 07.Јануари.2008 во 12:32
Кон врв
seka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Guardian Angel

Регистриран: 04.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4418
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај seka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 12:41
Izvini VD... no mislam deka denes ne e bas denot za takvi muabeti!!! Imaj malce razbiranje!!!
kristijanka sum i srekna sum sto sum! A deka ima promeni, i deka ne e 100% sve isto vo biblijata toa sigurno vo pravo si... No dali i vo islamot go nema toa? Go ima, ce ti kazam po sto znam... Imam prijatelka (muslimanka/goranka) posledniot pat koga bese bajram, ne znaaea dali se slavi vo petok ili ne... moraa da se raspasaat, od edna strana vikaa vo petok nikogas ne se slavelo bajram a od druga strana slvatite...

Vidi ne sakam da se odam ponatamu... No stvarno denes ne e denot za takvi komentari.

Ja pocituvam tvojata vera, te molam i ti pocituvaja mojata! sekoj ima svoe mislenje, no ne mora denes da bide!

Pozdrav

Изменето од seka - 07.Јануари.2008 во 12:42
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 12:49
Originally posted by seka seka напиша:

Izvini VD... no mislam deka denes ne e bas denot za takvi muabeti!!! Imaj malce razbiranje!!!
kristijanka sum i srekna sum sto sum! A deka ima promeni, i deka ne e 100% sve isto vo biblijata toa sigurno vo pravo si... No dali i vo islamot go nema toa? Go ima, ce ti kazam po sto znam... Imam prijatelka (muslimanka/goranka) posledniot pat koga bese bajram, ne znaaea dali se slavi vo petok ili ne... moraa da se raspasaat, od edna strana vikaa vo petok nikogas ne se slavelo bajram a od druga strana slvatite...

Vidi ne sakam da se odam ponatamu... No stvarno denes ne e denot za takvi komentari.

Ja pocituvam tvojata vera, te molam i ti pocituvaja mojata! sekoj ima svoe mislenje, no ne mora denes da bide!

Pozdrav


сека, се извинувам.
Јас ги цитирав изјавите од страна на христијанските свештеници и се согласив со нив, ништо повеќе, тие самите зворуваат за паганството во Бадник и тоа баш за време на празниците. Поради тоа, мислев дека нема да биде проблем да говорам за ова, кога ете и самите христијани го говорат истото.
Денот на славење Бајрам беше друга работа, значи тоа не станува збор за измени во к*ранот или во Исламот, тоа е проблем со календарот, не со Исламот.



Изменето од vd - 07.Јануари.2008 во 12:49
Кон врв
DAIJA Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1668
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DAIJA Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 15:07
Ostaj g neka si skokaat po ognovi, ne gi zadevaj.
О следбеници на Книгата, дојдете да се собереме околу зборот нам и вам заеднички: никого освен Бог да не обожуваме и никого да не Му здружуваме!
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 15:28
Навистина злобно од тебе Даија....просто да му е жал на човек да постира нешто за својата вера,( објективно, за да се подучат луѓето), бидејќи наидува на злоупотреба.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
blackeye Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
The Body

Регистриран: 24.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4058
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај blackeye Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 16:06
Од секогаш бев протв палењето огнови,пиењето алкохол а и јадењето месо за време на постите,а посебно ден два пред Божиќ. Никогаш не сум одела на такво празнување на коледе.За мене, тие се денови кога треба да ги помниш дома во топла,опуштена атмосфера,и не само да се пости со храна,да  пости човек и со  својата душа!

Изменето од blackeye - 07.Јануари.2008 во 16:06
Кон врв
vd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 13.Јануари.2006
Статус: Офлајн
Поени: 1539
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај vd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Јануари.2008 во 16:12
Originally posted by blackeye blackeye напиша:

Од секогаш бев протв палењето огнови,пиењето алкохол а и јадењето месо за време на постите,а посебно ден два пред Божиќ. Никогаш не сум одела на такво празнување на коледе.За мене, тие се денови кога треба да ги помниш дома во топла,опуштена атмосфера,и не само да се пости со храна,да  пости човек и со  својата душа!


Прекрасно кажано, и те замолувам ова да го кажеш на своите ближни роднини, пријатели . . . и тн. Благодарам што го кажа и на форумов и што здраво размислуваш.


Изменето од vd - 07.Јануари.2008 во 16:13
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,203 секунди.