IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Државјанство, пасош ?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Државјанство, пасош ?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака Обратен редослед
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Државјанство, пасош ?
    Испратена: 13.Јуни.2017 во 07:27
Originally posted by Najkior Najkior напиша:

Me interesira koja e postapkata za vadenje slovenski pasos, pokraj toa sto imam cicko so slovenski pasos? Blagodaram


Најдобро е да се јавиш до словенска амбасада или конзулат.Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Najkior Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Јуни.2017
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Najkior Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јуни.2017 во 12:59
Me interesira koja e postapkata za vadenje slovenski pasos, pokraj toa sto imam cicko so slovenski pasos? Blagodaram
Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32097
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2014 во 10:09
Originally posted by evangeline evangeline напиша:

Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

Nudam EU Drzavjanstvo...Uslov ..brakголема насмевка

Прав другар си, нема збор. Пак бараш некоја да ти чисти по домахи, хи...

Za cistenje po doma si imam pravosmukalka, a samo nudam pasosтрепкањеголема насмевка
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
evangeline Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2011
Локација: Naxos
Статус: Офлајн
Поени: 6757
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evangeline Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Ноември.2014 во 00:09
Originally posted by laki_bu laki_bu напиша:

Nudam EU Drzavjanstvo...Uslov ..brakголема насмевка

Прав другар си, нема збор. Пак бараш некоја да ти чисти по домахи, хи...


Изменето од evangeline - 12.Ноември.2014 во 00:10
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE

Кон врв
laki_bu Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Лидер

Регистриран: 30.Ноември.2008
Локација: Germanija
Статус: Офлајн
Поени: 32097
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај laki_bu Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Ноември.2014 во 23:47
Nudam EU Drzavjanstvo...Uslov ..brakголема насмевка
Без разлика колку страници прочитал учениот човек, никогаш не треба да заборави дека се уште не ни стигнал до првата страна....
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Септември.2012 во 01:40

Република Србија во август 2012 упати до дел од граѓаните од соседството апел за поднесување на барање за српско државјанство без наплаќање на административна такса (околу 200 евра) за сите оние кои ќе побараат но под услов да се по потекло (родители, баба, дедо...) од Србија а независно етничката припадност. Бесплатната можност важи ограничено време и само за оние кои живеат во соседните земји на Р.Србија (Романија, Бугарија, Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Хрватска и Унгарија).Како до српско државјанство?

Кој сè бара српско државјанство?

Изменето од Majkl - 14.Септември.2012 во 02:15
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2012 во 00:56
Бог повторно му говори денес на човештвото преку Неговата пророчица, Габриеле од Вирцбург. Тој не ја говори речта на Библијата!
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Април.2010 во 01:32
Originally posted by ma4kica ma4kica напиша:

баш пред некој ден прочитав...... бугарски пасош(т.е државјанство) за 12 месеци....ама која крист од бугарија????? ..нема леб таму
 
Нема ќар ниту леб, ама некои уште цицаат од македонска цицка, а плачат за бугарска мајка, разбир`ш...
 
голема%20насмевка
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 22:38
баш пред некој ден прочитав...... бугарски пасош(т.е државјанство) за 12 месеци....ама која крист од бугарија????? ..нема леб таму
Кон врв
Dr. Cullen Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 19.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 58
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Dr. Cullen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 02:11
Одамна не чепната тема. Бугарски пасош, тоа ме интересира? Што и како треба? И дали треба да си полнолетен или може и со согласност од родителите? И за колку време се добива после аплицирањето?
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 08:02
Читам и се чудам, како се прави муабет за државјанство добивање ко мачкина кашлица да е.
Ниедна држава не дава туку така државјанство туку треба апликантот пред се да ги исполнува условите за државјанство.
Значи ни у Србија не ти даваат така лесно по основ баба, дедо роден таму.
За западните земји многу е битно по кој основ си влегол и престојуваш во земјата за да се квалификуваш во категорија државјанство. Може ќе ти даде дозвола за перманентен престој како жител, ама за државјанин ќе размислат малку, особено за оние кои се со работни визи а живеат и работат повеќе од 10, 15 год.
Различно е за категорија траен емигрант, бегалци, високо квалификуван дефицитарен кадар, сопружник на државјанин; значи сите различно ги мерат.
Може по некои земји не го тупат толку незнам.

Изменето од GlenKlouz - 23.Октомври.2008 во 08:03
Кон врв
moira Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...The Goddess... Administrateur adjoint

Регистриран: 06.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 26016
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај moira Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Октомври.2008 во 04:15
Originally posted by Pehcevec Pehcevec напиша:

Originally posted by Mona Liza Mona Liza напиша:

Колку сте информирани околу ова?Од која држава најлесно може да се извади пасош ?Што е потребно за да добиеш странско државјанство?

Најлесно ти е да си извадиш Хрватски пасош, оти кога тогаш ќе влезат во ЕУ, а најдоброто од се е што не мора да се пишеш бугарин, оти сепак хрватите немаат претензии спрема Македонија а истотака имаш две државјанства, а не како кај бугарите да се откажуваш од се што е македонско...Е тука си во заблуда! Најтешко од сите ех-Ју републики се добива хрватско државјанство. Меѓу другите документи со кои го образложуваш и поткрепуваш барањето за хрватско државјанство, потребен е и доказ дека си се изјаснил пред 1991 година како хрват! Доколку немаш ваков доказ, сведителство, ученичка книшка, или било кој сличен документ можеш да се сликаш, нема државјанство хрватско. Друг начин е да имаш петгодошен постојан престој во Хрватска. Трет нема!


Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 19:08
Originally posted by Царевић Царевић напиша:


Лага дебела Идеш на местото кај што е роден еден од родителите и вадиш документ од книгата на родени,после ги даваш документите и добијаш пасош без чекање скоро!

Не е лага туку официјален одговор на Српската Амбасада во Скопје, Р. Македонија.
Кон врв
Гостин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Гостин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Октомври.2008 во 02:43
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Српско државјанство - треба барем документ од дедо или баба дека се имале српско државјанство односно родени на територија на денешна Србија(тука сеуште се вбројува и отцепеното Косово), или еден од родителите да бил роден во Србија и да има државјанство, потоа се пополнува формулар, се уплаќа околу 150 евра и се чека 1 година.

Откога ќе се добие државјанството може да се бара и пасош, но тогаш велат дека веќе е многу лесно.

Едно од најтешките државјанства да се добие е Сингапурско, бидејќи се бара континуиран престој некоку години а тоа подразбира вселување, а вселувањето не се одобрува тек така бидејќи се мала територија(град+море држава)
Лага дебела Идеш на местото кај што е роден еден од родителите и вадиш документ од книгата на родени,после ги даваш документите и добијаш пасош без чекање скоро!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.